Επαγγέλματα ταξιδευτών

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.443
Likes
4.446
Για να μην ξεφύγει η συζήτηση, ο καθένας έχει άλλες προτεραιότητες και άλλο budget στα ταξίδια του.
Άλλος μπορεί να είναι φραγκάτος αλλά να τσιγκουνεύεται στα ταξίδια και να θέλει να τη βγάλει όσο το δυνατόν οικονομικότερα και ξοδεύει την περιουσία του π.χ. σε αυτοκίνητα και άλλος μπορεί να ξοδεύει τα ελάχιστα για καθημερινές ανάγκες για να πάει ένα καλό ταξίδι.
Υπάρχουν ευκαιρίες για όλους (ή μάλλον σχεδόν για όλους).
Ακόμη κι ένας χαμηλόμισθος ή φοιτητής με χαρτζιλίκι από γονείς μπορεί να πάει ταξίδια (π.χ. μέσω φοιτητικών προγραμμάτων, χρησιμοποιώντας φοιτητικές εκπτώσεις, μέσω προγραμμάτων ανταλλαγής-couchsurfing, κλείνοντας εισιτήρια αποκλειστικά με προσφορές-κουπόνια και με low cost εταιρίες, μένοντας σε hostel κλπ.).
Τώρα αν κάποιος με 400 ευρώ μισθό θέλει να μείνει σε boutique hotel στη Saint-Honore στο Παρίσι, ας καθίσει στο σπίτι του. Σκληρό μεν, ίσως άδικο για κάποιους (άτιμη κοινωνία), αλλά έτσι είναι η πραγματικότητα.
 
Μηνύματα
242
Likes
2.684
Περιμενεις τωρα σοβαρες απαντησεις για το πως ταξιδευει κανεις με τον βασικο μισθο... Δες το σχετικο αρθρο με το οποιο συμφωνω. Δεν νομιζω οτι θα συζητησουμε για τον ελεφαντα στο δωματιο.
https://sraosha2.blogspot.com/2018/06/be-yourself.html
Δεν ψάχνω σπόνσορα, αν αυτό αναρωτιέσαι, τις δικές σας ιστορίες ζήτησα, εφόσον θέλετε να τις δώσετε.

Επίσης δεν ζήτησα από κανέναν να μου πει πώς να ταξιδεύω με τον βασικό μισθό (αν διαβάσεις προσεκτικά τα σχόλιά μου κι όχι μεμονωμένα, θα το καταλάβεις - και δεν είπα καν ότι εγώ παίρνω τον βασικό μισθό). Σχολίασα ότι τα μακρινά και πολύμηνα ταξίδια είναι πολυέξοδα (και πουθενά δεν μίλησα για πολυτέλειες), όπως το βλέπω, πολλοί διαφώνησαν κι εξήγησα την οπτική μου, ώστε να υπάρχει μια κοινή βάση στην κουβέντα (κι είναι δεκτό να συνεχίσουν κάποιοι να διαφωνούν). Ως φοιτητής είχα χρόνο και δεν είχα χρήμα για να τα πραγματοποιήσω, τώρα έχω -ας πούμε- την οικονομική άνεση (με συνεχή αποταμίευση, πάντα) και δεν έχω τον χρόνο (κι αν τον έχω, βλ. παραιτηθώ, μετά δεν θα έχω και τα χρήματα, πάλι).

Οπότε, ναι, σοβαρές απαντήσεις θα προτιμούσα, αν και μάλλον υπαινίσσεσαι ότι οι ασόβαρες ερωτήσεις μου δεν μπορούν να απαντηθούν σοβαρά, αλλά δεν πειράζει, σ' ευχαριστώ για το λινκ, όντως ενδιαφέρον και περιλαμβάνεται έμμεσα στις περιπτώσεις που ανέφερα κι εγώ στο πρώτο μου μήνυμα. Φαντάζομαι ότι αυτή είναι η απάντησή σου (καβάτζα από άλλον ή τρέλα), που έχει κι αυτή το ενδιαφέρον της (το έχουν, άλλωστε, αυτό οι ελέφαντες και τα υπόλοιπα εξωτικά τετράποδα).
 

kokoui

Member
Μηνύματα
375
Likes
495
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Τι λέμε τώρα;;; Με €600 και €800 μισθό πρέπει ντε και καλά να κάνει κάποιος μακρινό και πολυήμερο ταξίδι;;; Μπορεί να οργώσει την Ευρώπη πάμφθηνα και στο μέλλον βλέπει για παραπέρα.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.308
Likes
8.242
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
....ναυτικός.............!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.888
Likes
26.875
Περιμενεις τωρα σοβαρες απαντησεις για το πως ταξιδευει κανεις με τον βασικο μισθο... Δες το σχετικο αρθρο με το οποιο συμφωνω. Δεν νομιζω οτι θα συζητησουμε για τον ελεφαντα στο δωματιο.
https://sraosha2.blogspot.com/2018/06/be-yourself.html
Μεγάλα ταξίδια(απόσταση-ημέρες) με βασικό δεν παίζει.Μικρά,ολιγοήμερα και τακτικά γίνετε.
Αν δεν υπάρχει η καβάντζα-σπόνσορας ή όπως θέλει ο καθένας το λέει,να πας 30 ημέρες πχ Κολομβία,μετά στο καπάκι
3 εβδομάδες Περού,Βιετνάμ,Κίνες και δεν συμμαζεύετε ,μόνο στα όνειρα.
Δεν μιλάω για κάποιον που κάνει οικονομία αρκετό καιρό για να κάνει ένα όνειρο ζωής,αλλά τον συνδιασμό
βασικός-πολλαπλά-μακρινά-μακροχρόνια.
 

James

Member
Μηνύματα
1.004
Likes
5.332
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Να προσθέσω στην κουβέντα και την ύπαρξη ή μη οικογένειας.
Προφανώς αν έχεις χρήμα, όλα γίνονται (και του σπανού τα γένια), αλλά η ύπαρξη παιδιών και τέτοιου είδους υποχρεώσεις δυσκολεύουν το εγχείρημα. Μπορείς να έχεις μια χαρά δουλειά, αλλά αν έχεις ταυτόχρονα και 2 παιδιά ηλικίας 1-4 πχ, δεν είσαι και τόσο ευέλικτος.

Εννοείται πώς αν έχεις θέληση και όρεξη να ψάξεις, μπορείς να τα συνδυάσεις όλα.
(Α! Και σούπερ γιαγιάδες!)
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.443
Likes
4.446
Να προσθέσω στην κουβέντα και την ύπαρξη ή μη οικογένειας.
Προφανώς αν έχεις χρήμα, όλα γίνονται (και του σπανού τα γένια), αλλά η ύπαρξη παιδιών και τέτοιου είδους υποχρεώσεις δυσκολεύουν το εγχείρημα. Μπορείς να έχεις μια χαρά δουλειά, αλλά αν έχεις ταυτόχρονα και 2 παιδιά ηλικίας 1-4 πχ, δεν είσαι και τόσο ευέλικτος.
Να απαντήσει και καμία γνήσια Ελληνίδα μάνα, η οποία αν τύχει και βρεθεί μακριά από το παιδί της πάνω από μία ώρα ξεκινάει τα τηλέφωνα και αγχώνεται...
:lol:
 

Eri_travel

Member
Μηνύματα
11
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Εγώ με τον άντρα μου είμαστε φωτογράφοι γάμων.Μπορούμε να πάμε ταξίδι συγκεκριμένες περιόδους όπου δεν γίνονται γάμοι. Δύο εβδομάδες Αυγούστου,χειμώνα που δεν γίνονται συνήθως κτλ.
Το θετικό είναι πως δουλευουμε μαζι,άρα έχουμε μαζί άδεια.
Επίσης δουλεύουμε κυρίως Σ/Κ άρα αν είναι ένα ταξίδι Ευρώπη το κανονίσουμε για 4-5 μέρες καθημερινες!!

Σχετικά με τα οικονομικά οντως πιστεύω πως είναι θέμα προτεραιότητας που δίνει κάποιος. Εμένα πάντα μου άρεσαν τόσο πολύ τα ταξίδια που τότε που δεν δούλευα και με το χαρτζιλίκι των γονιών μου πήγαινα κάποια μικρά ταξιδια στην Ευρώπη.
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Τι λέμε τώρα;;; Με €600 και €800 μισθό πρέπει ντε και καλά να κάνει κάποιος μακρινό και πολυήμερο ταξίδι;;; Μπορεί να οργώσει την Ευρώπη πάμφθηνα και στο μέλλον βλέπει για παραπέρα.
Ακόμα κι αυτό (για την Ευρώπη που λες)εξαρτάται...το θέμα είναι πολυ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ,με 600 -800 ευρώ μισθός σε κάποιους μπορεί να μην φτάνει καν για τα αναγκαία της καθημερινότητας...πληρώνει νοίκιο;έχει αυτοκίνητο;ζει σε μεγαλούπολη;σε χωριό;μόνος η με οικογένεια παιδιά κλπ;;;;;άλλος πάλι αν τάχει όλα λυμένα τα βρήκε έτοιμα σπίτι αμάξι κλπ και είναι μόνος με τα 800 θεωρητικά είναι"πλούσιος"σε σχέση με τον άλλο και του περισσεύουν για ταξίδια....
άλλος πάλι μπορεί να βγάζει αρκετά χρήματα να καλύπτει τις βασικές ανάγκες να του περισσεύουν για να κάνει ταξίδια ΑΛΛΑ αν του τύχει καμιά στραβή με κάποιο έκτακτο γεγονός (υγείας και όχι μόνο...)να ψάχνεται για δανεικά γιατί δεν αποταμιεύει για ώρα ανάγκης και ζει το παρόν...,
θεωρώ ότι η ερώτηση σου φίλε Παρίσακτε δεν μπορεί να απαντηθεί με γενικότητες η ''αντικειμενικές" απαντήσεις γι αυτό ίσως και συμφώνησα μ αυτό που σου είπε η paefstra (παρ όλο που αναφέρθηκε στον βασικό μισθό)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.736
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Από αυτούς που κάνουν πολυμηνα ταξίδια δεν ξέρω κάποιον που να έχει μισθό η εσοδα κάτω των 1000. Αν το ερωτημα ήταν αν κάποιος με βασικο μισθό μπορεί να πηγαινει κάθε χρονο η σχεδόν κάθε χρόνο ενα πολυμηνο έστω και με αντισκηνο, νομίζω πως εινεί εξαιρετικά δύσκολο. Δε νομίζω να υπάρχει κοινωνία που να έχει φτάσει σε τέτοια επίπεδα, με το χαμηλότερο μισθό να μοοριυνοι πολίτες της να πηγαίνουν και 4 μήνες στην ασια κάθε δύο χρονια. Εγώ πιο πολύ απαντησα στο ερώτημα με ποια επαγγέλματα βρίσκει κανείς το χρονο, το οικονομικο είναι θέμα με μεγαλυτερες προεκτάσεις και πιο πολύπλοκες απαντήσεις. Με 600€ το μηνα παντως δε θα ονειρευόμουν ταξιδαρες, πιο καθημερινες ανησυχιες θα είχα.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
779
Likes
1.122
εγώ τον βασικό μισθό σε εταιρία τηλεπικοινωνιών και η σύζυγος ως δασκάλα στο δημόσιο κάνουμε ένα ταξίδι το χρόνο 15-18 ημερών.Κυρίως προς ασιατικές χώρες αλλά και 2 φορές στις ΗΠΑ. Ως δασκάλα έχει αρκετές μέρες άδεια( 2,5 μήνες το καλοκαίρι ,15 μέρες Χριστούγεννα και Πάσχα) αλλά δεν υπάρχουν προσφορές στα εισιτήρια τις περιόδους αυτές.Επίσης εγώ δεν έχω την δυνατότητα να πάρω πάνω από 2-2,5 εβδομάδες άδεια άρα δεν αξιοποιούμε όσο θα θέλαμε το καλοκαίρι των δασκάλων.
Επίσης όσον αφορά τα έξοδα έχουμε και ένα κοριτσάκι 4 ετών.
Θεωρώ πως είναι θέμα προτεραιοτήτων και όχι τόσο δυνατότητας. Άλλοι με αντίστοιχους μισθούς και πάγια έξοδα με εμάς προτιμούν όπως είπε συμφορουμίτης παραπάνω να αγοράσουν αμάξι ή καφέ από έξω κάθε μέρα και όχι να σκέφτονται πως αν γλιτώνουν 1 ευρώ τη μέρα μπορεί να πάνε ένα μακρινό ταξίδι.
Επίσης θείος μου που ταξιδεύει πολλά χρόνια εργάζεται ως πολιτικό προσωπικό σε στρατιωτικό αεροδρόμιο και καταφέρνει να μαζεύει όλη την άδεια του τρέχοντος έτους ,του επόμενου , κολλάει κάποια ρεπό ,κάποιες λίγες αναρρωτικές και λείπει 3-4 μήνες κάθε δυο χρόνια ή λιγότερο διάστημα κάθε χρόνο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom