Γενικά Επιλογή προορισμού 2021

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Καλησπέρα σας. Δεδομένου ότι εγώ και ο σύντροφος μου έχουμε να ταξιδέψουμε εξωτερικό από τον Ιανουάριο του 2020, μας τρώει το χέρι να κλείσουμε το καθιερωμένο χριστουγεννιάτικο ταξίδι από τώρα. Έχουμε βρει πολύ καλά εισιτήρια για Βιέννη και Βουδαπέστη συνδυαστικά. Έχουμε βεβαίωση νόσησης αλλά και εμβολιασμού. Πιστεύετε είναι ριψοκίνδυνο να κλείσουμε από τώρα για Δεκέμβριο;
 

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Πόσο κοστίζουν τα εισιτήρια; Ριψοκίνδυνος είναι ακόμα και ο Σεπτέμβρης
Βρήκαμε αναχώρηση για Βιέννη κι επιστροφή από Βουδαπέστη με 150€ με βαλίτσα και θέσεις. Η Αυστρία δε με αγχώνει τόσο λόγω μόνιμης διαμονής του αδερφού μου. Ωστόσο, για Βουδαπέστη διάβαζα μέχρι πριν λίγες μέρες ότι δε δέχεται τουρίστες και τώρα ότι μπορεί να ζητηθεί 10ημερη καραντίνα. Όλα αυτά όμως γιατί να ισχύουν για εμβολιασμένους; 🤔
 

Snips

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟ ΜΟΝΕΥ ΗΟΝΕΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία, Ανταρκτική
SOS
Ψάχνουμε ΑΜΕΣΑ κάπου να φύγουμε εκτός Ελλάδος.

2 ενήλικες 45άρηδες, ή 3 αν έρθει ο μεγάλος ο γιος, και μια 15χρονη.
Αεροπορικώς. 5 με 6μέρες.
Όλοι εμβολιασμένοι εκτός από την μικρή που θα κάνει τεστ και έχει και βεβαίωση νόσησης.

Ζητούμενα: 1. Να έχει όσο το δυνατόν καλή νυχτερινή ζωή. Μιλά για μπαράκια κέφι κλπ. Είναι εφικτό αυτήν την περίοδο ή όλα είναι πεθαμένα λόγω covid; Όπως ανέφερα έχουνε και νέα παιδιά μαζί. Μουσεία και κτήρια κλπ λίγο πολύ δεν τους νοιάζουν. Και επειδή είναι και σε φάση πανεπιστημίου κλπ, είναι ευκαιρία να δουν και κάτι για το μέλλον τους.

Από μουσεία και αξιοθέατα γνωρίζω πως έχουν όλες κλπ, κλπ. Δεν καιγόμαστε ιδιαίτερα.

2. Να μην περιοριστείς στην πόλη και να μπορείς να δεις κάτι τριγύρω με ένα μικρό trip. Δεν θέλουμε να μας φάνε τα ΜΜΜ με μάσκες όλη μέρα. Ίσως και να μοιράσεις τις διανυκτερεύσεις στην τελική.


Έχω σκεφτεί:
Βιέννη
Βουδαπεστη
Μπρατισλάβα
Πράγα
Άμστερνταμ

Είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε πρόταση. Αυστηρά ΕΝΤΟΣ EU διότι μόνο εγώ έχω διαβατήριο λόγω επαγγέλματος. Οι υπόλοιποι θα ταξιδέψουν με ταυτότητες.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.839
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Πράγα με 1000 ... Πέρα από μουσεία και αξιοθέατα έχει και πολύ καλή νυχτερινή ζωή με πάμπολλες επιλογές !!!
 

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.129
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Ετσι οπως το λες SOS βολευει Πραγα. Με 5 - 6 μερες κανεις και 2 ημερησια trip
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
SOS
Ψάχνουμε ΑΜΕΣΑ κάπου να φύγουμε εκτός Ελλάδος.

2 ενήλικες 45άρηδες, ή 3 αν έρθει ο μεγάλος ο γιος, και μια 15χρονη.
Αεροπορικώς. 5 με 6μέρες.
Όλοι εμβολιασμένοι εκτός από την μικρή που θα κάνει τεστ και έχει και βεβαίωση νόσησης.

Ζητούμενα: 1. Να έχει όσο το δυνατόν καλή νυχτερινή ζωή. Μιλά για μπαράκια κέφι κλπ. Είναι εφικτό αυτήν την περίοδο ή όλα είναι πεθαμένα λόγω covid; Όπως ανέφερα έχουνε και νέα παιδιά μαζί. Μουσεία και κτήρια κλπ λίγο πολύ δεν τους νοιάζουν. Και επειδή είναι και σε φάση πανεπιστημίου κλπ, είναι ευκαιρία να δουν και κάτι για το μέλλον τους.

Από μουσεία και αξιοθέατα γνωρίζω πως έχουν όλες κλπ, κλπ. Δεν καιγόμαστε ιδιαίτερα.

2. Να μην περιοριστείς στην πόλη και να μπορείς να δεις κάτι τριγύρω με ένα μικρό trip. Δεν θέλουμε να μας φάνε τα ΜΜΜ με μάσκες όλη μέρα. Ίσως και να μοιράσεις τις διανυκτερεύσεις στην τελική.


Έχω σκεφτεί:
Βιέννη
Βουδαπεστη
Μπρατισλάβα
Πράγα
Άμστερνταμ

Είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε πρόταση. Αυστηρά ΕΝΤΟΣ EU διότι μόνο εγώ έχω διαβατήριο λόγω επαγγέλματος. Οι υπόλοιποι θα ταξιδέψουν με ταυτότητες.
Νυχτερινή ζωή με τόσους περιορισμούς δύσκολα αυτή την εποχή. Το Άμστερνταμ που θα ήταν το ιδανικό τα νυχτερινά κέντρα είναι κλειστά. Ίσως σας καλύψει λίγο η Βουδαπέστη αλλά μην περιμένεις τίποτα σπουδαίο.
 

zade

Member
Μηνύματα
160
Likes
696
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Αν ήταν οποιαδήποτε άλλη εποχή θα έλεγα Amsterdam δαγκωτό. Τώρα λόγω covid, θα πω κι εγώ Πράγα.

Και μπορείς να κάνεις και ημερήσιες εκδρομές.

Επίσης αν είστε "γρήγοροι" ίσως μπορείτε να πάρετε και ένα τρένο από εκεί και να πάτε και Βιέννη δηλαδή να το σπάσετε σε 3 και 3 μέρες.

Αν όχι και πάλι η Πράγα μόνη της μια χαρά είναι.
 

Snips

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟ ΜΟΝΕΥ ΗΟΝΕΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία, Ανταρκτική
Λοιπόν κλείσαμε αεροπορικά για ΒΙΕΝΝΗ. Δευτέρα πρωί αναχώρηση από Θεσ/νικη.

Δυστυχώς η Πράγα έφευγε πέραν του budget.
Ξέρει κανείς πέραν των πιστοποιητικών εμβολιασμού και νόσησης τα οποία έχω ήδη βγάλει τι άλλο έγγραφο πρέπει να έχω μαζί μου για την είσοδο στην Αυστρία; PLF δηλαδή έχει και για εκεί;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom