Γενικά Ενοικίαση αυτοκινήτου

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Το περασμένο καλοκαίρι κλείσαμε μέσω internet ένα seicento από τη thrifty στη Φλωρεντία. Την εταιρεία δεν την είχαμε ξανακούσει απλά έδινε τη φτηνότερη τιμή και δε ζητούσε ούτε καν πιστωτική για την κράτηση. Τελικά μείναμε πολύ ευχαριστημένοι. Πληρώσαμε ό,τι έγραφε στην κράτηση (με πλήρη ασφαλιστική κάλυψη) και μάλιστα μας αναβάθμισαν και μας δώσανε ένα grande punto ολοκαίνουριο στην ίδια τιμή. Θέλαμε να πάρουμε και gps (μόνο 8 ευρώ/ημέρα) αλλά η υπάλληλος μας αποθάρρυνε λέγοντας ότι για τις συγκεκριμένες διαδρομές που το θέλαμε ο χάρτης ήταν αρκετός. Γενικά μείναμε πολύ ευχαριστημένοι και δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι αρνητικό εκτός ίσως από την αργοπορία της υπαλλήλου:)
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
η τιμή που βγάζουν τα site των εταιρειών συνήθως είναι με μεικτή ασφάλεια αλλά όχι για όλο το ποσό ζημιάς, σου λέει πχ αν στο κλέψουν πληρώνεις 1500 ευρώ και για ζημιές σε καλύπτει από τα 800 ευρώ και πάνω (ενδεικτικά γράφω τα παραπάνω ποσά).. όταν πας να παραλάβεις το αυτοκίνητο μπορείς να πληρώσεις κάτι παραπάνω για πλήρη κάλυψη (δηλάδη μηδέν συμμετοχή σε ότι κι αν συμβεί).. και σου βγάζουν νέο κοστολόγιο.
Εγώ είχα κάνει κράτηση ένα golf για πέντε μέρες (στην AVIS) 270 ευρώ, και με την πλήρη κάλυψη πληρώσαμε τελικά γύρω για 380.
Τώρα για την βενζίνη..έπρεπε να το επιστρέψουμε γεμάτο αλλά εμείς πηγαίνοντας στο αεροδρόμιο δεν βρήκαμε βενζινάδικο και τους το επιστρέψαμε περίπου στο μισό, οπότε η υπάλληλος έκανε έναν γρήγορο έλεγχο και μας χρέωσε άλλα 30 ευρώ. Στο συμβόλαιο που κάνεις στη αρχή αναφέρεται το ποσό που θα σου χρεώσουν αν το επιστρέψεις άδειο (σε μας ήταν περίπου 60 ευρώ), οπότε αν δεν το επιστέψεις γεμάτο σου αφαιρούν αναλογικά το ποσό.
 

seadreamer

Member
Μηνύματα
43
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Koh Samui
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα τα τροπικα νησιά
Ψαχνοντας καλύτερα,μετά από τις συμβουλές σας.βρήκα από την Budget ένα 1.4 S/W για 5 μέρες,με έξτρα οδηγό και πλήρη κάλυψη, στα 400 ευρώ.Τί λέτε καλή τιμή?Χωρίς την πλήρη κάλυψη και τον έξτρα οδηγό,290ευρώ αλλά εμείς τα θέλουμε και τα 2...
 

seadreamer

Member
Μηνύματα
43
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Koh Samui
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα τα τροπικα νησιά
Ρε παίδες, πάνω που βρήκα ένα οικονομικό αυτοκίνητο να νοικιάσουμε από τη Budget, μου λένε ότι δεν έχει σταθμό παραλάβής από μέσα από τη Ρώμη(όπου θα βρίσκομαι ήδη 2 μέρες) και θα πρέπει να το παραλάβω από το αεροδρόμιο για να ξεκινήσω το road trip μου στη Τοσκάνη κτλ!Τί λέτε θα είναι σκότωμα να ξαναγυρίσουμε στο αεροδρόμιο με τα μπαγάζια για το πάρουμε από εκεί?Γενικά πως είναι η πρόσβαση από τη Ρώμη(συγκεκριμένα από το Βατικανό) προς τα 2 αεροδρόμια?Έχει μετρό?Please help...
 

seadreamer

Member
Μηνύματα
43
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Koh Samui
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα τα τροπικα νησιά
Νομίζω ότι είναι πολύ ακριβό. Εγώ είχα κλείσει με τη thrifty από Ρώμη και πήγαμε Φλωρεντία με ?86 για δύο μέρες. Αξιόπιστη αλλά δε θυμάμαι να ελιχε πολλές επιλογές για παραλαβή και παράδοση. Εμείς το πήραμε από το στθαμό του τρένου στη Ρώμη επειδή ήταν κοντά στο ξενοδοχείο μας και το επιστρέψαμε φεύγοντας στο αεροδρόμιο. Λίγη προσοχή με τις παραβάσεις θέλει γιατί εγώ πλήρωσα ?150 επειδή παραβίασα το δακτύλιο στο κέντρο της Φλωρεντίας, κάτι που ούτε το είδα καπου και ούτε φυσικά κανείς μου το είπε. Κατα τα άλλα καλή η thrifty
Στα 44 ευρώ που σου ήρθε την ημέρα, είχες πλήρη κάλυψη και έξτρα οδηγό? Επίσης τί αμάξι νοίκιασες?Γιατί εγώ μιλάω για S/W...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Last edited by a moderator:

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Στα 44 ευρώ που σου ήρθε την ημέρα, είχες πλήρη κάλυψη και έξτρα οδηγό? Επίσης τί αμάξι νοίκιασες?Γιατί εγώ μιλάω για S/W...
είχα πλήρη κάλυψη αλλά όχι έξτρα οδηγό. Νομίζω ότι ήταν ένα opel corsa ή κάτι αντίστοιχο, σίγουρα πάντως της πιό μικρής κατηγορίας. ψέματα fiat punto
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Στις 1-8-2010 το πρωϊ, πρώτα ο Θεός, προσγειώνομαι Ρώμη. Υποχρεωτικά πρέπει να νοικιάσω αυτοκίνητο γιατί θα κατέβω Costiera di Amalfi, έχω πάρει τιμές από HERZ και AVIS αλλά μου φάνηκαν λίγο τσιμπημένες και επιπλέον έχει περιοριοσμένη διαθεσιμότητα.Είδα και την ιστοσελίδα της SIXT, όπως και στο autoeurope (που παρεπιπτόντως είχε και τις καλύτερες τιμές) αλλά επειδή δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ποτέ είμαι λιγάκι επιφυλακτικός. Ιδιαίτερα στα χαρακτηριστικά στοιχεία του αυτοκινήτου που λέει: τάδε όχημα or similar, λιγάκι τους φοβάμαι, Σκέφτηκα πάλι να μην κλείσω από εδώ αλλά στο Fiumicino αμέσως μετά την προσγείωση, οπότε και τις τιμές θα συγκρίνω αλλά και τα διαθέσιμα αυτοκίνητα εκ πρώτης όψεως θα ξέρω. Βέβαια μιλάμε για high season περίοδο και υπάρχει ο κίνδυνος οι εταιρείες να έχουν πολύ περιορισμένη έως καθόλου διαθεσιμότητα. Εσείς τι μου προτείνετε? να κλείσω από ελλάδα και με ποιά εταιρεία (πάντα επιλέγω insuranse super cover, χωρίς να υπάρχει ποσό ευθύνης). Βοήθεια και απόψεις καλοδεχούμενες, οι μέρες περνούν και αρχίζω να αγχώνομαι (λίγο).:roll::roll::roll:
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Η γνώμη μου είναι να το κλείσεις τώρα.
Από εκεί θα το πληρώσεις πιο ακριβά (αν βρεις) και δεν βλέπω και τι θα κερδίσεις.
Όσο για το «or similar» μη φοβάσαι, δεν κρύβει καμία παγίδα. Αντιθέτως, πολλές φορές σου κάνουν αναβάθμιση, σου δίνουν δηλαδή αυτοκίνητο μεγαλύτερης κατηγορίας χωρίς να σου χρεώσουν κάτι παραπάνω.
Την EuropCar την έψαξες ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.462
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom