Γαλλία Επίσκεψη στα αξιοθέατα του Παρισιού

boubou

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Καλησπέρα σας. Σχεδιάζω ταξίδι στο Παρίσι την περίοδο 2/1-9/1, αλλά με προβληματίζει η περίοδος σχετικά με τον αριθμό των επισκεπτών στα διάσημα αξιοθέατα της πόλης. Λούβρο, Πύργος του Άιφελ, Eurodisney, γνωρίζω ότι γίνεται πάντοτε χαμός και χρειάζονται ατελείωτες ώρες αναμονής. Γνωρίζει κάποιος, αν υπάρχει τρόπος να ξεπεράσω το πρόβλημα; Θα μπορούσα για παράδειγμα να κλείσω από τώρα εισιτήρια μέσω διαδικτύου ή ο,τιδήποτε άλλο, ώστε να μην περάσω το μισό ταξίδι περιμένοντας;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

marakixin

Member
Μηνύματα
148
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
αγια-πετρουπολη
Η ουρα θα ειναι αναμενομενη.Οι γαλλοι λατρευουν την ταξη και περιμενουν με υπομονη στις ουρες εξω απο τα μουσεια.Κατι που εχω να σου προτεινω και που εκανα εγω οταν πηγα στο Παρισι ηταν να αγορασω μια καρτα εισοδου για πολλα αξιοθεατα μαζι.Καρτες τετοιες ειναι για 2,4,6 μερες αντιστοιχα και σου επιτρεπον εισοδο στα πιο πολλα αξιοθεατα με το κοστο που πληρωσες για την καρτα.Τι σχεση εχει τωρα αυτο...εκτος οτι δεν περιμενεις στην ουρα για να κοψεις εισητηριο περνας απο μια εισοδο για καρτες...που πιστεψε με εχει μεγαλη διαφορα με τις αλλες ουρες...Οπως να μην μπεις στο Λουβρο απο την γυαλινη πυραμιδα αλλα απο την rivoli και απο τις σκαλες που σε κατεβασουν ακριβως κατω απο την πλατεια στην αναστροφη πυραμιδα.Η εισοδο του μουσειου ειναι τωρα στην επιλογη σου και μπορεις να μπεις απο οποια πτερυγα θες...απλα δειχνωντας την καρτα που σου ειπα...και το καλο με αυτη μπορεις να πας και δυο και τρεις φορες οπου θες στα μνημεια που γραφει....
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Η ουρα θα ειναι αναμενομενη.Οι γαλλοι λατρευουν την ταξη και περιμενουν με υπομονη στις ουρες εξω απο τα μουσεια.Κατι που εχω να σου προτεινω και που εκανα εγω οταν πηγα στο Παρισι ηταν να αγορασω μια καρτα εισοδου για πολλα αξιοθεατα μαζι.Καρτες τετοιες ειναι για 2,4,6 μερες αντιστοιχα και σου επιτρεπον εισοδο στα πιο πολλα αξιοθεατα με το κοστο που πληρωσες για την καρτα.Τι σχεση εχει τωρα αυτο...εκτος οτι δεν περιμενεις στην ουρα για να κοψεις εισητηριο περνας απο μια εισοδο για καρτες...που πιστεψε με εχει μεγαλη διαφορα με τις αλλες ουρες...Οπως να μην μπεις στο Λουβρο απο την γυαλινη πυραμιδα αλλα απο την rivoli και απο τις σκαλες που σε κατεβασουν ακριβως κατω απο την πλατεια στην αναστροφη πυραμιδα.Η εισοδο του μουσειου ειναι τωρα στην επιλογη σου και μπορεις να μπεις απο οποια πτερυγα θες...απλα δειχνωντας την καρτα που σου ειπα...και το καλο με αυτη μπορεις να πας και δυο και τρεις φορες οπου θες στα μνημεια που γραφει....
ναι συμφωνώ με την Marakixin.αγοράζοντας την καρτα paris visite εχεις προτεραιότητα στην είσοδο για τα μουσεία.την χρησιμοποίησα και προσπέρασα τεράστιες ουρές!!!βέβαια, αν μπορείς να κλείσεις απο ιντερνετ ειναι ακόμα καλύτερα..περισι τα χριστούγεννα που πήγα στην ρώμη ειχα κλεισει όλα τα εισητηρια για τα μουσεία, κολοσαίο και βατικανό απο ιντερνέτ.θεέ μου τι ουρές ήταν αυτές?επρεπε να περασεις όλο το πρωινό στην ουρά..εχοντας όμως το εισητήριο απο το ιντερνέτ και αφού εχεις πληρωσει και την αναλογη προμήθεια περνάς σαν κυρία....καποιοι γνωστοί μου που δεν ειχαν φροντίσει για αυτο αναγκαστηκαν να περάσουν μόνο απέξω!!!
 

boubou

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά! Έχω ακούσει και ψάξει πολλά, αλλά πάντα είναι καλύτερα να συζητάς με κάποιον που έχει ίδια εμπειρία! Τώρα έχω και μία άλλη απορία :lol:, να τολμήσω να πάω Κυριακή; Ως πρώτη Κυριακή του μήνα υποτίθεται ότι είναι ελεύθερη η είσοδος. Το θέμα είναι, θα βρω είσοδο ή θα είναι ο κόσμος παστωμένος επάνω και δε θα τη βλέπω καν;

Αλήθεια, μια που το συζητάμε, έχετε να προτείνετε κάποιο καλό εστιατόριο με λογικές τιμές (15-25? το άτομο) που να είναι λίγο ιδιαίτερο;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλό εστιατόριο και ιδιαίτερο με τα λεφτά που ζητάς δε γίνεται να βρεις όχι στο Παρίσι, πουθενά. Τι σημαίνει εξάλλου "ιδιαίτερο"; είναι πολύ υποκειμενικό, κάτι που για σένα είναι αδιάφορο για άλλον είναι ιδιαίτερο και τούμπαλιν.

Για τη Disneyland, το μόνο που έχω να σου προτείνω είναι να μην πας σαββατοκύριακο (και φυσικά ούτε άλλη αργία), οι ουρές είναι απερίγραπτες. Εισητήριο μπορείς να προ-αγοράσεις είτε από το site του πάρκου, είτε από τα Disney Stores που βρίσκονται στην πόλη, με πιο κεντρικό αυτό στα Υλήσια Πεδία. Σε συμφέρει γιατί θα γλυτώσεις την ουρά στην είσοδο του πάρκου που για να βγάλεις εισητήριο μπορεί να φας πολύ πολύ χρόνο.

Αυτά. :)
 

marakixin

Member
Μηνύματα
148
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
αγια-πετρουπολη
σε ολα τα μουσεια που η εισοδος ειναι ελευθερη εκεινη την μερα γινεται οχι απλως ο κακος χαμος αλλα η μαχη του Ελ-Αλαμειν.Στο βατικανο που δεν ηξερα-δεν ηξερα δεν ρωταγα-περιμενα 3 σχεδον ωρες στην ουρα.Ευτυχως ειχα μολις φτασει και ειχα το χαμογελο που φτανει στα αυτια και δεν με πειραξε.Ειχα και το βιβλιο για το βατικανο,αλλα μανουλα μου δεν το ξανακανω...Οσο για τετοιο εστιατοριο δεν νομιζω να βρεις αν θες κατι πιο φτηνο τοτε πηγαινε στο Μαραι...
 

boubou

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους! Εξακολουθώ να σας ευχαριστώ πολύ που σπαταλάτε τον πολύτιμο χρόνο σας, για να δίνεται πληροφορίες σε εμένα!
Αλλά με παρεξηγήσατε! Προφανώς διατύπωσα λανθασμένα την ερώτησή μου! Φυσικά και δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο (ούτε καν εδώ, στην Καβάλα!) καλό εστιατόριο, με τη δική σας έννοια, με αυτά τα χρήματα! Δε θέλω κάτι που να είναι ο σερβιτόρος από πάνω μου και να μου σερβίρει το κρασί, όταν αδειάζει το ποτήρι, ούτε να χρειάζεται να βάλω γραβάτα, για να μπω! Αυτά ξέρω πού να τα βρω και έχω ήδη εντοπίσει ό,τι με ενδιαφέρει. Αυτό που ρώτησα είχε να κάνει με εστιατόρια αυτής της τάξης. Να διευκρινίσω ότι τα θεωρώ πολύ πιο γνήσια για το κλίμα της εκάστοτε πόλης, αλλά και πιο επικίνδυνα για τροφική δηλητηρίαση, αν δε γνωρίζεις πού πηγαίνεις... :p!
 

tanasis

Member
Μηνύματα
171
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Σε πολλά σημεία θα βρείς τα Romain Bistro κάτι σα La Pasteria
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Μόλις φτάσεις στο αεροδρόμιο θα βρεις το tourist office για να αγοράσεις την paris visite. Mε αυτή θα μπορείς να ταξιδεύεις απεριόριστα σε όλο το συγκοινωνιακό δίκτυο του Παρισιού. Βγάλε κάρτα για ζώνες 1-6 για να είσαι καλυμμένη για Βερσαλλίες και Disneyland και μετάβαση από και προς το αεροδρόμιο (γι αυτό να τη βγάλεις αμέσως μόλις φτάσεις, για να επωφεληθείς από τη διαδρομή αεροδρόμιο –Παρίσι). Δες το link για να ξέρεις τιμές. Paris Visite Pass - Travel card for public transport: Metro, RER, SNCF

Επίσης από το tourist office να βγάλεις museum pass. Έτσι θα μπαίνεις στα πιο σημαντικά μουσεία της πόλης χωρίς να στήνεσαι σε ουρές. Η κάρτα τα αξίζει τα λεφτά της. Δες το site για να κανονίσεις για πόσες μέρες θα την αγοράσεις. Ίσως καταφέρεις να τα οργανώσεις έτσι τα πράγματα και να στριμώξεις κάποια μουσεία ώστε να επωφεληθείς ακόμα περισσότερο. Paris Museum Pass | Official website Όμως έχε υπόψη σου τα παρακάτω: 1) Η περιήγηση στο καμπαναριό της Notre Dame περιλαμβάνεται μεν , αλλά δεν έχεις προτεραιότητα. Κοινώς περιμένεις στην ουρά. 2) Ο πύργος του Άιφελ δεν περιλαμβάνεται στην κάρτα. 3) Στις Βερσαλλίες μπαίνεις με προτεραιότητα, αλλά αν θέλεις να επισκεφτείς τους κήπους – αξίζει αν είναι καλός ο καιρός και Κυριακές για να δεις το show με τα συντριβάνια- πληρώνεις ένα επιπλέον ποσό (με έκπτωση για τους κατόχους της κάρτας). Ήταν 5 ευρώ πέρυσι τον Αύγουστο.

Για την Disneyland τώρα συμφωνώ με τον Defkalion. Βγάλε εισιτήρια στο μαγαζί της Disney στα Champs Elysees (Ηλύσια Πεδία). Θα αποφύγεις μάλλον ουρές. Επίσης όταν μπεις στο πάρκο κάνε χρήση της δυνατότητας που σου δίνει το fast pass. Δηλαδή σε όσα παιχνίδια υπάρχει το σήμα fast pass βάζεις το εισιτήριό σου στο συγκεκριμένο μηχάνημα και σου δίνει μια «αποδειξη» που σου λέει τι ώρα να πας για να μην περιμένεις σε ουρά. Στο μεταξύ εσύ κάνεις κάτι άλλο.

Και φτάνουμε στο dinner. Δυστυχώς φτηνά εστιατόρια δεν υπάρχουν θα σου προτείνω όμως ένα που μας έκανε πολύ καλή εντύπωση και που νομίζω ότι ταιριάζει στην περίπτωσή σου. Το περιβάλλον «ιδιαίτερο» με ωραία ατμόσφαιρα και άψογο σέρβις. Το φαγητό επίσης πολυ ωραίο με το κρέας να είναι πραγματικά «well done». Είχαμε πάρει κάτι οστρακοειδή για ορεκτικό, για κύριο πάπια με πορτοκάλι και φιλέτο, κρασί και για επιδόρπιο προφυτερόλ (με γέμιση παγωτό) εγώ και παγωτό ο άντρας μου. Οι μερίδες ήταν πολύ καλές και πληρώσαμε για όλα 85?. Τιμή πολύ λογική για τέτοιο μαγαζί. Θα έλεγα ότι συνδυάζει το ιδιαίτερο περιβάλλον, το ότι παίρνεις μια καλή γεύση του πως είναι ένα γαλλικό εστιατόριο χωρίς να πληρώσεις τα μαλλιοκέφαλά σου. Είναι στην Boulevard des Italiens στο νούμερο 24, κοντά στην Όπερα και λέγεται La Taverne. Eνδείκνυται για βράδι και εμείς δεν είχαμε κάνει κράτηση. Δες το και εδώ: Brasserie La Taverne - Paris - French - Welcome to Italy
La Taverne restaurant in Paris
Όπως και κριτική από rough guides. La Taverne - Paris Restaurants, France - The Travel Channel

Ελπίζω να σε βοήθησα. Καλά να περάσεις και αν θες ο,τιδήποτε άλλο μη διστάσεις να ρωτήσεις.
 

marakixin

Member
Μηνύματα
148
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
αγια-πετρουπολη
σημειωση για το fast pass στην disneyland.οταν βαλεις το εισητηριο και σου βγαλει την ωρα που μπορεις να πας δεν μποριες να το ξανακανεις fast pass για μια ωρα απο την στιγμη που εβαλες το εισητηριο.μπορει η ωρα που σου δινει να ειναι 3 ωρες μετα αυτο σημαινει οτι μπορεις να το κανει αλλες δυο φορες...2 σημειωση ξεκινα νωρις απο αυτα με τον περισσοτερο κοσμο οσο πιο νωρις τοσο πιο καλα και αυτα ειναι πητερ παν,τρενο Ιντιανα, ταξιδι στο φεγγαρι....Ναι το εισητηριο αγορασε το απο τα Ηλυσια πεδια....Οσο για τον πυργο του Αιφελ δεν υπαρχει ταχεια ουρα αλλα καποια ξενοδοχεια οργανωνουν εκδρομη με εισοδο γρηγοροτερη....εγω περιμενα μια ωρα και οταν εφτασα με σταματησε ενα γκρουπ απο ενα ξενοδοχειο και περιμενα αλλο ενα τεταρτο....Α! η ουρα της notre dame αξιζει οσο τιποτα μια συμβουλα αν μπορεις να εισαι εκει 9 το πρωι μπορει να μην περιμενεις 2 ωρες....Να πας στο Πανθεον....και να ανεβεις στο θολο της σακρε κερ στην Μονμαρτη.....και στον Βοτανικο κηπο,εκπληκτικος....Σε ζηλευω αν χωραω σε μια βαλιτσα θα γινω ο καλυτερος ξεναγος...το ορκιζομαι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.765
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom