Εντυπώσεις από τα πλοία της ακτοπλοΐας μας

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Στο ακτοπλοϊκό Nuuk-Ilulissat (απόσταση όσο το Πειραιάς-Καστελόριζο) η απλή κουκέτα κοστίζει το καλοκαίρι €300, αυτό είναι το φθηνότερο εισιτήριο. Η συγκεκριμένη ακτοπλοϊκή που έχει αυτές τις εξωφρενικές τιμές δεν ανήκει σε πάμπλουτους εφοπλιστές γιατί εδώ και πολλά χρόνια λειτουργεί υπό ζημιά επιδοτούμενη κάθε χρόνο απ' το κράτος.
Δηλαδή ακόμα και αν η τιμή του ακτοπλοϊκού ή οποιουδήποτε ναύλου μας μοιάζει μεγάλη αυτό δε σημαίνει ότι είναι και κερδοφόρα για την εταιρεία.
 

Έλεν

Member
Μηνύματα
21
Likes
61
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς γυρισμό
Μια που θυμομαστε τα παλια, "Εντυπωσεις απο το Ρομιλντα" (Δ. Πολιτακης) http://m.lifo.gr/print/shortcut/187315/anamniseis-apo-to-romilnta
Προσυπογραφω και προσθετω μονο τις κατσαριδες που μας εκαναν παρεα στο καταστρωμα:confused:.
Το πρώτο ταξιδι για Ικαρία το έκανα με το Ρομιλντα...το θωρηκτό χαχαχα
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Τελικά το δρομολόγιο θα γίνεται Τρίτη και Παρασκευή απο Θεσσαλονίκη για Σκιάθο, Σύρο, παρο, Νάξο, Θήρα, Ηράκλειο και τις Δευτέρες για Σκιάθο, Σκόπελο Αλόννησο. Τα δρομολογια θα ανακοινωθούν την αλλη βδομάδα.
 

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Ποια είναι η γνώμη σας για την Seajets? Έχω κλείσει για Σίφνο με το SuperJet να πάω και το Champion Jet 2 να γυρίσω, μιας και ήταν τα γρηγορότερα (στα χαρτιά) σε σύγκριση με AEGEANSPEENLINES και ZanteFerries. Αλλά κάποιος μου είπε ότι η Seajets έχει πολλές καθυστερήσεις. Τι εμπειρία έχετε?
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ποια είναι η γνώμη σας για την Seajets? Έχω κλείσει για Σίφνο με το SuperJet να πάω και το Champion Jet 2 να γυρίσω, μιας και ήταν τα γρηγορότερα (στα χαρτιά) σε σύγκριση με AEGEANSPEENLINES και ZanteFerries. Αλλά κάποιος μου είπε ότι η Seajets έχει πολλές καθυστερήσεις. Τι εμπειρία έχετε?
Σέ γενικες γραμμές δεν έχω και την καλύτερη γνώμη. Αν και σέ κάποιες γραμμές τα προηγούμενα χρόνια έκανε super προσφορές (με ταξίδι στο μισό χρόνο), φέτος πέρα από καθυστερήσεις που είχε πάντοτε (προσωπικά δεν θα σου συστηνα να επιστρέψεις με το μικρό seajet2 από Σιφνο Πειραιά, όταν έχει πιο πριν περάσει τα μισά κυκλαδονησια), κάνει ενίοτε και ακυρώσεις δρομολογιων προσφέροντας vouchers (σαν αεροπορική εταιρεία δηλαδή). Προτιμότερο για μένα το speedrunner4 για Σίφνο (έχει εξαιρετικές τιμές και στα αυτοκίνητα), η εαν είσαι καραβολατρης το συμβατικό 'ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΣΟΛΩΜΟΣ' της Zante που έχει και ωραίο πλωριο μπαλκονι
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.054
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Σέ γενικες γραμμές δεν έχω και την καλύτερη γνώμη. Αν και σέ κάποιες γραμμές τα προηγούμενα χρόνια έκανε super προσφορές (με ταξίδι στο μισό χρόνο), φέτος πέρα από καθυστερήσεις που είχε πάντοτε (προσωπικά δεν θα σου συστηνα να επιστρέψεις με το μικρό seajet2 από Σιφνο Πειραιά, όταν έχει πιο πριν περάσει τα μισά κυκλαδονησια), κάνει ενίοτε και ακυρώσεις δρομολογιων προσφέροντας vouchers (σαν αεροπορική εταιρεία δηλαδή). Προτιμότερο για μένα το speedrunner4 για Σίφνο (έχει εξαιρετικές τιμές και στα αυτοκίνητα), η εαν είσαι καραβολατρης το συμβατικό 'ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΣΟΛΩΜΟΣ' της Zante που έχει και ωραίο πλωριο μπαλκονι
Μακρια απο το << ΣΟΛΟΜΟΣ>> εχει στανταρ 1-2 ωρες καθυστερηση λογω οτι ξεφορτωνει φορτηγα.
Το speedrunner 3 λες γιατι το 4 εχει πουληθει, ναι ειναι καλυτερο
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Μακρια απο το << ΣΟΛΟΜΟΣ>> εχει στανταρ 1-2 ωρες καθυστερηση λογω οτι ξεφορτωνει φορτηγα.
Το speedrunner 3 λες γιατι το 4 εχει πουληθει, ναι ειναι καλυτερο
Ναι το 3 φυσικά εννοούσα. Από τα καλύτερα ταχύπλοα. Φέτος ο Σολωμός είναι το μόνο συμβατικό στις δυτικές Κυκλάδες (Ο Κοραής που ήταν Επίσης μέχρι πέρσι έχει πάει Σαμοθράκη), οπότε ίσως για αυτό να έχει θέμα καθυστερήσεων φέτος
 

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Μάλιστα.. Είπα να γλιτώσω 1-2 ώρες στο χρόνο ταξιδιού και προτίμησα τα Seajets αντί του Speedrunner 3. Θα δείξει.. Από αποζημιώσεις σε περιπτώσεις πολύωρων καθυστερήσεων τι παίζει?
 

Raul

Member
Μηνύματα
64
Likes
195
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκανδιναβία
Προσωπικά, θεωρώ την AegeanSpeed ανώτερη από SeaJet. Η SeaJet έχει όντως καθυστερήσεις και μια φορά πηγαίναμε με μια "βάρκα" στην Αμοργό και παραλίγο να πνιγούμε με 8 beaufort.
Τα SpeedRunner της Aegean, τραίνα. Δεν κουνάνε.
Αν μπορείς να αποφύγεις το "ΣΟΛΩΜΟΣ", απόφυγέ το. Πέραν του ότι καθυστερεί πάντα, κουνάει πολύ για το κύμα που μπορεί να έχει. Εγώ θα το πάρω φέτος, για 2η φορά, αλλά εκεί που πάω δεν έχω εναλλακτική. Καμπίνα μπας και κοιμηθώ 6-7 ώρες να περάσει το ταξίδι...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.957
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ποια είναι η γνώμη σας για την Seajets? Έχω κλείσει για Σίφνο με το SuperJet να πάω και το Champion Jet 2 να γυρίσω, μιας και ήταν τα γρηγορότερα (στα χαρτιά) σε σύγκριση με AEGEANSPEENLINES και ZanteFerries. Αλλά κάποιος μου είπε ότι η Seajets έχει πολλές καθυστερήσεις. Τι εμπειρία έχετε?
Τη χειρότερη δυνατή. Οι καθυστερήσεις είναι το μόνο σίγουρο φαινόμενο, εκτός αν πρόκειται για το λιμάνι αφετηρίας. Έχω να θυμάμαι πολλά σκοτωμένα 2ωρα-3ωρα περιμένοντας το seajet. Το Champion Jet 2 είναι σαφώς καλύτερο και μεγαλύτερο από τα μικρά της εταιρείας, ίσως να είσαι πιο τυχερός στο θέμα καθυστερήσεων. Μην αναλύσουμε και τις τιμές των εισιτηρίων γιατί θα γελάμε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.680
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom