Επαγγέλματα ταξιδευτών

Μηνύματα
239
Likes
2.651
Έχοντας διαβάσει αρκετές ιστορίες και συζητήσεις σε διάφορα μέρη του φόρουμ, έχω εντυπωσιαστεί από τα ταξίδια ορισμένων, από τις περιγραφές τους, από τις εμπειρίες που έχουν βιώσει κιόλας (νέοι οι περισσότεροι, τουλάχιστον στον τρόπο που αντιμετωπίζετε τη ζωή) κι έχω και κάποιες σκέψεις-απορίες:

Τα ταξίδια είναι (ας μου επιτραπεί η έκφραση) πολυέξοδο σπορ. Ιδίως αυτά που διαρκούν μεγάλα διαστήματα, ακόμη και σε σχετικά φτηνές χώρες. Πράγμα που σημαίνει είτε ότι θες μια καλή κληρονομία (από καμία θεία στο Σικάγο, ίσως; ) είτε μια καλή παντρειά (σε ποιον αιώνα ζούμε, είπαμε; ) είτε τύχη (τζόκερ κανείς; "Είναι το 19! Είναι το δεκαεννιά! ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΕΚΑΕΝΝΙΑ!") είτε μια αξιοπρεπή δουλειά. Κρατώντας το τελευταίο, θεωρώντας ότι εκεί κυμαίνονται οι περισσότεροι, και με δεδομένο ότι όταν έχεις χρόνο (βλ. φοιτητής) δεν έχεις χρήμα και το αντίστροφο, αναρωτιέμαι πώς βρίσκετε ορισμένοι χρόνο για τόσο μεγάλα ταξίδια (και 2 και 3 και 4+ μήνες).

1. Τι επαγγέλματα επιτρέπουν τέτοιου είδους άδειες; Και τι άδειες; Άνευ αποδοχών;
2. Αν δεν πρόκειται περί αδειών, αλλά ταξίδια με παράλληλη εργασία, πώς αυτό επιτυγχάνεται και σε τι κλάδους/θέσεις; Πάντως για ταξίδια τύπου "γύρος της νοτίου Αμερικής" ή "Ταϊλάνδη/Καμπότζη/Λάος/Βιετνάμ" μου φαίνεται δύσκολο, αλλά έχω περιέργεια αν μπορούν να συνδυαστούν.
3. Γενικότερα, τι επαγγέλματα επιτρέπουν τόσο μεγάλα διαστήματα χωρίς εργασία; Μόνο τα εποχιακά/σχετικά με τον τουρισμό; Έχει υπάρξει παρόμοιο θέμα, αλλά νομίζω πως εκείνο ήταν πιο θεωρητικό, ενώ εγώ ενδιαφέρομαι για τα δικά σας επαγγέλματα, που στην πράξη βλέπετε ότι δουλεύουν.

Κυρίως μιλάω για σχετικά σταθερά σε συχνότητα ταξίδια, κι όχι για τα περιστασιακά, ("παραιτήθηκα από τη δουλειά και πήγα Κούβα με όλη μου την αποταμίευση"), εκτός αν κι αυτό έχει τη συχνότητα που αναφέρω (π.χ. ανά δύο χρόνια αλλάζει κανείς δουλειά και φροντίζει να ταξιδεύει στο ενδιάμεσο).

Υ.Γ. Επειδή υπάρχουν και τα προσωπικά δεδομένα, δεν ζητάω απαραίτητα να μου πείτε το δικό σας επάγγελμα, αλλά γενικά τι επαγγέλματα/θέσεις/συνθήκες εργασίας (π.χ. remote εργασία) γνωρίζετε ότι προσφέρουν τα οικονομικά μέσα και τα χρονικά περιθώρια ώστε να κάνει κανείς ταξίδια τέτοιου βεληνεκούς.
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
αλλά γενικά τι επαγγέλματα/θέσεις/συνθήκες εργασίας (π.χ. remote εργασία) γνωρίζετε ότι προσφέρουν τα οικονομικά μέσα και τα χρονικά περιθώρια ώστε να κάνει κανείς ταξίδια τέτοιου βεληνεκούς.
Μεγαλοσυνταξιούχος .Χρήμα και χρόνο.
Πριν χρόνια είχα γνωρίσει ένα τύπο,ο οποίος είχε διασκευάσει ένα φορτηγό σε διαμέρισμα,στυλ αυτοκινούμενου,το
μισό και το άλλο μισό το είχε εργαστήριο για επισκευές αιρκοντίσιον.
Δούλευε 6 μήνες τον χρόνο σε κάποιο αραβικό κράτος (δεν θυμάμαι ποιο) κάνοντας συντηρήσεις και επισκευές
κλιματιστικών και τους υπόλοιπους 6 μήνες ταξίδευε.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Primo: Τα ταξίδια ΔΕΝ είναι πολυέξοδο σπορ, κάλιστα, είναι φθηνό, αρκεί να έχεις χρόνο να ψάξεις κουπόνια για να ρίξεις τις τιμές.

1. Τι επαγγέλματα επιτρέπουν τέτοιου είδους άδειες; Και τι άδειες; Άνευ αποδοχών;
IT Support, κανονικές άδειες, υπερωρίες, αιμοδοσια

2. Remote jobs

3. 3. Γενικότερα, τι επαγγέλματα επιτρέπουν τόσο μεγάλα διαστήματα χωρίς εργασία;
Πας για ένα - δύο χρόνια Νορβηγία, αφήνεις στην άκρη λεφτά, και κάνεις ένα RTW που κρατάει ένα χρόνο
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Υ.Γ. Επειδή υπάρχουν και τα προσωπικά δεδομένα, δεν ζητάω απαραίτητα να μου πείτε το δικό σας επάγγελμα, αλλά γενικά τι επαγγέλματα/θέσεις/συνθήκες εργασίας (π.χ. remote εργασία) γνωρίζετε ότι προσφέρουν τα οικονομικά μέσα και τα χρονικά περιθώρια ώστε να κάνει κανείς ταξίδια τέτοιου βεληνεκούς.
Πορνοστάρ. Λίγη σχετικά δουλειά, πολλά σχετικά λεφτά (ειδικά αν κάνεις και περίεργα), και αρκετός χρόνος ελεύθερος για ταξίδι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πορνοστάρ. Λίγη σχετικά δουλειά, πολλά σχετικά λεφτά (ειδικά αν κάνεις και περίεργα), και αρκετός χρόνος ελεύθερος για ταξίδι.
Σιγά τα λεφτά που πληρώνονται οι πορνοστάρ. Ειδικά οι άντρες δεν είναι και τίποτε το φοβερό.

Οποιοδήποτε επάγγελμα κάνει κανείς ελεύθερα, επιτρέπει να ταξιδεύεις οσοθες και το αντέχει η τσέπη σου. Ένας από τους καλυτερκαλ συνταξιδευτες μου είναι μπογιατζής στη Βαρκελώνη. Άλλος εινεί σερβιτόρος, παίρνει 50 μερες άνευ αποδοχών κι έρχεται, άλλος είναι κουρέας, εγώ δεν κάνω εποχική δουλεια αλλά άνευ αποδοχωνμπιρω να φύγω και 7-8 μηνες, έχω φίλη μεταφράστρια που παίρνει τη δουλεια μαζί, άλλη είναι φυσικοθεραπευτρια κι ένας είναι ναυτικός, όταν σταματαει με τα καράβια εχει 5 μήνες καιρό και τους 3 έρχεται μαζί μας. Πολύ καλες άδειες έχουν οι διπλωματες, ένας παλιός συνταξιδιώτης ήταν υδραυλικος που τα παρατάτε για 3-4 μήνες κάθε χρόνο κι επίσης αρκετα ταξίδια έχω κάνει με φίλο αρθρογράφο. Γενικά ο,τι είναι freelancer, κάνει. Με εξαίρεση τη φυσικοθεραπευτρια που είχε πελατεια όλη τη νομενκλατούρα του καρακας,κανεθς απο τους άλλους δεν είχε εισόδημα άνω των 2500 ευρώ, κάποιοι πολύ λιγότερο. Α, θυμήθηκα και ένα μασέρ! Δουλεύει μυκονο βέβαια όπου σε 6 μήνες βγάζει αρκετα για να πάρει ένα σπίτι στην Κολομβία (μόλις το πηρε).
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
τα ταξιδια πλεον δεν ειναι πολυεξοδο σπορ! αναζητωντας κ ψαχνωντας βρισκεις φοβερες προσφορες! εγω προσωπικα δουλευω σε μεγαλη ελληνικη αλυσιδα σουπερ μαρκετ κ φροντιζω τις 25 μερες κανονικης αδειας (+ οτι προκυψει απο αργιες κ ρεπο) να τις αξιοποιησω σε ταξιδια. ο μισθος μου ειναι κανονικος κ απο αυτον με καλη διαχειριση πληρωνω ολα τα παγια εξοδα,ενοικιο κ μενουν κ για ταξιδια! καλη οργανωση χρειαζεται κ ορεξη!!! ;)
 

8avos

Member
Μηνύματα
657
Likes
6.606
Οχι ο μοναδικός αλλά ενας απ τους βασικους παράγοντες ενος πολυμηνου ταξιδιου,ειναι το ξεβωλεμα.Την στιγμη που πολυς κόσμος δεν ζει χωρις φρέντο εσπρεσο,χωρις να δει Μενεγάκη,χωρις να ρίξει ένα στοίχημα μπας και, χωρίς να δει ολυμπιακο Σούρμενα τις Κυριακές,χωρις να σερφαρει στο ίντερνετ,εν τούτοις σοβαρή απορια τους παραμένει που βρίσκει ο κοσμος τα λεφτα και τον χρονο για ταξίδι μιας και οι ιδιοί είναι beasy
 
Μηνύματα
239
Likes
2.651
Ευχαριστώ πολύ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις, είναι πραγματικά ενδιαφέρον να βλέπεις πόσο διαφορετικά ξεκινάει ο καθένας και καταλήγει στον κοινό τόπο: τα ταξίδια. Ένα παραπάνω στον Γιώργο (αφορμή ως έναν βαθμό και για την ερώτησή μου), που αναφέρθηκε και σε διαφορετικές περιπτώσεις που έχει συναντήσει.

Κι επειδή πολλοί σταθήκατε στο πολυέξοδο του πράγματος, δεν εννοούσα ότι χρειάζεται κανείς εκατομμύρια για να ταξιδέψει, απλώς θεωρώ ότι για κάποιον που παίρνει τον βασικό μισθό στην Ελλάδα (κάτω από 600, δεν ξέρω αν αυτό θα αλλάξει τώρα που "βγαίνουμε από τα μνημόνια"), με πάγια έξοδα (νοίκι, λογαριασμοί, διατροφή, άντε κι ένα σινεμά/θέατρο/ποτό μια στο τόσο), μου φαίνεται δύσκολο να πει "Ωραία, πάω τρεις μήνες Κόστα Ρίκα-Νικαράγουα" (κι αν δεν του έβγαινε τέτοιο ταξίδι, δεν θα του έλεγα ότι εκείνος φταίει και να κόψει τη Μενεγάκη, που αμφιβάλλω αν θα βλέπει). Και ξέρω άτομα με χειρότερα οικονομικά από το παραπάνω (part time job/κακοπληρωμένους/μεταφραστές που παίρνουν ψίχουλα και τη βγάζουν και με δεύτερες δουλειές), σε Αθήνα και επαρχία, που τους αρέσουν τα ταξίδια στο εξωτερικό αλλά οι περιστάσεις δεν τους βοηθούν.

Άλλωστε, επικεντρώθηκα σε μακρινά ταξίδια (η Ευρώπη δεν είναι τόσο μακρινή, συχνά κοντινότερη κι από την υπόλοιπη Ελλάδα) και μεγαλύτερα του μήνα (ειδικά σε εξωτικά -σε εμάς- μέρη θες, πιστεύω, ένα διάστημα για να νιώσεις τον παλμό των ανθρώπων του) κι αυτό με τις συνθήκες που αντιμετωπίζω κι εγώ ο ίδιος (μισθός και, κυρίως, άδεια) θα ήταν πιο δύσκολο, γι' αυτό κι είχα περιέργεια πώς τα βγάζετε οι υπόλοιποι πέρα. Πάντως, δεν αμφιβάλλω, πλέον τα ταξίδια είναι όντως πάμφθηνα σε σχέση με λίγες δεκαετίες πριν κι ελπίζω αυτή η τάση να συνεχίσει ακάθεκτη (τουλάχιστον στο κομμάτι των μεταφορικών).

Σε κάθε περίπτωση, περιμένω κι άλλες απαντήσεις. :)
 
Last edited:

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Υπάρχει αρκετός κόσμος που δουλεύει σε εποχιακά επαγγέλματα, κυρίως τουριστικά, που δουλευουν 4-5 μηνες σχεδόν ασταμάτητα και μετα με τα χρήματα που μαζευουν ταξιδευουν 2-3 μηνες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Περιμενεις τωρα σοβαρες απαντησεις για το πως ταξιδευει κανεις με τον βασικο μισθο... Δες το σχετικο αρθρο με το οποιο συμφωνω. Δεν νομιζω οτι θα συζητησουμε για τον ελεφαντα στο δωματιο.
https://sraosha2.blogspot.com/2018/06/be-yourself.html
 
Last edited:

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Απλά να πω και την δίκη μου οπτική ως φοιτήτρια... Οι περισσότεροι εδώ μέσα μαλλον δεν είστε φοιτητές ή νέοι που τώρα βγαίνετε στην αγορά εργασίας... Γιατί τώρα πλεον που κάποιος παίρνει 600, το πολύ 800€ και λέει και ευχαριστώ, ακόμα και τα 200€ που θα πρέπει να δώσει για ένα ταξίδι τα υπολογίζει... Δεν αναφέρομαι καν σε μακρινά ταξίδια όπου εκεί το εισητηριο μόνο κοστίζει τόσο... Οι περισσότεροι φίλοι μου δεν μπορούν να ταξιδέψουν ακριβώς γι’αυτον τον λόγο. Εγώ ειμαι τυχερή που είχα την δυνατότητα να πάω σε όσα μέρη πήγα (που δεν ήταν καν και τόσο μακρινά, με εξαίρεση την ΝΥ), αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι νέοι σκέφτονται ακόμα και τα 200€ που εσάς ίσως σας φαίνονται λίγα. Κριμα που έχουμε φτάσει σε τέτοιο σημείο. Τέλος πάντων, αυτή είναι άλλη κουβέντα :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.899
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom