Επιλογή προορισμού για erasmus και ερωτήσεις

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Συγγνωμη αλλα τη Μαδριτη που βγαζετε εξω και ξεφρενα ερασμιτικα παρτι εχει και αλλα μερη για clubbing και καλο φαγητο και σχετικα οικονομικη (οχι πιο ακριβη απο Αθηνα) και χαμογελαστους και φιλικους ανθρωπους και δεκαδες οικονομικες πτησεις για διαφορους προορισμους και ωραιο καιρο και μπαλα και ωραια πολη ειναι και ψηφιζεται συστηματικα απο τους φοιτητες ως μια απο τις καλυτερες για ερασμους πολη στον κοσμο και το Complutense (αν μπορει να παει εκει) ειναι απο τα καλυτερα πανεπιστημια της Ευρωπης.
Εγώ τη βρίσκω αισθητά πιο ακριβή από την Αθήνα σε όλα, από τα ενοίκια μέχρι το φαγητό. To Complutense είναι κυριολεκτικά χαώδες, προσωπικά θα προτιμούσα μια πόλη με μικρότερο πανεπιστήμιο για τόσο σύντομη διαμονή και με χαμηλότερο κόστος ζωής, αεροπορικών, δυνατότητες εκδρομή με τραίνο σε διπλανές χώρες κλπ. Ζωή φυσικά κι έχει η Μαδρίτη, αλλά δεν είναι ούτε Βαρκελώνη, ούτε Σεβίλλη, ούτε καν Σαντιάγο. Καλη ποιότητα ζωής και φυσικά μια γλώσσα που μαθαίνεται σε λίγους μήνες και είναι εξαιρετικά χρήσιμη (και μάλον αυτό που θα σου μείνει από το orgasmus πέρα από το σεξ). Για μπάλα προσοχή με τους skinheads, είναι θέμα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τα ενοικια ναι, ειναι αρκετα πιο ακριβα στη Μαδριτη σε σχεση με την Αθηνα. Το συνολικο ομως κοστος ζωης δεν ειναι απογορευτικο. Ειδικα για εναν Κυπριο. Αλλο ειναι το οικονομικο για τον μεσο Ελληνα, αλλο για τον μεσο Κυπριο. Βεβαια τα οικονομικα του τα ερει ο καθενας καλυτερα αλλα δεν συμφωνω με τη λογικη διαλεγω το πιο φθηνο για να μην επιβαρυνω την οικογενεια. Αν δεν θες να την επιβαρυνεις βρες μια δουλεια για να καλυψεις τα παραπανω εξοδα.

Τελοσπαντων ετσι κι αλλιως η Μαδριτη δεν θα ηταν ουτε εμενα η πρωτη μου επιλογη απλα απο αυτες που αναφερθηκαν τη βρηκα ως την καλυτερη. Θεωρω πως οι σπουδες και η ζωη σε ισχυρες (οικονομικα, εμπορικα, πολιτικα) χωρες της Ευρωπης (και οχι μονο) εχουν πολλα να δωσουν σε εναν νεο ανθρωπο. Απο την αλλη δεν αμφισβητω πως υπαρχουν και οι αναγκες για εντονη διασκεδαση και κοινωνικες εμπειριες που συμβαδιζουν με την ηλικια. Γι αυτο και προτεινα χωρες οπως η Γαλλια, η Ισπανια και η Ολλανδια που συνδυαζουν και τα δυο αψογα.

Με τους skinheads ο Ελληνας δεν εχει συνηθως θεμα (εκτος κι αν προκαλεσει) γιατι μοιαζουμε με τους Ισπανους και εμφανισιακα αλλα και στην προφορα.
 

matina1

Member
Μηνύματα
29
Likes
44
Ταξίδι-Όνειρο
To επόμενο!
Erasmus.. αγαπημένο θέμα. Λοιπόν εγώ πριν... 10 χρόνια (πέρασαν τόσα;!) που κοίταζα ήθελα περισσότερο Πορτογαλία ή Βέλγιο. Δε ξέρω γιατί, απλώς ήθελα. Επειδή ήμουν σε τελευταίο εξάμηνο και δεν είχα πολλές επιλογές μαθημάτων, η... μοίρα με έφερε Φιλανδία και συγκεκριμένα στη Vaasa. Και έχω να πω ότι πέρασα φανταστικά, και σε σύγκριση με άλλους ερασμίτες που ήταν Ελσίνκι ή σε άλλες μεγάλες πόλεις/πρωτεύουσες, θεωρώ πλεονέκτημα τη μικρή πόλη γιατί είστε πιο κοντά και γίνεστε εύκολα παρέα. Ναι, η vaasa στην ουσία είναι χωριό. Αλλά με 2 πανεπιστήμια, οπότε στην ουσία φοιτητούπολη καθαρή.
Η ζωή ακριβή, αλλά και η υποτροφία λίγο υψηλότερη τότε σε σχέση με τις άλλες ευρωπαϊκές πόλεις. Όχι ότι το σώζει, αλλά είναι ένα πάτημα. Και έτσι κι αλλιώς, όταν είσαι εκεί για 5 μήνες τουλάχιστον, μαθαίνεις τα κόλπα και τα οικονομικά οπότε βγαίνει.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Απαραίτητα κριτήρια... να μπορώ να περνάω τα μαθήματα με σχετική ευκολία διότι αν κοπω έστω και ένα το ξανά πληρώνω στο ιδιωτικό πανεπιστήμιο που σπουδάζω στην Κύπρο και να έχει πολύ νυχτερινή ζωή...
Mήπως να έβρισκες ένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο αν συμμετέχουν στο Εράσμους να είσαι σίγουρος ότι δε θα κοπείς γιατί όπως σε διαβάζω δεν ψάχνεις για Εράσμους αλλά κάπου να την αράξεις για gap year.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Ισχύει αυτό με τις μικρές πόλεις πάντως... είστε λιγότερα άτομα και είναι πιο εύκολο να δεθειτε μεταξύ σας και να κάνετε παρέες.. Στις μεγάλες πόλεις μερικοί μπορεί να έχουν ήδη γνωστούς... Επισης, μπορεί μεν να γνωρίζεις συνέχεια νέο κόσμο αλλά στο τέλος θα καταντήσει βαρετό να μην έχεις μια σταθερή παρεα να μπορείς να πεις τα νέα σου και να κανεις πάντα τις ίδιες συζητήσεις... πως σε λένε,από που είσαι κτλ :p
 

Alexkar98

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Mήπως να έβρισκες ένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο αν συμμετέχουν στο Εράσμους να είσαι σίγουρος ότι δε θα κοπείς γιατί όπως σε διαβάζω δεν ψάχνεις για Εράσμους αλλά κάπου να την αράξεις για gap year.
Φίλε στο πανεπιστήμιο που είμαι τα δυο τελευταία τετράμηνα βγήκα 3 καλύτερη βαθμολογία στον κλάδο μου και κατάφερα παρόλα αυτά να συνδυάσω δουλειά και πανεπιστήμιο απλά ρωτάω για τα μαθήματα στο ερασμους γιατί τα αγγλικά μου δεν είναι σε τοπ επίπεδο και όπως προείπα είναι κρίμα να κοπω και να το ξανά πληρώνω το μάθημα.Επισης στην Κύπρο δεν έχω ζήσει πολύ φοιτητική ζωή σε φάση πολλές βόλτες κλαμπ και είναι κάτι το οποίο μου δίνεται το δώρο-η ευκαιρία να το ζήσω με το ερασμους
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Φίλε στο πανεπιστήμιο που είμαι τα δυο τελευταία τετράμηνα βγήκα 3 καλύτερη βαθμολογία στον κλάδο μου και κατάφερα παρόλα αυτά να συνδυάσω δουλειά και πανεπιστήμιο απλά ρωτάω για τα μαθήματα στο ερασμους γιατί τα αγγλικά μου δεν είναι σε τοπ επίπεδο και όπως προείπα είναι κρίμα να κοπω και να το ξανά πληρώνω το μάθημα.Επισης στην Κύπρο δεν έχω ζήσει πολύ φοιτητική ζωή σε φάση πολλές βόλτες κλαμπ και είναι κάτι το οποίο μου δίνεται το δώρο-η ευκαιρία να το ζήσω με το ερασμους
Το πανεπιστήμιο στην Κύπρο στα Ελληνικά είναι;
 

Alexkar98

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Και εκεί που πάω να κατασταλάξω και να επιλέξω την πανέμορφη Πράγα για την υπέροχη εμπειρία του ερασμους που μου δίνεται,ψάχνω για το πανεπιστήμιο που θα μπορέσω να πάω και δεν μου γεμίζει καθόλου το μάτι,συγκεκριμένα είναι το metropolitan university Prague και με βάζει πάλι σε προβληματισμό για τον προορισμό που θα επιλέξω με επικρατέστερα universidad Europa de Madrid ,Universitat Autonoma de Barcelona και IBS international business school.Ξερει κανένας σας τίποτα για το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο της Τσεχίας ή τα αλλα και τι με συμβουλεύεται να κάνω
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Για τα πανεπιστήμια δεν μπορώ να σε συμβουλέψω αλλά για την πόλη θα συμφωνήσω με τη @matina1. Στις μικρές πόλεις περνάς καλύτερα και κάνεις πιο εύκολα παρέα. Είναι σαν να σπουδάζεις π.χ. Αθήνα ή αντίστοιχα Ρέθυμνο. Στην Αθήνα μένουν όλοι σε διαφορετικές περιοχές, είναι όλα μακριά, πολλοί έχουν ήδη παρέες, δεν νιώθεις αυτό το φοιτητοκλίμα έντονα. Κι επειδή το Εράσμους είναι για λίγο δεν προλαβαίνεις να βαρεθείς στην μικρή πόλη.
Προσωπική άποψη, μιας και σπούδασα στην Αθήνα (και μου άρεσε πολύ) και έκανα Εράσμους στο Πετς της Ουγγαρίας, όπου έζησα αυτή την εγγύτητα της φοιτητούπολης.
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
@Alexkar98 εφόσον είσαι ανάμεσα πλέον σε δύο χώρες καλό θα ήταν αν μπορείς να βρεις κάποιον που έχει πραγματοποιήσει ανταλλαγή στα δύο αυτά πανεπιστήμια. Πιστεύω ότι μόνο έτσι θα έχεις πάρει μια πρώτη άποψη για το αν το πανεπιστήμιο δουλεύει με εργασίες και τέτοια ή είναι πιο αυστηρά τα πράματα και απαιτεί παρακολούθηση με απουσίες και σχετικά δύσκολες εξετάσεις .(δε σημαίνει βέβαια ότι θα έχεις ακριβώς την ίδια αντιμετώπιση) τυχαία αναφέρω: στο Corvinus ήταν κάπως έτσι τα πράγματα για μένα , στη Νίτρα της Σλοβακίας δύο φίλοι μου πάλι έκανα 1-2 εργασίες στο powerpoint και έπαιρναν 10. (συνολικά πέρασα 3/6 μαθήματα που είχα πάρει , εκείνοι όλα και ανέβασαν και μ.ο.)
Αυτά όμως μπορεί να τα πει κάποιος μόνο από προσωπική εμπειρία για αυτό προτείνω να βρεις κάποιον ή με τη βοήθεια του γραφείου ευρωπαικών προγραμμάτων ή από το esn (αν έχετε).
Όσο για τις πόλεις που αναφέρεις , φαντάζομαι αναφέρεις τις συγκεκριμένες γιατί με αυτές έχεις διμερείς συμφωνίες, αν είναι απαραίτητο κριτήριο για σένα το ''yolo'' τότε οπωσδήποτε πρέπει να αποφύγεις πόλεις με μεγάλο πληθυσμό π.χ. Αθήνα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom