Ιταλία Εξευρενώντας την Ιταλία με πτήσεις 5 ευρώ!

Athina!!!

Member
Μηνύματα
26
Likes
18
Χαίρομαι τις αφηγησεις.....!με ταξιδεύουν! Μπράβο παιδιά, ωραία και κατατοπιστική η αφήγηση, ωραίες φωτογραφιες! να είστε καλά και να ταξιδευεται! Όσο για το ηφαίστειο είναι μοναδική εμπειρία την οποία έζησα στις αρχές Ιουλίου ( με τον εύκολο τρόπο του λεωφορείου) που εξίσου γευεσαι το μεγαλείο και την επιβολή της φύσης. Η ανάβαση θέλει αντοχές μιας και το ηφαιστειακό " έδαφος" δεν είναι καθόλου σταθερό. Έχετε ψυχή! Μπράβο!
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εμένα δεν με απασχολούν τα χρήματα που ξοδεύεις και πώς τα ξοδεύεις (ο καθένας κάνει τα κουμάντα του), αλλά οι μέρες που λείπεις από την δουλειά σου!
Να μου τον γνωρίσεις αυτόν τον ευέλικτο εργοδότη να του πω δυο λογάκια....:haha:
 

jule_sct

Member
Μηνύματα
17
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ,ΠΡΑΓΑ,ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΗ ΠΥΡΟΣ,ΒΡΑΖΙΛΙΑ,ΚΙΝΑ,
Ωραιες οι περιγραφες και οι φωτογραφιες σας.Πραγματικα ειστε πολυ ταιριαστο ζευγαρι.
Εχω μια απορια ομως.Ολο το budget του ταξιδιου ποσο σας πηγε βρε παιδια?Κλεισατε πολυ φθηνα αεροπορικα εισιτηρια αλλα τα υπολοιπα?Ολο και καποια ποσα ξεπηδουσαν στις περιγραφες σας που αν τα αθροισουμε βγαινουν θεωρω αρκετα.Θελεις να μας πεις καποια στιγμη ποσο σας στοιχισε αυτο το ταξιδι ολοκληρωτικα?Νομιζω κ παλι δεν παει ευκολα σ αυτες τις εποχες
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Κίνα
Λοιπόν αρχικά να πω ότι συνολικά κόστισε 1400 ευρώ με όλα μέσα,και θεωρώ ότι μπορούσαμε και πιο οικονομικά όμως εντάξει αυτό το κανονίζει ο καθένας σύμφωνα με τα γούστα του.:)
Τώρα φίλε James όσον αφορά για τη δουλειά μου παίρνω ακριβώς όσες μέρες δικαιούμαι βάση νόμου δηλαδή 25 εργάσιμες και απλά ταξιδεύω και έχω και κάποια ΣάββατοΚύριακοΔευτέρα τα οποία φροντίζω να εκμεταλλεύομαι.;)Να ξέρεις υπάρχουν συγγενείς που πιστεύουν ότι έχουμε κερδίσει το Τζόκερ και δεν το λέμε!!!:haha:
 

jule_sct

Member
Μηνύματα
17
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ,ΠΡΑΓΑ,ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΗ ΠΥΡΟΣ,ΒΡΑΖΙΛΙΑ,ΚΙΝΑ,
Sif εγω ονειρευομαι να καταφερω να παω μια Ρωμη εδω κ ποσα χρονια κ ολο κατι τυχαινει κ δε περισσευει σεντς .
Προς το παρον ονειρευομαι και το ψαχνω και προσπαθω μπας κ μαζεψω καμια οικονομια.Βασικα πρεπει να ανανεωσω το διαβατηριο που αυτο απο μονο του θελει 80 ευρω.Ε ας κανω αυτο πρωτα ειναι μια καλη αρχη.Εως τωρα ουτε αυτα τα λιγα δε μπορω να κοψω απο καπου χιχιχιχιχιχ
 

jule_sct

Member
Μηνύματα
17
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ,ΠΡΑΓΑ,ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΗ ΠΥΡΟΣ,ΒΡΑΖΙΛΙΑ,ΚΙΝΑ,
Αν εχεις καμια συμβουλη για να κανω αυτο το ταξιδι οικονομικα πες μου σε παρακαλω.πχ να βρω φτηνα αεροπορικα προς καποιο αλλο μερος κ απο εκει με τρενο οπως κανατε εσεις.Οποιαδηποτε συμβουλη καλοδεχουμενη
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Κίνα
1400 και για τους δυο σας?Μια χαρα τοτε
Εδώ καταφέραμε να ταξιδέψουμε με τόσα μια εβδομάδα στην Νορβηγία που είναι η ακριβότερη χώρα της Ευρώπης
Sif εγω ονειρευομαι να καταφερω να παω μια Ρωμη εδω κ ποσα χρονια κ ολο κατι τυχαινει κ δε περισσευει σεντς .
Προς το παρον ονειρευομαι και το ψαχνω και προσπαθω μπας κ μαζεψω καμια οικονομια.Βασικα πρεπει να ανανεωσω το διαβατηριο που αυτο απο μονο του θελει 80 ευρω.Ε ας κανω αυτο πρωτα ειναι μια καλη αρχη.Εως τωρα ουτε αυτα τα λιγα δε μπορω να κοψω απο καπου χιχιχιχιχιχ
Για την Ρώμη δεν χρειάζεται διαβατήριο αρκεί η ταυτότητα.Όσον αφορά τώρα το πόσο οικονομικά μπορεί να κάνει κάποιος ένα ταξίδι βλέπω ότι με τα χρόνια μπορώ ακόμα περισσότερο να ρίχνω το κόστος κάνοντας καλύτερη αναζήτηση.Για παράδειγμα στο Βιετνάμ πρόσφατα συναντήσαμε μια παρέα που είχε πληρώσει το νυχτερινό τρένο για Sapa από Ανόι 70€ μετ'επιστροφής και εμείς είχαμε κλείσει διαδικτυακά με μόλις 24€!Για την Visa είχαν δώσει 80€ την οποία έβγαλαν από την πρεσβεία στην Αθήνα και εμείς το είχαμε κάνει πάλι διαδικτυακά και δώσαμε 30€!!
 

jule_sct

Member
Μηνύματα
17
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ,ΠΡΑΓΑ,ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΗ ΠΥΡΟΣ,ΒΡΑΖΙΛΙΑ,ΚΙΝΑ,
Εδώ καταφέραμε να ταξιδέψουμε με τόσα μια εβδομάδα στην Νορβηγία που είναι η ακριβότερη χώρα της Ευρώπης

Για την Ρώμη δεν χρειάζεται διαβατήριο αρκεί η ταυτότητα.Όσον αφορά τώρα το πόσο οικονομικά μπορεί να κάνει κάποιος ένα ταξίδι βλέπω ότι με τα χρόνια μπορώ ακόμα περισσότερο να ρίχνω το κόστος κάνοντας καλύτερη αναζήτηση.Για παράδειγμα στο Βιετνάμ πρόσφατα συναντήσαμε μια παρέα που είχε πληρώσει το νυχτερινό τρένο για Sapa από Ανόι 70€ μετ'επιστροφής και εμείς είχαμε κλείσει διαδικτυακά με μόλις 24€!Για την Visa είχαν δώσει 80€ την οποία έβγαλαν από την πρεσβεία στην Αθήνα και εμείς το είχαμε κάνει πάλι διαδικτυακά και δώσαμε 30€!!

Δε μπορω να ταξιδεψω με τη ταυτοτητα γιατι ειμαι στρατιωτικος.Επισης για να βγω εξωτερικο πρεπει να βγω αδεια εξωτερικου 2 μηνες πριν.Μονο με διαβατηριο εμεις μπορουμε.Θα το βγαλω μωρε που θα παει...χιχιχιιχ
Αν χρειαστω διευθυνσεις που τα κλεινεις τα εισιτηρια κτλ μπορω να σε ρωτησω??
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Κίνα
Δε μπορω να ταξιδεψω με τη ταυτοτητα γιατι ειμαι στρατιωτικος.Επισης για να βγω εξωτερικο πρεπει να βγω αδεια εξωτερικου 2 μηνες πριν.Μονο με διαβατηριο εμεις μπορουμε.Θα το βγαλω μωρε που θα παει...χιχιχιιχ
Αν χρειαστω διευθυνσεις που τα κλεινεις τα εισιτηρια κτλ μπορω να σε ρωτησω??
Εννοείται ότι μπορείς!!Μπορείς να μπεις και στο Site μου
http://travelsif1.webnode.gr
Άλλωστε και εγώ με τις πληροφορίες από εδώ μέσα βρήκα το θάρρος να ταξιδέψω και είναι χαρά μου να βοηθήσω και άλλους να το κάνουν.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Εννοείται ότι μπορείς!!Μπορείς να μπεις και στο Site μου
http://travelsif1.webnode.gr
Άλλωστε και εγώ με τις πληροφορίες από εδώ μέσα βρήκα το θάρρος να ταξιδέψω και είναι χαρά μου να βοηθήσω και άλλους να το κάνουν.
Ωπα, θα το δω κι εγω! Εχω και μια πρόταση, αν ξερετε ιταλικα ακομα καλύτερα. Εμείς βρήκαμε διαμονη απο το www.groupon.it σε καταπληκτικη τιμη και το προτεινω γιατι εχει πολυ καλα καταλυματα και άλλα πακετα, πχ οινογνωσιες, εστιατορια κλπ. Δεν ειναι καθολου δυσκολο κι αν δεν ξερεις τη γλώσσα και βλέπω οτι εχουν και σε αλλες χώρες.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Αν εχεις καμια συμβουλη για να κανω αυτο το ταξιδι οικονομικα πες μου σε παρακαλω.πχ να βρω φτηνα αεροπορικα προς καποιο αλλο μερος κ απο εκει με τρενο οπως κανατε εσεις.Οποιαδηποτε συμβουλη καλοδεχουμενη
Η Ρώμη ειναι πολυ εύκολη και μπορεις να βρεις καλες τιμες στα αεροπορικα αν κλεισεις λιγο καιρο πριν,αφού πάνε 4 εταιρείες. Ξενοδοχεια εχει αμετρητα, για ολα τα πορτοφολια, το ιδιο και φαγητο. Αν διαβασεις εδω τις ιστοριες μας θα δεις πολλες επιλογες και προτασεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.294
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom