Επείγον!!! έχασα ταυτότητα και τωρα τι γίνεται??

gioka

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Δεν λες πάλι καλά που δεν ήταν διαβατήριο, να ταξιδέψει μετά κανείς με αυτό και να χαθεί και το αεροπλάνο; :p
Αλλά τώρα την Ελληνική ταυτότητα δεν νομίζω να καταλάβει και κανείς ότι είναι ταυτότητα αυτό.. Οπότε δεν διατρέχεις τέτοιο κίνδυνο :D
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.857
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Δεν λες πάλι καλά που δεν ήταν διαβατήριο, να ταξιδέψει μετά κανείς με αυτό και να χαθεί και το αεροπλάνο; :p
Αλλά τώρα την Ελληνική ταυτότητα δεν νομίζω να καταλάβει και κανείς ότι είναι ταυτότητα αυτό.. Οπότε δεν διατρέχεις τέτοιο κίνδυνο :D

εγώ πάντως δεν κατάλαβα τι εννοείς .
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Ευτυχώς που βρήκες άκρη.Εμένα αυτό το πράγμα είναι ένας από τους μεγάλους μου φόβους στα ταξίδια μου στο εξωτερικό.Αν την χάσεις την ταυτότητα βράδυ και η πτήση φεύγει τα ξημερώματα και δεν προλαβαίνει να πας στο προξενείο/πρεσβεία τι γίνεται;Η τι γίνεται σε περίπτωση που δεν υπάρχει Ελληνικό προξενείο/πρεσβεία στο μέρος που είσαι;Και όλα αυτά με δεδομένο ότι δεν έχεις χρήματα να βγάλεις άλλο αεροπορικό εισιτήριο.Μπορείς να ταξιδέψεις με φωτοτυπία ταυτότητας ;Θα σου βγάλουν κάποια στιγμή εισιτήριο στην χώρα που είσαι για να γυρίσεις πίσω;Δεδομένου ότι θα τους πεις ότι δεν έχεις χρήματα να γυρίσεις.Είναι ανάλογα και με την χώρα που είσαι βέβαια αυτό μάλλον...
 

gioka

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
1ο σκέλος: Ειδήσεις βλέπεις; Κλεμμένα διαβατήρια; Αεροπλάνο που χάθηκε; Σου λένε κάτι αυτά σε συνδυασμό; Εάν όχι δεν αξίζει να το εξηγήσω..
2ον σκέλος: Έχεις δει τις ταυτότητες που έχουν στην Ευρώπη; Εάν όχι και πάλι δεν αξίζει να στο εξηγήσω..
 

panele

Member
Μηνύματα
8
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΓΝΤΑΝΣΚ-ΒΑΡΣΟΒΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΟΝΤΡΕΑΛ-ΟΥΑΣΙΝΓΤΟΝ
:)Παιδιά πολύ σας ευχαριστώ για την συμπαράσταση..ειλικρινά χάρη σε εσάς απέφυγα τον πανικό το βράδυ που είδαμε οτι δεν υπήρχε το πορτοφόλι...Πολύ όμορφα είναι στη Πράγα..ο καιρός υπέροχος!!..όμορφη πόλη και τακτοποιημένη...πολύς κόσμος αν και είναι εκτός σεζόν ε? αρχές Μάρτη ?? αλλά οι τιμούλες..τσιμπούν! γενικώς σε όλα..είναι όμως ωραίος προορισμός..
τι μου θύμησες!!!!!
πριν κάποια χρόνια, στο πρώτο μας ταξίδι για στο Λονδίνο,είχαμε περίπου το ίδιο συμβάν.
Είμασταν στο μαγαζί Lillywhites στο picadilly circus.Ο γιός μου, πρόβαρε κάποια ρούχα και έβγαλε το κρεμασμένο στο λαιμό του τσαντάκι,που είχε μέσα ταυτότητα,φωτογραφική μηχανή
και ταξιδιωτική κάρτα υγείας.Πηγαίνουμε στο ταμείο να πληρώσουμε και αντιλαμβανόμαστε ότι ξέχασε το τσαντάκι!
Γυρίζουμε στο δοκιμαστήριο, άφαντο το τσαντάκι!
Δεν θα ξεχάσω ποτέ την απόγνωση μας.Εγώ γιατί δεν ήξερα τί να κάνω ,ενώ το παιδί μου έβαλε τα κλάματα για ποιό λόγο λέτε;Γιατί τέσσερις μέρες είχαμε αλωνίσει το Λονδίνο και όλα αυτά τα είχε αποτυπώσει στη φωτογραφική του μηχανή.Δεν τον ένοιαζε η ταυτότητα, αλλά η αποτύπωση του αγαπημένου του Λονδίνου
Βλέποντας την απόγνωση του, πηγαίνουμε σε ένα μαγαζί εκεί κοντά και του αγοράζω μια φωτογραφική μηχανή.
Την άλλη μέρα το πρωί-πρωί,πήγαμε στην ελληνική πρεσβεία και βγάλαμε, μετά από δύο ώρες,πιστοποιητικό ταυτοπροσωπίας με το οποίο θα ταξίδευε και μετά, στο κοντινό στην πρεσβεία μας αστυνομικό τμήμα,δηλωσαμε την κλοπή και πήραμε σχετικό πιστοποιητικό.
Αμέσως μετά,ξεκινήσαμε, για τις δύο μέρες που μας απόμεναν, ένα αγώνα δρόμου της εκ νέου φωτογράφησης όλων όσων είχαμε δεί, αλλά σε γρήγορη κίνηση.Ξανά Βρετανικό Μουσείο,Γέφυρα του Λονδίνου,BigBen,Buckhigham,st.James Park,TateModern κ.λ.π.,κ.λ.π.Οι συνταξιδιώτες μας,παρακολουθούσαν με αγωνία τον αγώνα δρόμου μας και στη διαδρομή για το αεροδρόμιο, έβλεπαν όλοι μαζί, τί πρόλαβε να φωτογραφήσει ξανά!

Έτσι λοιπόν,εμείς μόλις μας έκλεψαν την ταυτότητα, αγοράσαμε φωτογραφική μηχανή και μετά πήγαμε πρεσβεία και αστυνομικό τμήμα!
Αξέχαστη αλλά και επώδυνη εμπειρία!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Λοιπον..πηγαμε αστυνομια και καναμε δηλωση...μετα πηγαμε στο προξενικο γραφειο και μας ειπε ο προξενος οτι επειδη δεν εχουμε διαβατηριακο ελεγχο λόγω Σενγκεν..μπορουμε να παμε μονο με αυτο το χαρτι στο αεροδρομιο και θα μας αφήσουν να πεταξουμε.
Καταλαβα,οτι δεν πηρες αλλο χαρτι απο το προξενειο,αλλα σου ειπανε να πας με το χαρτι της αστυνομιας στο αεροδρομιο,ετσι?
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Καταλαβα,οτι δεν πηρες αλλο χαρτι απο το προξενειο,αλλα σου ειπανε να πας με το χαρτι της αστυνομιας στο αεροδρομιο,ετσι?
Ναι ετσι ακριβώς...στις χωρες της Ευρωπαικής ενωσης δεν γινετε διαβατηριακός ελεγχος..οποτε οταν γυρνας πισω στην Ελλάδα αεροπορικώς μονο το χαρτι αυτο της αστυνομιας δείχνεις και φευγεις Μας ειπε ετσι ο Ελληνας προξενος..Ειναι ευκολο ισως γιατι εχουν και τα στοιχεια οταν πηγαινες...Ειχα και εγω μια ανησυχία και ειπα σε μια φιλη να παρει στην Aegean τηλεφωνο στην Αθηνα και ειπαν το ιδιο...τωρα οταν γυρισω με το καλό πισω θα σας στείλω μήνυμα ξανα..
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Ευτυχώς που βρήκες άκρη.Εμένα αυτό το πράγμα είναι ένας από τους μεγάλους μου φόβους στα ταξίδια μου στο εξωτερικό.Αν την χάσεις την ταυτότητα βράδυ και η πτήση φεύγει τα ξημερώματα και δεν προλαβαίνει να πας στο προξενείο/πρεσβεία τι γίνεται;Η τι γίνεται σε περίπτωση που δεν υπάρχει Ελληνικό προξενείο/πρεσβεία στο μέρος που είσαι;Και όλα αυτά με δεδομένο ότι δεν έχεις χρήματα να βγάλεις άλλο αεροπορικό εισιτήριο.Μπορείς να ταξιδέψεις με φωτοτυπία ταυτότητας ;Θα σου βγάλουν κάποια στιγμή εισιτήριο στην χώρα που είσαι για να γυρίσεις πίσω;Δεδομένου ότι θα τους πεις ότι δεν έχεις χρήματα να γυρίσεις.Είναι ανάλογα και με την χώρα που είσαι βέβαια αυτό μάλλον...
Μπα δεν νομιζω οτι θα σου βγαλουν τσαμπα εισητηριο μαλλον με καποιο τροπο πρεπει να σου στειλει καποιος δικος σου χρηματα για να βγαλεις καινουριο...αστα καλλίτερα μην σου τύχει...αλλα νομιζω οτι η επικυρωμενη ταυτοτητα θα ηταν καλή λύση.......Σιγουρα ειναι ευκολο να ταξιδεψεις εντος Ευρωπαικής Ενωσης, αλλά ενας φιλος που εχασε ταυτοτητα στη Τουρκια περασε 2 μερες "μεσα" στη Αστυνομια μεχρι να γινουν οι απαραιτητες ταυτοπροσωπιες και να βγουν καινουρια χαρτια για να γυρισει πισω..Ισως να πρεπει να το ψαξουμε λιγο αυτο... για να ειμαστε προετοιμασμενοι για παν ενδεχόμενο πριν απο καθε ταξιδι μας. Εγω πάντως δεν πιστευα "ποτε" οτι θα μου τύχει κατι τετοιο..και ομως έτυχε.

Δεν λες πάλι καλά που δεν ήταν διαβατήριο, να ταξιδέψει μετά κανείς με αυτό και να χαθεί και το αεροπλάνο; :p
Αλλά τώρα την Ελληνική ταυτότητα δεν νομίζω να καταλάβει και κανείς ότι είναι ταυτότητα αυτό.. Οπότε δεν διατρέχεις τέτοιο κίνδυνο :D
Καλό!!!..καλό!!! :) :)
 
Last edited by a moderator:

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
εμείς πάντα εχουμε μαζί μας και την ταυτότητα και το διαβατήριο.....ένα απο τα δύο μένει στην κλειδωμένη βαλίτσα στο ξενοδοχείο...οπότε υπάρχει backup...
και μεσα στην βαλίτσα παραμενει πάντα και μια φωτοτυπία των ανωτέρω εγγράφων σε περίπτωση απώλειας...
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.857
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
εμείς πάντα εχουμε μαζί μας και την ταυτότητα και το διαβατήριο.....ένα απο τα δύο μένει στην κλειδωμένη βαλίτσα στο ξενοδοχείο...οπότε υπάρχει backup...
και μεσα στην βαλίτσα παραμενει πάντα και μια φωτοτυπία των ανωτέρω εγγράφων σε περίπτωση απώλειας...

ναι, αλλά κάποια στιγμή το διαβατήριο λήγει και αν δεν προβλέπεται να σου χρειαστεί άμεσα λογικό είναι να μην βγάζεις νέο μόλις λήξει το παλιό. γνωρίζει κανείς αν η φωτοτυπία της ταυτότητας που καλό είναι να έχουμε μαζί μας πρέπει να είναι θεωρημένη από κάποια επίσημη αρχή???
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.826
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom