Εντυπώσεις για Κοστα Ναβαρίνο-Μεσσηνία

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.027
Τα νεότερα από την οικογένεια που ανέφερα έχουν ως εξής: η κράτηση έγινε από μεγάλη μηχανή κρατήσεων στο διαδίκτυο το Μάιο. Η τιμή σε προσφορά 150 ευρώ/βραδιά σε τρίκλινο (γονείς-ένα παιδί) με πρωινό για 14 διανυκτερεύσεις σε peak season (μέσα Αυγούστου). Το δωμάτιο μου είπαν πως ήταν ουσιαστικά ένα μεγάλο δίκλινο με θέα στη θάλασσα. Ήταν ενθουσιασμένοι με τις παροχές του ξενοδοχείου. Μου ανέφεραν πως υπήρχαν πισίνες παντού, ένας τεράστιος παιδότοπος 1000 τμ για το παιδί, γύρω στα 6-7 εστιατόρια μες το ξενοδοχείο κ.α. Η θάλασσα αρκετά καλή αλλά ανοιχτή και βαθιά, δηλαδή όχι ιδανική για μικρά παιδιά. Τους βόλεψε ιδιαίτερα ο παιδότοπος που μερικές φορές ο μικρός έμενε από το πρωί έως το απόγευμα ενώ οι γονείς απολάμβαναν τη θάλασσα. Έμειναν πάρα πολύ ευχαριστημένοι σε γενικές γραμμές αν και, όπως ανέφεραν, οι τιμές μέσα στο ξενοδοχείο ήταν σε σχετικά υψηλά επίπεδα.
150 ευρώ τη βραδιά μόνο με πρωϊνό και οι τιμές μέσα στο ξενοδοχείο πανακρίβου... απλησίαστο! Αυτό με τις 14 διανυκτερεύσεις μου προκάλεσε έναν ίλιγγο μέσα στην μαύρη νύχτα...:lol:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
150 ευρώ τη βραδιά μόνο με πρωϊνό και οι τιμές μέσα στο ξενοδοχείο πανακρίβου... απλησίαστο! Αυτό με τις 14 διανυκτερεύσεις μου προκάλεσε έναν ίλιγγο μέσα στην μαύρη νύχτα...:lol:
συγνώμη αλλά ειναι πολλά 150 την βραδυά για τρίκλινο στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο :shock::shock::shock:. sorry αλλά Αυγουστο μήνα στα room to let στις κυκλάδες θελεις ενα κατοσταρικάκι για πλάκα και σου αλλάζουν και σεντόνια καθε 3 μερες .
εδω μιλάμε για ξενοδοχειακές παροχές υπερπαραγωγή βρε παιδιά.και εννοειται οτι και το service a la cart του θα ειναι ακριβό .
εδω πριν χρόνια σε μεγαλη αλυσίδα στην Κρήτη πληρώσαμε για μια μερίδα μουσακά της μικρής 16ευρώ ...

Τωρα για 14μερες διακοπες σε ενα και μόνο μερος και με παιδια μαζί ε αυτο το συζηταμε σαν υπερβολικό !!!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Οντως τα 150 ευρω για Αυγουστο μηνα, peak season δηλαδη, για ενα τρικλινο, δεν μου φαινεται και αστρονομικο νουμερο σε σχεση με το τι κυκλοφορει στην ξενοδοχειακη πιατσα. Μαλλον τιμες γνωριμιας μου φαινονται. Υποθετω οτι συν τω χρονω θα αυξησει τις τιμες του.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Οντως τα 150 ευρω για Αυγουστο μηνα, peak season δηλαδη, για ενα τρικλινο, δεν μου φαινεται και αστρονομικο νουμερο σε σχεση με το τι κυκλοφορει στην ξενοδοχειακη πιατσα. Μαλλον τιμες γνωριμιας μου φαινονται. Υποθετω οτι συν τω χρονω θα αυξησει τις τιμες του.
σωστα Ερση promo τιμές ηταν για λίγα δωμάτια και μόνο
κουμαντο εκει κάνουν η starwood
Starwood Hotels and Resorts Worldwide - Hotel Reservations with Best Rates, Guaranteed
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Μου ανέφεραν πως το πέτυχαν σε προσφορά. Οι τιμές του ξενοδοχείου, όπως έμαθαν, τον Αύγουστο ξεκινούσαν από 220 ευρώ.
 

GIANNIS SM

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Ο Κωνσταντακοπουλος ειναι εφοπλιστης-επειχηριματιας και σαν επιχειριματιας σκεφτεται και λειτουργει, σιγουρα με βαση το κερδος και τελευταια γαι την αγαπη του στα πατρια εδαφη.
Η Μεσσηνια και ειδικα η γυρω περιοχη του Costa Navarino ειναι υπεροχη σχετικα αγνωστη αρα παρθενα απο τουρισμο μιας και αναπτυσεται τα τελευταια χρονια, αυτο νομιζω οτι εκμεταλευτηκε.
Το συνγκροτημα ειναι εντυπωσιακο ισως υπερβολικο, αλλα καλυπτει καποιες αναγγες καποιον και εννοω καποιον βλ. Μπεκαμ, Ρανια της Ιορδανιας κλπ κλπ, αλλα οχι της αναγκες μιας μεσης οικογενειας οχι μονο της Ελλαδας αλλα και της Ευρωπης.
Οσο γαι τον αν κανει καλο στην γυρω περιοχη εγω δεν ειμαι και τοσο σιγουρος, αν σκεφτει κανεις οτι το Costa Navarino καλυπτει τις αναγκες του φιλοξενουμενου, εσωτερικα, χωρις να ειναι απαραιτητο να βγουν εξω.
Η Γιαλοβα που ουσιαστικα ειναι ενα υπεροχο χωριο δεν κερδιζει τιποτα, γιατι μη μου πειτε οτι η παραπανω καλεσμενοι, Μπεκαμ, Ρανια κλπ κλπ μεγαλοεπειχηριματιες εφοπλιστες, θα βγουν να πιουν τον καφε η να φανε στην ταβερνα του "Μπαρμπα Μητσου" η ακομα και το αντιθετο ενας σχετικα μεσος τουριστας που δινει ενα σχετικα υψηλο ποσο που του καλυπτει τα παντα, θα δωσει χρηματα εκτος ξενοδοχειου? δεν νομιζω.
Αυτο που θα συμπληρωνα εγω σαν θετικο ειναι οτι απασχολει εργαζωμενους απο την ευρητερη περιοχη της μεσσηνιας
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αυτο που θα συμπληρωνα εγω σαν θετικο ειναι οτι απασχολει εργαζωμενους απο την ευρητερη περιοχη της μεσσηνιας
Και επισης δε με χαλαει καθολου αν ο Μπεκαμ και η Ρανια της Ιορδανιας και οι οποιοι ξενοι γεμισαν το ξενοδοχειο φετος φερνουν συναλλαγμα σε μια ελληνικη επιχειρηση. Ειναι πια τοσο λιγες αυτες που προσελκυουν συναλλαγμα απο το εξωτερικο...
 

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
Όπως και μένα δε με χαλάει να πετύχει στο σχέδιό του που είναι να αναπτύξει τον τουρισμό του γκολφ (προσωπικά μπερδεύω το αυγό με το μπαλλάκι) και ο οποίος λειτουργεί σε δωδεκάμηνη βάση παρακαλώ...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.038
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ο Κωνσταντακοπουλος ειναι εφοπλιστης-επειχηριματιας και σαν επιχειριματιας σκεφτεται και λειτουργει, σιγουρα με βαση το κερδος και τελευταια γαι την αγαπη του στα πατρια εδαφη.
Η Μεσσηνια και ειδικα η γυρω περιοχη του Costa Navarino ειναι υπεροχη σχετικα αγνωστη αρα παρθενα απο τουρισμο μιας και αναπτυσεται τα τελευταια χρονια, αυτο νομιζω οτι εκμεταλευτηκε.
Το συνγκροτημα ειναι εντυπωσιακο ισως υπερβολικο, αλλα καλυπτει καποιες αναγγες καποιον και εννοω καποιον βλ. Μπεκαμ, Ρανια της Ιορδανιας κλπ κλπ, αλλα οχι της αναγκες μιας μεσης οικογενειας οχι μονο της Ελλαδας αλλα και της Ευρωπης.
Οσο γαι τον αν κανει καλο στην γυρω περιοχη εγω δεν ειμαι και τοσο σιγουρος, αν σκεφτει κανεις οτι το Costa Navarino καλυπτει τις αναγκες του φιλοξενουμενου, εσωτερικα, χωρις να ειναι απαραιτητο να βγουν εξω.
Η Γιαλοβα που ουσιαστικα ειναι ενα υπεροχο χωριο δεν κερδιζει τιποτα, γιατι μη μου πειτε οτι η παραπανω καλεσμενοι, Μπεκαμ, Ρανια κλπ κλπ μεγαλοεπειχηριματιες εφοπλιστες, θα βγουν να πιουν τον καφε η να φανε στην ταβερνα του "Μπαρμπα Μητσου" η ακομα και το αντιθετο ενας σχετικα μεσος τουριστας που δινει ενα σχετικα υψηλο ποσο που του καλυπτει τα παντα, θα δωσει χρηματα εκτος ξενοδοχειου? δεν νομιζω.
Αυτο που θα συμπληρωνα εγω σαν θετικο ειναι οτι απασχολει εργαζωμενους απο την ευρητερη περιοχη της μεσσηνιας
Το συγκρότημα είναι ιδιωτικό, σε ιδιωτική έκταση, και (ελπίζω) σε συμφωνία με τους πολεοδομικούς κανονισμούς και τους νόμους της Ελλάδας.
Γιατί πρέπει να κερδίζει κάτι η Γιάλοβα ή το οποιοδήποτε άλλο χωριό? Τους τα χρωστάει κανείς? Συνεισέφεραν κεφάλαια, οικόπεδα ή οτιδήποτε άλλο στην επιχείρηση?
Είναι διαφορετικό να μη σ' αρέσει το all inclusive, και να μην το επιλέγεις (όπως κι εγώ), και διαφορετικό να διαμαρτύρεσαι για την ύπαρξή του.

Υπάρχουν όμως κι άλλα θετικά για την περιοχή. Ξεκινούν από τα δημοτικά τέλη που ασφαλώς πληρώνει το συγκρότημα, και τα όποια τέλη για τη χρήση των υπηρεσιών ύδρευσης, αποχέτευσης, αποκομιδής απορριμάτων κλπ, συνεχίζουν στην αξία της ακίνητης περιουσίας των ντόπιων, και φτάνουν ως τις προμήθειες των εστιατορίων του κλπ, οι οποίες διαμορφώνουν μια αγορά στην οποία, αν οι τοπικές επιχειρήσεις μπορούν να προσφέρουν ικανοποιητική ποιότητα προϊόντων και υπηρεσιών, θα έχουν σημαντικό ανταγωνιστικό πλεονέκτημα έναντι των Αθηναϊκών.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Κωστα να σε ενημερωσω απλά λόγω προσωπικής επαφής με το μερος κατα τα τέλη Αυγουστου
οτι ωφελείτε η περιοχή για τους λόγους που αναφερεις παραπάνω και ε΄πιπλέον βρήκαν δουλειά εκει παρα πολλοί ντόπιοι αλλά μεχρι εκει ....

ολα τα άλλα εκτός συγκροτήματος φαγητο -διαμονή εγιναν ηδη πανακριβα και με την κατωτερη ποιότητα που θα μπορούσαν να ειναι .
δηλαδή κλασική νεοελληνική νοοτροπία
άστα χαλια μαυρα
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.038
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ολα τα άλλα εκτός συγκροτήματος φαγητο -διαμονή εγιναν ηδη πανακριβα και με την κατωτερη ποιότητα που θα μπορούσαν να ειναι .
δηλαδή κλασική νεοελληνική νοοτροπία
άστα χαλια μαυρα
Και γιατί φταίει το Costa Navarino γι αυτό? Επιχειρήσεις είναι, τα κουμάντα τους κάνουνε. Αν δε μας αρέσουν οι υπηρεσίες/τιμές τους, απλά δεν πρέπει να τους προτιμάμε....
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Οχι φυσικα και δεν φταιει. Αυτο που λεει ο Χριστος ειναι οτι με την κοντοφθαλμη λογικη τους οι επιχειρηματιες αυτη στην ουσια οδηγουν σε μαρασμο την περιοχη γιατι καταρχην οι θαμωνες του ξενοδοχειου δε θα ξεμυτισουν και οι υπολοιποι επισκεπτες της περιοχης, δυσαρεστημενοι λογω των κακων υπηρεσιων, δε θα ξαναπροτιμησουν το μερος και ενδεχομενως και να το δυσφημισουν σε γνωστους και φιλους. Αρα η ευρτερη περιοχη λογω αυτων των ανοητων ειναι πιθανον να μεινει πισω τουριστικα αντι να αναπτυχθει με μοχλο αυτην την επενδυση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.972
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom