Εντυπώσεις από ένα διήμερο στο Βόλο - Πήλιο

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγω θα διαλεγα Μακρυνιτσα ή Βυζιτσα (μου αρεσαν πολυ τα αρχοντικα της Βυζιτσας).
Τσαγκαραδα δε με ενθουσιασε συγκριτικα με τα αλλα.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.422
Βόλο, Πορταριά-Μακρυνίτσα, Χάνια, (παράκαμψη αν θες Ζαγορά και Χορευτό για καλοκαίρι). Μακρυράχη, Κισσός, (Αγιος Ιωάννης για καλοκαίρι), Μούρεσι, Τσαγκαράδα, (και απο κει Νότιο Πήλιο για καλοκαίρι περισσότερο), αλλιώς Μηλιές, Βυζίτσα, Πινακάτες, Αγιος Γεώργιος, Άνω Λεχώνια, Βόλος

Το σκέλος Πινακάτες, Αγιος Γεώργιος, Άνω Λεχώνια, Βόλος μπορείς να μη το κάνεις και απο Βυζίτσα να γυρίσεις Μηλιές (1-2 χλμ είναι) και κατεβαίνεις παραθαλάσσια απο Παγασητικό πλέον και γυρίζεις Βόλο....

Ο γύρος ο "Χειμερινός" είναι λίγο πάνω απο 100χλμ και 2μιση ώρες χωρίς στάσεις...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Βόλο, Πορταριά-Μακρυνίτσα, Χάνια, (παράκαμψη αν θες Ζαγορά και Χορευτό για καλοκαίρι). Μακρυράχη, Κισσός, (Αγιος Ιωάννης για καλοκαίρι), Μούρεσι, Τσαγκαράδα, (και απο κει Νότιο Πήλιο για καλοκαίρι περισσότερο), αλλιώς Μηλιές, Βυζίτσα, Πινακάτες, Αγιος Γεώργιος, Άνω Λεχώνια, Βόλος

Το σκέλος Πινακάτες, Αγιος Γεώργιος, Άνω Λεχώνια, Βόλος μπορείς να μη το κάνεις και απο Βυζίτσα να γυρίσεις Μηλιές (1-2 χλμ είναι) και κατεβαίνεις παραθαλάσσια απο Παγασητικό πλέον και γυρίζεις Βόλο....

Ο γύρος ο "Χειμερινός" είναι λίγο πάνω απο 100χλμ και 2μιση ώρες χωρίς στάσεις...
Βολιωτης σημερα μου ανεφερε τον Κισσο ως ενα απο τα πιο ομορφα χωρια .Να τον πιστεψω?:D
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Βολιωτης σημερα μου ανεφερε τον Κισσο ως ενα απο τα πιο ομορφα χωρια .Να τον πιστεψω?:D
να τον πιστεψεις:) ειναι οντως ομορφο αλλα εμένα μου αρέσει και το Χόρτο (για καλοκαιρι βεβαια)
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.422
Βολιωτης σημερα μου ανεφερε τον Κισσο ως ενα απο τα πιο ομορφα χωρια .Να τον πιστεψω?:D
Είναι όμορφο αλλά μικρό....έχει μια ωραία εκκλησία και αρκετό πράσινο η περιοχή...έχει γίνει και ο καινούργιος δρόμος, που πάει για Χάνια, και περνάει απο το κατώτερο μέρος του χιονοδρομικού (οπότε τον χειμώνα είναι κλειστός), μέχρι να φτιάξουν ένα τελευταίο τμήμα του δρόμου που θα ενώνεται με τον παλιό.....

Όλα τα χωριά είναι όμορφα, αλλά για μένα τα κορυφαία είναι τα δίδυμα Μακρυνίτσα-Πορταριά, Μηλιές-Βυζίτσα και Τσαγκαράδα για Άνοιξη, Καλοκαίρι...

Ναι, το Χόρτο είναι ένα όμορφο χωριό και δεν τρώγεται (ούτε καπνίζεται) :D
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
και Τσαγκαράδα για Άνοιξη, Καλοκαίρι
Αλήθεια η Τσαγκαράδα είναι χωριό κανονικό με την έννοια της πλατείας ,της εκκλησίας , του καφενείου κλπ ή μόνο πολλά σπίτια που σου δίνουν την εντύπωση ότι είναι και διάσπαρτα σε αρκετό μήκος? Οσες φορές και αν έχω περάσει από εκεί - γιατί πάω τουλάχιστον μια φορά τον χρόνο στον Αη Γιάννη - δεν έχω δει κάτι.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.422
Κάτι απ΄όλα αυτά .....δύο πλατείες με εκκλησίες (η μία απ΄αυτές λέγεται ότι ο πλάτανος της είναι χιλίων χρόνων), απλωμένο χωριό μέσα στο πράσινο με λίγους μόνιμους κατοίκους..
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
128
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΕΝΥΑ
Ποιος μπορει να μας πει μερικες διαδρομες για Πηλια και παραλιες. Ακομα κια για ΑΟρεινα χωρια;
Όπως Βολο-Αργαλαστη-Τρικερι
ή Βολο-Πορταρια-Χανια-Χορευτο...κλπ
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Και μένα θα με ενδιέφερε αν κάποιος μπορεί να μας πει πραγματικό χρόνο για πρόσβαση σε παραλίες (πχ Μυλοπόταμο, Νταμούχαρη) με βάση την Τσαγκαράδα. Εννοώ, τα χιλιόμετρα τα βρίσκω,αλλά ρεαλιστικά για πόσο χρόνο μιλάμε βάσει στροφών και ταχύτητας;
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Δεν θυμάμαι ακριβώς να σου πω το χρόνο, αλλά όντως έχει τρομερές στροφές κ θέλει προσεχτική οδήγηση. Εγώ αυτό που θα σου έλεγα είναι να ΜΗΝ τις χάσεις με τίποτα αυτές τις δύο παραλίες (κ ειδικά το Μυλοπόταμο, αλλά καλύτερα όχι Σ/Κ κ σε ώρα αιχμής γιατί πλέον μαζεύει πολύ κόσμο). Εκπληκτική ομορφιά!:clap: Πρόσθεσε αν μπορείς κ μια Φακίστρα (έτερη υπέροχη κ μικρούλα παραλία πλησίον της Τσαγκαράδας) κ θα μπορείς να πεις ότι έχεις δει κάποιες από τις ωραιότερες παραλίες της χώρας χωρίς καμία υπερβολή! Προσοχή μόνο στα τεράστια κύματα που σηκώνουν ενίοτε (παρότι τις έχω πετύχει κ λάδι!)
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Ίσως να μην είναι για όλους. Ίσως να "τσιμπάει" λίγο...Το "ντεκαντάνς" όμως αποικιακό στυλ, το "αλλού" φαγητό του, τα κοκτέιλς του, το (φρι-λαρτζ) φιλικό σέρβις του....κλπ., το κάνουν για μένα ΜΑΧ επιλογή: http://www.climax.gr/MainGr.html
Η τεράστια (αεράτη) αμμουδιά των Ποτιστικών και τα καταπληκτικά νερά της, είναι ....το ΕΞΤΡΑ ΜΠΟΝΟΥΣ!!!
Τα άλλα που λέτε...κλασσικές ομορφιές...υποκλίνομαι....αλλά εγώ "φτάνει"...
(λαικά προσκυνήματα)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.552
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom