Γενικά Επιλογή προορισμού 2021

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.591
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ο μόνος λόγος για να πάει καποιος στο Ισραήλ είναι για να περάσει στην Παλαιστίνη, άντε και για τους Αγίους Τόπους.
Xίλια πράγματα έχει το Ισραήλ ως προορισμός...
Ειδικά δε για νυχτερινή ζωή που αναφέρθηκε δύσκολα βρίσκεις καλύτερα.

@psilos3 πάντως μια ημερήσια εκδρομή από Τελ Αβίβ προς Ιερουσαλήμ κάνει 100€/Άτομο,σημάδι ότι γενικά η χώρα είναι αρκετά ακριβή
Γενικώς όντως ακριβή είναι η χώρα, αλλά όπως πάντα εξαρτάται και από το τι κάνεις και πώς το κάνεις. Στην Ιερουσαλήμ ας πούμε μια χαρά μπορείς να πας μόνος σου με τη δημόσια συγκοινωνία με 5€ και τη βλέπεις εύκολα χωρίς ξενάγηση, είναι άπειρα πια τα μέσα (όχι μεταφοράς) που μπορείς να χρησιμοποιήσεις. Τώρα για νυχτερινή ζωή που ανέφερε ο ενδιαφερόμενος, το Τελ Αβίβ έχει όσο λίγες πόλεις στον κόσμο και ιστορικά, φυσιολατρικά, κοινωνικά, ιστορικά, αρχαιολογικά και αρχιτεκτονικά υπάρχουν τριγύρω άπειρα πράγματα να δει κανείς. Τώρα 17€ είναι υπερβολική τιμή για μπύρα, συνήθως είναι στα μισά και κάτι παραπάνω. Δεν είναι φτηνά, αλλά δεν είναι αυτή η ενδεικτική ή μέση τιμή.
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Xίλια πράγματα έχει το Ισραήλ ως προορισμός...
Ειδικά δε για νυχτερινή ζωή που αναφέρθηκε δύσκολα βρίσκεις καλύτερα.
Δεν αμφιβάλω, αλλά τίθενται και θέματα ηθικής με το Ισραήλ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.591
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν αμφιβάλω, αλλά τίθενται και θέματα ηθικής με το Ισραήλ.
Με τις περισσότερες χώρες τίθενται, σχεδόν όλη την Αφρική, το μεγαλύτερο κομμάτι της Ασίας, αρκετό της αμερικάνικης ηπείρου και πάει λέγοντας, χωρίς να εξαιρείται η Παλαιστινιακή Αρχή για το τι κάνει διαχρονικά στους υπηκόους της (Everything you need to know about human rights in Palestine), αλλά είναι μεγάλη συζήτηση που θα γίνει πολιτική.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.150
Likes
5.406
Ο μόνος λόγος για να πάει καποιος στο Ισραήλ είναι για να περάσει στην Παλαιστίνη, άντε και για τους Αγίους Τόπους.
Το κάνεις να φαίνεται τόσο συναρπαστικό όσο μία εκδρομή με τα πεθερικά στην Πάχη Μεγάρων..... :cool::haha:
Το ταξίδι στο Ισραήλ είναι κάτι ανείπωτα συγκλονιστικό εκτός αν πας μόνο για μπύρες στο Τελ Αβίβ.
Ιστορικοί και θρησκευτικοί τόποι τεράστιας σημασίας αλλά και μιά περιοχή γεμάτη εντάσεις. Σε πόσες χώρες τέσσερις ημέρες πριν τις επισκεφθείς μπορεί να έχουν πέσει καμιά εξακοσαριά ρουκέτες??? Σε πόσες χώρες βρίσκεις μέσα σε λίγες δεκάδες χιλιόμετρα χιλιόμετρα τόσες κοινωνικές αντιθέσεις??? Το ίδιο είναι το Τελ Αβίβ με την Ιερουσαλήμ??? Σε πόσες χώρες περνάς στρατιωτικά μπλόκα και μπαίνεις ως ταξιδιώτης σε περιοχές που οι κάτοικοι γειτονικών περιοχών απαγορεύεται να μπουν???
Σε πόσες χώρες συναντάς αυτό το ατελείωτο τείχος???
Θεωρώ ότι και να πει κάποιος για το Ισραήλ λίγο θα είναι.
Αν πάντως κάποιος θέλει να πάει ένα ταξίδι το οποίο θα του προσφέρει εμπειρίες, το Ισραήλ είναι μία από τις χώρες που μπορεί να του τις δώσει....
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.018
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Tel Aviv αν το αντέχει η τσέπη σου.
Ευχαριστω πολυ Γιωργο πολυ καλη ιδεα. Το ειχα ξεχασει παρ'οτι εχω ακουσει για την νυχτερινη του ζωη. Μου την ανεφερε πολυ συχνα και ενας παλιος μου φιλος Ισραηλιτης. Για τωρα δεν νομιζω μιας και ουτε το μπατζετ θα ειναι πολυ μεγαλο ουτε ο αλλος το ψηνει (για πολιτικους λογους). Το κραταω ομως για αλλη φορα.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.591
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ευχαριστω πολυ Γιωργο πολυ καλη ιδεα. Το ειχα ξεχασει παρ'οτι εχω ακουσει για την νυχτερινη του ζωη. Μου την ανεφερε πολυ συχνα και ενας παλιος μου φιλος Ισραηλιτης. Για τωρα δεν νομιζω μιας και ουτε το μπατζετ θα ειναι πολυ μεγαλο ουτε ο αλλος το ψηνει για πολιτικους λογους. Το κραταω ομως για αλλη φορα.
Δεν είναι πάντως μόνο οι πολιτικοί και κοινωνικοί λόγοι. Φυσιολατρικά και αρχαιολογικά είναι φοβερό μέρος το Ισραήλ.

Τώρα άλλο μέρος για παρταρισμα είναι η Σουηδία το καλοκαίρι, το Ρέικιαβικ, το Βερολίνο και η Βηρυτός, αν είναι ανοιχτά βέβαια.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.018
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Το ταξίδι στο Ισραήλ είναι κάτι ανείπωτα συγκλονιστικό εκτός αν πας μόνο για μπύρες στο Τελ Αβίβ.
Δεν εχεις δικιο αμα πιεις πολλες μπυρες ή γενικοτερα αλκοολ παντου συναρπαστικα ειναι και γλιτωνεις και τα μεταφορικα!
Το κάνεις να φαίνεται τόσο συναρπαστικό όσο μία εκδρομή με τα πεθερικά στην Πάχη Μεγάρων..... :cool::haha:
Χαχααχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Είδα πρόσφατα κι ένα βίντεο γνωστού Έλληνα vlogger σχετικά με την επίσκεψη του εκεί και αν κάτι ανέφερε αρκετά ήταν η ακρίβεια... Άκου 17€ η μπύρα σε μπαράκι του Τελ Αβιβ. Απορρίφθηκε ήδη!
17 ευρώ η μπύρα πραγματικά μου φαίνεται υπερβολή- κάποιο λάθος στη νομισματική αναλογία πρέπει να έκανε ο vlogger. Το 2019 σε ένα από τα καλύτερα cafe-bar στη Γιαφφα με θέα όλο το παραλιακό μέτωπο σχεδόν της πόλης, την πλήρωσα 80 σεκελ (κάπου 12 ευρώ δηλαδή). Και πάλι βέβαια φθηνά δεν το λες (και το street food τους θυμάμαι ήταν του πανακριβου- αν και ποιοτικό σχεδόν παντού)
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη

bandit650

Member
Μηνύματα
623
Likes
2.853
Η "καλοκαιρινή" μου άδεια βγήκε για Σεπτέμβριο. 2η και 3η βδομάδα.
Καμία ιδέα για ταξίδι Ευρώπη;
Σκέφτομαι Βουδαπέστη - Βιέννη.
Αλλά και Βερολίνο.
Η συνταξιδιώτης είναι απόλυτη. Όχι πάνω από 2 μέρη στο ίδιο ταξίδι. Άρα road trip δε παίζει αν και θα το ήθελα.
Διάρκεια έως 12 μέρες.
Έχω πάει Μαδρίτη Βαρκελώνη Ρώμη.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom