Επιλογή προορισμού για erasmus και ερωτήσεις

Janet

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη.

Στα 27 μου αποφάσισα να κάνω κ γω αίτηση για ερασμους στα πλαίσια του μεταπτυχιακού μου ως εθελοντικη πρακτική άσκηση. ( ευτυχώς υπάρχουν και αυτά τα προγράμματα).
Μετα απο πολλα e mail πηρα θετική απάντηση από Μαδρίτη, Λισσαβώνα και Πράγα. Κατέληξα Πράγα και αν όλα πάνε καλα Νοέμβρη φευγω για 4 μήνες .
Ισως ειναι λιγο νωρίς , αλλά επειδή εχει τρέξιμο η όλη διαδικασία, θα ήθελα αν καποιος γνωρίζει για την Πράγα πληροφορίες όσον αφορά την διαμονή. Αν γνωρίζει κάποιο εγκυρο site για ενοικίαση σπιτιού ή δωματίου .
Έκανα μια έρευνα αλλα δεν ξέρω αν είναι έγκυρα τα site που βρηκα. Επισης, η δουλεια μου θα ειναι στην Praha 10 . Αν καποιος γνωριζει σε ποια περιοχη με συμφερει οικονομικα να μεινω κ να εξυπηρετεί.
Γενικα οποιαδηποτε πληροφορία καλοδεχουμενη π.χ προγραμματα κινητων?ιντερνετ? Υπαρχει δυσκολια με την γλωσσα? (διαβασα αρκετα post κ εδω και πηρα μια εικονα).
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη.

Στα 27 μου αποφάσισα να κάνω κ γω αίτηση για ερασμους στα πλαίσια του μεταπτυχιακού μου ως εθελοντικη πρακτική άσκηση. ( ευτυχώς υπάρχουν και αυτά τα προγράμματα).
Μετα απο πολλα e mail πηρα θετική απάντηση από Μαδρίτη, Λισσαβώνα και Πράγα. Κατέληξα Πράγα και αν όλα πάνε καλα Νοέμβρη φευγω για 4 μήνες .
Ισως ειναι λιγο νωρίς , αλλά επειδή εχει τρέξιμο η όλη διαδικασία, θα ήθελα αν καποιος γνωρίζει για την Πράγα πληροφορίες όσον αφορά την διαμονή. Αν γνωρίζει κάποιο εγκυρο site για ενοικίαση σπιτιού ή δωματίου .
Έκανα μια έρευνα αλλα δεν ξέρω αν είναι έγκυρα τα site που βρηκα. Επισης, η δουλεια μου θα ειναι στην Praha 10 . Αν καποιος γνωριζει σε ποια περιοχη με συμφερει οικονομικα να μεινω κ να εξυπηρετεί.
Γενικα οποιαδηποτε πληροφορία καλοδεχουμενη π.χ προγραμματα κινητων?ιντερνετ? Υπαρχει δυσκολια με την γλωσσα? (διαβασα αρκετα post κ εδω και πηρα μια εικονα).
Πραγα :) Ημουν Ερασμους εκει το 2013.. Εχω γραψει μια μικρη ιστορια οταν εμενα εκει, ελπιζω να σε βοηθησει σε αρκετες απο τις αποριες σου..
https://www.travelstories.gr/community/threads/erasmus-στα-φοιτητικα-γεραματα.44929/

Εχεις δικαιωμα να μενεις σε εστιες ή οχι; Εγω εμενα στις εστιες στο Hostivař που ειναι Praha 10.. Διπλα απο τις εστιες ειχε τερματικο για τραμ(βολευει πολυ γιατι ειναι 24ωρο..), περναει τρενο που σε παει στο κεντρο σε 12 λεπτα και εχει και λεωφορειο που σε πηγαινει σε σταθμοτου μετρο σε λιγοτερο απο 5 λεπτα..

Το Hostivař ειναι απο τις καλυτερες εστιες για exchange φοιτητες καθ'ότι εχεις το δικο σου μπανιο, μπορεις να μεινεις και μονος σου και επισης εχει ελεγχομενη ασφαλεια.. πολλες εστιες ειχαν κοινα μπανια και τουαλετες και οχι καλη ασφαλεια. Απλα ειναι λιγο εξω απο το κεντρο, στην δικια σου περιπτωση ομως θα σε βολευε πολυ..

Το Praha 10 μπορει να ακουγεται "μακρινο" οσων αφορα το νουμερο, αλλα συνορευει με Πραγα 2 οποτε αν δεν σε καλυπτει η εστια, μπορεις να μεινεις και Πραγα 2. Απο Namesti Miru και Jiriho z Podebrad εισαι πολυ κοντα και σε Praha 10 και στο κεντρο. Απλα επειδη ειναι λιγο μεγαλη περιοχη η 10, δεν ξερω που ακριβως θα ειναι η δουλεια σου και τι θα σε βολευει..

Σε θεμα ενοικιασης αλλων δωματιων εκτος εστιων δεν μπορω να βοηθησω γιατι οπως προειπα εμεινα στην εστια, δεν ψαχτηκα ποτε για να μεινω σε σπιτι. Συστηνω ανεπιφυλακτα Hostivař παντως...

Απο θεμα τηλεφωνου, τοτε ειχαν προγραμματα για ερασμιτες(η MTS αν δεν απατωμαι) και ειχες με 200 κορωνες (τοτε 8 ευρω, τωρα με την ισοτιμια στις 27 κορωνες=1 ευρω ειναι λιγο λιγοτερο) τον μηνα, απεριοριστα τηλεφωνα και μηνυματα. Ειχα μια απλη συσκευη σαν αυτην που περνουμε στο στρατο, χωρις καμερες, ιντερνετ κλπ, οποτε δεν ξερω τι ισχυε για τα MB, αλλα το θεωρω δεδομενο οτι θα εχει αντιστοιχο προγραμμα και για δεδομενα.

Για μηνιαια καρτα μετακινησης, με την καρτα ISIC που θα προμηθευτεις απο το πανεπιστημιο, πας και βγαζεις πασο και για τα ΜΜΜ. Συμβουλη: Βγαλε 4-6 φωτογραφιες διαβατηριου να τις εχεις, θα σου χρειαστουν για τις αιτησεις .. Δευτερη συμβουλη: Τοτε ειχες δικαιωμα να βγαλεις τριμηνη καρτα μετακινησης που ηταν λιγο πιο φθηνη, εβγαινε καπου στα 20 ευρω το μηνα..

Πραγα ειναι :) ειμαι σιγουρος οτι θα το απολαυσεις :):):):clap::clap::clap:
 

Janet

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
orestcrete σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου!!!! Το πρώτο post που διάβασα μόλις μπήκα στην υπέροχη ομάδα σας ήταν το δικό σου. Δυστυχώς δεν μου εμφάνιζε όλες τις φωτογραφίες που πιθανόν είχες ανεβάσει αλλά με έπεισες ότι πρέπει να είναι φανταστικά μιας και δεν έχει τύχει να έχω πάει μέχρι τώρα.
Δυστυχώς δεν έχω δικαίωμα να μείνω σε εστία. Πρέπει να βρώ σπίτι μόνη μου και η αλήθεια είναι πως αυτό με έχει αγχώσει λίγο . Όχι τιποτα άλλο αλλά πάω και μέσα στο καταχείμωνο και τα παγκάκια δεν ενδείκνυνται για διαμονή :p
Η δουλειά μου θα είναι δίπλα από το University Hospital Vinohrady .
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Σε ευχαριστω :)
Ναι απο τοτε που αλλαξε η δομη του site καποιες φωτογραφιες χαθηκαν απο τις ιστοριες.. Δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω σε θεμα σπιτιου, αλλα μπορω να σου πω περιοχες.

Vinohradska ειναι πολυ κοντα στο Zizkov που για εμενα ειναι η ωραιοτερη περιοχη της Πραγας. Εκει θα εχεις αρκετες επιλογες γιατι ειναι Praha 2 που ειναι κεντρο-αποκεντρο.. Οποτε να επικεντρωθεις σε σπιτια κοντα σε μετρο Jiriho z Podebrad, Flora, Strasnicka και Namesti Miru.

Αφου πας και Νοεμβρη καλο ειναι να αποφυγεις να μεινεις Praha 1 γιατι ολο τον Δεκεμβρη-Γεναρη θα γινεται ο κακος χαμος απο τουριστες..

Εχεις καιρο ακομα μην αγχωνεσαι. Το δυσκολο ειναι να παρεις την αποφαση :)
 

Janet

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Πολύ χρήσιμες για μένα και γενικά το site βλέπω βοηθάει πολύ κόσμο που πρόκειται να ταξιδέψει σε άγνωστα προς αυτόν μέρη. Αν και κάποιος άλλος γνωρίζει σχετικά με την εύρεση κατοικίας ( αν γίνεται μέσω site , αν πρέπει να πάω εκεί και να ψάξω,κλπ) θα ήμουν ευγνώμων.
Συνάντησες κάποιο πρόβλημα με την γλώσσα; Ή θα συννενοηθώ και στα αγγλικά ; Αυτό με την αγένια που έχεις αναφέρει στο post σου το 2013 το διαπίστωσα και μόνο από τα λίγα μέιλ που αντάλλαξα με την υπεύθυνη εκεί :shock:
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ναι την αγενεια να την περιμενεις γενικως σε ολες τις υπηρεσιες (πανεπιστημιο, μετρο, σουπερ μαρκετ, γυμναστηριο κλπ).. Ειδικα μολις καταλαβαινουν οτι εισαι ξενος που μενει στην Πραγα και δεν εισαι απλος τουριστας γινονται ακομα χειροτεροι..

Η μονη φωτεινη εξαιρεση ηταν η erasmus buddy μου απο απο το Πανεπιστημιο και το αγορι της που με βοηθησαν στα ΠΑΝΤΑ. Ηρθαν με πηραν απο το αεροδρομιο, καναμε μαζι το registration και στις εστιες και στο πανεπιστημιο και για την καρτα των ΜΜΜ, πρωτη ξεναγηση στη Πραγα μαζι, καποια στιγμη που δεν εβρισκα εναν καθηγητη με βοηθησαν, ΑΨΟΓΟΙ.. Αλλα μονο αυτοι, μετα το χαος.

Γενικα σαν κοσμος (νεολαια και μη) δεν εχουν πολυ καλο επιπεδο Αγγλικων, αλλα θα καταφερεις να συνεννοηθεις.
 

Alexkar98

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Ταλλιν,Πράγα,Κρακοβία,Βουδαπέστη,Μαδρίτη ή κάποια άλλη πόλη να επιλέξω για ερασμους;
Απαραίτητα κριτήρια να είναι όμορφη πολύ με χαμογελαστουσ Ανθρώπους,οικονομική,να μπορώ να περνάω τα μαθήματα με σχετική ευκολία διότι αν κοπω έστω και ένα το ξανά πληρώνω στο ιδιωτικό πανεπιστήμιο που σπουδάζω στην Κύπρο και να έχει πολύ νυχτερινή ζωή γιατί εδώ στην Κύπρο κακά τα ψέματα η νυχτερινή ζωή είναι σχεδόν ανύπαρκτη..
Το μεγαλύτερο μου δίλλημα είναι ανάμεσα στην Πράγα και την Βουδαπέστη άντε και την Μαδρίτη
 
Last edited by a moderator:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ταλλιν,Πράγα,Κρακοβία,Βουδαπέστη,Μαδρίτη ή κάποια άλλη πόλη να επιλέξω για ερασμους;
Απαραίτητα κριτήρια να είναι όμορφη πολύ με χαμογελαστουσ Ανθρώπους,οικονομική,να μπορώ να περνάω τα μαθήματα με σχετική ευκολία διότι αν κοπω έστω και ένα το ξανά πληρώνω στο ιδιωτικό πανεπιστήμιο που σπουδάζω στην Κύπρο και να έχει πολύ νυχτερινή ζωή γιατί εδώ στην Κύπρο κακά τα ψέματα η νυχτερινή ζωή είναι σχεδόν ανύπαρκτη..
Το μεγαλύτερο μου δίλλημα είναι ανάμεσα στην Πράγα και την Βουδαπέστη άντε και την Μαδρίτη
Γενικα σε ολες τις πολεις που γραφεις με εξαιρεση το Ταλλιν που δεν γνωριζω μπορεις να βρεις αρκετα ξεφρενη φοιτητικη ζωη. Ομως οι Ολλανδικες πολεις (οπως Αμστερνταμ, Ροτερνταμ, Αιντχόφεν), οι Ισπανικες (οπως Βαρκελωνη, Μαδριτη, Βαλενθια) και οι Γαλλικες (οπως Γκρενομπλ, Μασσαλια) ειναι κορυφαιες.

Περα απο αυτες και τις πολεις που αναφερες υπαρχουν πολλες αλλες ευρωπαικες πολεις που μπορεις να βρεις αυτα που θες. Πολεις που εχουν πολλους φοιτητες συγκριτικα με τον πληθυσμο τους, τουρισμο και πολλους φοιτητες Erasmus ειναι δυσκολο να μην σε ικανοποιησουν.

Αγαπω ιδιαιτερα τη Βαρκελωνη αφου περασα το δικο μου εξαμηνο Erasmus εκει αλλα εχω δει τα πιο ωραια παρτυ στη Γκρενομπλ.

Περα ομως απο το αλκοολ και το σεξ διαλεξε ενα πανεπιστημιο που εχει αιγλη στο αντικειμενο σπουδων σου και μια χωρα οπου θα μπορεσεις να εξοικειωθεις μαζι της και να χτισεις βασεις και γνωριμιες ωστε να μπορεσεις να μεταναστευσεις ευκολα αν χρειαστει στο μελλον.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ταλλιν,Πράγα,Κρακοβία,Βουδαπέστη,Μαδρίτη ή κάποια άλλη πόλη να επιλέξω για ερασμους;
Απαραίτητα κριτήρια να είναι όμορφη πολύ με χαμογελαστουσ Ανθρώπους,οικονομική,να μπορώ να περνάω τα μαθήματα με σχετική ευκολία διότι αν κοπω έστω και ένα το ξανά πληρώνω στο ιδιωτικό πανεπιστήμιο που σπουδάζω στην Κύπρο και να έχει πολύ νυχτερινή ζωή γιατί εδώ στην Κύπρο κακά τα ψέματα η νυχτερινή ζωή είναι σχεδόν ανύπαρκτη..
Το μεγαλύτερο μου δίλλημα είναι ανάμεσα στην Πράγα και την Βουδαπέστη άντε και την Μαδρίτη
Πραγα Erasmus 2013 :clap::clap::clap:

Σε ολα τα κριτηρια που λες η Πραγα τα εχει και με το παραπανω εκτος απο τους χαμογελαστους ανθρωπους :bleh::bleh::bleh: Κατα βαση χαμογελαστους ανθρωπους δεν θα βρεις ουτε στη Πραγα ουτε στη Βουδαπεστη..
Βουδαπεστη-Πραγα ειναι παρομοιες πολεις, θα σου ελεγα Πραγα για 2 λογους:
1) στην Πραγα εχει πολλες επιλογες σε εστιες, Erasmus χωρις να μενεις σε εστιες ειναι μισο.. Αλλο να μενεις σε κτιριο με 100+ Ερασμιτες, αλλο να μενεις σε διαμερισμα με 3-4-5 ατομα..
2)λογω καλυτερης μπυρας :haha::haha::haha:

Μαδριτη ουτε οικονομικη ειναι, ουτε συγκρινεται η νυχτερινη της ζωη με της Πραγας και της Βουδαπεστης. Και επισης Πραγα και Βουδαπεστη εχεις παρα πολλες επιλογες για κοντινα ταξιδια, Μαδριτη εχεις αρκετες επιλογες, αλλα μονο εντος Ισπανιας, αλλιως θελει αεροπλανο.

Οσο για το πανεπιστημιο και την ευκολια να περασεις τα μαθηματα αυτο θα το ανακαλυψεις οταν πας στο πανεπιστημιο, δεν υπαρχει καποιος μπουσουλας. Εγω πχ στη Πραγα στο Department of Mathematics στο Charles University, τα μαθηματα τα περασα με εργασιες και προφορικες εξετασεις γιατι ημουν ο μονος Ερασμιτης στο δικο μου Department. Στο Economics ειχαν κανονικες παρακολουθησεις σε καποια μαθηματα και σε καποια αλλα εργασιες. Εχει να κανει με τον καθηγητη και το ποσους ερασμιτες εχει στο μαθημα.

Ο,τι και να επιλεξεις θα περασεις τελεια!!
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Πιστεύω πως ο,τι και να διαλέξεις, θα περάσεις πολύ ωραία. Θα έβγαζα εκτός την Μαδρίτη γιατί είναι ακριβή. Αν δεν έχεις εστία στην Βουδαπέστη, η διαμονή θα σου βγει επίσης ακριβή λογικά. Από άποψη κόστους, η Πολωνία συμφέρει παρα πολύ. Εγώ ειμαι Πολωνία τώρα και τα λεφτά που μας δινουν μου φτάνουν προς το παρόν. Επίσης, θα ζήσεις την κλασική εμπειρία ερασμους που περιγράφουν, με ποτό και πάρτυ, και θα μπορείς να κανεις και ταξίδια τόσο στην ίδια την χώρα,όσο και στις γύρω χώρες γιατί έχει πολύ φθηνά εισητηρια (ναι,δεν ειμαι και πολύ αντικειμενική όπως βλέπετε :p) Το θέμα των μαθημάτων, δηλαδη το αν θα τα περάσεις εύκολα ή όχι, εξαρτάται από το πανεπιστήμιο. Αν προσπαθεις όμως και δεν πας αποκλειστικά για τουρισμό, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. γενικά μπορώ να σου πω πως στην Πολωνία σίγουρα θα περάσεις ωραία!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Συγγνωμη αλλα τη Μαδριτη που βγαζετε εξω και ξεφρενα ερασμιτικα παρτι εχει και αλλα μερη για clubbing και καλο φαγητο και σχετικα οικονομικη (οχι πιο ακριβη απο Αθηνα) και χαμογελαστους και φιλικους ανθρωπους και δεκαδες οικονομικες πτησεις για διαφορους προορισμους και ωραιο καιρο και μπαλα και ωραια πολη ειναι και ψηφιζεται συστηματικα απο τους φοιτητες ως μια απο τις καλυτερες για ερασμους πολη στον κοσμο και το Complutense (αν μπορει να παει εκει) ειναι απο τα καλυτερα πανεπιστημια της Ευρωπης.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Συγγνωμη αλλα τη Μαδριτη που βγαζετε εξω και ξεφρενα ερασμιτικα παρτι εχει και αλλα μερη για clubbing και καλο φαγητο και σχετικα οικονομικη (οχι πιο ακριβη απο Αθηνα) και χαμογελαστους και φιλικους ανθρωπους και δεκαδες οικονομικες πτησεις για διαφορους προορισμους και ωραιο καιρο και μπαλα και ωραια πολη ειναι και ψηφιζεται συστηματικα απο τους φοιτητες ως μια απο τις καλυτερες για ερασμους πολη στον κοσμο και το Complutense (αν μπορει να παει εκει) ειναι απο τα καλυτερα πανεπιστημια της Ευρωπης.
Δεν αμφιβάλω για τα υπόλοιπα,αλλά το θέμα της διαμονής είναι αρκετά σημαντικό... Ας το ψάξει να δει τι παίζει από εστίες ή αλλιως από shared flats. Αν δεν μπορεί να έχει μεγάλη οικονομική υποστήριξη από τους γονείς και πρέπει να δίνει όλη την υποτροφία στη διαμονή, τότε θα υπάρχει θεματάκι. Διαφορετικά εννοείται πως η Μαδρίτη είναι εξαιρετική επιλογή. Αναλόγως τι προτιμάει ο καθένας και τι θέλει να δει! Εγώ πχ προτίμησα Πολωνία με την ελπίδα να δω πιο εύκολα την βόρεια Ευρώπη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.209
Μηνύματα
883.799
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom