Επιστροφή/ άφιξη στην Ελλάδα και περιορισμοί covid

alma

Member
Μηνύματα
3.736
Likes
15.144
Είχα μια συζήτηση τελευταία για το αεροδρόμιο Ελ.Βενιζέλος κ αν θες κάποιο πιστοποιητικό -με βάση τις τωρινές οδηγίες- για ν'αναχωρήσεις για εξωτερικό. Θεωρώ πως δεν θες κάτι,έκτος κι αν ταξιδεύεις προς χώρα που απαιτεί πιστοποιητικα.

Αλλά ακούω την άποψη πως αφού είναι κλειστός χώρος μπορεί να ζητηθεί τεστ ή πιστοποιητικό νόσησης κλπ....Δεν ισχύει έτσι δεν είναι;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.087
Likes
1.956
Είχα μια συζήτηση τελευταία για το αεροδρόμιο Ελ.Βενιζέλος κ αν θες κάποιο πιστοποιητικό -με βάση τις τωρινές οδηγίες- για ν'αναχωρήσεις για εξωτερικό. Θεωρώ πως δεν θες κάτι,έκτος κι αν ταξιδεύεις προς χώρα που απαιτεί πιστοποιητικα.

Αλλά ακούω την άποψη πως αφού είναι κλειστός χώρος μπορεί να ζητηθεί τεστ ή πιστοποιητικό νόσησης κλπ....Δεν ισχύει έτσι δεν είναι;
Ταξιδεψα πριν 3 μερες για Δανια,δε μου ζητηθηκε τιποτα(εδω δε ζηταν πιστοποιητικα)..ωστοσο ουτε μεσα στο χωρο του αεροδρομιου εγινε καποιος ελεγχος...γινετε τοσος χαμος ηδη απο κοσμο που πιστευω πλεον δε θα εχουν χρονο να τσεκαρουν τιποτα...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.736
Likes
15.144
Ταξιδεψα πριν 3 μερες για Δανια,δε μου ζητηθηκε τιποτα(εδω δε ζηταν πιστοποιητικα)..ωστοσο ουτε μεσα στο χωρο του αεροδρομιου εγινε καποιος ελεγχος...γινετε τοσος χαμος ηδη απο κοσμο που πιστευω πλεον δε θα εχουν χρονο να τσεκαρουν τιποτα...
Για το Ελ.Βενιζέλος μιλάμε ε;

Ναι,ρωτάω για Ελλάδα. Εξάλλου στις πιο πολλές χώρες της Ευρώπης έχουν καταργηθεί τα πιστοποιητικά οπότε δεν το σκέφτεσαι καν.Αλλά είχα την έγνοια αν ζητάνε κάτι στην Ελλάδα στο χώρο του αεροδρομίου.

Ήξερα πως όχι, όμως άκουσα την άποψη μήπως ζητηθεί(επειδή είναι κλειστός χώρος κλπ.)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.736
Likes
15.144
Στο lounge της Aegean στη Θεσσαλονίκη ζητήθηκε πιστοποιητικό, παρόλο που η πτήση ήταν προς χώρα που δε ζητούσε πιστοποιητικά covid
Μάλλον ήταν για να μπεις στο lounge , όχι για την παραμονή στο χώρο του αεροδρομίου.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.401
Likes
14.357
Μάλλον ήταν για να μπεις στο lounge , όχι για την παραμονή στο χώρο του αεροδρομίου.
Στο Βενιζέλος δύο φορές αυτον τον μήνα δεν ζήτησαν τίποτα.Δεν ξέρω βέβαια αν είναι σύμπτωση ή όχι.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.439
Likes
4.428
Μάλλον ήταν για να μπεις στο lounge , όχι για την παραμονή στο χώρο του αεροδρομίου.
Ναι, ήταν για το lounge, όχι για το αεροδρόμιο. Βέβαια, δεν ξέρω τι θα γινόταν αν για οποιοδήποτε λόγο δεν είχα πιστοποιητικό, δε ρώτησα να σου πω την αλήθεια
 

alma

Member
Μηνύματα
3.736
Likes
15.144
Ναι, ήταν για το lounge, όχι για το αεροδρόμιο. Βέβαια, δεν ξέρω τι θα γινόταν αν για οποιοδήποτε λόγο δεν είχα πιστοποιητικό, δε ρώτησα να σου πω την αλήθεια
Μάλλον δεν θα έμπαινες στο lounge; :)
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.087
Likes
1.956
Για το Ελ.Βενιζέλος μιλάμε ε;

Ναι,ρωτάω για Ελλάδα. Εξάλλου στις πιο πολλές χώρες της Ευρώπης έχουν καταργηθεί τα πιστοποιητικά οπότε δεν το σκέφτεσαι καν.Αλλά είχα την έγνοια αν ζητάνε κάτι στην Ελλάδα στο χώρο του αεροδρομίου.

Ήξερα πως όχι, όμως άκουσα την άποψη μήπως ζητηθεί(επειδή είναι κλειστός χώρος κλπ.)
Οχι οχι τιποτα απολυτως..μονο αν κατσεις σε lounge οπως ειδα πιο πανω ή στις καφετεριες μεσα στο αεροδρομιο...
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.080
Likes
2.494
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Και εγώ μπήκα σε lounge στο Βενιζέλος πηγαίνοντας προς Λισαβόνα πριν μια βδομάδα και δεν μου ζήτησαν τίποτα..ούτε εδώ ούτε στην επιστροφή στο αεροδρόμιο της Λισαβόνας
 

taver

Member
Μηνύματα
12.494
Likes
29.092
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το lounge είναι κλειστός χώρος εστίασης και ισχύουν οι κανόνες όπως και για τους υπόλοιπους κλειστούς χώρους εστίασης στην Ελλάδα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.239
Μηνύματα
884.576
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom