Επιλογή φωτογραφικής

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Θέλω να προμηθευτώ μία φωτογραφική μηχανή και δεν έχω ιδέα απο χαρακτηριστικά φωτογραφικών μηχανών....μόνο τα pixel ξέρω τι προσδιορίζουν και οι ίντσες οθόνης...
Θα ήθελα μία φωτογραφική, με καλή νυχτερινή λήψη και καλή λήψη εν κινήσει !
Αν έχετε να προτείνεται κάποια, σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα της αγοράς, θα βοηθούσε πολύ !
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.070
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Δεν ξέρω πολλά απο φωτογραφικές αλλά σίγουρα για να σου απαντήσουν αυτοί που ξέρουν πρέπει να δώσεις κάποιες περισσότερες πληροφορίες. Όπως χρήματα που διαθέτεις,μέγεθος φωτογραφικής,απαιτήσεις από την φωτογραφική κτλπ. Δηλαδή θες μία μικρή για να σε βολεύει στην μεταφορά ή μια dslr για να βγάζει τέλειες φώτο? Επίσης βγάζεις manual ή σε auto?
Εγώ πάντως επειδή πήρα πέρυσι και ήθελα μια compact για εύκολη μεταφορά αλλά και καλή ποιοτικός,μετά από πολλές γνώμες και πολύ ψάξιμο,κατέληξα στην Sony Rx100.
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεν ξέρω πολλά απο φωτογραφικές αλλά σίγουρα για να σου απαντήσουν αυτοί που ξέρουν πρέπει να δώσεις κάποιες περισσότερες πληροφορίες. Όπως χρήματα που διαθέτεις,μέγεθος φωτογραφικής,απαιτήσεις από την φωτογραφική κτλπ. Δηλαδή θες μία μικρή για να σε βολεύει στην μεταφορά ή μια dslr για να βγάζει τέλειες φώτο? Επίσης βγάζεις manual ή σε auto?
Εγώ πάντως πάντως επειδή πήρα πέρυσι και ήθελα μια compact για εύκολη μεταφορά αλλά και καλή ποιοτικός,μετά από πολλές γνώμες κατέληξα στην Sony Rx100
Μέχρι 500€
Μέγεθος; δεν θέλω να γίνω φωτογράφος με τρίποδο και τα σχετικά, αλλά να μπαίνει σε σακίδιο πλάτης.
Απαιτήσεις είπα ! Θέλω καλή νυχτερινή λήψη και καλή λήψη εν κινήσει.
dslr; τι είναι αυτό;
Manual ή σε auto; Να έχει και τα δύο αν γίνεται και αν αντιλαμβάνομαι σωστά το τι σημαίνει αυτο σε μία φωτογραφική...
Τι είναι η compact;;; Αφού είμαι άσχετη λέμε :rolleyes-80:
Αυτή που πήρες (Sony Rx100) έχει καλή νυχτερινή λήψη και εν κινήσει;
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.070
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Μέχρι να απαντήσει κάποιος πιο σχετικός θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω εγώ! :p
dslr είναι οι μεγάλες φωτογραφικές με αποσπώμενο φακό μπροστά. Ας πούμε οι επαγγελματικές. Compact είναι οι μικρές,με ενσωματωμένο φακό. Επίσης υπάρχουν και οι mirrorless που είναι κάτι ενδιάμεσο,με αποσπόμενο φακό αλλά πιο μικρές από dslr. Γράψε στο google τις λέξεις αυτές και θα καταλάβεις τις διαφορές.
Auto είναι όταν εσυ απλά πατάς το κουμπάκι και όλες τις ρυθμίσεις τις κάνει η μηχανή αυτόματα για σένα. Μanual όταν σε κάθε φώτο θα βάζεις εσύ τις ρυθμίσεις για κάθε φωτογραφία ή βίντεο που θες να τραβήξεις. Συνήθως dslr την χρησιμοποιείς σε manual.

Την sony rx100 στην προτείνω 100%. Φοβερή μηχανή,με καταπληκτικές φώτο το βράδυ και μέσα στο Budget σου. Δες την εδώ και διάβασε και τις κριτικές: https://www.skroutz.gr/s/2113759/Sony-Cyber-shot-RX100.html?from=account_favorites
Στα ταξίδια με βολεύει απίστευτα γιατί χωράει στην τσέπη μου και συγχρόνως βγάζει και καταπληκτικές φωτογραφίες/βίντεο.

Επίσης απότι βλέπω δεν ασχολήσαι καθόλου με την φωτογραφία και απλά θες να πατας το κουμπάκι και να βγάζεις ωραίες φώτο,σωστά? Αν ναι τότε θα σου έλεγα να πάρεις μια καλή compact και πιστεύω ότι η rx100 είναι ότι πρέπει και για σένα.

Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι παραπάνω ή αν θες κάποια παραπάνω πληροφορία για την rx100,πες μου!
 
Last edited:

Giorgos999

Member
Μηνύματα
12
Likes
10
Ώπα παιδιά, dslr δε σημαίνει "τέλειες φωτογραφίες", πρόσεχε μήν παρασυρθείς - καμία φωτογραφική δε βγάζει τέλειες φωτό αν δεν έχει τον κατάλληλα εκπαιδευμένο χειριστή!
Αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς και να διαβάσεις φωτογραφία τότε μόνο σκέψου για dslr, αλλιώς απλά θα πετάξεις τα λεφτά σου και σύντομα θα την παρατήσεις στο κουτί της.
Αν θες να πατάς εύκολα ένα κουμπί και να έχεις αξιοπρεπείς λήψεις δοκίμασε με ένα ακριβό κινητό. Αν σε ικανοποιήσει, βρήκες αυτό που ήθελες. Αν όχι, τότε τα ξαναλέμε.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
@Στάθης ευχαριστώ για την ανοχή σου στην απειρία μου :)
@Giorgos999 έχω κινητό με 23ΜΡ και χρήση σε auto και manual. Οι φωτογραφίες που βγάζω είναι αξιοπρεπείς! Αλλά!...οι νυχτερινές λήψεις δεν είναι καλές ή τουλάχιστον δεν είναι όπως αυτές υπο το φώς της μέρας...Επίσης οι λήψεις μέσα απο αυτοκίνητο εν κινήσει δεν είναι το καλύτερο, όποια ρύθμιση και αν έχω προσπαθήσει να βάλω...θέλω να μπορεί να πιάνει και την "κίνηση" χωρίς η κίνηση να αλλοιώνει τη φωτογραφία (εύχομαι να το εξηγώ σωστά...)
Πιο πολύ με ενδιαφέρει να μπορώ να βγάζω μέσα απο το αυτοκίνητο φώτο !!! Θέλω να καταγράφω τις διαδρομές μου φωτογραφικά! Και επιτέλους οι φωτογραφίες που βγάζω βράδυ να δείχνουν καθαρά τι βγάζω....
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μου εξηγήσει κάποιος τι χαρακτηριστικά πρέπει αν έχει μία φωτογραφική για να έχω τα παραπάνω.
Διαβάζω τα χαρακτηριστικά, αλλά δεν καταλαβαίνω πχ ποιά είναι η διαφορά στο βίντεο όταν είναι full HD 1080p και όταν είναι 4Κ.....

Σήμερα πχ κοιτούσα αυτή σε ένα κατάστημα
https://www.skroutz.gr/s/9672480/Nikon-D3400-Kit-AF-P-DX-18-55mm-f-3-5-5-6G-VR.html
Κάνει γι αυτό που ζητώ;;;

Επίσης ποιές είναι πιο καλές φωτογραφικές; Οι Nikon, οι Canon ή οι Sony; Ή κάποια άλλη;
 
Last edited by a moderator:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Η Nikon D3400 εχει εξαιρετικη ποιοτητα φωτογραφίας και για τα λεφτά της άριστες επιδόσεις!!
Αλλά με καμία φωτογραφικη δε θα βγαλεις πολυ καθαρές φωτογραφίες εν κινήσει... Πρέπει να ξέρεις να κάνεις ρυθμίσεις γιατί ακόμα και στο αυτόματο πρόγραμμα να την βάλεις οι περισσότερες φωτογραφιες σου θα βγαίνουν κουνημένες...
Εγω θα σου προτεινα για αρχάρια να παρεις μια μικρή κομπακτ με μεγαλο zoom που θα
μπορεις να την μεταφερεις εύκολα στην τσάντα. Σε αυτην την κατηγορία πολυ δυνατές ειναι οι Panasonic lumix. Εγω ειχα ενα μοντελο ΤZ40 που δυστυχώς δεν βγαινει πια γιατί αντιτικαστάθηκε με νεώτερο. Ηταν εξαιρετικη για τα λεφτα της (260 €) οταν την πηρα το 2014.
Επειδη μου έσπασε ψάχνω κατι ανάλογο για να την εχω στη τσάντα και να μην κουβαλάω την Dslr που έχω.

Επίσης ποιές είναι πιο καλές φωτογραφικές; Οι Nikon, οι Canon ή οι Sony; Ή κάποια άλλη;
Δεν μπορεί κανείς να σου δώσει αντικειμενική απάντηση στο ερώτημα σου.
Η κάθε μία εταιρεία έχει κάποια δυνατά μοντέλα και φανατικούς χρήστες.
Ανάλογα με τις απαιτήσεις σου, η κάθε μία έχει να σου προτείνει το ανάλογο μοντέλο.
Εσύ ως αρχάρια δεν μπορείς να αξιολογήσεις τα χαρακτηριστικά τους.
Για τα 500 € είναι άριστη η Nikon d3400.[/QUOTE]
 
Last edited by a moderator:

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Camera τσέπης ή μάλλον ζώνης, ελευθερα χέρια χωρίς τσαντες και τσαντάκια, Canon SX620HS. Η ακριβώτερη της κατηγορίας της 250 ευρώ!!! Τη Νικον με τους 3 φακούς/φιλμ την έβαλα στο μουσείο....
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Aν ξαναβγεί προσφορά στα 500 ευρώ πάρε την Sony α6000.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Έχει κάποιος τη συγκεκριμένη φωτογραφική μηχανή διότι την έχει γνωστή αλυσίδα 300€ Black Friday, να μας πει τη γνώμη του
Sony ILCE5000L
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πάρτην, είναι μια χαρά μηχανή για 300 ευρώ (αν και πριν ένα χρόνο την είχε δώσει και 269 ευρώ μια αλυσίδα) και νομίζω η φθηνότερη μηχανή με σένσορα APS-C. Στα ίδια χρήματα το πολύ πολύ να πάρεις κόμπακτ με πολύ μικρότερο σένσορα ή κάποια μηχανή με σένσορα τεσσάρων τρίτων της ίντσας.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom