Επιστροφή/ άφιξη στην Ελλάδα και περιορισμοί covid

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μπορώ να κανω και latteral flow στο αεροδρόμιο κατά την αναχώρηση, αλλά είναι πανάκριβο ($50) και πρέπει να παω κι αρκετά πιο νωρις. Και φοβαμαι και μη μπερδευτούν με τα timezones όταν φτασω Ελλάδα (γιατί θα το έχω κάνει π.χ. 15:00 τοπική Παναμά και θα φτάσω 17:00 τοπικη Ελλάδος). Εννοειται βεβαια πως αν με το PCR υπαρχει ρίσκο θα κάνω αυτό.
η πολυ αγγλια αυτα σου κανει. εμαθες κ το lateral (1 t..)..ραπιντ το λεγαμε στο χωριο μου.
σιγα μην κοιταει κανενας ωρα..πηγαινε σε ενα εξω, πρεπει να ειναι αεροδρομιο? θα σου βαλουν κ οτι ωρα θες..εδω του gov.gr δεν παιρνει ωρα μου ειπαν στο φαρμακειο, δεν ξερω αν αληθευει αλλα στο χαμο δεν ειδα κανενα να κοιτα ωρα. θα την προσεξουν στον παναμα?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.055
Εγώ εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί αγχώνεσαι με το pcr, αφού η φήμη των ψευδών αποτελεσμάτων ανήκει (περισσότερο) στα rapid.
Τα PCR μετα τη νοσηση δινουν καποιες φορες ψευδως θετικο αποτελεσμα. ενω τα rapid ψευδως αρνητικο ακομη και ενω νοσεις.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Τα PCR μετα τη νοσηση δινουν καποιες φορες ψευδως θετικο αποτελεσμα. ενω τα rapid ψευδως αρνητικο ακομη και ενω νοσεις.
Αααα, έλα Παναγία μου, πρώτη φορά τ ακούω αυτό για τα pcr. Καλώς!
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Τα pcr αυτη τη στιγμη θεωρουνται gold standard για διαγνωση. Δεν υπαρχει τεστ που να σου δινει μικροτερο ποσοστο ψευδως θετικων αυτη τη στιγμη (αν θυμαμαι καλα ειναι κατω απο 1%).
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Συγγνώμη ρε παιδιά τώρα διάβασα τα προηγούμενα ποστ . Δηλαδή αν δεν είχαμε κάνει τεστ και γυρνουσαμε έτσι και εμείς γιολο και κολλούσαμε ένα αεροπλάνο ; Και εγώ ήθελα να κάτσω καραντίνα σπίτι μου απ‘τη ταλαιπωρία που περνάμε τώρα . Εδώ στη Κροατία δεν έχουν πρωτόκολλο για καραντίνα . Αν θελουμε κλείνουμε εισιτήριο και γυρνάμε αύριο. Δηλαδή που είναι η λογική σε όλο αυτό ;
Απο τη στιγμη που πηγες εξωτερικο και εχουν μπει τα νεα μετρα εισοδου στην Ελλαδα χωρις τεστ δε θα εμπαινες στο αεροπλανο...αρα δε υπαρχει σαν λυση αυτο που λες...ωστοσο οφειλες αφου πας στο εξωτερικο ειδικα σε εποχη με αρκετες μεταλλαξεις να εχεις ΗΔΗ αγορασει ασφαλεια ΠΡΙΝ το ταξιδι σου εκει οποτε αν γινει μια στραβη(που εγινε στη περιπτωση σου)να σε αποζημιωσουν στο ακεραιο...αν κανεις ασφαλεια ενω εισαι εξω και θετικο κρουσμα προφανως και δε θα παρεις τιποτα,απορω και πως δεκτηκαν να σου κανουν ασφαλιστηριο!τωρα αν ειχες κανει πριν πας ταξιδι και για καποιο λογο σου αρνουνται αποζημιωση ενω στο ασφαλιστηριο σου λεει αλλα ψαχτο...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.023
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τα pcr αυτη τη στιγμη θεωρουνται gold standard για διαγνωση. Δεν υπαρχει τεστ που να σου δινει μικροτερο ποσοστο ψευδως θετικων αυτη τη στιγμη (αν θυμαμαι καλα ειναι κατω απο 1%).
Με μόνη εξαίρεση τους πρόσφατα αναρρώσαντες. Στο UK π.χ., όταν αναρρώνεις, το NHS δινει οδηγία να μην κάνεις PCR για 90 μέρες.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.011
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
η πολυ αγγλια αυτα σου κανει. εμαθες κ το lateral (1 t..)..ραπιντ το λεγαμε στο χωριο μου.
σιγα μην κοιταει κανενας ωρα..πηγαινε σε ενα εξω, πρεπει να ειναι αεροδρομιο? θα σου βαλουν κ οτι ωρα θες..εδω του gov.gr δεν παιρνει ωρα μου ειπαν στο φαρμακειο, δεν ξερω αν αληθευει αλλα στο χαμο δεν ειδα κανενα να κοιτα ωρα. θα την προσεξουν στον παναμα?
Προσγειώθηκαμε ΕΛ.ΒΕΛ. από Μαδρίτη χθες βράδυ 29/12. Κοιτούσαν επισταμένως την ώρα στα τεστ (είχαμε κάνει ράπιντ στις 14:30, πετούσαμε 16:40). Άκουσα συνταξιδιώτισσα να μιλάει στο τηλέφωνο, έλεγε πως είχε περάσει 24ωρο από το τεστ της και της έκαναν rapid στις αφίξεις, δεν την άφηναν να βγει έξω πριν βγει το αποτέλεσμα. Προφανώς δεν το πρόσεξαν από την aegean στη Μαδρίτη.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Με μόνη εξαίρεση τους πρόσφατα αναρρώσαντες. Στο UK π.χ., όταν αναρρώνεις, το NHS δινει οδηγία να μην κάνεις PCR για 90 μέρες.
Αυτο το ειδα και εγω (για τις 90 ημερες) αλλα επειδη το εψαξα χθες απο περιεργεια δε βρηκα δημοσιευμενη ερευνα που να εχει γινει πανω σε αυτο. Δηλαδη αξιοπιστια του τεστ σε νοσησαντες με βαση το χρονικο διαστημα απο τη νοσηση. Επισης σε ερευνες για την αξιοπιστια του τεστ δεν ειδα να αναφερουν στα exclusion criteria το να εχεις νοσησει πριν καποιο καιρο. Ειδικα για τοσο μεγαλο διαστημα οπως το δικο σου (εχεις κοντα 1 μηνα μεταξυ εξιτηριου και πτησης). Πλεον αφου παντου θεωρειται gold standard δεν κοιταζουν ψευδως θετικα κλπ στα pcr. Δηλαδη οτι δωσει το τεστ αυτο ειναι, χωρις αμφισβητηση. Αντιθετα, το rapid μπορεις να το αμφισβητησεις αν κανεις pcr. Οποτε εσενα δε σε νοιαζει το ψευδως θετικο αποτελεσμα αλλα αν οντως υπαρχει περιπτωση να εχεις ιικο φορτιο ανιχνευσιμο μετα απο 1 μηνα. Σε καποιες ερευνες ειδα οτι μετα απο 2-3 εβδομαδες απο τη νοσηλεια η πιθανοτητα ηταν καπου 10-12% αλλα αναφερουν οτι παροτι μπορει να βγει θετικο το τεστ δε μεταδιδεις.

Αν ειναι ετσι παντως (με τις 90 μερες) τοτε αν νοσησεις σε ξενη χωρα τι κανεις;


ΥΓ Εγω οταν ειχα νοσησει σε 14 μερες ειχα κανει pcr για να βγω εξω (παροτι δεν ηταν υποχρεωτικο απο τον ΕΟΔΥ) και βγηκε αρνητικο.Οχι οτι βγαζεις συμπερασμα απο αυτο αλλα σαν πληροφορια.
 
Last edited:

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Τα PCR μετα τη νοσηση δινουν καποιες φορες ψευδως θετικο αποτελεσμα. ενω τα rapid ψευδως αρνητικο ακομη και ενω νοσεις.
Αυτο ισχυει αλλα σε ερευνητικο επιπεδο. Πρακτικα αν το pcr δειξει θετικο, το λαμβανουν ως θετικο, δε θα σου κανουν ειδικη εξεταση για να δουν αν ειναι ψευδως θετικο (ειναι κατω απο 1% η πιθανοτητα). Αντιθετα στο rapid και πρακτικα εννοειται μπορεις να αποδειξεις οτι εισαι ψευδως θετικος η ψευδως αρνητικος, κανοντας pcr.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.929
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom