Εντυπώσεις από τα πλοία της ακτοπλοΐας μας

danev

Member
Μηνύματα
518
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Evia pass!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Καλοκαιράκι έρχεται και από μία πρόχειρη αναζήτηση που έκανα στο φόρουμ, είδα οτι δεν υπάρχει αξιολόγηση από τα μέλη, των πλοίων της ακτοπλοΐας μας, και εντυπώσεις από τα ταξίδια με αυτά, προς χρήση των υποψηφίων επιβατών-ταξιδευτών μελών για τα Ελληνικά νησιά και όχι μόνο.
Εγώ θα ξεκινήσω από τα εύκολα, ως τακτικός επιβάτης της γραμμής προς Κρήτη και περισσότερο Ηράκλειο. Για τα ταξίδια μου σταθερά προτιμώ τους γίγαντες της Minoan, τα δίδυμα FESTOS και KNOSSOS PALACE.
Πανέμορφα πλοία μήκους 214 μέτρων με χωρητικότητα 2.200 επιβατών. Τα προτιμώ για την άνεση που προσφέρουν στο ταξίδι, (έχει τύχει να ταξιδέψω μέχρι και 7 μποφόρ, και δεν κατάλαβε τίποτα!) και για τους άνετους χώρους ξενοδοχειακής υποδομής που προσφέρουν!
Με την καρτα-μέλους μάλιστα, έχεις και 10% έκπτωση στα εισιτήρια και στις αγορες σου στα καταστήματα, τα οποία (μεταξύ μας) την περίοδο των εκπτώσεων έχουν φοβερές προσφορές σε επώνυμα.:clap:
Συνήθως πραγματοποιουν νυκτερινά δρομολόγια αλλά τους καλοκαιρινούς μήνες έχουν και ημερήσια με μικρότερη τιμή, τα οποία φυσικά και προτιμώ.
Το πλήρωμα ειναι ευγενικό και επειδή στα νυχτερινά, φτάνουν Ηράκλειο 05.30-06.00, σου επιτρεπουν να καθήσεις στο σαλόνι η στην καμπίνα σου μέχρι 08.00.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Πολύ χρήσιμο και επίκαιρο θέμα.
Εγώ μπορώ να σας πω για τα πλοία της NEL στην γραμμή Πειραιάς - Χίος - Μυτιλήνη, τα οποία συνήθως παίρνω κυρίως γιατί έχουν βολικά ωράρια - νυχτερινά. Φεύγουν 7 το απόγευμα από Πειραιά και φτάνουν 7 το πρωί Μυτιλήνη (οι Χιώτες είναι λίγο ριγμένοι γιατί Χίο φτάνουν στις 3 τα ξημερώματα) και φεύγουν 6 το απόγευμα από Μυτιλήνη και φτάνουν 6 το πρωί Πειραιά - αν δεν υπάρχουν καθυστερήσεις. Αυτά τα δρομολόγια γίνονται φέτος εναλλάξ από δυο πλοία: το Μυτιλήνη και το European Express, κάθε μέρα πλην Σαββάτου.
Το Μυτιλήνη είναι το πιο παλιό από τα δυο, με πολύχρονη προϋπηρεσία στο δρομολόγιο, αλλά έχει τη φήμη καλοτάξιδου πλοίου ανάμεσα στους Μυτιληνιούς. Οι χώροι του δεν είναι από τους πιο μοντέρνους αλλά συνήθως είναι καθαροί. Το European Express μπήκε εδώ και 1-2 χρόνια στο δρομολόγιο αυτό. Είναι λίγο πιο νέο αλλά έχει πιο άνετους και πιο προσεγμένους χώρους.
Γενικά για τα πλοία αυτά δεν μπορώ να πω κάτι κακό αλλά δεν ενθουσιάζομαι κιόλας. Ξαναλέω ότι ο κύριος λόγος που τα επιλέγω είναι τα καλά τους ωράρια.
Η NEL δεν κάνει ποτέ αξιομνημόνευτες εκπτώσεις και αν θέλει κανείς να ταξιδεύσει Αύγουστο πρέπει να κλείσει πολύ πιο πριν ιδίως αν θέλει να πάρει αυτοκίνητο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλοκαιράκι έρχεται και από μία πρόχειρη αναζήτηση που έκανα στο φόρουμ, είδα οτι δεν υπάρχει αξιολόγηση από τα μέλη, των πλοίων της ακτοπλοΐας μας, και εντυπώσεις από τα ταξίδια με αυτά,
μμμμ..να σε μαλώσω?
http://www.travelstories.gr/%E9%F4%...65-%E1%EA%F4%EF%F0%EB%EF%E9%EA%DC-review.html
σταθερά προτιμώ τους γίγαντες της Minoan, τα δίδυμα FESTOS και KNOSSOS PALACE.
τώρα όμως οι απέναντι θα παίζουν με Champion-XII..δύσκολα τα πράγματα..
 

danev

Member
Μηνύματα
518
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Evia pass!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
μμμμ..να σε μαλώσω?
http://www.travelstories.gr/%E9%F4%...65-%E1%EA%F4%EF%F0%EB%EF%E9%EA%DC-review.html

τώρα όμως οι απέναντι θα παίζουν με Champion-XII..δύσκολα τα πράγματα..
Οχι, αν και θα έχεις απόλυτο δίκιο!;)
Εκανα αναζητηση, δεν το ειδα! Βρηκα ένα διαφορετικό, άλλου φίλου που αναφερόταν σε φωτό και όχι σε εντυπώσεις!
Ειναι επίκαιρο θέμα όμως, όπως αναφέρει και ο προηγούμενος φίλος και θεωρώ χρησιμο να υπάρχουν καταγεγραμμένες εντυπώσεις από την ποιότητα των πλοιων, την υποδομή τους, την άνεση που προσφέρουν και την ευγένεια του πληρώματος!
 

danev

Member
Μηνύματα
518
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Evia pass!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
τώρα όμως οι απέναντι θα παίζουν με Champion-XII..δύσκολα τα πράγματα..[/QUOTE]

Α! Για το Champion δεν το ήξερα... Αληθευει?
 

xalara

Member
Μηνύματα
216
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bora-bora
επειδή ταξιδεύω για Ηράκλειο συχνά και προτιμώ και εγώ τις Μινωικές, υπάρχει κάποια παραπάνω πληροφορία για το Champion-XII και τι το κάνει ανταγωνιστικό? Μιας και βλέπω είναι με την SUPERFAST FERRIES, παλιότερα που χα πάει μαζί της, μ’ άρεσε που ήταν άδειο και με δωρεάν wi-fi αλλά απο τότε δεν έτυχε να την ξανα προτιμήσω.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
τώρα όμως οι απέναντι θα παίζουν με Champion-XII..δύσκολα τα πράγματα..
Α! Για το Champion δεν το ήξερα... Αληθευει?[/quote]
Marinews.gr
επειδή ταξιδεύω για Ηράκλειο συχνά και προτιμώ και εγώ τις Μινωικές, υπάρχει κάποια παραπάνω πληροφορία για το Champion-XII και τι το κάνει ανταγωνιστικό?
σε αυτά τα 2 των Μινωικών δεν έχω μπει και διαβάζω με ενδιαφέρον τις εμπειρίες όσων το έχουν κάνει. σε άλλα το ξενοδοχειακό τους είναι πραγματικά άριστο, ίσως το καλύτερο στην Αδριατική. το Superfast έχει το καλύτερο φαγητό και η ΑΝΕΚ τα καλύτερα πληρώματα. ο ανταγωνισμός με την κοινοπραξία φουντώνει και σίγουρα οι Μινωικές θα έχουν σκοτουρες στο μέλλον..όσο κρατησει δηλ η κοινοπραξία..
 

danev

Member
Μηνύματα
518
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Evia pass!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Καλό θα ηταν να έχουμε και εντυπώσεις για τα πλοια των Κυκλάδων και των Δωδεκανήσων που σίγουρα ενδιαφέρουν πολλούς.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Έγώ, καθότι ανέκαθεν πήγαινα προς Ικαρία, έχω να σας διηγηθώ απίστευτες ιστορίες με τα "υπερσύγχρονα" πλοία που εξυπηρετούν τα ακριτικά νησιά μας..
Μόνο με το Σαμίνα που βούλιαξε (πρώην Βεργίνα) είχα ταξίδέψει τουλάχιστον 40 φορές..:rolleyes::bleh::bleh:
 

danev

Member
Μηνύματα
518
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Evia pass!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Έγώ, καθότι ανέκαθεν πήγαινα προς Ικαρία, έχω να σας διηγηθώ απίστευτες ιστορίες με τα "υπερσύγχρονα" πλοία που εξυπηρετούν τα ακριτικά νησιά μας..
Μόνο με το Σαμίνα που βούλιαξε (πρώην Βεργίνα) είχα ταξίδέψει τουλάχιστον 40 φορές..:rolleyes::bleh::bleh:
Αντε, τι περιμένεις? :)
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Το μόνο που έχω να πω δυστυχώς, είναι ότι στα κάτω καταστρώματα που ήταν οι καμπίνες ήταν απίστευτα κλειστοφοβικά..Μια φορά ως παιδί είχα χαθεί εκεί μέσα..Οπότε - κ συγγνώμη αν βαραίνω το κλίμα- μπορώ να καταλάβω πάρα πολύ καλά για ποιο λόγο εγκλωβίστηκαν άνθρωποι εκεί κατω..

Και για να αλαφρύνω και λίγο τη κουβέντα, το βεργίνα/σαμίνα έκανε ένα θόρυβο συνεχή σαν μπρρρρ και το πλοίο ολόκληρο έτρεμε. Δεν μπορούσες να κρατήσεις εφημερίδα, έτρεμε συνέχεια!! Εμείς το διακωμωδούσαμε το θέμα..
 

danev

Member
Μηνύματα
518
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Evia pass!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Ελάτε παιδιά... Μπήκε το καλοκαιρι πια! :clap:
Περιμένουμε κι΄άλλες πληροφορίες! Οποιαδήποτε πληροφορία για πλοιο της ακτοπλοΐας μας, δεκτή και χρησιμη!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom