Επιλογή προορισμού για erasmus και ερωτήσεις

firefly23

Member
Μηνύματα
21
Likes
36
καλησπερα και απο εμενα, ειναι δευτερο ετος στην ασοεε,ενδιαφερομαι να παω ερασμους και απο πτυχιο σε ξενες γλωσσες εχω μονο αγγλικα Β2 ! Σκεφτομουν για πορτογαλια, ποια πολη μου προτεινετε Πραγκα ή λισαβονα ;
Επισης εκτος απο την πορτογαλια ποιες αλλες χωρες μου προτεινετε αναμεσα σε : Αυστρια,Βελγιο,Κροατια , Πολωνια, Σλοβακια, Σλοβενια.
Προτιμαω την ζεστη απο το κρυο

Πορτογαλια!Είναι πανέμορφη!Ειδικά η Λισαβώνα!!Όσες φωτογραφίες και να δεις όσες εντυπώσεις και να ακούσεις από όσους έχουν πάει μόνο όταν πατήσεις το ποδι σου θα καταλάβεις!Εκπέμπει μια μαγική αύρα!Επίσης είναι και πολύ φθηνή.Η μπυρα νομιζω εχει 1-1,5 ευρω,επομένως μη το σκέφτεσαι καθόλου!! :) :)
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Η αλήθεια είναι ότι αν Και μένω σε μια ιδιαίτερα παγωμένη πολη δεν είμαι λάτρης του κρύου αλλά θα μαρεσε πολύ να πάω κάπου τελείως διαφορετικά απτα πλαίσια της Ελλάδας και μακριά από τους κλασσικούς προορισμούς ερασμους! Και μια τελευταία ερώτηση(Όχι τπτ άλλο για να γίνω περισσότερο κουραστική: p) μηπωως γνωρίζεις κάτι για Λιθουανία; ή Η αλήθεια είναι δεν μου γεμίζει το μάτι αλλά όσο το ψάχνω τόσο περισσότερα θετικά σχόλια βρίσκω!
:) :)
Μέχρι να σου απαντήσει ο @orestcrete (γεια σου @orestcrete btw :p :hug: ), το Τάλιν ταιριάζει σε αυτά που περιγράφεις. Λιθουανία επίσης είναι καλός προορισμός για erasmus. Εχω επισκεφτεί Vilnius, Kaunas, Trakai και είναι όμορφα μέρη (και οικονομικά).
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Μέχρι να σου απαντήσει ο @orestcrete (γεια σου @orestcrete btw :p :hug: ), το Τάλιν ταιριάζει σε αυτά που περιγράφεις. Λιθουανία επίσης είναι καλός προορισμός για erasmus. Εχω επισκεφτεί Vilnius, Kaunas, Trakai και είναι όμορφα μέρη (και οικονομικά).
Γεια σου life :) Γεια σου Φωτεινή, συγνωμή δεν μπαίνω συχνά πλεόν στο travelstories. Από την στιγμή που ζεις σε μια κρύα πόλη της Ελλάδος τότε επιλογή τύπου Βαλένθια, Λισσαβόνα,Σιένα, Μασσαλία θα ήταν κάτι διαφορετικό για εσένα και θα το απολάμβανες εξίσου.. Ειδικά Λισσαβόνα και φθηνή είναι και πανέμορφη είναι..
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Kαποιος που να εχει παει Βουδαπεστη να μας πει εμπειριες...; :D
@alice~
Εγώ!! Αν θέλεις μπορείς να ρωτήσεις κάτι πιο συγκρκριμένο και ευχαρίστως θα σου απαντήσω :)

@foteinist θα μπορούσες να ρωτήσεις και κάποιον συμφοιτητή σου που έχει πάει ή να απευθυνθείς στο ESN (σύλλογος-αν έχει) της σχολής σου και να σε ενημεεώσουν αν ξέρουν κάποιον που να έχει ήδη πάει! το λέω γιατί επειδή έχετε τις διμερείς συμφωνίες είναι πιθανότερο να βρείς κάποιον που το έχει ήδη κάνει μέσα σε αυτό το σύλλογο.
 
Last edited by a moderator:

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Ανάμεσα σε Coimbra και Aveiro (Πορτογαλία) ποιά έχει καλύτερη φοιτητική(νυχτερινή) ζωή; Επίσης ανάμεσα σε Ισπανία (Μαδρίτη, Βαρκελώνη) και σε αυτες τις δύο πορτογαλικές πόλεις, ποιά έχει καλύτερη νυχτερινή ζωή;
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Ανάμεσα σε Coimbra και Aveiro (Πορτογαλία) ποιά έχει καλύτερη φοιτητική(νυχτερινή) ζωή; Επίσης ανάμεσα σε Ισπανία (Μαδρίτη, Βαρκελώνη) και σε αυτες τις δύο πορτογαλικές πόλεις, ποιά έχει καλύτερη νυχτερινή ζωή;
Κοιμπρα με διαφορα απο

αβειρο.
Βαρκελωνη .Μαδριτη δε συγκρινονται. Πολυ μεγαλύτερες πολεις.
 

maria915

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρααααα!! Σκέφτομαι και εγώ πολύ σοβαρά να πάω στο χειμερινό erasmus placement και θα ήθελα μερικές πληροφορίες.. Σκεφτόμουν για Τσεχία (Πράγα, Όλομουτς, Πλσεν) Εκτός απο την Τσεχία ποιές άλλες χώρες μου προτείνετε ανάμεσα σε: Ολλανδία, Πολωνία και Ουγγαρία? Ευχαριστώώώώ
 

firefly23

Member
Μηνύματα
21
Likes
36
Γεια σου life :) Γεια σου Φωτεινή, συγνωμή δεν μπαίνω συχνά πλεόν στο travelstories. Από την στιγμή που ζεις σε μια κρύα πόλη της Ελλάδος τότε επιλογή τύπου Βαλένθια, Λισσαβόνα,Σιένα, Μασσαλία θα ήταν κάτι διαφορετικό για εσένα και θα το απολάμβανες εξίσου.. Ειδικά Λισσαβόνα και φθηνή είναι και πανέμορφη είναι..

Καλησπερα!Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου :)
Mακαρι να ειχα σαν επιλογη την Λισαβωνα η εστω καποια πολη της Πορτογαλιας αλλα δεν!
Η αληθεια ειναι οτι το σκεφτομαι πολυ ειμαι μεταξυ της Εσθονιας και της Ισπανιας και πιστευω οτι στην Ισπανια σιγουρα θα προσαρμοστω ευκολοτερα και ισως περασω και καλυτερα απλα μια φωνουλα μεσα μου μου λεει για Εσθονια .
Αρχικα γιατι θα ειναι κατι τελειως διαφορετικο για μενα,απο το μερος μεχρι και τους κατοικους της χωρας και λογω της γεωγραφικης θεσης της χωρας.Πιστευω θα εχω την ευκαιρια να εξερευνησω τριγυρω χωρες που δεν ειναι τοσο ευκολο να το κανω απο την ΕΛΛαδα.
Ισπανια αν και μαρεσει αρκετα με αφηνει και λιγο αδιαφορη για ερασμους,ισως επειδη εχω παει κ ολας.
Εσυ εχεις μεινει στο παρελθον στην Εσθονια η σε καποια βαλτικη χωρα ?Αν ναι θα με βοηθουσε πολυ να μου ελεγες πως ηταν.
Σε ευχαριστω πολυ εκ των προτερων! :)

@foteinist θα μπορούσες να ρωτήσεις και κάποιον συμφοιτητή σου που έχει πάει ή να απευθυνθείς στο ESN (σύλλογος-αν έχει) της σχολής σου και να σε ενημεεώσουν αν ξέρουν κάποιον που να έχει ήδη πάει! το λέω γιατί επειδή έχετε τις διμερείς συμφωνίες είναι πιθανότερο να βρείς κάποιον που το έχει ήδη κάνει μέσα σε αυτό το σύλλογο.
Ναι σκοπευω να το κανω αυτην την εβδομαδα!Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου :)
 
Last edited by a moderator:

alltheworld

Member
Μηνύματα
83
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Ταϋλάνδης
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλημέρααααα!! Σκέφτομαι και εγώ πολύ σοβαρά να πάω στο χειμερινό erasmus placement και θα ήθελα μερικές πληροφορίες.. Σκεφτόμουν για Τσεχία (Πράγα, Όλομουτς, Πλσεν) Εκτός απο την Τσεχία ποιές άλλες χώρες μου προτείνετε ανάμεσα σε: Ολλανδία, Πολωνία και Ουγγαρία? Ευχαριστώώώώ
Στο Πλζεν έκανα εγώ και ήταν ότι καλύτερο (αλλά λόγω παρέας). Η τοπική ΕΣΝ οργάνωση είναι εξαιρετική.Όταν σου λείπει η Πράγα μπορείς σε 1,5 ώρα να πηγαίνει με τα εξαιρετικά λεωφορεία τους. (5 ευρώ εισητήριο.). Η Πράγα ενοείται είναι κούκλα και έχει 1000-2 πράγματα να κάνεις. Το Όλομουτς έχει διάσημη φοιτιτική ζωή αλλά είναι λίγο ποιο απομονωμένο. Γενικά το Εράσμους απο άποψη ζωής/ανθρώπων και τι θα δεις θα είναι πάνω κάτω ίδιο σε Πολωνία,Τσεχία,Ουγγαρία. Ολλανδία είναι διαφορετική χώρα/άνθρωποι. Ψάξε μόνη σου και δες. Τι σου αρέσει εικονικά,τι ενδιαφέροντα έχεις κλπ . Δε μπορούμε να κρίνουμε εμείς για εσένα καθώς δε βάζεις κάποιο συγκεκριμένο κριτήριο ως προτεραιότητα.
 

epp1783

Member
Μηνύματα
80
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ

firefly23

Member
Μηνύματα
21
Likes
36
Γεια σας!!
Ειμαι αναμεσα σε Ισπανια(Μαδριτη),Πορτογαλια(Πορτο),Λιθουανια(βιλνιους) και Εσθονια(Ταρτου).
Τι μου προτεινετε?
Αρχικα σκεφτομουν για Μαδριτη και Πορτο γιατι μου αρεσουν πολυ και ειδικα η Μαδριτη ειναι γεματη απο μουσεια,εκθεσεις κτλ(αντικειμενο των σπουδων μου).
Ωστοσο η Μαδριτη ειναι πολυ ακριβη και δεν ξερω αν θα μπορεσω να τα βγαλω περα οικονομικα..
Μετα σκεφτομαι το Βιλνιους γιατι διαβαζω πολλα καλα λογια .αλλα δε ν ξερω κατα ποσο θα ειναι καλλιτεχνικα,πολιτισμικα ενεργη πολη.
Στοχος μου δεν ειναι να περασω απλα ενα εξαμηνο κανοντας διακοπες αλλα να μαθω και να παρω οσες περισσοτερες γνωσεις γινεται.
Πραγματικα ηρθε ο καιρος να κανω την αιτηση και ειμαι πιο μπερδεμενη απο ποτε!
Εσεις τι μου προτεινετε?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom