Επιλογή ταξιδιού....Περού, Κούβα ή Ινδία???

Περού, Κούβα ή Ινδία?

  • Περού

    Votes: 13 35,1%
  • Κούβα

    Votes: 20 54,1%
  • Ινδία

    Votes: 4 10,8%

  • Total voters
    37

EVISKAL

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Καλημέρα σε όλους σας!!!
Το ταξίδι το πραγματοποίησα με το versus οπότε οι μετακινήσεις ήταν πιο εύκολες κ τα ξενοδοχεία ήταν όλα πολύ καλά κ καθαρά.
Ήταν 15ήμερο πρόγραμμα. Κάναμε το βασικό τρίγωνο Δελχί - Τζαιπούρ - Άγκρα και μετά Όρτσα - Κατζουράχο - Βαρανάσι - Βομβάη. Ήταν πιεστικό σχετικά σε θέμα χρόνου ειδικά στο δεύτερο κομμάτι που είχαμε μία διανυκτέρευση σε κάθε πόλη αλλά άξιζε την κάθε στιγμή.
Είχε αρκετή ζέστη αλλά το παλέψαμε!
Η οργάνωση από το πρακτορείο ήταν πολύ καλή όπως και ο ξεναγός ο οποίος είχε μεγάλη εμπειρία από Ινδία.
Επειδή είχα διαβάσει όλες τις ιστορίες του forum για Ινδία θεωρώ ότι είδαμε αρκετά μέρη και σίγουρα τα πιο σημαντικά για τις πόλεις αυτές.
Ακολουθούσαμε το πρόγραμμα του γκρουπ και όταν υπήρχε έξτρα χρόνος κάναμε και μόνοι βόλτες νοικιάζοντας ρίκσο.
Λόγω γκρουπ δεν φοβήθηκα καθόλου αλλά ούτε κ στις βόλτες που κάναμε μόνοι.
Μου έκανε εντύπωση που παρόλο που ζουν πολύ φτωχικά είναι πολύ ευγενικοί και γελαστοί!
Βρωμιά ναι υπάρχει....στους δρόμους, στις αγορές τους...παντού...αν σκεφτούμε ότι κυκλοφορούν τόσο ζώα στους ίδιους δρόμους...
Εικόνες που δεν έχω ξαναδεί και μάλλον δε θα ξανασυναντήσω εύκολα!
Πιστεύω ότι σε όποιον αρέσουν τα ταξίδια τα μακρινά, τα διαφορετικά πρέπει να επισκεφτεί την Ινδία....
Τα ξενοδοχεία ήταν πολύ καλά κ καθαρά με το φαγητό να περιλαμβάνεται σε αυτά οπότε κ με λίγη προσοχή δεν είχαμε κανένα στομαχικό πρόβλημα.
Θα κλείσω με το Ταζ Μαχάλ που πίστευα ότι δε θα με εντυπωσιασεί γιατί θα είναι πολύ τουριστικό και όμως ήταν τόσο επιβλητικό κ όμορφο κ απλά το απόλαυσα και με το Βαρανάσι που εκπέμπει κάτι μοναδικό!
Αυτά για αρχή.....θα επανέλθω....
ποιά περίοδο πήγες Ινδία?
 
Last edited by a moderator:

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Καλημέρα σε όλους σας!!!
Το ταξίδι το πραγματοποίησα με το versus οπότε οι μετακινήσεις ήταν πιο εύκολες κ τα ξενοδοχεία ήταν όλα πολύ καλά κ καθαρά.
Ήταν 15ήμερο πρόγραμμα. Κάναμε το βασικό τρίγωνο Δελχί - Τζαιπούρ - Άγκρα και μετά Όρτσα - Κατζουράχο - Βαρανάσι - Βομβάη. Ήταν πιεστικό σχετικά σε θέμα χρόνου ειδικά στο δεύτερο κομμάτι που είχαμε μία διανυκτέρευση σε κάθε πόλη αλλά άξιζε την κάθε στιγμή.
Είχε αρκετή ζέστη αλλά το παλέψαμε!
Η οργάνωση από το πρακτορείο ήταν πολύ καλή όπως και ο ξεναγός ο οποίος είχε μεγάλη εμπειρία από Ινδία.
Επειδή είχα διαβάσει όλες τις ιστορίες του forum για Ινδία θεωρώ ότι είδαμε αρκετά μέρη και σίγουρα τα πιο σημαντικά για τις πόλεις αυτές.
Ακολουθούσαμε το πρόγραμμα του γκρουπ και όταν υπήρχε έξτρα χρόνος κάναμε και μόνοι βόλτες νοικιάζοντας ρίκσο.
Λόγω γκρουπ δεν φοβήθηκα καθόλου αλλά ούτε κ στις βόλτες που κάναμε μόνοι.
Μου έκανε εντύπωση που παρόλο που ζουν πολύ φτωχικά είναι πολύ ευγενικοί και γελαστοί!
Βρωμιά ναι υπάρχει....στους δρόμους, στις αγορές τους...παντού...αν σκεφτούμε ότι κυκλοφορούν τόσο ζώα στους ίδιους δρόμους...
Εικόνες που δεν έχω ξαναδεί και μάλλον δε θα ξανασυναντήσω εύκολα!
Πιστεύω ότι σε όποιον αρέσουν τα ταξίδια τα μακρινά, τα διαφορετικά πρέπει να επισκεφτεί την Ινδία....
Τα ξενοδοχεία ήταν πολύ καλά κ καθαρά με το φαγητό να περιλαμβάνεται σε αυτά οπότε κ με λίγη προσοχή δεν είχαμε κανένα στομαχικό πρόβλημα.
Θα κλείσω με το Ταζ Μαχάλ που πίστευα ότι δε θα με εντυπωσιασεί γιατί θα είναι πολύ τουριστικό και όμως ήταν τόσο επιβλητικό κ όμορφο κ απλά το απόλαυσα και με το Βαρανάσι που εκπέμπει κάτι μοναδικό!
Αυτά για αρχή.....θα επανέλθω....
Σε αυτό ακριβώς το ταξίδι του Versus πήγα κι εγώ πέρσι τα Χριστούγεννα. Για το Βαρανάσι δεν έχω λόγια, και πολλοί στο γκρουπ, πολύ πιο πολυταξιδεμένοι από μένα, είπαν ότι τέτοιο πράγμα όπου και αν πήγαν δεν είχαν δει ποτέ...

Για το 2017 σκέφτομαι κι εγώ ή Κούβα ή Περού, με το Περού να αποτελεί πάντα ταξίδι όνειρο, την Κούβα να μου φαίνεται κάτι σαν "τρέξτε να προλάβετε". Τουλάχιστον στα ξένα πρακτορεία που κοιτάω (διότι είναι πιο οικονομικά από το versus), είναι όλα ανεξαιρέτως τα οργανωμένα τουρ fully booked από τώρα μέχρι τον Μάιο... Και παλιότερα θυμάμαι να κοιτάω και η Κούβα να γεμίζει αρκετά νωρίτερα, αλλά δεν νομίζω να θυμάμαι τέτοια ταχύτητα... Νομίζω ότι ο θάνατος του Φιντέλ λειτούργησε ως επιπλέον αιτία-αφορμή για να πάει κανείς στην Κούβα, οι μεν στο πλαίσιο του "τρέξτε να προλάβετε πριν αλλάξει κι άλλο", οι δε από την αίσθηση ότι τώρα "πλέον" και η Κούβα είναι ανοιχτή στην τουριστικοποίηση. Και βλέποντας αυτά, αναρωτιέμαι... αν εγώ πάω το καλοκαίρι του 2017, τι θα προλάβω να δω από την Κούβα;
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Και βλέποντας αυτά, αναρωτιέμαι... αν εγώ πάω το καλοκαίρι του 2017, τι θα προλάβω να δω από την Κούβα;
Χωρίς να ξέρω πώς είναι τώρα που μιλάμε η κατάσταση, μιας και δεν είμαι εκεί, πιστεύω ότι αν πάρεις αμάξι και πας στο Baracoa, στο Holguin, πας από το Santiago στο Pilon από τον κακοτράχαλο - μη- δρόμο, αν πας σε χωριά και μικρά άγνωστα μέρη, η Κούβα θα είναι ίδια. Εμείς πάντως ευχαριστηθήκαμε πολύ τέτοια μέρη, δύο χρόνια πριν. Το ερώτημα είναι πόση από την "άνεση" είναι διατεθειμένος να θυσιάσει ο καθένας. ;)
Φυσικά ο Γιώργος και άλλοι θα ξέρουν καλύτερα τις αλλαγές που γίνονται στα πιο τουριστικά μέρη τουλάχιστον.
 

zoe_kar

Member
Μηνύματα
43
Likes
23
ποιά περίοδο πήγες Ινδία?
Καλησπέρα κ καλή χρονιά!!!
Πήγα στην Ινδία τέλη Απριλίου με αρχές Μαίου!Δεν είναι η ιδανική περίοδος λόγω της έντονης ζέστης αλλα είχε κ τα καλά του όπως λιγότεροι τουρίστες στα αξιοθέατα με αποτέλεσμα να τα απολαμβάνεις περισσότερο!Βέβαια σε έναν τόσο μοναδικό προορισμό τίποτα δε σε πτοεί ούτε καν η ζέστη!
 

zoe_kar

Member
Μηνύματα
43
Likes
23
Σε αυτό ακριβώς το ταξίδι του Versus πήγα κι εγώ πέρσι τα Χριστούγεννα. Για το Βαρανάσι δεν έχω λόγια, και πολλοί στο γκρουπ, πολύ πιο πολυταξιδεμένοι από μένα, είπαν ότι τέτοιο πράγμα όπου και αν πήγαν δεν είχαν δει ποτέ...

Για το 2017 σκέφτομαι κι εγώ ή Κούβα ή Περού, με το Περού να αποτελεί πάντα ταξίδι όνειρο, την Κούβα να μου φαίνεται κάτι σαν "τρέξτε να προλάβετε". Τουλάχιστον στα ξένα πρακτορεία που κοιτάω (διότι είναι πιο οικονομικά από το versus), είναι όλα ανεξαιρέτως τα οργανωμένα τουρ fully booked από τώρα μέχρι τον Μάιο... Και παλιότερα θυμάμαι να κοιτάω και η Κούβα να γεμίζει αρκετά νωρίτερα, αλλά δεν νομίζω να θυμάμαι τέτοια ταχύτητα... Νομίζω ότι ο θάνατος του Φιντέλ λειτούργησε ως επιπλέον αιτία-αφορμή για να πάει κανείς στην Κούβα, οι μεν στο πλαίσιο του "τρέξτε να προλάβετε πριν αλλάξει κι άλλο", οι δε από την αίσθηση ότι τώρα "πλέον" και η Κούβα είναι ανοιχτή στην τουριστικοποίηση. Και βλέποντας αυτά, αναρωτιέμαι... αν εγώ πάω το καλοκαίρι του 2017, τι θα προλάβω να δω από την Κούβα;
Καλησπέρα κ καλή χρονιά!!
Όντως το Περού αποτελεί ταξίδι όνειρο με μόνο μου φόβο όπως έχω προαναφέρει τα χάπια ελονοσίας κ του ιού ζήκα λόγω του Αμαζονίου!Όσο για την Κούβα με τουριστικά από Αθήνα το θεωρώ αρκετά ακριβό ταξίδι για τις ημέρες που μένεις (συνήθως 9ήμερο).Με ποια ξένα πρακτορεία έχεις κοιτάξει?Εγώ σκέφτομαι κ το Μαρόκο για ταξίδι!Έχει πάει κανείς?
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Όσο για την Κούβα με τουριστικά από Αθήνα το θεωρώ αρκετά ακριβό ταξίδι για τις ημέρες που μένεις (συνήθως 9ήμερο).
Δεν σκέφτεστε καθόλου το ενδεχόμενο να πάτε χωρίς πρακτορείο στην Κούβα, να μένετε σε casas όπου εσείς θέλετε, και να εξερευνήσετε με ασφάλεια όποιο μέρος προγραμματίσετε;
 

zoe_kar

Member
Μηνύματα
43
Likes
23
Δεν σκέφτεστε καθόλου το ενδεχόμενο να πάτε χωρίς πρακτορείο στην Κούβα, να μένετε σε casas όπου εσείς θέλετε, και να εξερευνήσετε με ασφάλεια όποιο μέρος προγραμματίσετε;
Εννοείται το σκεφτόμαστε κ αυτό!!Θέλει βέβαια πιο πολύ χρόνο για να το οργανώσουμε αλλά το έχουμε κάνει κ για άλλα ταξίδια!!Το βασικό είναι αρχικά να αποφασίσουμε τον προορισμό γιατί πάντα είμαστε αναποφάσιστοι!!!Υπάρχουν τόσοι ωραίοι προορισμοί!!!
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Και εμείς το ίδιο δίλημμα είχαμε και όταν βρήκαμε τα εισητήρια για Κούβα σε καλή τιμή τα κλείσαμε. Χαίρομαι πάντως που μας έκατσε η Κούβα για φέτος γιατί από ότι διαβάζω θα υπάρξουν απίστευτες αλλαγές μετά το θάνατο του Κάστρο στα επόμενα χρόνια(μήνες ίσως). Πάντως όπου και να αποφασίσεις να πας το μόνο σίγουρο είναι ότι θα περάσεις τέλεια με την σωστή οργάνωση!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ο θάνατος του Κάστρο είναι άσχετο γεγονός με τις αλλαγές στην Κούβα. Ο Φιντέλ δεν κυβερνούσε ούτε είχε λόγο εδώ και μια δεκαετία, τις αλλαγές τις ξεκίνησε ο ίδιος άνθρωπος που κυβερνάει μέχρι σήμερα και θα συνεχίσουν. Ο πραγματικός παράγοντας επιτάχυνσης ήταν η απόφαση Ομπάμα να επιτρέψει τη βελτίωση των σχέσεων, χθες είχαμε την πρώτη εξαγωγή κουβανικών προϊόντων στις ΗΠΑ μετά από 50+ χρόνια (κάρβουνο, το ρούμι και ο καπνός ακόμη απαγορεύονται). Με τη σύγκλιση που έφρε ο Ομπάμα ήρθησαν κάποιες από τις ταξιδιωτικές απαγορεύσεις για τους Αμερικανούς, το οποίο σημαίνει ότι η χώρα πλημμύρισε από τουρίστες και μάλιστα πολύ υψηλού μορφωτικού και οικονομικού επιπέδου ξαφνικά, κι αυτό αλλάζει πολλά, ακόμη και στις επαρχίες, αφού πια έχουμε δεκάδες πτήσεις από ΗΠΑ εβδομαδιαίως, ακόμη και σε επαρχιακά αεροδόμια που πολλοί αγνοούσαν πως υπάρχουν. Κοινώς, και στην άκρη της Κούβας να πας, θα δεις πενταπλάσιους τουρίστες απ' ό,τι πριν από ένα χρόνο, κυριολεκτικά. Προλαβαίνεις ακόμη να δεις πράγματα αλλά όχι αυτά που είδαν όσοι πήγαν το 95', το 2005 ή ακόμη και το 2015. Άλλαξε η χώρα και θα αλλάξει ακόμη περισσότερο.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.786
Likes
18.183
Κάτσε να δούμε με τον Τραμπ τώρα αν η διαδικασία θα παγώσει ή αναστραφεί. Επίσης, εξ όσων είδα, όλοι οι τουρίστες στην Αβάνα κυκλοφορούν στη παλιά πόλη και στις 4 πλατείες της, μετά ξενοδοχείο, βαραδέρο, τρινιδάδ κτλ. Στο Σέντρο που είναι απίθανο δε κυκλοφορεί ψυχή.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κάτσε να δούμε με τον Τραμπ τώρα αν η διαδικασία θα παγώσει ή αναστραφεί. Επίσης, εξ όσων είδα, όλοι οι τουρίστες στην Αβάνα κυκλοφορούν στη παλιά πόλη και στις 4 πλατείες της, μετά ξενοδοχείο, βαραδέρο, τρινιδάδ κτλ. Στο Σέντρο που είναι απίθανο δε κυκλοφορεί ψυχή.
Nομίζω ούτε θα αναστραφεί ούτε θα παγώσει, το ποτάμι δε γυρίζει πίσω.

Όντως το εκπληκτικό Centro έχει λιγότερους τουρίστες, αλλά άδειο δεν είναι. Έχει πάνω από 450 καταλύματα πια, μερικά από τα καλύτερα εστιατόρια της Αβάνας, τουρίστες πια. Λιγότερους βέβαια από την παλιά πόλη, αλλά δεν είναι αυτό που ήταν. Πόλεις τύπου Σιενφουέγκος, Βινιάλες, Τρινιδάδ είναι πια τίγκα στον τουρισμό, ενώ και πιο απομακρυσμένα μέρη όπως το Ολγκίν και η Μπαρακόα είναι το ίδιο. Για να μην υπερβάλλω πάντως, με 11εκ πληθυσμό, η Κούβα έχει 3,5 τουρίστες, δηλαδή... ούτε το 1/5 του τουρισμού της Ελλάδας. Απλά ήμασταν κακομαθημένοι να τα έχουμε όλα για την πάρτη μας, πάει πια αυτό.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.786
Likes
18.183
Έτσι είναι Ζωρζ, όταν είχες συνηθίσει με πολύ λίγους, τωρα σου κακοφαίνεται (όχι εσένα, εσύ καλά να τα δεχτείς). Εμένα πολύ τουριστικά μου φάνηκαν η παλιά πόλη στην Αβάνα (όχι όλη, η μισή) και το Τρινιδαδ. Όσα καταλύματα και εστιατόρια να έχει το σέντρο, άνθρωπος (τουρίστας) δε κυκλοφορούσε πρωι-μεσημέρι-βράδυ. 1-2 ζευγάρια το πολύ να είδα. Οπουδήποτε αλλού φυσιολογικά. Ακόμα και στη παραλία του Τρινιδαδ, μακράν το πιο τουριστικό μέρος λόγω και μικρού μεγέθους, ελάχιστος κόσμος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom