Επείγον!!! έχασα ταυτότητα και τωρα τι γίνεται??

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Πάλι, να θες να μπεις σε χώρα και να έχεις ξεχάσει το διαβατήριο μέσα σ' αυτή τη χώρα...τι γίνεται;;;

Ζώντας για ένα διάστημα στη Γαλλία έκανα και κάποια ταξίδια στις γειτονικές χώρες όπου σχεδόν σε όλες εκτός Ελβετίας έμπαινες και έβγαινες χωρίς καν να καταλαβαίνεις ότι περνας σύνορα...
Μια φορά πήγα Ελβετία ....ήξερα ότι ήθελε διαβατήριο το οποίο είχα κανονικά αλλά δεν χρειάστηκε όταν μπήκα απο Γενεύη...Πήγα ξενοδοχείο κάπου κοντά στο Μοντρέ ...μετά απο δυο μέρες μου ήρθε η φαεινή ιδέα να πάμε ημερήσια Σαμονί και κάπου νότια νότιαανατολικά υπήρχε ένα δρόμος που δεν είχε καθόλου κίνηση και πράγματι φθάσαμε κάναμε τις βόλτες μας και επιστρέφαμε ....
Στα σύνορα όμως ήταν δύο συνοριοφύλακες που βαριόντουσαν τη ζωή τους και μόλις με είδαν μου κάναν σινιάλο να σταματήσω (τον πιάσαμε τον έμπορο ναρκωτικών με τις Ελληνικές πινακίδες που πάει να περάσει απο περίεργα μέρη)....πασσπορτ μεσσιέ....κρύος ιδρώτας μ' έπιασε, τα είχα ξεχάσει στο ντουλαπάκι του δωματίου στο ξενοδοχείου...δεν τα έχω του λέω....χμ δεν μπαίνεις μου λέει άντε γειά...βρε χρυσέ μου βρε καλέ μου...να σ΄αυτό το ξενοδοχεί μένω....αα έτσι ...τηλ στο ξενοδοχείο να του στείλει φαξ την φωτοτυπία του διαβατηρίου που ευτυχώς είχε βγάλει ο ρεσεψιονίστ...του τα στέλνει και κει έληξε το ολιγόλεπτο σοκ...χαίρετε ......εεε που πας ....τι έγινε πάλι....60 λεπτά παρακαλώ για το φάξ....οκ πάρε 100 and keep the changes..:D
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
ναι, αλλά κάποια στιγμή το διαβατήριο λήγει και αν δεν προβλέπεται να σου χρειαστεί άμεσα λογικό είναι να μην βγάζεις νέο μόλις λήξει το παλιό. γνωρίζει κανείς αν η φωτοτυπία της ταυτότητας που καλό είναι να έχουμε μαζί μας πρέπει να είναι θεωρημένη από κάποια επίσημη αρχή???
συμφωνώ σε αυτό που λές...αλλα εγω δεν ταξιδευω ποτε΄χωρίς διαβατήριο...ειναι η αρχή μου!!
νιώθω περισσότερη ασφάλεια...για αυτο που ρωτάς δεν γνωρίζω...ας μας πουν αυτοί που γνωρίζουν..
τις φωτοτυπίες τις εχω απλά για να βοηθήσω τις αρχές σε απώλεια των δύο εγγράφων...
 
Last edited by a moderator:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.805
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
για αυτο που ρωτάς δεν γνωρίζω...ας μας πουν αυτοί που γνωρίζουν..
τις φωτοτυπίες τις εχω απλά για να βοηθήσω τις αρχές σε απώλεια των δύο εγγράφων...
Πάντα είναι καλύτερα όταν είναι επικυρωμένη. Ακόμη και στην Ελλάδα μπορείς να τη χρησιμοποιείς κανονικά αφού - αργά ή γρήγορα - κάποια στιγμή η πρωτότυπη θα γίνει παρτάλι και θα πρέπει να την αντικαταστήσεις.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Το να έχεις και διαβατήριο στο ξενοδοχείο για παράδειγμα είναι μια πολύ καλή ιδέα αλλά θέλει χρήματα για να βγει:) και εμείς που δεν ταξιδεύουμε εκτός Ε.Ε είτε δεν έχουμε βγάλει είτε έχει λήξει:)
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Παιδια! αυριο πρωι πεταμε απο Πραγα -Αθηνα...Οπως σας ειπα χασαμε την ταυτοτητα ! Πηγαμε στην αστυνομια και καναμε δηλωση απώλειας ..Πηγαμε και στο προξενείο και μας ειπε ο προξενος οτι δεν χρειάζεται κανενα αλλο χαρτι και πως μονο αυτο της αστυνομιας θα πεταξουμε χωρις προβλημα( ουτε ταυτοποιηση -ουτε προσωρινό διαβατηριο) . Ομως η Ελληνίδα μάνα ησυχάζει??..ΟΧΙ..! ποτέ...σημερα λοιπον το πρωί μια και η κορη κοιμόταν του καλου καιρου!.."πετάχτηκα" μεχρι το αεροδρομιο..έδειξα το χαρτι στo κισσέ της Aegean και με διαβεβαίωσαν και εκεινοι οτι αυριο μπαινουμε κανονικα στο αεροπλανο χωρίς κανενα προβλημα!!!!..Ετσι χωρίς αγχος πλεον, αρχιζει μια τελεια μερα με ενα απιστευτο ανοιξιάτικο καιρο !!! καναμε τις τελευταιες βόλτες μας , ειπαμε οσες μπυρες μπορουσαμε!! κάναμε και τα ψωνια μας . και γυρναμε στο ξενοδοχειο ....Βλεπω ενα περιπολικο απ'εξω.."βρε λες!!???"..ανεβαίνω στη Ρεσεψιον!!..και βλεπω ενα παλικαρι 2 μετρα μπόι!!!.. με ενα πορτοφόλι ασπρο!!!!!..ναι αυτο ηταν!!!! με ολα της τα χαρτια μεσα !! διπλωμα αυτοκινητου , καρτες , ταυτοτητες πανεπιστημίου , ολα..ολα εκει!!!...εεεε ειχα τάξει και μια Φανουρόπιτα!!!...:clap::clap::clap:..ειχαν τουλάχιστον φιλοτιμο αυτοι που το βρηκαν /πήραν?!! με καποιο τροπο εφτασε στην Αστυνομια. και μας το εφεραν γιατι ειχαμε δηλώσει οτι φευγουμε αυριο πρωι!.Καλα εννοείτε οτι τα χρηματα δεν ηταν μεσα..αλλα μικρο το κακο !!!...Ολα τα υπόλοιπα και τα πιο σημαντικά ειναι στα χέρια μας.!!! Ομως την βοηθεια και την ηθική υποστηριξη απο σας "συμφουρήτες " Δεν θα την ξεχάσω πότε!!!!! :xalara:
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.858
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
μπράβο σας,πολύ χαίρομαι που όλα τελείωσαν καλά.με το καλό η επιστροφή. σ'ευχαριστούμε για την ενημέρωση.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Αυτό θα πει ,τύχη!!!
Αλλά και αυτή η Ελληνίδα μάνα ,πράγματι δεν ησυχάζει ποτέ,μα ποτέ!!!
Καλή επιστροφή!!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
το ξανάζησα σημερα!!! μμππρρρ.. Μαμα και κορη απο Αυστραλια.!!..καταφθάνουν πανικοβλητες στο μαγαζι και μου λενε οτι η κορη εχασε το τσαντακι της με το διαβατηριο μεσα... Η μαμα ετοιμη να βαλει τα κλαματα και η μικρη πανικ!!... Μια μεγαλη αγγαλια ανοιξα και τις χωρεσα και τις δυο μεσα...( εε παλια καραβανα βλεπεις). "μην στεναχωριεστε ξερω ακριβώς τι πρεπει να γινει!! " ειπα και αυτες γουρλωσαν τα ματια.. Τηλεφωνησα στην Αυστραλιανή Πρεσβεια στην Αθηνα.... Εδωσαν τα στοιχεια τους στειλαμε με φαξ και τη φωτοτυπια του διαβατηρίου που ειχαν μαζι τους ( καλο αυτο)..τις βουτηξα και τις πηγα στην αστυνομια που εκαναν μια δηλωση απωλειας Στειλαμε το χαρτι με κουριερ και σε 2 μερες θα εχουν το καινουριο διαβατηριο της ...!!! συμπερασμα don't panic..!! οτι και να σας τύχει δεν είστε οι μονοι.. :clap:ααα!!. και ξεχασα..και δεν είστε και "μονοι"..ολοι εδω μεσα θα σας βοηθησουν... <3
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.858
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
χίλιες φορές μπράβο σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.831
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom