Απορίες για κράτηση στο Booking.com

gkalla

Member
Μηνύματα
1.257
Likes
6.753
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Είχα μείνει σ'αυτό "Hotel Olympia Universidades" πριν 1,5 χρόνο. Ήταν οικονομικό. Ρίξτε μια ματιά μήπως σας βολέψει. Η θέση του δεν είναι κεντρική αλλά είναι κοντά σχετικά στο κέντρο και ακριβώς από κάτω του έχει στάση τραμ και μετρό.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.290
Συγκεκριμένα στη Βαλένθια εκείνες τις μέρες είναι ο μαραθωνιος οπότε δεν είναι καθόλου χαμηλή σεζόν, αν κάνετε μια αναζήτηση θα δείτε ότι δεν υπάρχει τίποτα σε νορμάλ τιμή πέραν από κοιτωνες.
Τότε θα πρέπει να πιέσεις.
 
Μηνύματα
26
Likes
9
Τελικά μετά από ανταλλαγή διαφόρων μηνυμάτων μου είπε η booking ότι θα μου καλύψει τη διαφορά ανάμεσα σε όποιο ξενοδοχείο κλείσω μέχρι του ποσού της διαφοράς που έχει τώρα το ξενοδοχείο από την αρχική κράτηση. Οπότε θεωρείτε ότι είναι ασφαλές να προχωρήσω; Όταν γίνει η αποπληρωμή του νέου καταλυματος θα τους στείλω το τιμολόγιο εξοφλημενο ώστε να κάνουν την επιστροφή χρημάτων μου έγραψαν. Μάλιστα μου πρότεινε ένα κατάλυμα από την πλατφόρμα airbnb.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.257
Likes
6.753
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Τελικά μετά από ανταλλαγή διαφόρων μηνυμάτων μου είπε η booking ότι θα μου καλύψει τη διαφορά ανάμεσα σε όποιο ξενοδοχείο κλείσω μέχρι του ποσού της διαφοράς που έχει τώρα το ξενοδοχείο από την αρχική κράτηση. Οπότε θεωρείτε ότι είναι ασφαλές να προχωρήσω; Όταν γίνει η αποπληρωμή του νέου καταλυματος θα τους στείλω το τιμολόγιο εξοφλημενο ώστε να κάνουν την επιστροφή χρημάτων μου έγραψαν. Μάλιστα μου πρότεινε ένα κατάλυμα από την πλατφόρμα airbnb.
Το έχω κάνει 2 φορές (Λισαβόνα 2016 και Ρώμη 2022) και η επιστροφή της διαφοράς έγινε αμέσως μετά την αποστολή των παραστατικών στην booking, χωρίς κανένα περαιτέρω πρόβλημα.
 
Μηνύματα
26
Likes
9
Ευχαριστώ για την απάντηση. Μια τελευταία ερώτηση για να μην σας ζαλιζω, δεδομένου ότι από τώρα μέχρι τον Δεκέμβρη είναι αρκετά μεγάλο το χρονικό διάστημα πως θα επανέλθω στην booking με το αίτημα όταν με το καλό γίνει το ταξίδι;
 

connosp

Member
Μηνύματα
391
Likes
830
Ευχαριστώ για την απάντηση. Μια τελευταία ερώτηση για να μην σας ζαλιζω, δεδομένου ότι από τώρα μέχρι τον Δεκέμβρη είναι αρκετά μεγάλο το χρονικό διάστημα πως θα επανέλθω στην booking με το αίτημα όταν με το καλό γίνει το ταξίδι;
[/QUOTEγώ θα έπαιρνα τηλ. 2111211610 για να καταγραφεί η κλήση μου στην Booking με το εκπρόσωπο της, καλού-κακο.(σημείωσε και εσύ όνομα ημερ. ώρα)
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.257
Likes
6.753
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Ευχαριστώ για την απάντηση. Μια τελευταία ερώτηση για να μην σας ζαλιζω, δεδομένου ότι από τώρα μέχρι τον Δεκέμβρη είναι αρκετά μεγάλο το χρονικό διάστημα πως θα επανέλθω στην booking με το αίτημα όταν με το καλό γίνει το ταξίδι;
Στην δικιά μου περίπτωση και οι 2 κρατήσεις ήταν κοντά, μια βδομάδα το πολύ. Δεν έκανα καμιά παραπάνω ενέργεια από το να στείλω τις αποδείξεις στην εταιρεία. Ούτε τηλέφωνα ούτε κάτι άλλο. Μόνο το mail με τα στοιχεία της κράτησης. Τώρα δεν μπορώ να ξέρω σε τόσο μεγάλη χρονική απόσταση αν αλλάζει κάτι.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Ευχαριστώ για την απάντηση. Μια τελευταία ερώτηση για να μην σας ζαλιζω, δεδομένου ότι από τώρα μέχρι τον Δεκέμβρη είναι αρκετά μεγάλο το χρονικό διάστημα πως θα επανέλθω στην booking με το αίτημα όταν με το καλό γίνει το ταξίδι;
Όλα είναι καταγεγραμένα στο ιστορικό σου.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τελικά μετά από ανταλλαγή διαφόρων μηνυμάτων μου είπε η booking ότι θα μου καλύψει τη διαφορά ανάμεσα σε όποιο ξενοδοχείο κλείσω μέχρι του ποσού της διαφοράς που έχει τώρα το ξενοδοχείο από την αρχική κράτηση. Οπότε θεωρείτε ότι είναι ασφαλές να προχωρήσω; Όταν γίνει η αποπληρωμή του νέου καταλυματος θα τους στείλω το τιμολόγιο εξοφλημενο ώστε να κάνουν την επιστροφή χρημάτων μου έγραψαν. Μάλιστα μου πρότεινε ένα κατάλυμα από την πλατφόρμα airbnb.
Να προσέξεις η απόδειξη που θα πάρεις να αναγραφει τη συνολική χρέωση, το ποσό που πλήρωσες και το υπόλοιπο που πρέπει να είναι μηδέν. Και φυσικά να μην είναι χειρόγραφη.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ευχαριστώ για την απάντηση. Μια τελευταία ερώτηση για να μην σας ζαλιζω, δεδομένου ότι από τώρα μέχρι τον Δεκέμβρη είναι αρκετά μεγάλο το χρονικό διάστημα πως θα επανέλθω στην booking με το αίτημα όταν με το καλό γίνει το ταξίδι;
Εμείς απλά απαντήσαμε στο τελευταία μήνυμα που είχαμε με τη booking για την κράτηση και την επιστροφή της διαφοράς. Είχαν μεσολαβήσει κοντά στους 6 μήνες από την τελευταία επικοινωνία και τη διαμονή.
 

eleni.v

Member
Μηνύματα
53
Likes
41
Είχα κάνει μια κράτηση αρχές Ιανουαρίου, μέσω booking σε ξενοδοχείο στη Βαλένθια για τον Νοέμβριο, με δωρεάν ακύρωση. Ξαφνικά σήμερα παίρνω ένα εμαιλ και μια ειδοποίηση στην εφαρμογή ότι η κράτηση μου ακυρώθηκε από το ξενοδοχείο γιατί δεν μπορούν πλέον να με εξυπηρητησουν. Αυτή ήταν η απάντηση του ξενοδοχείου. Επιτρέπεται να γίνει κάτι τέτοιο; Να ακυρωσουν ξαφνικά μονομερως κράτηση που έχει γίνει; Δεν τίθεται θέμα χρέωσης αλλά θα μπορούσα σε αυτό το διάστημα να έχω βρει κάτι άλλο και δεν έψαχνα καθόλου αφού θεώρησα σίγουρη τη κράτηση. Έχει τύχει σε κανέναν;
Το 2021 είχα κάνει κράτηση σε ένα ξενοδοχείο διαμέρισματων που στις φωτογραφίες φαινόταν εξαιρετικό στο κέντρο της Ρώμης για μια εβδομάδα με τιμή κάτω από 250€ συνολικά με πρωινό. Τελικά το κατάλυμα αποδείχτηκε scam. Δεν υπήρχε καθόλου. Δεν είχα πληρώσει. Η booking με συμβούλεψε να μπλοκάρω την κάρτα που είχα δηλώσει και να μην προχωρήσω εγώ σε ακύρωση. Τελικά ακύρωσε το ξενοδοχείο απάτη, προφανώς μετά από έλεγχο και προτροπή της booking. Η πλατφόρμα μου πρότεινε πολλά καταλύματα μέχρι που συμφώνησα σε ένα . Η τιμή του ήταν πολύ υψηλοτερη. Πληρώσαμε όλη την αξία και μετά από λίγες μέρες μας επιστραφηκε η διαφορά. Αποτέλεσμα; Μείναμε μια εβδομάδα σε ένα τέλειο διαμέρισμα με πρωινό στη Piazza Navona και πληρώσαμε σχεδόν 250€
Τωρα έχουμε κλείσει ένα διαμέρισμα με airbnb στη Μαδρίτη με πολύ καλή τιμή. Ελπίζω να μην είναι απάτη γιατί δεν ξέρω αν η airbnb έχει τις καλύψεις της booking.com
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.889
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom