Ενοικιαση αυτοκινητου απο Ελλαδα για εξωτερικο

Vaso_P

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Γεια σε ολους!
Σκεφτομαστε με τον φιλο μου να κανουμε ενα ταξιδι στη Γερμανια με αυτοκινητο
Θελουμε να το νοικιασουμε ομως απο εδω.Συγκεκριμενα απο Θεσσαλονικη.Υπαρχει η δυνατοτητα να το βγαλουμε εξω?
Και αν ναι η επιβαρυνση στην τιμη ειναι μεγαλη?
Εψαξα αλλα δεν βρηκα πληροφοριες κ τιμες οσον αφορα σε ταξιδι εκτος συνορων.
Ενω οι τιμες για εντος Ελλαδας ειναι πολυ καλες.Ποση επιβαρυνση μπορει να υπαρχει?
Το εχει κανει καποιος απο εσας?
Καθε πληροφορια ευπροσδεκτη ;)
Ευχαριστω πολυ!!
 

giannakouti

Member
Μηνύματα
173
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Έχω πάει από Θεσσαλονίκη μέχρι Γερμανία, αλλά με το δικό μου αυτοκίνητο. Αν έχεις αυτοκίνητο, καλύτερα να πάρεις το δικό σου. Γλιτώνεις τα έξοδα ενοικίασης. Δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος, αν αυτό σκέφτεστε. Μια πράσινη κάρτα (δεν έχει κόστος) κ έφυγες.
Όσο αφορά στην ενοικίαση, χρειάζεσαι οπωσδήποτε πιστωτική κάρτα και ο 1ος οδηγός είναι υποχρεωτικά ο κάτοχός της. Επίσης, πολλές φορές συμφέρει να πετάξεις μέχρι Γερμανία και να νοικιάσεις εκεί (το κλείνεις από το ίντερνετ). Οι τιμές είναι πολύ καλύτερες!
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Θα μας τρελλανεις μου φαινεται... Εδω πολλοι πετανε μεχρι Γερμανια για νοικιασουν αμαξαρες σε ξεφτιλα τιμες και εσυ θελεις να νοικιασεις απο την Ελλαδα για να πας Γερμανια? Αν συγκρινεις τιμες (ειδικα σε πακετα για ΠΣΚ η εβδομαδα) θα παθεις πλακα. Ψαξε το καλυτερα...
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
θα το πω μια και καλη.δεν υπαρχει ΚΑΜΜΙΑ μα ΚΑΜΜΙΑ ξενη ή ελληνικη εταιρια ενοικιασης που να επιτρεπει εξοδο απο το μπανανισταν...ε ελλαδα συγγνωμη ηθελα να πω.το εχω ψαξει μεχρι αηδιας το ζητημα.πηρα τηλεφωνα κτλ...ξεχασε το....forget it!no way!!!(δεν καλυπτουν οι ασφαλιστικες ειναι η επισημη δικαιολογια απο ολους.τι σοι ασφαλιστικες ειναι αυτες i dont know wtf):haha:
το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας γερμανια και να νοικιασεις εκει...επιτρεπετε να βγει εκτος απο εκει.θα εισαι πια ευρωπη στην τελικη.....................................
για ενοικιαση υπολογισε περιπου για 1600κεκ περιπου 300 εβδομαδα.βεβαια εταιρια με εταιρια διαφερει.ψαξτο καλα.υπαρχουν μεγαλες διαφορες.διπλωμα το κλασσικο που εχουμε κανει παντου.νομιμοτατο!και μην ακουσω παλι κανεναν να λεει τα δικα του.με σταματησαν,με πυροβολησαν κτλ κτλ :haha:
ολες μα ολες οι ευρωπαικες χωρες επιτρεπουν την εξοδο απο την χωρα τους.
ΕΚΤΟΣ απο την ακατανομαστη.μερικες δεν επιτρεπουν την εισοδο σε αλβανια και κοσοβο για ευνοητους λογους.εαν πας χειμωνα υπολογισε επιπλεον περιπου 7-15 ευρω την ημερα για χειμερινα λαστιχα τα οποια ειναι υποχρεωτικα γερμανια.οτι αλλο θελεις ρωτας.εαν θελεις να κανεις την διαδρομη θεσσαλονικη γερμανια με αυτοκινητο και δεν θελεις να προκαλεσεις φθορα στο δικο σου,πολλυ απλα πηγαινεις σε μια γειτονικη χωρα-σκοπια,βελιγραδι- και νοικιαζεις απο εκει και συνεχιζεις το ταξιδι σου.οτι αλλο θελεις ρωτας
 

Vaso_P

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Αν και περασε τοσος καιρος θα ηθελα να σας ευχαριστησω παρα πολυ για τις απαντησεις σας.Ευχαριστω πολυ για το χρονο που διαθεσατε :D
Καταρχην μου φαινεται απλα τραγικο να μη μπορεις να νοικιασεις απο εδω αυτοκινητο για εξω.
Ο λογος που το κανω ειναι η απιστευτη φοβια που εχω για τα αεροπλανα.Ταξιδεψα αρκετες φορες,με την ψυχη στο στομα που λεμε,αλλα τωρα τελευταια ειναι αδυνατον να μπω σε αεροπλανο..
Στεναχωριεμαι θελω τοσο πολυ να ταξιδευω :(
Το αυτοκινητο του φιλου μου ειναι παλιο γιαυτο σκεφτηκα να νοικιασουμε μηπως και τυχει καμια στραβη και μεινουμε στο δρομο.
Επισης μια ακομη ερωτηση.Ειναι ασφαλες να περασουμε απο Σκοπια ή καλυτερα να κανουμε αλλη διαδρομη?
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Τα Σκόπια και γενικότερα όλη η περιοχή της FYROM είναι ασφαλέστατη ήμουν 3 μέρες πρόσφατα και δεν αντιμετώπισαμε κανένα πρόβλημα, άσε που έχει πολύ ωραία φυσικά τοπία και πράσινο που την κάνει και πολύ ευχάριστη τη διαδρομή,
 

Vaso_P

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Τα Σκόπια και γενικότερα όλη η περιοχή της FYROM είναι ασφαλέστατη ήμουν 3 μέρες πρόσφατα και δεν αντιμετώπισαμε κανένα πρόβλημα, άσε που έχει πολύ ωραία φυσικά τοπία και πράσινο που την κάνει και πολύ ευχάριστη τη διαδρομή,
Σ'ευχαριστω πολυ!! :D
 

Vaso_P

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Υπαρχει βρε παιδια ενας τροπος να παω Γερμανια χωρις να μπω στο ρημαδι το αεροπλανο?? :p
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.763
Ηγουμενιτσα η Πατρα πας Ιταλια με καραβι και απο εκει με τραινο
πας Γερμανια.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.763
Μπορεις να νοικιασεις και αυτοκινητο απο Ιταλια και να πας Γερμανια.
 

athina73

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο ακόμη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Υπαρχει βρε παιδια ενας τροπος να παω Γερμανια χωρις να μπω στο ρημαδι το αεροπλανο?? :p
vaso μου γιατί βασανίζεις τον εαυτό σου με αυτή την πετοφοβία;ο φόβος είναι πολύ βασανιστικός σίγουρα αλλά για να μην χάνεις τα ταξίδια σου που φαντάζομαι δεν είναι τόσο συχνά συνενοήσου με τον γιατρό σου να πάρεις ένα αγχολυτικό πριν την πτήση και θα δεις ότι όλα θα πάνε τέλεια και δεν παθαίνεις τίποτα ούτε στην πτήση ούτε από το χάπι!καλά ταξίδια με λιγότερο άγχος...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom