Επιστροφή/ άφιξη στην Ελλάδα και περιορισμοί covid

Efouko

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Αν η ασφαλεια εγινε μετα το θετικο τεστ κατα 99.9% δε σε καλυπτει σε τιποτα.
Συγγνώμη ρε παιδιά τώρα διάβασα τα προηγούμενα ποστ . Δηλαδή αν δεν είχαμε κάνει τεστ και γυρνουσαμε έτσι και εμείς γιολο και κολλούσαμε ένα αεροπλάνο ; Και εγώ ήθελα να κάτσω καραντίνα σπίτι μου απ‘τη ταλαιπωρία που περνάμε τώρα . Εδώ στη Κροατία δεν έχουν πρωτόκολλο για καραντίνα . Αν θελουμε κλείνουμε εισιτήριο και γυρνάμε αύριο. Δηλαδή που είναι η λογική σε όλο αυτό ;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Συγγνώμη ρε παιδιά τώρα διάβασα τα προηγούμενα ποστ . Δηλαδή αν δεν είχαμε κάνει τεστ και γυρνουσαμε έτσι και εμείς γιολο και κολλούσαμε ένα αεροπλάνο ; Και εγώ ήθελα να κάτσω καραντίνα σπίτι μου απ‘τη ταλαιπωρία που περνάμε τώρα . Εδώ στη Κροατία δεν έχουν πρωτόκολλο για καραντίνα . Αν θελουμε κλείνουμε εισιτήριο και γυρνάμε αύριο. Δηλαδή που είναι η λογική σε όλο αυτό ;
Αφου χωρίς τεστ δεν μπαίνεις πλέον στην Ελλάδα...
Επίσης όταν ταξιδεύουμε εν καιρώ πανδημίας, οφείλουμε να λαμβάνουμε υπόψιν το ενδεχόμενο να κολλήσουμε/χρειαστούμε καραντίνα/κλπ κλπ.
Προφανώς είναι ταλαιπωρία αλλά θα έπρεπε να έχει ληφθεί υπόψιν εκ των προτέρων.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.129
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Συγγνώμη ρε παιδιά τώρα διάβασα τα προηγούμενα ποστ . Δηλαδή αν δεν είχαμε κάνει τεστ και γυρνουσαμε έτσι και εμείς γιολο και κολλούσαμε ένα αεροπλάνο ; Και εγώ ήθελα να κάτσω καραντίνα σπίτι μου απ‘τη ταλαιπωρία που περνάμε τώρα . Εδώ στη Κροατία δεν έχουν πρωτόκολλο για καραντίνα . Αν θελουμε κλείνουμε εισιτήριο και γυρνάμε αύριο. Δηλαδή που είναι η λογική σε όλο αυτό ;
Κανονικά πρέπει να ζητησουν τεστ για να ανέβεις σε αεροπλάνο.. Αν είστε '' τυχεροί'' και δεν ζητήσουν μονο ανεβαίνεις..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Κανονικά πρέπει να ζητησουν τεστ για να ανέβεις σε αεροπλάνο.. Αν είστε '' τυχεροί'' και δεν ζητήσουν μονο ανεβαίνεις..
Ο, τι είναι νόμιμο (ούτε καν) δεν είναι και ηθικό.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ερώτηση, αν μας διαβάζει κανένας γιατρός: Πόσο καιρό μετά τη νόσηση υπάρχει ακόμα σοβαρή πιθανότητα ένα PCR τεστ να βγει ψευδώς θετικό;
(πρωτο θετικό rapid teat 7/12, εξιτήριο νοσοκομείου 20/12, θέλω να κανω PCR για επιστροφή Ελλάδα 14/1, αλλά δε θέλω να αναγκαστω σε καραντίνα στον Παναμα...)
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ερώτηση, αν μας διαβάζει κανένας γιατρός: Πόσο καιρό μετά τη νόσηση υπάρχει ακόμα σοβαρή πιθανότητα ένα PCR τεστ να βγει ψευδώς θετικό;
(πρωτο θετικό rapid teat 7/12, εξιτήριο νοσοκομείου 20/12, θέλω να κανω PCR για επιστροφή Ελλάδα 14/1, αλλά δε θέλω να αναγκαστω σε καραντίνα στον Παναμα...)
Δεν είμαι γιατρός αλλά δε νομίζω ότι τα pcr συνηθίζουν να δίνουν ψευδή (θετικά κιόλας) αποτελέσματα. Θα εχει περάσει 1 μήνας και κάτι από τη νόσηση, γιατί αγχώνεσαι τόσο; Το πολύ πολύ κάνεις κ άλλο ένα ακόμα τεστ. Όχι;

Μπορεί να μη του φτάνει το 24ωρο για να έχει τ αποτελέσματα και να επιστρέψει και Ελλάδα εντός αυτού του διαστήματος.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μπορώ να κανω και latteral flow στο αεροδρόμιο κατά την αναχώρηση, αλλά είναι πανάκριβο ($50) και πρέπει να παω κι αρκετά πιο νωρις. Και φοβαμαι και μη μπερδευτούν με τα timezones όταν φτασω Ελλάδα (γιατί θα το έχω κάνει π.χ. 15:00 τοπική Παναμά και θα φτάσω 17:00 τοπικη Ελλάδος). Εννοειται βεβαια πως αν με το PCR υπαρχει ρίσκο θα κάνω αυτό.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
χλωμο να ερχοταν απο παναμα χωρις καπου πολυωρη σταση-υπεραρκετη για ενα ολιγολεπτο ραπιντ.
Προσωπικά δε θα το διακινδυνευα κάτι τέτοιο, γιατί σε περίπτωση καθυστέρησης/αλλαγής της αρχικής πτήσης μπορεί τελικά ο χρόνος του να μην είναι υπεραρκετός κ να παραμείνει στον ενδιάμεσο σταθμό...

Μπορώ να κανω και latteral flow στο αεροδρόμιο κατά την αναχώρηση, αλλά είναι πανάκριβο ($50) και πρέπει να παω κι αρκετά πιο νωρις. Και φοβαμαι και μη μπερδευτούν με τα timezones όταν φτασω Ελλάδα (γιατί θα το έχω κάνει π.χ. 15:00 τοπική Παναμά και θα φτάσω 17:00 τοπικη Ελλάδος). Εννοειται βεβαια πως αν με το PCR υπαρχει ρίσκο θα κάνω αυτό.
Εγώ εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί αγχώνεσαι με το pcr, αφού η φήμη των ψευδών αποτελεσμάτων ανήκει (περισσότερο) στα rapid.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom