Επιστροφή/ άφιξη στην Ελλάδα και περιορισμοί covid

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.608
Likes
9.879
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Πραγματικά όμως γι΄ αυτό που λες για την επιστροφή δεν έχω καταλάβει ακόμη με ποια κριτήρια άλλους τους στέλνουν για ράπιντ κ άλλους τους αφήνουν... Αν δε κάνω λάθος έχεις κάνει 3 δόσεις εμβολίου? Γιατί κ εγώ ήρθα από τον ίδιο προορισμό με σένα και μια χαρά με άφησαν να περάσω όταν τους έδειξα το ψηφιακό πιστοποιητικό...Βέβαια εγώ προσγειώθηκα στο Ελ Βενιζέλο, όχι στο Μακεδονία... Αλλά πραγματικά δε ξέρω αν έχει σημασία... Λες να φταίει που ήρθες μέσω Ελβετίας? Δε ξέρω πραγματικά... Κοντεύω να πιστέψω ότι τελικά σε διαλέγουνε στη τύχη αν θα κάνεις ράπιντ η όχι
Ναι έχω κάνει 3 δόσεις.
Τι να σου πω, προφανώς παίρνουν δειγματοληπτικά όπως γινόταν προ Plf.
Τη προηγούμενη φορά αρχές του έτους κατά την επιστροφή, σκάναραν το Plf και μας έστειλαν για τεστ βάσει αυτού του αποτελέσματος. Τώρα απλά είδε το πιστοποιητικό εμβολιασμού και με κατεύθυνε στο χώρο δειγματολειψίας. Δε πειράζει, καλύτερα κιόλας, έτσι κι αλλιώς θα το έκανα μόνος όπως κάθε φορά που γυρνάω.
Δε μπορώ να ξέρω ποιό είναι το κριτήριο, μπορεί να έχει να κάνει με τον αλγόριθμο, μπορεί όντως και στη τύχη όπως λες. Σίγουρα και με τη χώρα προέλευσης πάντως.
Μηδέν κριτήριο, τυχαία δειγματοληψία. Εάν θες τους ζητάς να σου κάνουν τεστ, τώρα πλέον στο Ελ. Βελ. το ονομάζουν free rapid test. Η αλήθεια είναι ότι χωρίς plf θα πρέπει εάν κάνεις το rapid εκείνη την στιγμή να τους δώσεις όλα τα στοιχεία σου. Έτσι τώρα κάθεσαι και τα σημειώνεις για να σου στείλουν το αποτέλεσμα, που παίρνει κανα 3λεπτο-5λεπτο η όλη διαδικασία.

Πτήση από Βιέννη με Α321, τίγκα, 1 στους 4-5 τους έβαζαν για ράπιντ και σκάναραν πιστοποιητικά εμβολιασμού/ανάρρωσης.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλημέρα! Επειδή μόλις γύρισα από Βιέννη, να ενημερώσω πως στην επιστροφή στο Ελ. Βενιζέλος ζητούσαν επίδειξη πιστοποιητικών εμβολιασμού.
Άσχετο, αλλά μεγάλος ο ενθουσιασμός που πήγε καλά το πρώτο ταξίδι του 2022!
 
Last edited by a moderator:

Manos46

Member
Μηνύματα
596
Likes
2.482
Ταξίδι-Όνειρο
???
Επιστροφή από Βουκουρέστι (εκτός Σένγκεν) την Δευτέρα, μας ζήτησαν είτε plf είτε πιστοποιητικό εμβολιασμού. Καμία δειγματοληψία....
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
8.085
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Plf ? Δεν έχουν ενημερωθεί ακόμα αυτοί ότι καταργήθηκε !
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.591
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Από Αβάνα προς Αθήνα μέσω Γαλλίας δε ζήτησαν ούτε το πιστοποιητικό οι Γάλλοι. Στην Αθήνα έπρεπε να το δείξω.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Στους 9 μήνες το πιστοποιητικό εμβολιασμού και στους 6 μήνες το πιστοποιητικό νόσησης.

Στο 9μηνο το πιστοποιητικό εμβολιασμού και στο 6μηνο το πιστοποιητικό νόσησης
Βέβαια δεν έχει περαστεί ακόμα.Αν μπει κάποιος τώρα, το βλεπει ακόμα στο 3μηνο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.238
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom