Επισκέψεις γηπέδων

GREG1979

Member
Μηνύματα
35
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
ΜΠΑΝΓΚΟΚ-ΠΟΥΚΕΤ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΚΑΛΑΠΑΓΚΟΣ
Το κορυφαιο που εχω δει αγωνα ειναι σιγουρα το Καμπ Νου της Βαρκελωνης . Παρακολουθησα το ματς Μπαρτσα - Παο 3-1 στο τελευταιο διαζωμα στο πεταλο που σκοραραμε . Το γηπεδο ηταν μισογεματο 10 λεπτα πριν ξεκινησει ο αγωνας αλλα τελικα γεμισε . Με τα παλαμακια μονο φτιαχνοταν ατμοσφαιρα , περιττο να μιλησω για οταν σκοραρει η Μπαρτσα.

Το κορυφαιο που εχω επισκεφτει αλλα δεν εχω δει δυστυχως ακομη ματς ειναι το θρυλικο Ανφιλντ της αγαπημενης μου Λιβερπουλ , μια επισκεψη στο μουσειο ειναι αρκετη για να αντιληφθει κανεις το μεγεθος της ιστοριας αυτης της ομαδας . Το γηπεδο εξωτερικα ειναι αθλιο αλλα μολις περνας τις πυλες και βλεπεις την εισοδο του αγωνιστικου χωρου ακους το ανυπερβλητο ''never walk alone'' ( δυστυχως εγω μονο στα μεγαφωνα το ακουσα ! ) , το πλεον αναγνωρισμενο συνθημα οπαδων στον κοσμο .

Απο εκει και περα εχω βρεθει για ματς στο σταδιο του Αμβουργου , στο Στραχοφ της Σλαβια Πραγας , στο Φριουλι του Ουντινε και στο Χαιμπουρι της Αρσεναλ . Πραγματικα ολες πολυ ομορφες εμπειριες . Για οσους ειναι φιλοι του αθληματος η επισκεψη σε θρυλικα γηπεδα ειναι απο τα καλυτερα αξιοθεατα που μπορουν να βρουν σε μια πολη .
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Άντε να καταθέσω κι εγώ τα διαπιστευτήρια μου... Εκτός του Monimental που ανέφερα έχω τα εξής διαμάντια... Εννοείτε ότι μετράω τα στάδια στα όποια έχω παρακολουθήσει αγώνες...

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: MARACANA

ΑΓΓΛΙΑ:
Highbury (ARSENAL) - Villa Park (ASTON VILLA) - Stamfort Bridge (CHELSEA) - Craven Cottage (FULHAM) -
Upton Park (WEST HAM) - Portman Road (IPSWICH) - The Valley (CHARLTON)

ΟΛΛΑΝΔΙΑ:
Philips Stadion (PSV EINDHOVEN)

ΓΕΡΜΑΝΙΑ:
Munich Olympic Stadium (BAYERN) - Olympiastadion (HERTA)

ΓΑΛΛΙΑ:
Park des Prince (PARIS SAIN GERMAIN) - Lois II (MONACO)

ΠΟΛΩΝΙΑ:
Lazienkowska Stadium (LEGIA)

και το καλύτερο για το τέλος

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ:

Dragao (PORTO) - Jose Alvalade (SPORTING LISBON) προημιτελικός με Γαλλία και βέβαια
Da Luz (BENFICA) ναι ναι ήμουν στον τελικό το 2004!!
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Χα! Τι κάνω εγώ στην αντροπαρέα σας? Αμ έχω και εγώ διαπιστευτήρια να καταθέσω. Παρόλο που δεν είμαι ιδιαίτερα σχετική με το ποδόσφαιρο, διασκεδάζω πολύ να πηγαίνω με τον αντρούλη μου σε παιχνίδια της ΑΕΚάρας στο εξωτερικό (και να του σπάω τα νεύρα με τις ανίδεες ερωτήσεις μου για το ποδόσφαιρο).
Έτσι έχω επισκεφτεί
το Park des Prince το 1997 στο Παρί Σ.Ζ.-ΑΕΚ 0-0,
το 1999 το ΜΤΚ-ΑΕΚ 2-1
το Μαρεϊφίλντ το 2006 στο Χαρτς-ΑΕΚ 1-2
επίσης το Ολντ Τραφορντ όχι για παιχνίδι, για προσκύνημα:haha:
edinburg 091.jpg
 

monter

Member
Μηνύματα
130
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ-ΓΛΑΣΚΩΒΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ-Ν.ΖΗΛΑΝΔ
o αντρας σου bloody mary πρπει να εχει γερα νευρα....ΑΞΙΟΣ!!!!

Εγω παιδια εχω παει στο μιλανο στον γηπεδο san siro jusepe meatsa, kαι ειδα τον αγωνα ιντερ-φιωρεντινα το 2007.

ας και ειναι παλιο το γηπεδο εμενα μου αρεσε αρκετα.αλλο φρουτο σε σχεση με τα ελληνικα γηπεδα.

το ματσακι καλο ηταν και οι ιταλοι οπαδοι και των 2 ομαδων ειναι σαν τους ελληνες....εκδηλωτικοι.....

αν περασετε ποτε απο μιλανο και σας αρεσει η μπαλα ....περαστε μια βολτα απο το san siro.
Απο την πλατεια του duomo με ταξι ειναι κοντα αλλα ακριβο πολλη.

προτιμηστε το λεωφορειο που σε παει εξω απο το γηπεδο ,η το μετρο οπου θα περπατησετε λιγο..αλλα δεν βαριεσε βλεπεις και την πολη ετσι.
 

monter

Member
Μηνύματα
130
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ-ΓΛΑΣΚΩΒΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ-Ν.ΖΗΛΑΝΔ
επιτρεπετε η εισοδος στο ναο μονο με σκοτσεζικη φουστα....:shock:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.902
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Πριν λίγες εβδομάδες πέρασα και εγω έξω απο την Αλιάντς Αρενα του Μονάχου,
αλλα αυτό δεν νομίζω οτι μετράει ως επισκεψη γηπεδου.
το μόνο που κατάφερα να δω, ετσι γρήγορα που πηγαινα στην αουτομπαν, ηταν το εντυπωσιακο του εξωτερικό "περίβλημα"...
Που θα μου πάει όμως,,,, δεν θα μου ξεφύγει, θα το επισκεφτώ στο μέλλον.;)
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.902
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
To 2005 ετυχε να βρισκομαι στην Νυρεμβέργη και είπα να δώ ενα ματσάκι της τοπικής ομάδας.
Ετσι λοιπον επισκέφτηκα το "φρανκεν Στάντιον"
aimg440.imageshack.us_img440_8145_fcnstadionef9.th.jpg
aimg440.imageshack.us_img440_7231_fcnstadion4640x480te0.th.jpg

Σημειωτέον οτι στο συγκεκριμένο γηπεδο εγιναν αγώνες του Μουντιάλ το 2006.
Επίσης αξιοσημείωτο ειναι ότι φέτος κλοτσάει το τόπι σε αυτη την ποδοσφαιρική αρένα και ο δικός μας ο Αγγελος ο Χαριστέας

Στο γήπεδο ήμουν με τον αδερφό μου και καθόμουν στο πέταλο:
aimg181.imageshack.us_img181_145_fcnstadion8640x480wt8.th.jpg , aimg501.imageshack.us_img501_2134_fcnstadion9480x640de9.th.jpg

Στα αριστερά μας ηταν και οι οπαδοί της φιλοξενούμενης ομάδας:
Και ακριβως απο δίπλα τους και διπλα μας ηταν και τριμελή ομάδα της αστυνομιας(polizei) που κατεγραφαν με βιντεοκάμερα και φωτογραφική μηχανή καθε υποπτη κίνηση


Μετά το τέλος του ματς επισκεφτηκα και τις ντουαλέτες του γηπέδου: aimg91.imageshack.us_img91_766_fcnstadion19640x480an7.th.jpg ,

:cool:
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Πριν λίγες εβδομάδες πέρασα και εγω έξω απο την Αλιάντς Αρενα του Μονάχου,
αλλα αυτό δεν νομίζω οτι μετράει ως επισκεψη γηπεδου.
το μόνο που κατάφερα να δω, ετσι γρήγορα που πηγαινα στην αουτομπαν, ηταν το εντυπωσιακο του εξωτερικό "περίβλημα"...
Που θα μου πάει όμως,,,, δεν θα μου ξεφύγει, θα το επισκεφτώ στο μέλλον.;)
Θανο ειμαι κι εγω ατυχος γιατι επισκεφτηκα το συγκεκριμενο γηπεδο τον Αυγουστο του 2006 και το βρηκα κλειστο.Ομως εντυπωσιαστικα το ιδιο με σενα οταν ειδα το εξωτερικο του ''περιβλημα''.

aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_0_0e_Allianz_Arena_Pahu.jpg
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
εγω πριν απο λιγο καιρο επισκεφτηκα το Saint James Park της νιουκαστλ. δυστυχως δε μπορεσα να δω αγωνα (αν και γι αυτο πηγα τις συγκεκριμενες ημερομηνιες) γιατι δε βρηκα εισητηριο. οποιος ενδιαφερεται εχω ανεβασει φωτογραφιες στη γκαλερυ

Θανο ειμαι κι εγω ατυχος γιατι επισκεφτηκα το συγκεκριμενο γηπεδο τον Αυγουστο του 2006 και το βρηκα κλειστο.Ομως εντυπωσιαστικα το ιδιο με σενα οταν ειδα το εξωτερικο του ''περιβλημα''.
μονο με γηπεδο δε μοιαζει!!! αλλο ενα εντυπωσιακο στοιχειο γι αυτο το γηπεδο ειναι οτι παιρνει χρωμα αναλογα με ποια ομαδα αγωνιζεται σε αυτο. ασπρο για την εθνικη γερμανιας, κοκκινο για τη μπαγερν μοναχου και μπλε για τη μοναχο 1860.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.902
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
μονο με γηπεδο δε μοιαζει!!! αλλο ενα εντυπωσιακο στοιχειο γι αυτο το γηπεδο ειναι οτι παιρνει χρωμα αναλογα με ποια ομαδα αγωνιζεται σε αυτο. ασπρο για την εθνικη γερμανιας, κοκκινο για τη μπαγερν μοναχου και μπλε για τη μοναχο 1860.
κάπως ετσι δηλαδη:

aimg120.imageshack.us_img120_1282_250pxallianzarenacomboasn3.th.jpg
:cool:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.902
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Επιτέλους βρήκα τις φωτογραφιες απο την Βαρκελώνη και ιδου τα φωτοντοκουμέντα:

--- το 2002 ειχα την μεγάλη τυχη να επισκεφτώ το Νου Καμπ της Βαρκελώνης, την εδρα της Μπαρτσελόνα. Ενα γήπεδο που παιρνει περιπου 95.000 θεατές.


Μετά μας οδήγησαν εκει που κάθονται οι επίσημοι, οπως πχ. ο βασιλιάς Χουάν Καρλος
οταν βλεπει την Μπαρτσελόνα.
,

Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε το μουσειο της ομάδας,


 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.231
Μηνύματα
884.390
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom