Επισκέψεις γηπέδων

thanosth

Member
Μηνύματα
3.373
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Ποδοσφαιρικά γήπεδα: ενας χώρος αγαπημένος και λατρεμένος. Καθε Κυριακή, στα νιατα μας, περασαμε αμέτρητα απογευματα εκει...Και στα γεραματα αρκετοι, αφιερωνουν τον χρόνο τους εκει...

Στο εξωτερικο οι ποδοσφαιρικοι χωροι που λέγονται γήπεδα, αποτελούν σημαντικά αξιοθέατα μιας πόλης.

Αρκετοί απο μας φαντάζομαι εχουμε επισκεφτει τετοια γήπεδα, μοναδικά αξιοθέατα...

Θα αναφέρω τις δικές μου εμπειρίες:
--- το 2002 ειχα την μεγάλη τυχη να επισκεφτώ το Νου Καμπ της Βαρκελώνης, την εδρα της Μπαρτσελόνα. Ενα γήπεδο που παιρνει περιπου 95.000 θεατές.
Θυμάμαι ειχαμε πληρώσει για είσοδο 8 Ευρώ, και περιλάμβανε μισάωρη ξενάγηση σε όλους τους χώρους. Απο το γρασίδι μεχρι και τα καθίσματα των επισήμων.

Η ξενάγηση μας ξεκίνησε με τα αποδυτήρια, ο ιερος και άβατος χωρος των ομάδων. Μετά κατεβήκαμε καμια 100αριά σκαλοπάτια για να φτάσουμε στον αγωνιστικό χωρο του Νου Καμπ. Καπου στη μέση των σκαλοπατιών υπήρχε και ενα εκκλησάκι προς τιμής της Παναγίας.
Στον αγωνιστικό χωρο φωτογραφηθήκαμε και μάθαμε οτι το γήπεδο αυτο ειναι 5 αστέρων, οπως το εχει αξιολογήσει η Ευρωπαικη Ομοσπονδια Ποδοσφαίρου ΟΥΕΦΑ. τηρώντας ετσι ολα τα υψηλα στάνταρ ασφαλείας και όχι μονο...
Μετά μας οδήγησαν εκει που κάθονται οι επίσημοι, οπως πχ. ο βασιλιάς Χουάν Καρλος
οταν βλεπει την Μπαρτσελόνα.
Μετά μας πήγαν στους χωρους VIP, οπου ειχα την μοναδική χαρά να φωτογραφηθώ αγκαλιά με το Τσαμπιονς Λίγκ, το κύπελλο που κερδίζει η καλυτερη συλλογική ομαδα της Ευρώπης,(σημ. το αναφέρω πληροφοριακα για τον γυναικείο πληθυσμό που ισως να μην ξερει τι εστι Τσάμπιονς Λιγκ :haha:).
Μετά μας πήγαν στην αιθουσα Τυπου, οπου δινονται οι συνεντευξεις με φωτο απο προπονητές και παιχτες φημισμένους οπως πχ. ο Μαραντόνα...
Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε το μουσειο της ομάδας, οπου συγκινηθηκα οταν ειδα φανελες παικτών της Μπαρτσελόνα, τοσο στο ποδόσφαιρο όσο και στο μπάσκετ.
ΣΤο τέλος μας πηγανε στο μαγαζι οπου πουλουσαν φανελακια καπελακια και ο,τι αλλο προιον μπορείτε να φανταστείτε...
Μια εμπειρία μοναδική και αξέχαστη...
http://en.wikipedia.org/wiki/Camp_Nou

Επίσης εχω επισκεφτει το Ολύμπικο στη Ρώμη οπου εγινε ο τελικος του ΜΟυντιαλ του 1990 και το Ολυμπιακο Στάδιο του Μονάχου.
Θα ηθελα πολυ να επισκεφτώ το Μαρακανά στο Ριο ντε Τζανέιρο της Βραζιλιας, οπως επισης και το Ολντ Τράφορντ στο Μάντσεστερ, το γηπεδο της Λιβερπουλ καθως και την Αλιάντζ Αρενα του Μονάχου....

Αυτές ειναι οι δικές μου ταξιδιάρικες γηπεδικές αναμνήσεις...
Οι δικές σας;:cool:
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Κατι αναλογο εζησα κι εγω στο Santiago Bernabeu της Μαδριτης,εδρα της αγαπημενης μου Ρεαλ οταν επισκεφτηκα την πολη το 2001.
http://en.wikipedia.org/wiki/Santiago_Bernabeu
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.373
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Ξέχασα να αναφέρω οτι το γήπεδο, οταν το πλησιαζει κανεις για να το επισκεφτεί, δεν διακρίνεται. Αντιθέτως νομίζεις πως βλεπεις μια πολυώροφη πολυκατοικία εξωτερικά. Και αυτό ωφείλεται και στο γεγονός οτι είναι σκαμμένο το γήπεδο.
Και ιδου γιατι το γήπεδο ειναι 5 αστερων γήπεδο: (όπως λέμε 5 αστέρων ξενοδοχείο :haha:)
http://www.fcbarcelona.com/web/engl...tori_barca/CampNou/estadi_cinc_estrelles.html


Υ.Γ. @dk: Πάντως η δική μου η αγαπημένη ομάδα, η μπάρτσα, έχει μεγαλύτερο γήπεδο απο το δικό σας των 80.400 θεατών...Σε μας το γήπεδο εχει 98,772 καθίσματα και είναι ετσι το μεγαλύτερο της Ευρώπης
:bleh::haha:
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Υ.Γ. @dk: Πάντως η δική μου η αγαπημένη ομάδα, η μπάρτσα, έχει μεγαλύτερο γήπεδο απο το δικό σας των 80.400 θεατών...Σε μας το γήπεδο εχει 98,772 καθίσματα και είναι ετσι το μεγαλύτερο της Ευρώπης
:bleh::haha:
Αγωνιστικα ομως η δικη μου ομαδα ειναι πρωτη και η δικη σου δευτερη.:haha:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.557
Εγώ μια φορά είχα πάει μαζί με Πορτογάλους και Έλληνες φίλους στο γήπεδο της Πόρτο να δούμε αγώνα, επί τη ευκαιρία της διαμονής μας εκεί.....για πλάκα και χαβαλέ, φιλικό ματσάκι ήτανε τέλος καλοκαιριού...

Κατά τ'άλλα, τα γήπεδα δε με συγκινούν guys και δε θα σπαταλούσα ούτε 10 λεπτά για δαύτα
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ωραίο θέμα. Εγώ έχω πάει σε αρκετά γήπεδα.

Στάδιο Prater της Βιέννης, σε ματς της ΑΕΚ στο champions league το 1994,
Parc de Princes στο Παρίσι το 1996,
Camp Nou στη Βαρκελώνη το 2003 (απ'όπου και η φωτό)



Ολύμπικο Ρώμης πρόπερσι για το ντέρμπι Λάτσιο-Ρόμα,

American Airlines Arena στο Μαϊάμι για playoffs του NBA το 2004,

Madison Square Garden στη Νέα Υόρκη,

και σίγουρα κι'άλλα που τώρα τα ξεχνάω.

Από αυτά αξέχαστες θα μου μείνουν οι επισκέψεις στο Nuevo Campo, και στο γήπεδο των Miami Heat. Ήταν, το καθένα για τους δικούς του λόγους, τρομερές εμπειρίες.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.373
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Ενα άλλο γήπεδο που εχω επισκεφτει σαν αξιοθέατο ειναι το Ολυμπιακό Στάδιο του Μονάχου.
Ενα γήπεδο που για την εποχή του θεωρήθηκε υπερμοντέρνο. Ιδίως το σκέπαστρό του ειναι άκρως εντυπωσιακό.
Κατασκευάστηκε για τις αναγκες των Ολυμπιακών Αγώνων του Μονάχου το 1972. Στη συνέχεια και εως to 2005 ηταν η ποδοσφαιρική έδρα της Μπάγιερν Μονάχου kαι της ομάδας Μοναχο 1860.
Το γήπεδο ειναι ενα κομμάτι του Ολυμπιακου Πάρκου.
Το επισκέφτηκα με φίλους το 2001, πριν το βγάλουν σε "απόσυρση" το 2005.
Οπως και της Βαρκελώνης το επισκέφτηκα χωρίς θεατές.
Η αίσθηση ενος γηπέδου σαν τα προαναφερόμενα ειναι εντελώς διαφορετική από οτι οταν βρισκεται κανείς εντος γηπεδου με κόσμο...
Το σκυλομετανιωσα που όταν ημουν στην Βαρκελωνη δεν επισκεφτηκα το Νου Καμπ σε παιχνίδι της Μπαρτσελόνα... ενω ειχα την ευκαιρία.:(
Μόλις βρω τις προσωπικές φωτογραφιες από τις επισκέψεις μου στα γήπεδα θα ανεβάσω μερικές.
http://www.olympiapark-muenchen.de/index.php?id=olympiastadion&L=1
http://maps.google.com/maps?q=munich,+germany&ll=48.173091,11.546599&spn=0.003657,0.007298&t=k&hl=en
http://en.wikipedia.org/wiki/Olympic_Stadium_(Munich)


...to be continued!!!:cool:
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Ενα άλλο γήπεδο που εχω επισκεφτει σαν αξιοθέατο ειναι το Ολυμπιακό Στάδιο του Μονάχου.
Ενα γήπεδο που για την εποχή του θεωρήθηκε υπερμοντέρνο. Ιδίως το σκέπαστρό του ειναι άκρως εντυπωσιακό.
Ενα φανταστικο γηπεδο μεσα σε ενα υπεροχο παρκο με λιμνη.
Το επισκεφτηκα το 2006 οπως και το νεο Αλιανζ αρενα(αυτο ομως το ειδα μονο εξωτερικα).
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Κι αυτό καλό θέμα..
Από οτι θυμάμαι , ειδα από μέσα Πράτερ (Βιέννη), Νεπστάντιον ( Βουδαπέστη), το καινούργιο της Φέγενορτ ( Ροτερνταμ).
Στα αξιοθέατα της Ν, Αμερικής βάζω και τα γηπεδα της Μπόκα Τζουνιορς ( Αργεντινή) αλλά και το εθνικό σταδιο της Ουρουγουάης στο Μοντεβιδέο (ξεχνάω το όνομα, αλλά εκει σηκωσαν Παγκοσμιο κυπελο οι Ουρουγουανοι).
¨Ομως ολα αυτά δεν είναι τίποτα μπροστά στο μυθικό Μαρακανά του Ρίο, το μεγαλύτερο γηπεδο του κόσμου.
Πήγα δυο φορές.
Την πρώτη ως τουριστας, κανονική ξενάγηση, μπουτικ, καπέλα, φανέλες κλπ.
Τρεις μέρες όμως μετά και χάρη στην συνήθεια που εχω να προσπαθω να διαβάζω εφημεριδες , οπου κι αν βρίσκομαι, ειδα οτι ειχε βραδινο αγωνα πρωταθληματος Μποταφογκο-Ατλέτικο Μινέιρο. Τρελάθηκα, ο φίλαθλος.
Ρωτάω στη ρεαεψιον , πως παω στο γήπεδο κια μου λενε υπάρχει μικρο λεωφορειο που περναει απ τα ξενοδοχεια και παιρνει τους φιλάθλους.
Εψησα κι ενα φιλο και ετσι βρεθήκαμε στο Ναο.
Ηταν σχεδόν μισοάδειος καμμια 30.000 οπαδοι της Μποταφογκο, που κάνανε ομως την γνωστη ανεπανάληπτη ατμόσφαιρα.
Πηρα κι ενα καπελάκι της γηπεδούχου και απήλαυσα την εμπειρία. Το ματς ηταν καλό κάτι σαν Πανιώνιος - Ξάνθη ας πούμε, το σκορ ηταν 1-1, αλλά ολα τα λεφτά ηταν η αισθηση οτι εισαι στο Μαρακανά και η φοβερή ατμόσφαιρα.
Καλά θα ταν να βαζα και καμμια φωτό να με πιστεύατε, αλλά το 2002 δεν ειχα ψηφιακή μηχανή.
Πολλά ειπα αλλά ξερετε οταν οι αντρες μιλάνε για μπάλα ...
ΥΓ Για το στρατό δεν θα πω κουβέντα.:D
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Στην αριστοκρατική συνοικία του Λονδίνου υπάρχει καλά καμουφλαρισμένο το γήπεδο της Chelsea FC, το Stamford Bridge.
 

Attachments

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Στα αξιοθέατα της Ν, Αμερικής βάζω και τα γηπεδα της Μπόκα Τζουνιορς ( Αργεντινή) αλλά και το εθνικό σταδιο της Ουρουγουάης στο Μοντεβιδέο (ξεχνάω το όνομα, αλλά εκει σηκωσαν Παγκοσμιο κυπελο οι Ουρουγουανοι).
¨Ομως ολα αυτά δεν είναι τίποτα μπροστά στο μυθικό Μαρακανά του Ρίο, το μεγαλύτερο γηπεδο του κόσμου.
Πήγα δυο φορές.
Την πρώτη ως τουριστας, κανονική ξενάγηση, μπουτικ, καπέλα, φανέλες κλπ.
Τρεις μέρες όμως μετά και χάρη στην συνήθεια που εχω να προσπαθω να διαβάζω εφημεριδες , οπου κι αν βρίσκομαι, ειδα οτι ειχε βραδινο αγωνα πρωταθληματος Μποταφογκο-Ατλέτικο Μινέιρο.
Yποθέτω van-gantos ότι εννοείς το επικό Centenario όπου εκεί η Ουρουγουάη κατέκτησε το πρώτο της παγκόσμιο κύπελλο. Το δεύτερο κύπελλο κατακτήθηκε στο "μυθικό" Μαρακανά όπου η θρυλική ομάδα της Ουρουγουάης καταξεφτίλησε την σκανδαλωδώς και κατεξακολούθηση ευνοούμενη από την fifa ομαδούλα της μισητής Βραζιλίας...

Και για να είμαι εντός topic η σημαντικότερη επίσκεψη μου σε γήπεδο ήταν βέβαια στο Monumental εκεί όπου η λατρευτή River ταπείνωσε την μισητή της αντίπαλο που απαξιώ ακόμα και το όνομά της να γράψω...
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Από ό,τι φαίνεται έχω μείνει πίσω στο θέμα. Μόνο ένα Ολύμπικο Ρώμης έχω σε αγώνα Ρόμα - ΑΕΚ (το 1-1).

Ίσως να παίζει ρόλο ότι έχω την αίσθηση ότι πρέπει να πάω σε αγώνα για να καταλάβω το γήπεδο και για το λόγο αυτό για παράδειγμα δεν πήγα στο Νου Καμπ όταν ήμουν στη Βαρκελώνη.

Φυσικά δεν αναφέρομαι στα γήπεδα που πέρασα απέξω, όπως για παράδειγμα στην Κωνσταντινούπολη που από το ξενοδοχείο έβλεπα μέρος του αγωνιστικού χώρου και κάθε μέρα περνούσα απέξω.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.007
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom