Εντυπώσεις από τα πλοία της ακτοπλοΐας μας

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
πάντως εμένα το αγαπημένο μου πλοίο ήταν η σχωρεμένη Δημητρούλα :)
Στ'αλήθεια.
To Υστατο ταξίδι του Δημητρούλα από το λιμάνι του Πειραιά προς το διαλυτήριο :(
 

Attachments

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Οι εργασίες ναυπήγησης του νέου πλοίου της Attica... αντιμετωπίζει αποτελεσματικά τουλάχιστον για την επόμενη δεκαετία
το πλοίο ναι..η εταιρεία αμφίβολο αν θα υπάρχει σε λιγότερα από 10 χρόνια...
πάντως εμένα το αγαπημένο μου πλοίο ήταν η σχωρεμένη Δημητρούλα
Στ'αλήθεια.
μάλλον σε βόλευε το λιμάνι. γιατί η πριγκίπισσα τότε με διαφορά ήταν η "Περηφάνεια του Καντέρμπουρι".
αγαπημενο πλοιο ειναι με διαφορα το Θεοφιλος για την διαδρομη Αθηνα-Χιος-Μυτιληνη .. οποιος δεν προλαβε να κανει αυτο το ταξιδι τοτε δεν εχει ζησει τιποτα ...
ε καλά μη λες μεγάλα λόγια..το έκανα, μιλάς για ρολς ροις του Αιγαιου.
οποιος δεν έκανε με τον πραγματικό θρύλο ταξίδι, δεν έχει ζήσει τπτ..

 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
το πλοίο ναι..η εταιρεία αμφίβολο αν θα υπάρχει σε λιγότερα από 10 χρόνια...

μάλλον σε βόλευε το λιμάνι. γιατί η πριγκίπισσα τότε με διαφορά ήταν η "Περηφάνεια του Καντέρμπουρι".

ε καλά μη λες μεγάλα λόγια..το έκανα, μιλάς για ρολς ροις του Αιγαιου.
οποιος δεν έκανε με τον πραγματικό θρύλο ταξίδι, δεν έχει ζήσει τπτ..

δεν φαινεται η φωτογραφια ... ποιος ειναι ο θρυλος;;;
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
τι δρομολογιο εκανε;;; εχω κανει Κω-Καλυμνο με χειροτερο ;)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
τι δρομολογιο εκανε;;; εχω κανει Κω-Καλυμνο με χειροτερο ;)
μικρές Κυκλάδες. και ήταν ότι καλύτερο για τον κόσμο τους. όταν όλα είχαν απαγορευτικό, αυτό ξεκινούσε.

 
Last edited by a moderator:

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Αν και δεν είμαι φανατική των πλοίων και δεν έχω κάνει πολλά ταξίδια, έτυχε να πάρω αρκετές φορές τα Blue Star από Πειραιά για Ρόδο μέσα στον τελευταίο χρόνο. Πρέπει να πω ότι μετά από άλλα πλοία που είχα μπει παλιά (Όμηρος, Διαγόρας και Πάτμος της ΔΑΝΕ) μου φάνηκαν εξαιρετικά, καθαρά, έφευγαν στην ώρα τους και τα ταξίδια που έκανα ήταν μια χαρά. Προσωπικό ευγενέστατο και εστιατόρια, καφέ και καταστήματα πολύ καλά. Έβγαλα μάλιστα και μια κάρτα στην οποία καταγράφονται τα ταξίδια με τις συγκεκριμένες γραμμές. Οι ώρες ήταν αρκετά βολικές, 7 το απόγευμα αναχώρηση και άφιξη στη Ρόδο κατά τις 8 το πρωί. Το θέμα είναι ότι (και εδώ) έχουμε καταργήσεις δρομολογίων (πριν ένα μήνα έμαθα ότι δεν φεύγει πια Σάββατο από Πειραιά) και γενικά δεν τα βρήκα ποτέ καλά με τα προγράμματα (πριν κανένα 15θήμερο έψαχνα να βρω αν μπορούσα να φύγω συγκεκριμένη μέρα του Νοέμβρη από Ρόδο και δεν είχε αλλά δυο μέρες μετά στο πρόγραμμα που είδα στην τοπική εφημερίδα είδα να έχει). Το πιο όμορφο πράγμα που μου έμεινε από όλα αυτά τα πάνω-κάτω είναι η εικόνα της Σύρου που την θαυμάζω πάντα όση ώρα μένει το πλοίο στο λιμάνι! Επίσης το κανονικό εστιατόριο έχει συνήθως πολύ καλό μενού. Το wifi δε μπορώ να πω ότι το έψαξα αλλά από τον κόσμο που βλέπω κολλημένο στα λαπτοπ υποθέτω ότι έχει αρκετά καλή σύνδεση. Και επειδή καλό είναι να λέμε και τι θα θέλαμε, θα ήθελα ένα πρόγραμμα ραδιοφώνου/μουσικής στις καμπίνες (δεν ξέρω αν υπάρχει κάπου, νομίζω πως ναι).

Παλιότερα ηρωικά ταξίδια με το Golden Vergina είχα κάνει και εγώ, από Ρόδο για Κάρπαθο, και ομολογώ ότι είχα πολύ άσχημο ταξίδι, έτριζε πραγματκά μ΄έναν περίεργο τρόπο. Τα τελευταία χρόνια έχω κάνει το Ρόδο - Κάρπαθο και με τα Ιεράπετρα και Πρέβελης και τα βρήκα αρκετά καλά - και το Καρπάθιο είναι πάντα δύσκολο χειμώνα - καλοκαίρι! Για τις πιο κοντινές διαδρομές, Ρόδο - Σύμη, Ρόδο- Κω, τα ταξίδια μου τα τελευταία χρόνια ήταν πολύ ευχάριστα χειμώνα - καλοκαίρι. Φέτος όμως η χρονιά προβλέπεται δύσκολη και τα δρομολόγια πολύ αραιά ... ο Θεός να βοηθήσει τους ανθρώπους που μένουν στα μικρά νησιά!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Σε αντίθεση με τους περισσότερους Έλληνες δεν πολυγουστάρω τα πλοία. Αν είναι να πάω κάπου μακρινά προτιμώ το αεροπλάνο. Κι από εκεί και πέρα συνήθως παίρνω high speed για να περάσει γρηγορότερα η ώρα. Βέβαια, στα φοιτητικά μου χρόνια δεν ήμουν τόσο "κυριλέ" και υπάρχουν διάφορα ταξίδια που μου έχουν μείνει αξέχαστα (όχι με την καλή έννοια):


Πειραιάς-Αμοργός (Αιγιάλη) με "Ρομίλντα" το 2003. Ξεκινήσαμε 12 το βράδυ και φτάσαμε 12 το μεσημέρι. Κοριτσοπαρέα 6 ατόμων. Κοιμήθηκα ενώνοντας 2 καρέκλες. Κουνούσε απίστευτα, σταματούσε σε όλες τις Μικρές Κυκλάδες και στο τέλος οι μισές ήταν στις τουαλέτες για ευνόητους λόγους (εγώ ήμουν πολύ χαρούμενη επειδή δεν χρειάστηκα ούτε δραμαμίνη).

Λαύριο-Σαμοθράκη με πλόιο της "Saos Ferries" το 2005. Ακόμα περισσότερες ώρες, 15 ήταν; Θυμάμαι καμπίνα μπορούσες να κλείσεις μόνο επιτόπου και την ώρα που φτάσαμε δεν είχε μείνει ούτε για δείγμα. Είχε και απαγορευτικό λόγω καιρού και αργήσαμε να ξεκινήσουμε, πολύ ταλαιπωρία. Το καράβι ήταν γεμάτο και δεν μπορούσες να χαλαρώσεις πουθενά. Χωρίστηκα με τις φίλες μου και με τα πολλά κοιμήθηκα στις σκάλες χρησιμοποιώντας την τσάντα μου για μαξιλάρι κι ενώ δίπλα μου ανεβοκατέβαιναν συνέχεια άνθρωποι. Αρκετές ώρες μετά, όταν το πλοίο έκανε στάση στα Ψαρά μου τηλ. η φίλη μου ότι άδειασαν μερικές αεροπορικές. Δεν είχα ξανακοιμηθεί τόσο καλά σε αεροπορική! Στην επιστροφή ευτυχώς βρήκαμε καμπίνα με διόλου ευκαταφρόνητο ποσό, αλλά το δώσαμε με απίστευτη άνεση, ακόμα και φίλη μου που φημίζεται για την τσιγκουνιά της!

Τέλος, έχω πολλές αναμνήσεις από τις διαδρομές Πάτρα-Ανκόνα και Πάτρα-Βενετία που έχω κάνει πολλές φορές με τους δικούς μου (ο μπαμπάς μου είναι φανατικός του να ταξιδεύει με το δικό του αυτοκίνητο οπότε το έχει συνήθειο). Την 1η φορά είχα ενθουσιαστεί, αλλά από κάποιο σημείο και μετά άρχισε να αποτελεί το πιο ανιαρό κομμάτι των ταξιδιών μου (ειδικά το Πάτρα-Βενετία που έχει 2 διανυκτερεύσεις).
 

piniatoros

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Μαύρης Θάλασσας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Ήταν η πρώτη φορά που ταξίδεψα με Minoan ( άν κατάλαβα καλά είναι πλέον Grimaldi Lines ), αλλά η συμπεριφορά της ήταν επιεικώς απαράδεκτη.
Ταξιδεύαμε με το πλοίο Europa Cruise της Minoan Lines από Ανκώνα ( Ιταλίας ) για Πάτρα στις 19-11-2011 με προγραμματισμένη αναχώρηση από Ανκώνα στις 4:30.
Μετά από φάρσα για ύπαρξη βόμβας στο πλοίο, οι ιταλικές αρχές εκκένωσαν το πλοίο για να γίνουν έρευνες.
Όλοι οι επιβάτες υποχρεωθήκαμε να μείνουμε για ώρες όρθιοι, σε ακάλυπτο χώρο του λιμανιού, μέσα στην υγρασία και το κρύο ( η θερμοκρασία ήταν γύρω στους 7 β. ), για πάρα πολλές ώρες. ( Το πλοίο αναχώρησε τελικά γύρω στις 5:30 τα ξημερώματα ).
Η πλοιοκτήτρια εταιρεία ( Minoan ) δεν έλαβε κανένα μέτρο για προσωρινή μεταφορά των επιβατών σε στεγασμένο χώρο του λιμανιού για όσο διάστημα διαρκούσαν οι έρευνες.
Κανένας "αρμόδιος" του πλοίου δεν ήταν δυνατόν να ανευρεθεί. Μετά δε την επιβίβασή μας στο πλοίο όχι μόνο δεν υπήρξε η παραμικρή ενημέρωση, αλλά ούτε ένα τυπικό "συγνώμη" για την αφάνταστη ταλαιπωρία μας, έστω και χωρίς την αποκλειστική ευθύνη της Minoan.
Έστειλα με email διαμαρτυρία στην εταιρεία αμέσως μετά την άφιξή μου, χωρίς φυσικά καμία ανταπόκριση.
Και φυσικά, λόγω της "διπλής" διανυκτέρευσης στο πλοίο, τα έξοδα σχεδόν διπλασιάσθηκαν.
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
........Και φυσικά, λόγω της "διπλής" διανυκτέρευσης στο πλοίο, τα έξοδα σχεδόν διπλασιάσθηκαν.
Aν και απο τα όσα λες, η ευθύνη για την ταλαιπωρεία σας, δεν ανήκει αποκλειστικά στιν ΜΙΝΟΑΝ, και μόνο την τελευταία σου παράγραφο αν σκεφτόντουσαν θα έπρεπε οχι μόνο συγνώμη αλλά ισως και ευχαριστώ να σας πουν. (Μαλλον θα το είπαν στον ανώνυμο που τηλεφώνησε για την βόμβα!):mad:
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πλοία που όργωσαν για δεκαετίες τις ελληνικές θάλασσες και που ευτυχώς δεν βρίσκονται πια ανάμεσά μας....

 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Πλοία που όργωσαν για δεκαετίες τις ελληνικές θάλασσες και που ευτυχώς δεν βρίσκονται πια ανάμεσά μας....
Με αρκετά από τα πλοια αυτά, έχω ταξιδέψει....
Σε ευχαριστώ που μου θύμησες όμορφες στιγμές! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.523
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom