Επιλογή προορισμού για erasmus και ερωτήσεις

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
@marquis: Και στο Βέλγιο λογικά θα χρειάζονται Ολλανδικά...γενικά με τις γλώσσες θα την παλέψω αφού παντού υπάρχουν αρκετά μαθήματα που γίνονται στα Αγγλικά.Ομολογώ ότι δεν ήξερα ότι το Βέλγιο είναι φθηνή χωρα...νόμιζα ότι είναι από τις πιο ακριβές μη-Σκανδιναβικές χώρες.

@Kleopatra: Για την Bratislava έχω τις ίδιες επιφυλάξεις με αυτές που έχω για την Πολωνια (ρατσισμός, περιορισμένες επιλογες στο θεμα διασκέδαση, φαγητά)...

@Dva Srca: Η Εσθονία με ψήνει παρα πολύ...με προβληματίζει λίγο το κόστος ζωής μετά την είσοδο στο ευρώ...
Στο φλαμανδόφωνο Βέλγιο χρειάζεσαι Αγγλικά μόνο, δεν έχουν καμμία άλλη απαίτηση. Οι τιμές δεν είναι σε καμια περίπτωση εξωφρενικές ούτε πλησιαζουν αυτες των σκανδιναβικών χωρών.

Γάνδη (Ghent,Gent) κι από μένα, για τα κριτήρια που εσύ έθεσες. Όμορφη πόλη, άλλος πολιτισμός, αρκετή φοιητοκατάσταση, νυκτερινή ζωή, και νορμάλ τιμές (οκ, δεν είναι και Γερμανία = τσάμπα)... Για τη γλώσσα μη σε ανησυχεί, μιλάνε Αγγλικά οι πάντες. Έχεις το plus ότι είναι και καλή βάση για να γυρίσεις την ευρύτερη περιοχή.
Συμφωνώ απόλυτα!
 

stavrosm

Member
Μηνύματα
61
Likes
36
Η πολη που ανταποκρινετε πληρως και στις 5 προυποθεσεις που ανεφερες ειναι η Σοφια. Ιδιως απο νυχτερινη ζωη,εχει απιστευτα clubs και παρα πολλα πιανομπαρ και μπαρ και το ταξι για τις μετακινησεις παμφθηνο. Να αποφυγης Λιμπερετς και Μπρατισλαβα.Καλη επιλογη και η Κρακοβια αλλα πιο κοντα σ αυτα που ζητας ειναι η Σοφια
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Γενικά στις Σλαβικες χώρες υπάρχει πολύ ρατσισμός και ξενοφοβία...

Στην Σλοβακία συγκεκριμένα υπάρχει ρατσισμός απέναντι στην Ουγγρική μειονότητα και στους Ρομά...
Αυτό εσένα δε θα σε επηρεάσει με κανένα τρόπο. Αν δεν επιδιώξεις να το συζητήσεις, δε θα το νιώσεις καν. Επίσης δε θεωρώ ότι η Ελλάδα ή οποιαδήποτε χώρα στην Ευρώπη είναι λιγότερο ρατσιστική (πλυν δύο-τριών εξαιρέσεων). Δηλαδή αυτός δεν είναι καθόλου λόγος για να μην πας, ειλικρινά.

Μπρατισλάβα να έχεις υπόψιν σου είναι μια ωρίτσα από Βιέννη. Η τέλεια μονοήμερη εκδρομη. Μην αποκλείεις επιλογές για λόγους όπως αυτός που προανέφερες, ειδικά αν δεν ανήκεις σε μια τέτοια μειονότητα, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να υποστείς κάποια ενόχληση.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μα για να το αναφερει μαλλον θα ανηκει ο ανθρωπος φανταζομαι.
Βιεννη οντως θα αποτελουσε μια ωραια μονοημερη απο τη Μπρατισλαβα ,αλλα μονο για τουριστικους λογους και ουδολως για διασκεδαστικους .Μπρρρρ..
 

badass

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
@taver: Η Γερμανία είναι τσάμπα; :shock:

@stravrosm: Γιατί να αποφύγω Bratislava και Liberec;Την Σοφια δεν την είχα σκεφτεί αλλα φαινεται καλη περιπτωση...μεγάλη και φθηνη. :p

@Dva Srca: Μωρέ δεν ανήκω σε τέτοια μειονότητα αλλα ούτε με εμάς τους μεσόγειους τα πάνε καλά. :p
Έχω δει και κάτι βιντεάκια με μαχαιρώματα μέρα μεσημέρι στην μέση του δρόμου και όσο να 'ναι έχω second thoughts...
 

kwtsoulis

Member
Μηνύματα
33
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Βέλγιο θα σου πρότεινα και εγώ..
Κολλητός μου φίλος είναι Τσεχία στην Πράγα,τελειώνει σε 1 μήνα το Erasmus,έιναι όμορφα,έχει χιόνι όπως θές και όλη η κεντρική ευρώπη είναι μερικές ώρες με το τρένο.Το κακό με σένα είναι πώς δέν έχεις την επιλογή της Πράγας.Γι αυτό κοιτα πρός Βέλγιο,αν και δεν νομίζω να είναι και τόσο average στις τιμές..
 

badass

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Η Πράγα θα ήταν ιδανικός προορισμός, indeed. :(

Ασχετο αλλα μιας και οι περισσότεροι λέτε για Βέλγιο έκανα μια αναζήτηση στο site του πανεπιστημιου και είδα ότι η στέγαση είναι στα 260e...ok το ποσο δεν είναι και ΤΌΣΟ απαγορευτικό αλλα ας πούμε το αντίστοιχο ενοίκιο στο Oulu (Φινλανδία) είναι 160e, στο Lodz 80e και στην Cracow 75e.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εμενα παντως μου αρεσε και η ιδεα της Σοφιας που αναφερθηκε.
Και σχετικα κοντα στην πατριδα σε περιπτωση που χρειαστει να ερθεις εδω για κατι.

Επισης οι τιμες στεγασης που ανεφερες :μπορει να μην φαινονται τα 260 υπερβολικα σε σχεση με τις τιμες ενοικιων που παιζουν στις φοιτητουπολεις της Ελλαδας ,αλλα συγκριτικα με τις αλλες πολεις της Ευρωπης που αναφερεις ...ειναι σημαντικη η διαφορα.
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Η Σόφια κατά την ταπεινή μου άποψη είναι μια πολύ άσχημη πόλη στην οποία δε θα ήθελα να μένω, όμως οφείλω να παραδεχτώ ότι και οι φοιτητές εκεί αλλά και ο κόσμος γενικότερα ξέρουν να γλεντάνε όταν έχουν χρήμα και διάθεση. Η κουλτούρα είναι επίσης κοντινή με τη δική μας. Απλά η πόλη σαν πόλη είναι γκρίζα και λίγο ψυχοπλακωτική. Ωστόσο θεωρώ ότι θα περάσεις καλά αν διαλέξεις τη Βουλγαρία (εγώ σίγουρα περνάω καλά εδώ :haha:) και προφανώς θέμα ακρίβειας δεν τίθεται, φαγητά, ποτά κλπ στο μισό με ένα τρίτο της ελληνικής τους αντίστοιχης τιμής.

Όσα για τα μαχαιρώματα κλπ, ειλικρινά οι φίλοι μου που σπούδασαν εκεί δεν είχαν ποτέ τέτοιο πρόβλημα. Ο ThanasisU2 μπορεί να μας πει περισσότερα για αυτό, μιας και σπουδάζει στην Πολωνία.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Η Πράγα θα ήταν ιδανικός προορισμός, indeed. :(

Ασχετο αλλα μιας και οι περισσότεροι λέτε για Βέλγιο έκανα μια αναζήτηση στο site του πανεπιστημιου και είδα ότι η στέγαση είναι στα 260e...ok το ποσο δεν είναι και ΤΌΣΟ απαγορευτικό αλλα ας πούμε το αντίστοιχο ενοίκιο στο Oulu (Φινλανδία) είναι 160e, στο Lodz 80e και στην Cracow 75e.
Οι τιμές είναι διαφορετικές αλλά γνωρίζεις αν οι παροχές και τα δωμάτια είναι ίδια;
(free wifi, μέγεθος, δυνατότητα παρασκευής φαγητού, πρόσβαση σε ΜΜΜ)
 

badass

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Όντως είναι αρκετά μεγάλη η διαφορα...αν και λογικά το ενοίκιο έχει να κάνει περισσότερο με το πανεπιστήμιο που διαχειρίζεται την εστία και δεν σχετίζεται με το κόστος ζωης...

Μια απορία...όταν λέτε ότι οι βόρειες χώρες είναι ακριβές τι ακριβώς εννοείτε;Ένα ποσο κοντά στα 400e για διασκέδαση, σίτιση (με φοιτητική εκπτωση) και μετακινήσεις δεν είναι αρκετό; :roll:

@Dva Srca: Σε ποια πόλη εισαι αν επιτρεπεται;
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
στην Κρακοβια είμαι ηδη στο Β έτος, αρα αμα θες μπορω να σου απαντησω στις ερωτησεις σε κανα 4ωρο που θα εχω γυρισει απο μαθημα. σε ποια σχολη στην κρακοβια σκεφτεσε?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom