Εξωτικο ταξιδι τον Ιανουαριο

nikol

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
καλησπέρα σε όλους! προσπαθώ να οργανώσω το γαμήλιο ταίξίδι μου αρχές ιανουαρίου και κυριολεκτικά κάθε μέρα αλλάζω προορισμό....μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε;:rolleyes:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλως ηρθες και η ωρα η καλη!
Ετσι γενικα λιγο δυσκολο να βοηθησουμε..ποσες μερες εχεις? Τι ποσο υπολογιζεις να ξοδεψεις? Τι θα ηθελες να κανεις?Σε ενδιαφερουν οι παραλιες? Θελεις να τρεχεις σε ζουγκλες?Η να αραξεις σε 5αστερο ξενοδοχειο με ολα τα κομφορ και να μην κουνηθεις?

Βλεπω στο χαρτη σου οτι εχεις παει Ινδονησια.Σκεφτεσαι να πας προς εκεινη τη μερια ξανα?Τι θα ελεγες για καραιβικη?
 

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Καλως ηρθες και η ωρα η καλη!
Ετσι γενικα λιγο δυσκολο να βοηθησουμε..ποσες μερες εχεις? Τι ποσο υπολογιζεις να ξοδεψεις? Τι θα ηθελες να κανεις?Σε ενδιαφερουν οι παραλιες? Θελεις να τρεχεις σε ζουγκλες?Η να αραξεις σε 5αστερο ξενοδοχειο με ολα τα κομφορ και να μην κουνηθεις?

Βλεπω στο χαρτη σου οτι εχεις παει Ινδονησια.Σκεφτεσαι να πας προς εκεινη τη μερια ξανα?Τι θα ελεγες για καραιβικη?
Σωστα τα παραπανω
Ποσα χρηματα κυριως
Και αν θελετε να παμε μονοι η με πρακτορειο γιατι εχουν αρκετα καλες προσφορες για αραγμα, αλλα σου πουλανε εκει εκδρομες
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
καλησπέρα σε όλους! προσπαθώ να οργανώσω το γαμήλιο ταίξίδι μου αρχές ιανουαρίου και κυριολεκτικά κάθε μέρα αλλάζω προορισμό....μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε;:rolleyes:
Τα πραγματα ειναι απλα..
Παιρνεις ενα μικρο μπολ,
γραφεις σε μικρα χαρτακια ιδιου μεγεθους τις λεξεις...
Σευχελλες,Μαυρικιος,Μαλδιβες,Σαμουι.
Τυλιγεις τα χαρτακια σε ρολλο.
Ανακατευεις καλα.....αναταρασεις το μπολ...και ξανα ανακατευεις αναποδα.
Κλεινεις τα ματια και τραβας ενωπιον του μελλοντα συζυγου.
Ξεδειπλωνεις διαβαζεις,χοροπηδας απ`την χαρα σου,και αγκαλιαζεσε με τον συντροφο.......:love2:

Τα υπολοιπα τα αφηνω σε σενα....αντε και η ωρα η καλη.
 

CostaNastazia

Member
Μηνύματα
37
Likes
40
Καλησπέρα σε όλους! Πήγα να ανοίξω νέο θέμα, αλλά είδα οτι υπάρχει ίδιο αν και παλιό.
Διαβάζω αρκετό καιρό τα θέματα για εξωτικά ταξίδια, αλλά το μόνο που κατάφερα ήταν να μπερδευτώ περισσότερο! Οι περισσότεροι γνωστοί μας προτείνουν Μαλδίβες, αλλά πιστεύω οτι θα βαρεθούμε μιας και έχουμε μέχρι δύο εβδομάδες διαθέσιμες. Μπορούμε να διαθέσουμε 5000-6000 και οι δύο,όλα τα έξοδα μέσα.
Αυτό που θέλουμε είναι η σούπερ εξωτική παραλία αλλά να έχει και κάποια πράγματα να δούμε και να κάνουμε - πόσο να χαλαρώσεις στην παραλία πια!
Είναι η Ταυλάνδη αυτό που ψάχνουμε? Ή προς καραιβική μεριά θα είναι καλύτερα?
Επίσης ταξιδιωτικό γραφείο ή μόνοι μας? Έχουμε ξαναπάει μόνοι μόνο σε ευρωπαικές πόλεις και φοβόμαστε λιγάκι!
go2beach διαβάζω μια ιστορία σου για το Μεξικό και αρχίζει να μου αρέσει η ιδέα :)
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Καλησπέρα σε όλους! Πήγα να ανοίξω νέο θέμα, αλλά είδα οτι υπάρχει ίδιο αν και παλιό.
Διαβάζω αρκετό καιρό τα θέματα για εξωτικά ταξίδια, αλλά το μόνο που κατάφερα ήταν να μπερδευτώ περισσότερο! Οι περισσότεροι γνωστοί μας προτείνουν Μαλδίβες, αλλά πιστεύω οτι θα βαρεθούμε μιας και έχουμε μέχρι δύο εβδομάδες διαθέσιμες. Μπορούμε να διαθέσουμε 5000-6000 και οι δύο,όλα τα έξοδα μέσα.
Αυτό που θέλουμε είναι η σούπερ εξωτική παραλία αλλά να έχει και κάποια πράγματα να δούμε και να κάνουμε - πόσο να χαλαρώσεις στην παραλία πια!
Είναι η Ταυλάνδη αυτό που ψάχνουμε? Ή προς καραιβική μεριά θα είναι καλύτερα?
Επίσης ταξιδιωτικό γραφείο ή μόνοι μας? Έχουμε ξαναπάει μόνοι μόνο σε ευρωπαικές πόλεις και φοβόμαστε λιγάκι!
go2beach διαβάζω μια ιστορία σου για το Μεξικό και αρχίζει να μου αρέσει η ιδέα :)
Σεϋχέλλες;

http://www.travelstories.gr/community/threads/Σεϋχέλλες-Παράδεισος.46850/
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Μαλδίβες πιστεύω κι εγώ οτι είναι πάρα πολλές οι μέρες και ναι θα βαρεθείτε!
Η Ταυλάνδη έχει αυτό που θέλετε, αλλά κι εδώ δε θα μείνετε σε ένα μέρος ή ένα νησί αλλά θα γυρίσετε λίγο έως πολύ. Το καλό είναι οτι πρόκειται για εύκολη χώρα και εσείς έχετε μέρες για γύρισμα.
Η καραιβική μεριά ναι, θα είναι καλύτερα (προσωπική μου άποψη).
Ταξιδιωτικό γραφείο ή μόνοι, δεν ξέρω, εγώ προτιμώ ανεξάρτητα.
Διάβασε την ιστορία από το Μεξικό λοιπόν και όταν πάρεις μια ιδέα για την περιοχή, τα ξαναλέμε :)
 

CostaNastazia

Member
Μηνύματα
37
Likes
40
Το διάβασα το Μεξικό και κατενθουσιάστηκα. Το Μπελίζ είναι αρκετά εξτρίμ νομίζω και το να οργανωσουμε όλο αυτό από μόνοι μας σε λίγο καιρό που έχουμε, το αποκλείω. Όπως και το να νοικιάσουτμε αυτοκίνητο και νε περάσουμε σε άλλη χώρα. Θα ήθελα αν πήγαινα να περνούσα στα νησάκια που γράφεις, αλλά το βλέπω πολύ χλωμό.

Σευχέλλες δεν τις είχα σκεφτεί (δεν ξέρω γιατί), αλλά θα διαβάσω καμιά ιστορία και για εκεί. Ευχαριστώ demie.

Το θέμα είναι οτι τώρα διαβάζω τις ιστορίες για τον Δομίνικο και μάλλον θα γίνει ντέρμπυ Δομίνικος-Μεξικό :haha::haha:. Τι θα πρότεινες από τα δύο go2dbeach?

Και δεν έχω καν αγγίξει την Ταυλάνδη, που ήταν ο προορισμός που αρχικά είχαμε σκεφτεί!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Το θέμα είναι οτι τώρα διαβάζω τις ιστορίες για τον Δομίνικο και μάλλον θα γίνει ντέρμπυ Δομίνικος-Μεξικό :haha::haha:. Τι θα πρότεινες από τα δύο go2dbeach?
Έχω απαντήσει ξανά στην ερώτηση. Η απάντηση είναι ότι δε μπορώ να προτείνω κανένα από τα δύο.
Αλλά πριν με ευχαριστήσεις θερμά για τη βοήθεια :bleh:, σου αντιγράφω ένα ας το πούμε crash test που είχα κάνει μεταξύ των δύο και βγάλε εσύ συμπέρασμα:


:shock:Δεν ξερω τι να απαντησω!
Ειναι διαφορετικα μεταξυ τους και το μονο κοινο θα ελεγα οτι ειναι οι φανταστικες παραλιες. Λεγοντας Κανκουν εννοεις γενικοτερα την χερσονησο Γιουκαταν ετσι? Γιατι το Κανκουν απο μονο του δεν αξιζει..ειναι ότι βρισκεται απο τη ‘μυτη’ της χερσονησου και κατω που κρυβει ολη την ομορφια , απο παραλιες , αξιοθεατα , eco-parks , υπεροχο βυθο και πυραμιδες των Μαγια κρυμενες στη ζουγκλα.

Φυση: Θα ελεγα οτι ο Δομηνικος εχει πιο ποικιλομορφη φυση , με δαση βροχης , βουνα , ποταμια , ζουγκλες και καταρραχτες , ενω το Γιουκαταν ειναι σχετικα φλατ περιοχη και πιο ομοιομορφο το τοπιο του. Ως εκ τουτου , ο Δομηνικος κερδιζει ποντους και στο θεμα εξερευνηση. Το Γιουκαταν εχει φυσικα ζουγκλες και καποια Θενότε για εξερευνηση , απλα ο Δομηνικος δεν παιζεται στο θεμα ‘μπαινω στο αυτοκινητο και ποιος ξερει τι φοβερο (απο θεμα φυσης) θα δω σημερα’!

Αρχαια: Το μεγαλο ατου του Γιουκαταν. Τι να πω...να εξερευνησεις με τρικυκλο τα αρχαια της Κομπα , να θαυμασεις τα ερειπια της Τουλουμ και μετα να βουτηξεις στα απιστευτα νερα για να συνελθεις...οσα αρχαια επιθυμεις για εξερευνηση σε στυλ Ιντιανα Τζοουνς. Το Σαντο Ντομινγκο εχει μονο μια αποικιακη ζωνη – φαντασου κατι σαν την Πλακα.

Διαδρομες: Το Γιουκαταν εχει στην ουσια τις παραλιες και τα αξιοθεατα συγκεντρωμενα κατα μηκος μιας ευθειας και πολυ ευκολα προσβασιμα ολα. Ακομα και στο εσωτερικο να μπεις , θα πας εκει που θελεις οδηγωντας σχεδον ευθεια σε ομοιομορφο τοπιο , αλλα εκει που θα φτασεις θα αποζημιωθεις..
Στο Δομηνικο ανεβα βουνο , κατεβα κοιλαδα , περνα τη γεφυρα , παρακαμψη δεξια για να δεις παραλια , γυρνα πισω , διεσχισε φυτεια με ζαχαρολακαμα , αλλα εκει που θα φτασεις θα αποζημιωθεις..Το θεμα ειναι οτι αποζημιωνεσαι και κατα τη διαδρομη.

Μουσικη επενδυση: Το σαουντρακ και των δυο προορισμων ειναι πανεμορφο , με τους Μαριατσι να παιζουν κατα βαση στις τουριστικες περιοχες οπως στον πεζοδρομο της Πλαγια ντελ Καρμεν , ενω στον Δομηνικο ειναι μονιμη εικονα τα πλανωδια γκρουπακια που παιζουν μερενγκε και οι ντοπιοι που περπατουν θαρρεις χορευοντας.

Δραστηριοτητες: Και τα δυο μερη εχουν δραστηριοτητες που σχετιζονται με τη φυση. Ο Δομηνικος εχει πολλες εκδρομες σε καταρραχτες , ημερισιες σε κοντινα νησακια , zip-line στη ζουγκλα , τρεκινγκ σε καταρραχτες. Το Γιουκαταν ομως εχει απιστευτα eco-parks που θελεις ολοκληρη μερα στο καθενα για να χορτασεις σνορκελ , καταβαση υπεργειων και υπογειων ποταμων με σαμπρελα ή απλη μασκα , και γενικως διασκεδαση σε φυσικο περιβαλλον μεχρι τελικης πτωσης. Οποτε , Γιουκαταν!

Βυθος: Και παλι Γιουκαταν! Με τον 2ο μεγαλυτερο κοραλλιογενη υφαλο του πλανητη να ξεκιναει απο δω μεχρι την Ονδουρα δε θα μπορουσε ενα ειναι διαφορετικα! Να πω για το υποβρυχιο μουσειο? Για τον υφαλο Garrafon? Τα υποβρυχια αγαλματα του Κοζουμελ?

Παραλιες: Τα ιδια με τη φυση που λεγαμε παραπανω. Στο Γιουκαταν ειναι παρομοιες αν οχι ολοιδιες , αφου στην ουσια ειναι μια παραλια απο το Πουερτο Μορελος μεχρι το Xcalak με λιγες διακοπες. Οχι οτι σε πειραζει να βλεπεις την ιδια απιστευτη παραλια ξανα και ξανα. Απλα δε θα δεις αυτο που βλεπεις στον Αγιο Δομηνικο , απο την καταλευκη παραλια του Σαονα , μεχρι τη μπρονζε αμμουδια της Coson. Και το κυριοτερο – για μενα τουλαχιστον – τους φοινικες να γερνουν πανω απο το νερο δεν τους ειδα στο Γιουκαταν , ισως γιατι οι παραλιες του ειναι πιο πλατιες

Σορυ για την πολυλογια...μια ερωτηση εκανες. Αλλα δε θα μπορουσα να επιλεξω το ενα εναντι του αλλου. Ελπιζω απο τα παραπανω να καταλαβεις εσυ τι σου ταιριαζει περισσοτερο.
 

Metska

Member
Μηνύματα
8
Likes
38
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδια.
Θα σου προτεινα Μαλδιβες με κλειστα τα ματια, ειναι το ταξιδι που δεν θα ξεχασεις ποτε στη ζωη σου, επιγειος παραδεισος με ολη την σημασια της λεξης. Δεν ειναι για πολλες μερες, μεχρι 5 η 6 ειναι καλα μετα αρχιζεις και βαριεσαι να κανεις μπανιο και να τρως ολη μερα. :) Εγω το ειχα συνδυασει με Ντουμπαι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ψήφος για το Μεξικό κι από μένα.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
ψηφος απο μενα και για Μεξικο - Γιουκαταν.
Πραγματικα αν ηταν να ξαναπαω γαμηλιο εκει θα πηγαινα αυτη την φορα....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom