Πορτογαλία Εντυπώσεις από Πόρτο

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Για μενα δεν ηταν τοσο εντυπωσιακη η εικονα της φθορας του Πορτο, καθως τη βρηκα λαιτ και γοητευτικη. Το σοκ ηταν στο Παλερμο, αυτο το απολυτο καψιμο που για ανεξηγητο λογο βρηκα υπεροχο -γι αυτο και επεστρεψα 2η φορα- και μετα ξανα στη Ναπολη που θελει βαθιες ανασες μεχρι να εξοικειωθεις και θα επεστρεφα χαλαρα. Και θελω κι αλλες ευρωπαικες προτασεις, γιατι ως την Κουβα δεν παω αν εχω επιλογες παρακμης πιο κοντα. Σε αντιδιαστολη μου ηρθε σχεδον εμετος στη "γλυκυτατη Κολμαρ" που ηταν σαν σκηνικο ταινιας, τοσο περιποιημενη.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
525
Likes
2.277
@evaT πράγματι είναι αρκετά συγκεκριμένα αυτά που μου αρέσουν, όμως δεν ταξιδεύω για να πάω να βρω αυτά. Ταξιδεύω ακριβώς για να δω κ να παρατηρήσω κάθε μέρος που μου δίνεται η ευκαιρία να δω. Δεν είναι επιτυχημένο ή αποτυχημένο ένα ταξίδι μου από το αν θα μου 'αρεσει' ένα μέρος.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.466
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Μεγάλη μαγκιά τους που σε ένα κομμάτι φιλέτο έχουν κρατήσει αυτά τα κτίρια. Τα τέρατα της ανάπτυξης που θα βλέπαμε αν ήταν Ελληνική ή Ισπανική πόλη δεν τα χωράει ο ανθρώπινος νους.

Και θελω κι αλλες ευρωπαικες προτασεις, γιατι ως την Κουβα δεν παω αν εχω επιλογες παρακμης πιο κοντα.
Εγώ στην ίδια κατηγορία με Πόρτο και Νάπολη βάζω Βαρκελώνη και Μαρσέιγ. Ειδικά Μαρσέιγ δεν το περίμενα, μιας και αν χαρακτηρίζει κάτι τις Γαλλικές πόλεις είναι ότι είναι περιποιημένες. Βέβαια δεν την έχω σε μεγάλη εκτίμηση και δεν τη βάζω στο ίδιο επίπεδο με τις άλλες 3.

Να θυμίσω ότι υπάρχει καταπληκτικό τόπικ με τις πόλεις που μας απογοήτευσαν στο οποίο δυστυχώς δεν γράφουμε συχνά.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.983
Likes
12.039
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Εγώ έχω επισκεφθεί το Πόρτο 4 φορές αλλά το μόνο που μου αρέσει είναι οι όχθες του Douro τις οποίες λατρεύω. Κατά τα άλλα πρόκειται για μια ανιαρή και μάλλον άσχημη πόλη για τα γούστα μου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Να θυμίσω ότι υπάρχει καταπληκτικό τόπικ με τις πόλεις που μας απογοήτευσαν στο οποίο δυστυχώς δεν γράφουμε συχνά.
Απογοητευσαν? Μα εγω μαγευτηκα με την παρακμη.
Θελουμε ενα τοπικ dark touriam.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.608
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Απογοητευσαν? Μα εγω μαγευτηκα με την παρακμη.
Θελουμε ενα τοπικ dark touriam.
Dark tourism θεωρείται ο τουρισμός σε σημεία ολέθρου (Τσερνομπίλ-'Αουσβιτς κλπ)

Εγώ μέσα πάντως σ αυτό που εννοείς...
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.466
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Απογοητευσαν? Μα εγω μαγευτηκα με την παρακμη.
Θελουμε ενα τοπικ dark touriam.
Αυτό το σχόλιο το έγραψα με αφορμή αυτό που έγραψες για Κολμάρ και για το ποστ της @MVSylvia. Προφανώς δεν θα έγραφα ότι απογοήτευσαν αυτές οι πόλεις, η Βαρκελώνη μάλιστα είναι Η αγαπημένη μου πόλη!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.608
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom