Γαλλία Επεισόδια στο Παρισι

katerina R

Member
Μηνύματα
76
Likes
52
Ναι, εννοώ ότι οι απεργίες συνεχίζονται κάθε μέρα αλλά οι μεγάλες κινητοποιήσεις είναι το θέμα όπως αυτή της Πέμπτης. Τότε θα υπάρχει σοβαρό θέμα με τα μμμ, κάποια αξιοθέατα μπορεί να μην είναι επισκέψιμα και φυσικά θα έχει μεγάλη πορεία.

Εκτός Πέμπτης λοιπόν λογικά δεν θα έχετε θέμα για βόλτες.
εγώ ευτυχώς έχω κλείσει οργανωμένο ταξίδι, οπότε οι μετακινήσεις δεν με ανησυχούν πολύ διότι θα έχουμε λεωφορείο, πιο πολύ με νοιάζει για τα μουσεία Κ τα αξιοθέατα που ενδέχεται να είναι κλειστά...αν Κ επειδή θα έχουμε μονοήμερη εκδρομή Κ στη Disneyland αν πετύχουμε σε μέρα με μαζική απεργία θα μας πάνε λογικά εκείνη τη μέρα στη Disneyland...εκτός αν δεν λειτουργεί ούτε αυτή στις μέρες των μεγάλων διαδηλώσεων.. γνωρίζει κανείς;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.964
Likes
11.997
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
εγώ ευτυχώς έχω κλείσει οργανωμένο ταξίδι, οπότε οι μετακινήσεις δεν με ανησυχούν πολύ διότι θα έχουμε λεωφορείο, πιο πολύ με νοιάζει για τα μουσεία Κ τα αξιοθέατα που ενδέχεται να είναι κλειστά...αν Κ επειδή θα έχουμε μονοήμερη εκδρομή Κ στη Disneyland αν πετύχουμε σε μέρα με μαζική απεργία θα μας πάνε λογικά εκείνη τη μέρα στη Disneyland...εκτός αν δεν λειτουργεί ούτε αυτή στις μέρες των μεγάλων διαδηλώσεων.. γνωρίζει κανείς;
Λογικά θα το διαμορφώσουν έτσι το πρόγραμμα ώστε να αποφύγετε συγκεντρώσεις και κλειστά αξιοθέατα. Disneyland να είναι κλειστή χλωμό. Δεν είναι καν δημόσιο πάρκο για να πεις πως θα γίνει κάποια κατάληψη. Σε πολύ γενικευμένο ξεσηκωμό θα μπορούσε βέβαια ως σύμβολο του καπιταλισμού αλλά όχι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Ο Καρολος δεν παει παντως.
Εχω αγχος για τις πτησεις μονο. Εχω εναλλακτικο σχεδιο αλλα με ταλαιπωρια, πχ λεωφορειο απο Μασσαλια για Μιλανο overnight και επιστροφη Ελλαδα.
Για τα λοιπα δεν με νοιαζει και πολυ, το πολυ πολυ να μας συλλαβει η Γαλλικη αστυνομια και το συνδικαλιστικο μου οργανο να βγαλει ανακοινωση ηρωοποιησης.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.964
Likes
11.997
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ο Καρολος δεν παει παντως.
Εχω αγχος για τις πτησεις μονο. Εχω εναλλακτικο σχεδιο αλλα με ταλαιπωρια, πχ λεωφορειο απο Μασσαλια για Μιλανο overnight και επιστροφη Ελλαδα.
Για τα λοιπα δεν με νοιαζει και πολυ, το πολυ πολυ να μας συλλαβει η Γαλλικη αστυνομια και το συνδικαλιστικο μου οργανο να βγαλει ανακοινωση ηρωοποιησης.
Σιγά μη σε συλλάβει και η BRAV-M. Το πολύ πολύ να σου σπάσουν κανένα παΐδι. Μέχρι να γυρίσεις Ελλάδα με το λεωφορείο θα έχεις γιάνει.
 
Last edited:
Μηνύματα
8
Likes
3
Η επόμενη μεγάλη κινητοποίηση είναι προγραμματισμένη για την Πέμπτη 6 Απριλίου. Κάθε μέρα υπάρχουν και πιο μικρές. Το rer εδώ και πολύ καιρό είχε θέμα σε καθημερινή βάση με 1/2 ή 2/3 να κινούνται. Αυτή τη βδομάδα η συχνότητα έχει επανέλθει. Να μπαίνετε στο site της ratp που γράφει ποιες γραμμές και πως επηρεάζονται. RATP: Public transport in Paris and île-de-France: metro, RER, bus, tramway
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση
 

katerina R

Member
Μηνύματα
76
Likes
52
Καλησπέρα παιδιά

Εγώ έχω προγραμματισμένο ταξίδι για Charles de Gaul τη Κυριακή έως Τετάρτη στο Παρίσι. Έχετε κάποια εικόνα όσοι κατοικείτε εκεί για τη περιρρέουσα ατμόσφαιρα; Πιστεύετε να έχουμε κάποιο θέμα με μετακίνηση με το rer π.χ που θέλουμε να πάρουμε ή με το μετρό μετά; Και γενικά χωρίς να θέλω να το κινδυνολογω (επειδή είναι η πρώτη φορά μας Παρίσι) θεωρείτε ότι υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξουμε και ειδικότερα στις μετακινήσεις;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Για πες μας μόλις επιστρέψεις πως ήταν τελικά το παρισι με τα σκουπίδια και τις απεργίες..
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.518
Likes
8.423
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Αύριο έχει μεγάλη απεργία αλλά γενικά έχει ηρεμήσει η κατάσταση. Στις 14 Απριλίου βγαίνει η απόφαση από το συνταγματικό συμβούλιο για το αν ήταν όντως συνταγματικό αυτό που έκανε η κυβέρνηση και για το αν θα γίνει δημοψήφισμα. Μετά τις 14 Απριλίου ίσως υπάρχουν νέα δεδομένα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Αύριο έχει μεγάλη απεργία αλλά γενικά έχει ηρεμήσει η κατάσταση. Στις 14 Απριλίου βγαίνει η απόφαση από το συνταγματικό συμβούλιο για το αν ήταν όντως συνταγματικό αυτό που έκανε η κυβέρνηση και για το αν θα γίνει δημοψήφισμα. Μετά τις 14 Απριλίου ίσως υπάρχουν νέα δεδομένα.
Πεταω 15 Απριλιου. Πφφφ, νομιζα οτι θα εχει ξεκαθαρισει. Ως τις 10 εχω περιθωριο να ακυρωσω τα δωματια. Τι μπλεξιμο...
Εχοντας κλεισει τις ιδιες ημερομηνιες και αεροπορικα για Σαρδηνια, μου φαινεται πιο safe επιλογη. Βαρεθηκα να εχω αγωνια μερα μερα αν θα γινουν οι γαλλικες πτησεις.
 
Last edited:

katerina R

Member
Μηνύματα
76
Likes
52
Αύριο έχει μεγάλη απεργία αλλά γενικά έχει ηρεμήσει η κατάσταση. Στις 14 Απριλίου βγαίνει η απόφαση από το συνταγματικό συμβούλιο για το αν ήταν όντως συνταγματικό αυτό που έκανε η κυβέρνηση και για το αν θα γίνει δημοψήφισμα. Μετά τις 14 Απριλίου ίσως υπάρχουν νέα δεδομένα.
Εγώ πεταω στις 19 και δεν έχω άλλη επιλογή από το να πάω ..γτ έχω κάνει Κ εξόφληση του ποσού στο πρακτορείο, θα είναι ομαδικό το ταξίδι οργανωμένο...η που θα είναι καλύτερα η χειρότερα Κ από τώρα ...ειδικά αν περάσει σαν απόφαση ότι ήταν συνταγματικό αυτό που έκανε η κυβέρνηση...θα υπάρξουν αντιδράσεις
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.964
Likes
11.997
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Και σαν να μην έφταναν όλοι οι λόγοι που μπορεί να είναι κατά του Μακρόν την κατάσταση έχει πυροδοτήσει η νέα λίστα του Forbes με τους πλουσιότερους ανθρώπους του κόσμου. Ο νέος πλουσιότερος άνθρωπος στον πλανήτη είναι πλέον ο Arnault Bernard, ο ΔΣ της LVMH (Louis Vuitton, Moet, Dom Perignon, Veuve Clicquot, ρολόγια και αρώματα Dior, TAG Heuer, Bulgari, Givenchy, Kenzo, Marc Jacobs, Guerlain, Sephora, Le Bon Marche και πολλά άλλα) με περιουσία περίπου ίση με το ΑΕΠ της Ελλάδας. Επίσης η πλουσιότερη γυναίκα του κόσμου είναι επίσης Γαλλίδα (είναι η πρώτη φορά που και ο πλουσιότερος άντρας και η πλουσιότερη γυναίκα είναι Γάλλοι), η Francoise Bettencourt Meyers, το αφεντικό της L'Oreal. Παράλληλα πολλοί Γάλλοι πολυεκατομμυριούχοι έχουν αυξήσει σημαντικά τις περιουσίες τους. Έτσι η κυβέρνηση κατηγορείται πως στα χρόνια της υπήρξε αναδιανομή του πλούτου με τους φτωχούς να γίνονται φτωχότεροι και τους πλούσιους πλουσιότεροι. Φυσικά έτσι λειτουργεί ο καπιταλισμός...Απλώς η λίστα Forbes τους εξόργισε λίγο παραπάνω, θεωρώντας πως η αυξήση των ορίων ηλικίας συνταξιοδότησης εξυπηρετεί τους μεγιστάνες και μόνο.

Δεν θα κάνουν πίσω. Αρνούνται να δεχθούν πως θα δουλεύουν μόνο για να επιβιώσουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom