Απορίες για κράτηση στο Booking.com

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.078
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αυτό που με παραξένεψε είναι ότι ενώ έγραφε στο booking 823€ ότι είναι η πληρωμή αυτο μου χρέωσε 873 δλδ 50€ παραπάνω. Είναι κάπια προμήθεια αυτό η απλά έχουν χαμηλή ισοτιμία στο συνάλαγμα στην εθνική τράπεζα;
Σε πρόσφατο κλείσιμο διαμονής σε $ μέσω trip.com, η χρέωση στη Eurobank περάστηκε με ισοτιμία 0,929$/€ αντί για 0,925$/€ που ήταν η μέση τιμή τότε, δλδ. πολύ μικρή διαφορά.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.002
Likes
2.095
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Μια ερώτηση έχω βρε παιδιά. Κλείσαμε ξενοδοχειο, ήρθε η επιβεβαίωση κράτησης και λέει στα στοιχεία πληρωμής ότι έχω εγγυηθεί την κράτηση μέσω της πιστωτικής κάρτας. Μη επιστρέψιμη τιμη. Έχουν περάσει 3-4 μέρες αλλά δεν έχουν τραβηχτεί τα χρήματα. Μήπως ξέρετε γιατι;
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
234
Likes
516
Μια ερώτηση έχω βρε παιδιά. Κλείσαμε ξενοδοχειο, ήρθε η επιβεβαίωση κράτησης και λέει στα στοιχεία πληρωμής ότι έχω εγγυηθεί την κράτηση μέσω της πιστωτικής κάρτας. Μη επιστρέψιμη τιμη. Έχουν περάσει 3-4 μέρες αλλά δεν έχουν τραβηχτεί τα χρήματα. Μήπως ξέρετε γιατι;
συμβαινει , πολλες φορες, μην ανησυχεις
πριν 10 μερες πηγα Βελιγραδι και δεν ειχαν παρει τα χρηματα απο την καρτα και τα πληρωσα με καρτα στο τσεκ αουτ...
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.462
Likes
4.483
Μια ερώτηση έχω βρε παιδιά. Κλείσαμε ξενοδοχειο, ήρθε η επιβεβαίωση κράτησης και λέει στα στοιχεία πληρωμής ότι έχω εγγυηθεί την κράτηση μέσω της πιστωτικής κάρτας. Μη επιστρέψιμη τιμη. Έχουν περάσει 3-4 μέρες αλλά δεν έχουν τραβηχτεί τα χρήματα. Μήπως ξέρετε γιατι;
Η εγγύηση σημαίνει ότι εάν για κάποιο λόγο δεν εμφανιστείς στο ξενοδοχείο ή ακυρώσεις, το ξενοδοχείο θα σου τραβήξει τα χρήματα από την κάρτα.
Κάποιες φορές (ανάλογα με τους όρους της κράτησης) γίνεται προπληρωμή, αλλά θα πρέπει να αναγράφεται
 

Hayate

Member
Μηνύματα
881
Likes
5.318
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Ξενοδοχείο στο Παρίσι κράτηση από booking 256 ευρώ non refundable,κράτηση από Agoda 230 ευρώ ΚΑΙ refundable ...Γιατί τέτοια διαφορά (ιδίως στο γεγονός ότι είναι και refundable ,όχι στα 26 ευρώ)...???Χωρίς χρήση κουπονιού και μάλιστα αν είχα κάποια έκπτωση θα είχα στη booking ως Genius...
 

connosp

Member
Μηνύματα
406
Likes
891
Ξενοδοχείο στο Παρίσι κράτηση από booking 256 ευρώ non refundable,κράτηση από Agoda 230 ευρώ ΚΑΙ refundable ...Γιατί τέτοια διαφορά (ιδίως στο γεγονός ότι είναι και refundable ,όχι στα 26 ευρώ)...???Χωρίς χρήση κουπονιού και μάλιστα αν είχα κάποια έκπτωση θα είχα στη booking ως Genius...
Τους φόρους τους κοίταξες αν είναι μέσα, γιατί από 1/1 έχουν αλλάξει. Για 4 βράδια σε 3* πλήρωσα 41,6Ε.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
881
Likes
5.318
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Τους φόρους τους κοίταξες αν είναι μέσα, γιατί από 1/1 έχουν αλλάξει. Για 4 βράδια σε 3* πλήρωσα 41,6Ε.
Τα έβαλα ναι ....205 + 20.5 φόροι και χρεώσεις +4.5 δημοτικος φορος
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.226
Likes
41.725
Ξενοδοχείο στο Παρίσι κράτηση από booking 256 ευρώ non refundable,κράτηση από Agoda 230 ευρώ ΚΑΙ refundable ...Γιατί τέτοια διαφορά (ιδίως στο γεγονός ότι είναι και refundable ,όχι στα 26 ευρώ)...???Χωρίς χρήση κουπονιού και μάλιστα αν είχα κάποια έκπτωση θα είχα στη booking ως Genius...
Γιατι η booking δεν ειναι η φθηνοτερη πλατφορμα. Ειναι η μεγαλυτερη.
Αμετρητες φορες το ιδιο ξενοδοχειο ειναι ακριβοτερο στη booking σε σχεση με αλλους και αλλες οχι.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
881
Likes
5.318
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Γιατι η booking δεν ειναι η φθηνοτερη πλατφορμα. Ειναι η μεγαλυτερη.
Αμετρητες φορες το ιδιο ξενοδοχειο ειναι ακριβοτερο στη booking σε σχεση με αλλους και αλλες οχι.
Τους προτιμούσα χρόνια αλλά μάλλον θα φάνε άκυρο...Πρακτικά βγαίνει 40 ευρώ διαφορά...Το μόνο θετικό ότι ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα με κάποια κράτηση...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.226
Likes
41.725
Τους προτιμούσα χρόνια αλλά μάλλον θα φάνε άκυρο...Πρακτικά βγαίνει 40 ευρώ διαφορά...Το μόνο θετικό ότι ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα με κάποια κράτηση...
Και με αλλους δεν ειχα. Ουτε καν με τα σαιτ των ξενοδοχειων που δινουν προσφορες που δεν περνανε στη booking.
 

connosp

Member
Μηνύματα
406
Likes
891
Τα έβαλα ναι ....205 + 20.5 φόροι και χρεώσεις +4.5 δημοτικος φορος
Πάντως εγώ χρειάστηκε να ακυρώσω το ίδιο κατάλυμα 4 φορές και από 750 να το πάω στα 520???????τις ημέρες του Πάσχα.....πάντα από Booking από τον Οκτώβριο 23 μέχρι πριν μια εβδομάδα του Πάσχα.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.225
Likes
5.726
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
το τηλ.της Booking στην Ελλαδα ,αν ειναι ευκολο.
Eκανα κρατηση για ξενοδοχειο στη Booking απο το σαιτ της Aegean και ενω εγινε η χρεωση στην καρτα ,δεν μου εστειλαν το μειλ επιβεβαιωσης - στο τελος της κρατησης φανηκε σαν να κολλαει και με πεταξε εξω.
Τι κανουμε ;
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.337
Μηνύματα
888.754
Μέλη
39.002
Νεότερο μέλος
nekpapagiannis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom