Γενικά Ενοικίαση αυτοκινήτου

Stelios

Member
Μηνύματα
85
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Μελβούρνη...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες :)
Καλησπέρα και από εμένα..
Θα πάμε 4 άτομα Ciampino (18/04 11.00-23/04 19.00) και ψάχνω για ενοικίαση σε κάτι που θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
1. Σε όλα σχεδόν τα αυτοκίνητα λέει για 1-2 βαλίτσες. Θα μας πουν τίποτα εμείς που θα είμαστε 4 άτομα με 4 χειραποσκευές?
2. Έχω βρει μέσω της ryanair από τη goldcar ένα nissan juke με 15 €/μέρα (+40 € περίπου για πλήρη ασφάλεια), αλλά η goldcar βλέπω να έχει βαθμολογία 4.6/10 και από ότι είδα και εδώ ούτε η vickokka το προχώρησε τελικά με αυτήν..

Αν έχει κάποιος χρόνο να μου προτείνει κάποιο καλό vfm (εγγύηση-αξιοπιστία-πλήρης ασφάλεια-τιμή) ας μου πει :).. προτιμώ κάτι με ασφάλεια να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...
 
Last edited:

Mara-Maria

Member
Μηνύματα
41
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος, Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Καλησπέρα και από εμένα..
Θα πάμε 4 άτομα Ciampino (18/04 11.00-23/04 19.00) και ψάχνω για ενοικίαση σε κάτι που θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
1. Σε όλα σχεδόν τα αυτοκίνητα λέει για 1-2 βαλίτσες. Θα μας πουν τίποτα εμείς που θα είμαστε 4 άτομα με 4 χειραποσκευές?
2. Έχω βρει μέσω της ryanair από τη goldcar ένα nissan juke με 15 €/μέρα (+40 € περίπου για πλήρη ασφάλεια), αλλά η goldcar βλέπω να έχει βαθμολογία 4.6/10 και από ότι είδα και εδώ ούτε η vickokka το προχώρησε τελικά με αυτήν..

Αν έχει κάποιος χρόνο να μου προτείνει κάποιο καλό vfm (εγγύηση-αξιοπιστία-πλήρης ασφάλεια-τιμή) ας μου πει :).. προτιμώ κάτι με ασφάλεια να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...

Όσον αφορά τις βαλίτσες, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Όλες οι εταιρίες όταν λένε 1-2 βαλίτσες εννοούν τις μεγάλες. Μια χαρά χωρούν 4 χειραποσκευές και κανείς δεν πρόκειται να σου πει τίποτα. Δεν τους ενδιαφέρει τί είδους βαλίτσες έχεις, απλά αναφέρουν πόσες χωράει το αυτοκίνητο για να μην έχεις εςύ πρόβλημα. Απλά πρόσεξε αν οδηγήσεις μέσα στην Ρώμη, υπάρχουν πινακίδες που προειδοποιούν ότι μπαίνεις σε περιορισμένης κυκλοφορίας δρόμο. Αυτό σημαίνει ότι αν μπεις σε τέτοιο δρόμο σε καταγράφει κάμερα και μετά σου έρχεται από την εταιρία ενοικίασης του αυτοκινήτου ένα πρόστιμο που χρεώνεται στην κάρτα σου. Οι δρόμοι περιορισμένης κίνησης όπως αντιλαμβάνεσαι είναι στο κέντρο και είναι πολύ δύσκολο για τον τουρίστα που δεν γνωρίζει πώς να παρακάμψει αυτούς τους δρόμους. Προσωπικά την έχω πατήσει γιατί παρά το γεγονός ότι είχαμε GPS δεν ξέραμε ποιά διαδρομή να ακολουθούσουμε για να παρακάμψουμε το κέντρο. Καλή τύχη!
 

Stelios

Member
Μηνύματα
85
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Μελβούρνη...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες :)
Ευχαριστώ πολύ!
Τελικά προέκυψε και άλλο πρόβλημα, αφού ο μόνος κάτοχος πιστωτικής είμαι εγώ, αλλά έδωσα το δίπλωμά μου στο υπουργείο πριν ένα μήνα για να μου το αλλάξουν και να το κάνουν καρτούλα και προς το παρόν έχω μόνο ένα λευκό χαρτί αντί διπλώματος (το οποίο προφανώς και δεν αναγνωρίζεται έξω) και δεν ξέρω αν θα το έχω μέχρι να φύγω, επομένως ψάχνω λύση για ενοικίαση χωρίς πιστωτική...
Το διάβασα όλο το θέμα όπως και το θέμα για ενοικίαση αυτοκινήτου μέσω χρεωστικής, αλλά δεν έχω βρει σίγουρη λύση. Έστειλα mail σε hertz, avis + budget και περιμένω απαντήσεις....
 

Mara-Maria

Member
Μηνύματα
41
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος, Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Ευχαριστώ πολύ!
Τελικά προέκυψε και άλλο πρόβλημα, αφού ο μόνος κάτοχος πιστωτικής είμαι εγώ, αλλά έδωσα το δίπλωμά μου στο υπουργείο πριν ένα μήνα για να μου το αλλάξουν και να το κάνουν καρτούλα και προς το παρόν έχω μόνο ένα λευκό χαρτί αντί διπλώματος (το οποίο προφανώς και δεν αναγνωρίζεται έξω) και δεν ξέρω αν θα το έχω μέχρι να φύγω, επομένως ψάχνω λύση για ενοικίαση χωρίς πιστωτική...
Το διάβασα όλο το θέμα όπως και το θέμα για ενοικίαση αυτοκινήτου μέσω χρεωστικής, αλλά δεν έχω βρει σίγουρη λύση. Έστειλα mail σε hertz, avis + budget και περιμένω απαντήσεις....
Δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω τί ακριβώς συμβαίνει όταν πληρώνεις με μετρητά, νομίζω όμως ότι πληρώνεις προκαταβολικά ένα ποσό ως εγγύηση, το οποίο επιστρέφεται μετά από κάποιο διάστημα (προφανώς φοβούνται τυχόν πρόστιμα ή κάποια μη εμφανή φθορά στο όχημα). Καλή τύχη και καλό ταξίδι!
 

Neda

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Alea jacta est! Τελικά έκλεισα μέσω Ryanair με τη Sicilybycar, με ασφάλεια Ryanair. Να κάνω επιπλέον ασφάλεια στη Sicily μόλις φτάσω Ρώμη (ό, τι μου προτείνουν εκεί για πλήρη απαλλαγή) να έχω το κεφάλι μου ήσυχο;
 

Stelios

Member
Μηνύματα
85
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Μελβούρνη...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες :)
Δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω τί ακριβώς συμβαίνει όταν πληρώνεις με μετρητά, νομίζω όμως ότι πληρώνεις προκαταβολικά ένα ποσό ως εγγύηση, το οποίο επιστρέφεται μετά από κάποιο διάστημα (προφανώς φοβούνται τυχόν πρόστιμα ή κάποια μη εμφανή φθορά στο όχημα). Καλή τύχη και καλό ταξίδι!
Έπειτα από επικοινωνία με hertz, sixt, interrent δέχονται debit card (μετρητά δεν δέχονται) υπό προϋποθέσεις πχ. να έχεις εισιτήριο επιστροφής και να μην είναι electron η κάρτα. Η sixt θέλει μόνο credit.
Alea jacta est! Τελικά έκλεισα μέσω Ryanair με τη Sicilybycar, με ασφάλεια Ryanair. Να κάνω επιπλέον ασφάλεια στη Sicily μόλις φτάσω Ρώμη (ό, τι μου προτείνουν εκεί για πλήρη απαλλαγή) να έχω το κεφάλι μου ήσυχο;
Μα αυτό που πλήρωσες στη ryanair δίνει πλήρη απαλλαγή αν δεν κάνω λάθος...Τι άλλο να πληρώσεις εκεί?
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Ευχαριστώ πολύ!
Τελικά προέκυψε και άλλο πρόβλημα, αφού ο μόνος κάτοχος πιστωτικής είμαι εγώ, αλλά έδωσα το δίπλωμά μου στο υπουργείο πριν ένα μήνα για να μου το αλλάξουν και να το κάνουν καρτούλα και προς το παρόν έχω μόνο ένα λευκό χαρτί αντί διπλώματος (το οποίο προφανώς και δεν αναγνωρίζεται έξω) και δεν ξέρω αν θα το έχω μέχρι να φύγω, επομένως ψάχνω λύση για ενοικίαση χωρίς πιστωτική...
Το διάβασα όλο το θέμα όπως και το θέμα για ενοικίαση αυτοκινήτου μέσω χρεωστικής, αλλά δεν έχω βρει σίγουρη λύση. Έστειλα mail σε hertz, avis + budget και περιμένω απαντήσεις....[/QUOTE

Με χρεωστική μπορείς μόνο αν πάρεις με μεικτή ασφάλεια δηλαδη με την απαλαγή από την εγγύηση. Αλλιώς δε γίνεται. Αν βρεις την Enterprise δηλαδή αντιπρόσωπο της Alamo, να την προτιμήσεις, εγω έμεινα ευχαριστημένη. Μου έκαναν και upgrade πηρα δηλαδή μεγαλύτερο από αυτό που έιχα κλείσει.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Έπειτα από επικοινωνία με hertz, sixt, interrent δέχονται debit card (μετρητά δεν δέχονται) υπό προϋποθέσεις πχ. να έχεις εισιτήριο επιστροφής και να μην είναι electron η κάρτα. Η sixt θέλει μόνο credit.

Μα αυτό που πλήρωσες στη ryanair δίνει πλήρη απαλλαγή αν δεν κάνω λάθος...Τι άλλο να πληρώσεις εκεί?
Αν δε σε πειραζει α πληρωσεςι παραπανω για να μην εχεις την κρατηση της εγγυησης, οκ. Κοιτα μηπως η καρτα ειναι electron, δεν τις δεχονται.
Εγώ εκλεισα με Alamo και εμεινα ευχαριστημενη, μου εδωσαν και μεγαλυτερο αυτοκινητο απο αυτο που ειχα κλεισει.
 

Stelios

Member
Μηνύματα
85
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Μελβούρνη...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες :)
Αν δε σε πειραζει α πληρωσεςι παραπανω για να μην εχεις την κρατηση της εγγυησης, οκ. Κοιτα μηπως η καρτα ειναι electron, δεν τις δεχονται.
Εγώ εκλεισα με Alamo και εμεινα ευχαριστημενη, μου εδωσαν και μεγαλυτερο αυτοκινητο απο αυτο που ειχα κλεισει.
Η κράτηση της εγγύησης δε με ενοχλεί ιδιαίτερα...για τις electron το διάβασα και εγώ, ισχύει!
Απλά φοβάμαι μη γίνει τίποτα, καμιά γρατζουνιά ή μη θελήσουν να με χρεώσουν χωρίς λόγο και σκέφτομαι να πάρω κάποια ασφάλεια για 0 € excess.. Η ryanair τη δίνει γύρω στα 40-50 ευρώ (για 6 μέρες) από ότι είδα οπότε λογικά θα κάνω μέσω ryan κράτηση και ασφάλιση...
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Η κράτηση της εγγύησης δε με ενοχλεί ιδιαίτερα...για τις electron το διάβασα και εγώ, ισχύει!
Απλά φοβάμαι μη γίνει τίποτα, καμιά γρατζουνιά ή μη θελήσουν να με χρεώσουν χωρίς λόγο και σκέφτομαι να πάρω κάποια ασφάλεια για 0 € excess.. Η ryanair τη δίνει γύρω στα 40-50 ευρώ (για 6 μέρες) από ότι είδα οπότε λογικά θα κάνω μέσω ryan κράτηση και ασφάλιση...
Με χρεωστικη δεν μπορούν να κρατησουν την εγγυηση, οποτε μαλλον πρεπει να πληρωσετε μεικτη ασφαλεια. Αν δε σε πειραζει τοτε μια οκ, δεν υπαρχει θεμα. Πριν το παρεις φωτογραφιζουν τις υπαρχουσες γρατζουνιες και στο στελνουν με mail να το εχεις κι εσυ και να ξερεις. Εμας ετσι έκαναν, κι οταν το γυρισαμε οκ ολα καλα.
 

Rozaki@

Member
Μηνύματα
110
Likes
15
Καλησπέρα σας, θα πάω 27-30/4 Κόμο-Μιλανο. Διάβασα όλες τις σελίδες αλλα εχω καταμπερδευτεί.
  • Καταρχάς εχω στο όνομα μου πιστωτική αλλα εχω ροζ δίπλωμα, άρα εγω πρέπει να δηλωθω ως οδηγός μιας και ο φίλος μου δεν εχει πιστωτική σωστά;
  • Προτείνετε να παρω απευθείας μεικτή ασφάλεια; σε αυτη την περίπτωση παλι θα δεσμευτεί το ποσο απο την κάρτα έτσι;
  • Αυτά τα 7-8€ την ημερα που σε απαλλάσσουν σε περίπτωση γρατζουνιάς τι ειναι; σε αυτη την περίπτωση παλι σου δεσμεύουν ποσο απο την κάρτα;
Αν μπορείτε να μου εξηγήσετε κάποια πράγματα....
Ευχαριστώ
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
καλησπέρα,
-το ροζ δίπλωμα δεν είναι πρόβλημα, αν θέλετε να δοηγείτε 2 άτομα μπορείτε να πληρώσετε παραπανω και να ειστε οκ. Μερικές εταιρίες το κάνουν δωρεαν στην αρχική τιμή.
-αν παρεις μεικτή δεν κρατάνε εγγύηση, απλά πληρώνεις αρκετά παραπάνω.
-αυτό είναι για να μην κρατήσουν εγγύηση, πληρώνεις ένα ποσό παραπάνω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom