Επίσκεψη και ξενάγηση στη Βεργίνα στις 12/02/2017

Δήλωση συμμετοχής στην ξενάγηση στη Βεργίνα


  • Total voters
    33
  • Poll closed .

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Όσον αφορά τα εισιτήρια στους αρχαιολογικούς χώρους και τα μουσεία, ισχύει χειμερινό τιμολόγιο μέχρι 31/3/2017, οπότε το κόστος είναι το μισό: 4 ευρώ για την Πέλλα, 6 ευρώ για την Βεργίνα (για την Ακρόπολη είναι 10 ευρώ - αν θέλετε να κάνετε συγκρίσεις). Δεν υπάρχουν εκπτώσεις για γκρουπ
Εχει κάποιος επικοινωνήσει με Βεργίνα για το αν ισχύει το μειωμένο ? Γιατί ενώ στη σελίδα της Πέλλας αναφέρει ότι ισχύει το μειωμένο εισιτήριο γι΄αυτήν την περίοδο δηλ 4€, στην σελίδα της Βεργίνας δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο παρά μόνο ότι είναι 12€ η είσοδος και το μειωμένο των 6€ το δικαιούνται μόνο κάποιες κατηγορίες όπως αναφέρονται αναλυτικά (και ....όχι δυστυχώς δεν αναφέρεται με ειδική σήμανση γκρούπ από το travelstories ..αν και θα έπρεπε χαχαχα)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Εχει κάποιος επικοινωνήσει με Βεργίνα για το αν ισχύει το μειωμένο ? Γιατί ενώ στη σελίδα της Πέλλας αναφέρει ότι ισχύει το μειωμένο εισιτήριο γι΄αυτήν την περίοδο δηλ 4€, στην σελίδα της Βεργίνας δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο παρά μόνο ότι είναι 12€ η είσοδος και το μειωμένο των 6€ το δικαιούνται μόνο κάποιες κατηγορίες όπως αναφέρονται αναλυτικά (και ....όχι δυστυχώς δεν αναφέρεται με ειδική σήμανση γκρούπ από το travelstories ..αν και θα έπρεπε χαχαχα)
http://odysseus.culture.gr/h/1/gh155.jsp?obj_id=3297

Τηλέφωνο δεν πήρα. Αλλά ρώτησα στην Ακρόπολη. Και μου είπαν ότι ισχύει παντού. Αυτό είναι και το λογικό, άλλωστε. Αν ισχύει σε κάποιο (κρατικό μουσείο), ισχύει σε όλα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Νομίζω το θέμα των αυτοκινήτων καλό είναι να το ξεχάσουμε. Είναι πολύ δύσκολος ο συντονισμός και θα αργούμε τραγικά. Επιπλέον στο λεωφορείο θα μπορεί να μας πει και πέντε πράγματα ο ξεναγός, ή στην επιστροφή να γνωριστούμε όλοι και να κάνουμε χαβαλε και οι 30, όχι μόνο ανά μικρές παρέες.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
εγώ θα είμαι μόνος μου. Και αυτοκίνητο διαθέτω και μπορώ να πάρω 3-4 άτομα μαζί μου, αλλά και με το λεωφορείο δεν θα είναι άσχημα για τον λόγο που αναφέρει ο Γιώργος πιό πάνω, για το χαβαλέ δηλαδή.
με λίγα λόγια συμφωνώ με οτιδήποτε αποφασιστεί..
 

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία [√]
Αφού μια παρέα είμαστε, ας κλείσουμε λεωφορείο να αρχίσουμε να οργανωνόμαστε.
Και εμείς επιβεβαιωνουμε, 4 άτομα (Χρύσα, Ιωάννα, Μελίνα, Γιώργος)

Καλή Χρονιά!!
 
  • Like
Reactions: zoi

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Κάτι που ξέχασα ν' αναφέρω: Στους αρχαιολογικούς χώρους και στα μουσεία, οι άνεργοι δεν πληρώνουν (εισιτήριο μηδενικό). Για την πιστοποίηση απαιτείται η επίδειξη κάρτας ανεργίας σε ισχύ και της απόφασης υπαγωγής στο πρόγραμμα επιδόματος τακτικής ανεργίας (να αποδείξουν, δηλαδή, ότι παίρνουν επίδομα ανεργίας).
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.731
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Αναλυτικότατος. Εμείς είμαστε 3 όπως έχουμε δηλώσει. Βάζω και αμάξι αν χρειαστεί και μπορώ να πάρω ως κι 2 άτομα ακόμη. Για 5 ευρώ όμως μόνο, άλλη χάρη έχει το πούλμαν.
Ακριβώς τα ίδια και από μένα (ούτε εγώ να τα σκεφτόμουνα όμως...)
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Και από εμάς (2 άτομα) με λεωφορείο για τους λόγους που αναφέρθηκαν.

Σκέφτομαι κάτι για την ώρα αναχώρησης...
Ίσως έχουμε αρκετό καιρό βέβαια για αυτό, αλλά μήπως το 8 το πρωί είναι νωρίς;
@babaduma πιθανόν να το έγραψες και ενδεικτικά, αλλά δεδομένης και της εποχής ίσως θα έπρεπε να το εξετάσουμε για λίγο αργότερα.
Πάντα υπό την προϋπόθεση να μην έχουν θέμα με την επιστροφή τους οι μουσαφίρηδες.:)
 
  • Like
Reactions: zoi

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Και από εμάς (2 άτομα) με λεωφορείο για τους λόγους που αναφέρθηκαν.

Σκέφτομαι κάτι για την ώρα αναχώρησης...
Ίσως έχουμε αρκετό καιρό βέβαια για αυτό, αλλά μήπως το 8 το πρωί είναι νωρίς;
@babaduma πιθανόν να το έγραψες και ενδεικτικά, αλλά δεδομένης και της εποχής ίσως θα έπρεπε να το εξετάσουμε για λίγο αργότερα.
Πάντα υπό την προϋπόθεση να μην έχουν θέμα με την επιστροφή τους οι μουσαφίρηδες.:)
Την ώρα αναχώρησης (και το πρόγραμμα) θα τη δούμε αναλυτικά και με τον ξεναγό που έχει καλύτερη γνώση για τους χρόνους και της ξενάγησης αλλά και του απαιτούμενου χρόνου με το λεωφορείο. Το 8 το πρωί ήταν πράγματι ενδεικτικό, αλλά σε κάθε περίπτωση δε νομίζω ότι θα πρέπει να είναι μετά τις 9. Εξ άλλου, στην Ελλάδα είμαστε, ξέρουμε ότι και 8 να πούμε, πριν τις 8:30 δεν πρόκειται να φύγουμε για τους λόγους που όλοι ξέρουμε... :)

Με την ευκαιρία: Πώς σας φαίνεται αυτός ο χώρος για το ... after? Δεν έχω πάει, αλλά μου φαίνεται καλός...

http://agroxenia.net/ecotourism/εκειμεροσ

http://imathia-com.blogspot.gr/2015/06/blog-post_91.html

https://foursquare.com/v/εκείμερος/4ebfed339911a2ec5c08a718
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom