Γενικά Εξωτικο ταξιδι

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Καλά να περάσετε!
 

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
Καλό είναι όταν ανοίγουμε ένα θέμα να χρησιμοποιούμε όσο το δυνατόν πιο περιγραφικό τίτλο.
Τίτλοι όπως "απελπισία - βοήθεια - αίσχος" κλπ. δε βοηθούν καθόλου στην λειτουργία της αναζήτησης.

;)
 

sisk4

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα,
θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποια ξενοδοχεία για Μαλδίβες??

Σκοπέυουμε να τις επισκευτούμε τον Αύγουστο και έχω μπερδευτεί με το πλήθος των ξενοδοχείων.
Επιπλέον σε ποιο νησάκι προτείνετε να μείνουμε?

Επίσης αν γνωρίζετε και ποια πρακτορεία είναι καταλληλότερα και πιο εξειδικευμένα!!

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και ανυπομονώ για απαντήσεις!
 

cover

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημερα σε ολους και πραγματικα ευχαριστω για τις χρησιμες πληροφοριες που διαβαζω κατα καιρους.

Θα επιθυμουσα την βοηθεια σας για να κανω ενα ταξιδι χαλαρωσης με την συζηγο. Εχω ζηλεψει απο διαφορα εργα που πανε στο ξενοδοχειο το οποιο ειναι διπλα απο την παραλια και εχουν ενα προγραμμα του στυλ:
- πρωινο ξυπνημα
- πρωινο σουπερ ντουπερ τεραστιο
- πισινα με κοκτειλ
- παραλια με κοκτειλ
- γκολφ
- μπαρακια στην παραλια
- κτλ κτλ

Φυσικα δεν περιμενω να ζησω οπως στις ταινιες αλλα απλα αναρωτιεμαι αν καποιος δεν θελει να κανει τουρισμο & sight seeing σε εναν τετοιο εξωτικο προορισμο, που θα μπορουσε να παει και να τα εχει ολα διπλα του απλα και μονο για να ξεκουραστει? Ενα οχι πολυ ακριβο και ουτε φτηνιαρικο κοστολογιο ποιο θα ηταν?

Σας ευχαριστω πολυ,
Πανος
 

nikosksa

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα και για αρχή θα ήθελα να πω σε όλους και εγώ ένα ευχαριστώ για τη βοήθειά σας. Ψάχνω και εγώ για 5 με 15 Αυγούστου ένα τέτοιο ταξίδι και λέμε να πάμε Μαλδίβες όπως ο Πάνος. Διαθέτω 3.000-3200€ για εισητήρια και διαμονή (τα μαζεύουμε πολύ καιρό για να πάμε γαμήλιο...), και νομίζω ότι είναι ικανοποιητικά για Μαλδίβες μιας και άκουσα ότι είναι πιο ακριβά απ' ότι για παράδειγμα Κο Σαμούι ή Μπαλί (είναι οι άλλοι δύο προορισμοί που κοιτάμε)

Το ξέρω ότι άργησα, αλλά κάλλιο αργά.....

Sorry Πάνο που η 1η απάντηση στο θέμα σου είναι με δικές μου απορίες, αλλά ψάχνουμε κάτι παρόμοιο σαν αυτό που περιγράφεις. Πολύ δύσκολα θα ξαναεπισκεφτούμε αυτά τα μέρη, οπότε ψάχνω για ένα τροπικό νησί για ξεκούραση και κοκτέιλ. Με προβληματίζει λίγο το γεγονός ότι στις Μαλδίβες δεν έχει εκδρομές, αξιοθέατα κτλ (όπως πχ Μπαλί), αλλά εαν βρώ ένα καλό ξενοδοχείο (Kurumba?) ελπίζω να αποζημιωθώ.

Διάβασα όλα σχεδόν τα θέματα, και όποιος μπορεί να βοηθήσει λόγω εμπειρίας θα το εκτιμούσαμε.....

Ευχαριστώ και εγώ εκ των προτέρων και ελπίζω οι απαντήσεις-προτάσεις σας, να καλύψουν και τον φίλο που άνοιξε το θέμα.
Νίκος.
 

cover

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Σχεδον το ιδιο budget φιλε Νικο εχω και εγω και το ιδιο δωρο θελω να κανω στην γυναικα μου. Θελω χαλαρωση και τιποτα αλλο... ελπιζω να βοηθησουν οι κοσμογυρισμενοι....
 
Μηνύματα
15
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη - Μούρθια
Ταξίδι-Όνειρο
Περσία, Γαλλικη Πολυνησία
Γειά σας παιδιά, για Μαλδίβες φοβάμαι οτι αρχές Αυγούστου δεν είναι και η καλύτερη περίοδος όσον αφορά στον καιρό...ίσως να έχετε αρκετές βροχές, πάντα ωστόσο σε τροπικά επίπεδα. Μήπως να βλέπατε Μαυρίκιο; Για Ταυλάνδη θα έλεγα Κο Σαμούι από τα γνωστά για καιρό, αν και υπάρχουν πολλοί γνώστες των της Ταυλάνδης εδώ, που μπορούν να σχολιάσουν καλύτερα από εμένα.

επίσης, για Μαλδίβες, ψάξτο πολύ με το ξενοδοχείο (αν θα είναι κοντά στο Μάλε ή όχι, εάν είναι οικογενειακό ή απομόνωση, τι είδους καταλύμματα προσφέρει, δραστηριότητες κλπ, προσφορές κλπ). Ίσως λόγω του οτι θέλετε να πάτε σε 3 εβδομάδες, να κοίταζες και κανένα ταξιδιωτικό, γιατί φοβάμαι οτι τώρα εάν ψάξεις για εισητήρια μόνος σου, θα πληρώσεις τον κούκο αηδόνι.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.996
Οι Μαλδίβες μια χαρά καιρό έχουν τον Αύγουστο... Ήλιος, ζέστη (πολύυυυυυυ ζέστη όμως) και καμιά τροπική βροχή που κρατάει λίγο και με την τόση ζέστη θα είναι και καλοδεχούμενη. Αφού δεν σε ενδιαφέρουν εκδρομές και αξιοθέατα και το μόνο που θες είναι άραγμα, πήγαινε Μαλδίβες. Με προβληματίζει, βέβαια, αυτό που λες για τα κοκτέϊλ... δηλαδή, αν φαντάζεσαι μουσική, χορό και άλλα τέτοια τύπου λάτιν αμέρικα, δεν θα τα βρείς στις Μαλδίβες. Εκεί έχει εγερτήριο νωρίς, λιώσιμο στην παραλία με βιβλίο, snorkelling, κανένα scuba, spa και το βράδυ φαγητό, άντε ένα ποτό ήσυχα-ήσυχα και ύπνο...
Στον Μαυρίκιο τον Αύγουστο έχουν χειμώνα (βροχές, ψύχρα, νυχτώνει νωρίς)... ωστόσο είναι πολύ όμορφο νησί με αρκετά πράγματα να δεις και δεν βλέπω τον λόγο να τραβιέσαι μέχρι εκεί απλά για να μπαστακωθείς μέσα στο ξενοδοχείο.
 
Μηνύματα
15
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη - Μούρθια
Ταξίδι-Όνειρο
Περσία, Γαλλικη Πολυνησία
Σωστά...μπέρδεψα τους προορισμούς με τον καιρό...πάλι καλά που υπάρχει η vario :)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Οι Μαλδίβες μια χαρά καιρό έχουν τον Αύγουστο... Ήλιος, ζέστη (πολύυυυυυυ ζέστη όμως) και καμιά τροπική βροχή που κρατάει λίγο και με την τόση ζέστη θα είναι και καλοδεχούμενη. Αφού δεν σε ενδιαφέρουν εκδρομές και αξιοθέατα και το μόνο που θες είναι άραγμα, πήγαινε Μαλδίβες. Με προβληματίζει, βέβαια, αυτό που λες για τα κοκτέϊλ... δηλαδή, αν φαντάζεσαι μουσική, χορό και άλλα τέτοια τύπου λάτιν αμέρικα, δεν θα τα βρείς στις Μαλδίβες. Εκεί έχει εγερτήριο νωρίς, λιώσιμο στην παραλία με βιβλίο, snorkelling, κανένα scuba, spa και το βράδυ φαγητό, άντε ένα ποτό ήσυχα-ήσυχα και ύπνο...
Στον Μαυρίκιο τον Αύγουστο έχουν χειμώνα (βροχές, ψύχρα, νυχτώνει νωρίς)... ωστόσο είναι πολύ όμορφο νησί με αρκετά πράγματα να δεις και δεν βλέπω τον λόγο να τραβιέσαι μέχρι εκεί απλά για να μπαστακωθείς μέσα στο ξενοδοχείο.
Μια χαρα τα ειπε η Βαριο.
Για την περιπτωση που το θελεις οι Μαλδιβες ειναι ο,τι πρεπει!
Τα περισσοτερα ξενοδοχεια οργανωνουν θεματικες βραδιες με χορους ,καραοκε κλπ οποτε το βραδυ δεν θα κοβεις και φλεβες απο τη βαρεμαρα σου.
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Vario πόσο με χαροποιήσες!!!Κλείσαμε κ μεις για Μαλδίβες 1 Αυγούστου! :clap:
Στο ένα από τα γραφεία που πήγαμε μας είπαν να μην τολμήσουμε κ πάμε,γιατί θα βρέχει όλη μέρα και δεν θα μπορούμε να κάνουμε ούτε μπάνιο, ότι θα είμαστε όλη μέρα στο δωμάτιο κ κάτι τέτοια!Αν είναι δυνατόν.:shock:Έχοντας διαβάσει ,όμως , τόσα πράγματα μες στο forum από ανθρώπους που έχουν πάει,τελικά δεν πτοηθήκαμε κ το κλείσαμε. Ελπίζω να είναι οκ ο καιρός. :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.514
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom