Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα Σρι Λάνκα Εξωτική Κεϋλάνη και χλιδάτα Εμιράτα!

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
"Ψέματα λες! Η γυναίκα σου σου είπε να μη το πάρεις και συ κάνεις ότι σου λέει η γυναίκα σου!"
:haha::haha::haha::haha:
Πρώτη φορά ακούω τέτοιο επιχείρημα, από κάποιον που θέλει να πουλήσει κάτι...
πολύ καλό!!!
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Το προσωπικό ήταν πολυάριθμο, για να καταλάβετε για μία βαλίτσα μας συνόδευσαν στο δωμάτιο ο υπεύθυνος και δύο νεαροί.. Εκεί παρατηρήσαμε για ακόμη μία φορά την κακή σχέση που έχουν οι Σριλανκέζοι με τα παπούτσια. Ο υπεύθυνος ήταν καλοντυμένος, με το κουστούμι του, αλλά το είχε συνδυάσει με.. σαγιονάρες.

Τελικά αυτό είναι νόμος για όλους στη γύρω περιοχή! Τα ίδια συναντούσαμε και μεις πριν λίγες εβδομάδες στην Ινδία, ακόμα και γυναίκες καλοντυμένες φορούσαν χοντρή κάλτσα και σαγιονάρα με τακουνάκι!!! :haha:
 
Last edited by a moderator:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
8.144
Τελικά αυτό είναι νόμος για όλους στη γύρω περιοχή! Τα ίδια συναντούσαμε και μεις πριν λίγες εβδομάδες στην Ινδία, ακόμα και γυναίκες καλοντυμένες φορούσαν χοντρή κάλτσα και σαγιονάρα με τακουνάκι!!! :haha:

Βρε παιδια, για να τα βγαζουν πιο ευκολα καθως μπαινουν στα σπιτια τους, στους ναους κ.λ.π.... Ολα εγω πια? :p
 
Last edited by a moderator:

alma

Member
Μηνύματα
3.751
Likes
15.220
Πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία και πολύ γέλιο με τον επίμονο πωλητή....τελικά δεν του πέρασε βέβαια...:haha:
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία και πολύ γέλιο με τον επίμονο πωλητή....τελικά δεν του πέρασε βέβαια...:haha:
:haha::haha::haha::haha:
Πρώτη φορά ακούω τέτοιο επιχείρημα, από κάποιον που θέλει να πουλήσει κάτι...
πολύ καλό!!!
Προχωρημένες τεχνικές marketing-πωλήσεων βρε παιδιά!:p
Τελικά αυτό είναι νόμος για όλους στη γύρω περιοχή! Τα ίδια συναντούσαμε και μεις πριν λίγες εβδομάδες στην Ινδία, ακόμα και γυναίκες καλοντυμένες φορούσαν χοντρή κάλτσα και σαγιονάρα με τακουνάκι!!! :haha:
E είμαστε και κοκέτες οι γυναίκες, πως να γίνει! :)
Βρε παιδια, για να τα βγαζουν πιο ευκολα καθως μπαινουν στα σπιτια τους, στους ναους κ.λ.π.... Ολα εγω πια? :p
Mε τέτοια ζέστη λογικό να βολεύονται με τις παντοφλίτσες τους! Και το βάλε-βγάλε όλη την ώρα δεν είναι εύκολο.. Αλλά και στην δουλειά, σε ξενοδοχείο που πήγαινε να πλασαριστεί ως "πολυτελές", και φορώντας κουστούμι, ε δε ταιριάζανε και τόσο! :)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Φυτείες τσαγιού

Ετοιμαστήκαμε και κατεβήκαμε για το πρωινό. Δοκίμασα και κάποια τροπικά φρούτα. Μου άρεσαν πολύ οι μικρές μπανανίτσες, έχουν κάπως "πικάντικη" γεύση και είναι πολύ αρωματικές.

Ambul bananas


Kάναμε check out και πληρώσαμε με μετρητά (όπως παντού στη Σρι λάνκα) αλλά ο νεαρός υπεύθυνος (ο κουστουμάτος με τις σαγιονάρες που έγραψα νωρίτερα) δεν είχε καθόλου ρέστα. Οπότε άρχισε να ρωτάει όποιον έβρισκε αν έχει να του χαλάσει.. Πήγε στον διευθυντή του και δεν είχε, πήγε σε έναν οδηγό από άλλο πελάτη, τίποτα, ρώτησε ένα συνάδελφό του δεν είχε κι αυτός. Μέχρι και τον σεφ που στεκόταν στην αίθουσα πρωινού ρώτησε. Τελικά έφυγε για λίγο και όταν επέστρεψε είχε τα ρέστα.. Δε μας φάνηκε και πολύ επαγγελματικό όλο αυτό.. Πήραμε τις βαλίτσες μας και βγήκαμε έξω που είχαμε ραντεβού με τον Τίσσα. Είχε έρθει γιατί το αμάξι ήταν εκεί αλλά ο ίδιος δεν ήταν μέσα. Κοιτάξαμε τριγύρω, ρωτήσαμε αλλά δε τον είχαν δει.. Και ξαφνικά πετιέται από ένα δωμάτιο με τη μπουκιά στο στόμα. Sorry sorry, μας έλεγε..
-" Δε πειράζει βρε Τίσσα, άνοιξε μας το αυτοκίνητο για να περιμένουμε μέσα και πήγαινε να συνεχίσεις το πρωινό σου, μην αγχώνεσαι."
-"Thank you thank you, very good breakfast here!"
Είχε φτάσει λίγο νωρίτερα και κάποιος συνάδελφός του του είπε πως το ξενοδοχείο παρέχει πρωινό στους οδηγούς σε ξεχωριστό χώρο.
Μετά από 10 λεπτά επέστρεψε για να ξεκινήσουμε. Είχαμε να διανύσουμε πολλάαα χιλιόμετρα και ήταν 8 παρά. Oυσιαστικά θα διανύαμε την κεντρική Σρι λάνκα που χαρακτηρίζεται ως "hill country". Πρώτα όμως έπρεπε να πάμε στην τράπεζα για να σηκώσουμε χρήματα (ευτυχώς το ΑΤΜ δούλευε πλέον). Επίσης πριν φύγουμε απ'την Κάντυ μας πήγε στο "Kandy view point" για να δούμε την τεχνητή λίμνη της Κάντυ από ψηλά.







H πρώτη μας στάση ήταν στον εντυπωσιακό καταρράκτη Ramboda που έχει μήκος 109 μέτρα. Επόμενος προορισμός η πόλη Nuwara Eliya, ή αλλιώς η «Μικρή Αγγλία» των υψιπέδων. Είδαμε τις περίφημες φυτείες τσαγιού και επισκεφτήκαμε το πιο γνωστό εργοστάσιο παραγωγής τσαγιού. Μετά κατευθυνθήκαμε προς το Haputalle και ανεβήκαμε στο lipton's seat (ως ένα σημείο δηλαδή, όπου μπορούσαμε να δούμε την θέα γιατί στην κορυφή είχε πολύ πυκνή ομίχλη). Για την διανυκτέρευση μας είχαμε κλείσει σε ένα ξενοδοχείο στην περιοχή Godakawela (πολύ κοντά στο εθνικό πάρκο Udawalawe). Ο Τίσσα μας είπε πως για να φτάσουμε στον τελικό μας προορισμό έπρεπε να ανέβουμε και να κατέβουμε 3 βουνά! Άρα αμέτρητες στροφές και πολλές ώρες στο αυτοκίνητο..

Στην διαδρομή είδαμε κι άλλους μικρότερους καταρράκτες.







Μετά από 2 ώρες περίπου φτάσαμε στον καταρράκτη Ramboda. Για να τον δεις πρέπει να κατέβεις μια πολύ απότομη κατηφόρα (με τα πόδια γιατί μετά το ανέβασμα με αυτοκίνητο θα ήταν πολύ δύσκολο, η κλίση είναι πολύ μεγάλη) και μετά μπαίνεις μέσα σε ένα ξενοδοχείο-εστιατόριο. Η είσοδος είναι ελεύθερη και μόνο μέσα από το εστιατόριο του ξενοδοχείου μπορείς να δεις τον καταρράκτη. Ακούγεται λίγο περίεργο αλλά έτσι είναι! :)

Βγαίνοντας λοιπόν στο μπαλκόνι του εστιατορίου βλέπεις γύρω γύρω τα καταπράσινα βουνά και βέβαια τον καταρράκτη Ramboda.













Αφού θαυμάσαμε τη θέα, ανεβήκαμε με πολύ δυσκολία (γιατί ήμουν πιασμένη από τις σκάλες της προηγούμενης μέρας) την ανηφόρα για να συνεχίσουμε τη διαδρομή μας.

Κάναμε άλλο ένα μικρό διάλειμμα και ο Τίσσα πάρκαρε κάτω από ένα μεγάλο δέντρο. Ευτυχώς δεν μας ήρθε κανένα κλαδί!



Μέχρι να φτάσουμε στην Νuwara Eliya περάσαμε από απέραντες εκτάσεις φυτειών τσαγιού στους γύρω λόφους. Η Mackwoods κατέχει μεγάλο μέρος τους. Είδαμε πολλές γυναίκες να συλλέγουν το τσάι κάτω από τον καυτό ήλιο. Δύσκολη δουλειά και καθόλου καλοπληρωμένη απόσο μάθαμε αργότερα. Δεν υπάρχει σταθερό ωράριο, αλλά στόχος 20 κιλών(!)/ημέρα που πρέπει να συλλέξει κάθε εργάτρια.









 
Last edited:

jimakos

Member
Μηνύματα
196
Likes
1.002
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Το καλοκαιρι που μας περασε ημουν για 10 μερες στην SriLanka, μονο που εγω το συνδιασα και με 5 μερες maldives. Διαβαζω την ιστορια σου και ειναι σαν νσ τα ξαναζω...
Να δω ποτε θα ξελασκαρω να γραψω και εγω την δικη μας ιστορια...
Βραβο παντων, περιμενουμε την συνεχεια!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Το καλοκαιρι που μας περασε ημουν για 10 μερες στην SriLanka, μονο που εγω το συνδιασα και με 5 μερες maldives. Διαβαζω την ιστορια σου και ειναι σαν νσ τα ξαναζω...
Να δω ποτε θα ξελασκαρω να γραψω και εγω την δικη μας ιστορια...
Βραβο παντων, περιμενουμε την συνεχεια!
Ευχαριστώ Jimako! :) Σε 10 μέρες θα είδατε σίγουρα πολλά.. Οπότε περιμένουμε και δική σου ιστορία! Είμαι περίεργη και για τις Μαλδίβες, αν οι παραλίες είναι τόσο όμορφες όσο φαίνονται στις φωτογραφίες..
 

jimakos

Member
Μηνύματα
196
Likes
1.002
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Ευχαριστώ Jimako! :) Σε 10 μέρες θα είδατε σίγουρα πολλά.. Οπότε περιμένουμε και δική σου ιστορία! Είμαι περίεργη και για τις Μαλδίβες, αν οι παραλίες είναι τόσο όμορφες όσο φαίνονται στις φωτογραφίες..
Υπαρχει ενα ριτο εδω στα βορια!
Σα τη χαλκιδικη δεν εχει...
Νταξι ειναι σιγουρα ωραια. Πιο ριχα νερα, πιο ζεστα, πιο τιρκουαζ μς υπεροχο βυθο αλλα με πολλα ρευματα. Δεν μπορεις να κολημπισεις ευκολα...
Εχεις παει ελαφονησο??? Καπως ετσι με μερικους φοινικες στην παραλια!!! :p
 

jimakos

Member
Μηνύματα
196
Likes
1.002
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Έχει όμως καρχαριάκια που στη Χαλκιδική δεν έχει! :)
Ναι αλλα στην χαλκιδικη εχει μουρμουρες σπαρακια τσιπουρες κ.α. που στις maldives δεν εχει.... :p

Υσ. Καλε μου baba σε εχω διαβασει τοσο πολυ, περιμενω να σε γνωρισω και απο κοντα. Ισως την κυριακη!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.705
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom