Ενοικιαση αυτοκινητου απο Ελλαδα για εξωτερικο

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Υπαρχει βρε παιδια ενας τροπος να παω Γερμανια χωρις να μπω στο ρημαδι το αεροπλανο?? :p
Από Θεσ/νίκη Ηγουμενίτσα καραβάκι ως Τεργέστη, λεωφ μέχρι Μιλάνο και εκεί νοικιάζεις αυτοκίνητο με 30Euro τη μέρα (απεριόριστα χλμ, αλλά το επιστρέφεις και πάλι από κει που το πήρες) από esycar (www.easycar.com).
Αλλά ξεπέρνα το αεροπλανικό σου... άντε Γερμανία πας, Περού πώς θα πας;
 

Vaso_P

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
vaso μου γιατί βασανίζεις τον εαυτό σου με αυτή την πετοφοβία;ο φόβος είναι πολύ βασανιστικός σίγουρα αλλά για να μην χάνεις τα ταξίδια σου που φαντάζομαι δεν είναι τόσο συχνά συνενοήσου με τον γιατρό σου να πάρεις ένα αγχολυτικό πριν την πτήση και θα δεις ότι όλα θα πάνε τέλεια και δεν παθαίνεις τίποτα ούτε στην πτήση ούτε από το χάπι!καλά ταξίδια με λιγότερο άγχος...
Εχω προσπαθησει αμετρητες φορες να το αντιμετωπισω.Μου αρεσουν παρα πολυ τα ταξιδια και μισω αυτη τη φοβια που με περιοριζει.
Παλιοτερα ημουν λιγο πιο ανετα οσο περνανε ομως τα χρονια αυξανεται απιστευτα ο φοβος σε σημειο να με πιανει πανικος μεσα στο αεροπλανο.Πραγματικα ειναι ενα συναισθημα που δεν θελω να ξανανιωσω
Την τελευταια φορα που ταξιδεψα,το καλοκαιρι,πηρα ενα ζαναξ για πρωτη φορα στη ζωη μου..το πιστευεις οτι δεν με επιασε??
Επειδη εγινε κατι στην πτηση(ενας θορυβος,οχι κατι τρελο)με επιασε πανικος και το φαρμακο δεν ξερω γιατι δεν εδρασε καθολου!
Αλλη φορα δοκιμασα να πιω...την πρωτη φορα με βοηθησε αυτο αλλα τη δευτερη τιποτα!!
Εχω απελπιστει και το θεμα ειναι πως ο φιλος μου δεν θελει να ταξιδευουμε οδικως το θεωρει μεγαλη ταλαιπωρια..κατι που καταλαβαινω αλλα τι να κανω??
:(:(:(
Θελουμε για τα Χριστουγεννα να παμε στη Γερμανια αλλα απο οτι βλεπω και μεσω Ιταλιας θελει πολυ χρονο και δεν εχουμε παρα πολλες μερες αδειας.
Συγγνωμη αν σας κουρασα και ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις ;)
 

athina73

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο ακόμη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Εχω προσπαθησει αμετρητες φορες να το αντιμετωπισω.Μου αρεσουν παρα πολυ τα ταξιδια και μισω αυτη τη φοβια που με περιοριζει.
Παλιοτερα ημουν λιγο πιο ανετα οσο περνανε ομως τα χρονια αυξανεται απιστευτα ο φοβος σε σημειο να με πιανει πανικος μεσα στο αεροπλανο.Πραγματικα ειναι ενα συναισθημα που δεν θελω να ξανανιωσω
Την τελευταια φορα που ταξιδεψα,το καλοκαιρι,πηρα ενα ζαναξ για πρωτη φορα στη ζωη μου..το πιστευεις οτι δεν με επιασε??
Επειδη εγινε κατι στην πτηση(ενας θορυβος,οχι κατι τρελο)με επιασε πανικος και το φαρμακο δεν ξερω γιατι δεν εδρασε καθολου!
Αλλη φορα δοκιμασα να πιω...την πρωτη φορα με βοηθησε αυτο αλλα τη δευτερη τιποτα!!
Εχω απελπιστει και το θεμα ειναι πως ο φιλος μου δεν θελει να ταξιδευουμε οδικως το θεωρει μεγαλη ταλαιπωρια..κατι που καταλαβαινω αλλα τι να κανω??
:(:(:(
Θελουμε για τα Χριστουγεννα να παμε στη Γερμανια αλλα απο οτι βλεπω και μεσω Ιταλιας θελει πολυ χρονο και δεν εχουμε παρα πολλες μερες αδειας.
Συγγνωμη αν σας κουρασα και ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις ;)
Kαι βέβαια δεν μας κουράζεις και τον φόβο σου πρέπει να τον μοιράζεσαι για να γίνεται μικρότερος!!!!μην απογοητευεσαι που σε επιασε πανικός μια φορά και το χάπι δεν έδρασε όπως λες..ξαναδοκίμασε και την επόμενη φορά παρε ένα λίγα περισσότερα mg!θα σε πιάσει σίγουρα...και πάνω από όλα όσο δύσκολο κι αν είναι αυτό εσύ θα σκέφτεσαι ότι όλα θα πάνε τέλεια!μη φοβάσαι τίποτα...λόγω δουλειάς το έχω δει πολλές φορές αυτό το φαινόμενο αλλά να είσαι σίγουρη ότι λύνεται και η καλύτερη αντιμετώπιση ενός φόβου είναι η επαναλαμβανόμενη έκθεση σε αυτόν αλλά πάντα με μια μικρή βοήθεια στην αρχή!σε θέλω δυνατη...προχώρα...
 

Vaso_P

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Kαι βέβαια δεν μας κουράζεις και τον φόβο σου πρέπει να τον μοιράζεσαι για να γίνεται μικρότερος!!!!μην απογοητευεσαι που σε επιασε πανικός μια φορά και το χάπι δεν έδρασε όπως λες..ξαναδοκίμασε και την επόμενη φορά παρε ένα λίγα περισσότερα mg!θα σε πιάσει σίγουρα...και πάνω από όλα όσο δύσκολο κι αν είναι αυτό εσύ θα σκέφτεσαι ότι όλα θα πάνε τέλεια!μη φοβάσαι τίποτα...λόγω δουλειάς το έχω δει πολλές φορές αυτό το φαινόμενο αλλά να είσαι σίγουρη ότι λύνεται και η καλύτερη αντιμετώπιση ενός φόβου είναι η επαναλαμβανόμενη έκθεση σε αυτόν αλλά πάντα με μια μικρή βοήθεια στην αρχή!σε θέλω δυνατη...προχώρα...
Ειλικρινα εισαι παρα πολυ καλη σ'ευχαριστω,δεν ξερεις ποσο καλο μου κανεις :)
Ειναι πολυ δυσκολο να καταλαβει καποιος τη συγκεκριμενη φοβια αν δεν την εχει..μπορει κ να το προσπαθησω ξανα..
Σ'ευχαριστω πολυ!!:D
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Ειλικρινα εισαι παρα πολυ καλη σ'ευχαριστω,δεν ξερεις ποσο καλο μου κανεις :)
Ειναι πολυ δυσκολο να καταλαβει καποιος τη συγκεκριμενη φοβια αν δεν την εχει..μπορει κ να το προσπαθησω ξανα..
Σ'ευχαριστω πολυ!!:D

Πέρνα μια βόλτα από τα παρκάτω θέματα να πάρεις ιδέες:

http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...C%F0%EF%F1%FE-%ED%E1-%F4%EF-%EA%DC%ED%F9.html

http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...9%FE%ED/9149-%F0%E5%F4%EF%F6%EF%E2%DF%E1.html

http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...4%E9%EC%E5%F4%F9%F0%DF%E6%E5%F4%E1%E9%3B.html

http://www.travelstories.gr/%ED%DD%...E1-%F3%F4%E1-%E1%E5%F1%EF%F0%EB%E1%ED%E1.html
 

Vaso_P

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Διαβασα ολα τα θεματα με την πετοφοβια σας ευχαριστω παρα πολυ.
Θα ηθελα να ρωτησω κατι μια και βρηκα πολυ χρησιμες καποιες πληροφοριες
Το μελος FAMEK ανεφερε μια μεθοδος απευαισθητοποιησης που γινεται σε ψυχολογο.
Επειδη δεν μπορω να επικοινωνησω μαζι της,γνωριζεις καποιος περισσοτερες πληροφοριες και που μπορω να απευθυνθω εδω στη Θεσσαλονικη?
Δεν ξερω αν επιτρεπεται να το ρωταω εδω ή αν πρεπει να ανοιξω νεα θεμα,απλα με αφορμη αυτων που διαβασα σκεφτηκα να το συνεχισω εδω.
Αν καποιος γνωριζει ας μου πει θα ειναι μεγαλη βοηθεια για μενα ή ας μου στειλει ενα πμ.Ευχαριστω πολυ!
 

Vaso_P

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Διαβασα ολα τα θεματα με την πετοφοβια σας ευχαριστω παρα πολυ.
Θα ηθελα να ρωτησω κατι μια και βρηκα πολυ χρησιμες καποιες πληροφοριες
Το μελος FAMEK ανεφερε μια μεθοδος απευαισθητοποιησης που γινεται σε ψυχολογο.
Επειδη δεν μπορω να επικοινωνησω μαζι της,γνωριζεις καποιος περισσοτερες πληροφοριες και που μπορω να απευθυνθω εδω στη Θεσσαλονικη?
Δεν ξερω αν επιτρεπεται να το ρωταω εδω ή αν πρεπει να ανοιξω νεα θεμα,απλα με αφορμη αυτων που διαβασα σκεφτηκα να το συνεχισω εδω.
Αν καποιος γνωριζει ας μου πει θα ειναι μεγαλη βοηθεια για μενα ή ας μου στειλει ενα πμ.Ευχαριστω πολυ!
Δεν ξερω αν επιτρεπεται απο τον κανονισμο,το ανεβαζω παλι μηπως και μου απαντησει καποιος στο τελευταιο μου ερωτημα.Ευχαριστω
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.762
Αν καποιος γνωριζει το τηλεφωνο της θα σου το στειλει με πμ
γιατι η Φαμεκ δεν ειναι πλεον μελος του φορουμ
 

giorgos_an

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα σε όλους..Εδω και καιρό σχεδιάζουμε ενα Ανοιξιάτικο tour σε χώρες των Βαλκανίων 6-7 άτομα..Πρόθεσή μας ήταν να νοικιάσουμε mini bus 7 ατόμων, έλα όμως που η γεμάτη εκπλήξεις χώρα που ζούμε δεν επιτρέπει την έξοδο ενοικιαζόμενων οχημάτων...Ξέρετε εαν έχει αλλάξει κάτι πάνω σε αυτό το θέμα?Στη Βουλγαρία γνωρίζει καποιος εαν θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι παρόμοιο και να ξεκινήσει απο εκεί στην ουσία το ταξίδι μας για τα υπόλοιπα Βαλκανια?
 

AngieP

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Iordania
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Θα βρίσκομαι Πρέσπες για κάποιες μέρες στα τέλη Μάρτη και έλεγα να πάω για ένα διήμερο στην Οχρίδα. Θα είμαι με ενοικιασμένο αμάξι όμως και όσες εταιρείες ρώτησα δεν μου επιτρέπουν να περάσω με το αυτοκίνητο τα σύνορα. Εχει κανείς υπόψιν του τί μπορώ να κάνω σχετικά με την μετακίνησή μου;
 
Last edited by a moderator:

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Πολύ όμορφες οι φωτό και ενδιαφέρουσες όλες οι πληροφορίες για Οχρίδα. Θα βρίσκομαι Πρέσπες για κάποιες μέρες στα τέλη Μάρτη και έλεγα να πάω για ένα διήμερο στην Οχρίδα. Θα είμαι με ενοικιασμένο αμάξι όμως και όσες εταιρείες ρώτησα δεν μου επιτρέπουν να περάσω με το αυτοκίνητο τα σύνορα. Εχει κανείς υπόψιν του τί μπορώ να κάνω σχετικά με την μετακίνησή μου;
Εφόσον σου είπαν αυτο, μάλλον δεν μπορείσ να περάσεις τα σύνορα, είναι και εκτός Ε.Ε. Δεν ξέρω πως αλλιώς να πας.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.505
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom