Επιστροφή/ άφιξη στην Ελλάδα και περιορισμοί covid

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Βέβαια δεν έχει περαστεί ακόμα.Αν μπει κάποιος τώρα, το βλεπει ακόμα στο 3μηνο.
Είπαν ότι θα το κάνουν και αυτό επειδή τους το λέει η ΕΕ, δεν έχουν πει ακόμα πότε θα ξεκινήσει να ισχύει.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Στο Ελ. Βενιζέλος για να φύγουμε για εξωτερικό δεν ζητήθηκε τίποτα. Στις χώρες που ταξιδέψαμε (Βουλγαρία, Ρουμανία) δεν ζητήθηκε απολύτως τίποτα πουθενά σε κανένα χώρο. Η ζωή και τα ταξίδια είναι ακριβώς όπως παλιά,κανείς δεν σκανάρει,κανείς δεν ζητά ,ούτε συζητά για πιστοποιητικά.

Στο Ελ.Βενιζέλος ζητούν πιστοποιητικά για επιστροφή στην Ελλάδα. Εμβόλιο/ανάρρωση ή αρνητικό τεστ.
Ακριβώς το ίδιο και στη δική μου περίπτωση. Αναχώρηση από Αθήνα, δε ζήτησαν τίποτα για Covid, άφιξη Βιέννη, επίσης τίποτα, επιστροφή Αθήνα ζητούσαν πιστοποιητικό εμβολιασμού. Go figure.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ακριβώς το ίδιο και στη δική μου περίπτωση. Αναχώρηση από Αθήνα, δε ζήτησαν τίποτα για Covid, άφιξη Βιέννη, επίσης τίποτα, επιστροφή Αθήνα ζητούσαν πιστοποιητικό εμβολιασμού. Go figure.
Μα γιατί σου ακούγεται κουλό αυτό; Πότε νοιάζει περισσότερο τις Αρχές να ελέγξει κάποιον εάν έχει κόβιντ ή πληρεί τις προϋποθέσεις, όταν βγαίνει από την χώρα ή όταν μπαίνει;
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Ακριβώς το ίδιο και στη δική μου περίπτωση. Αναχώρηση από Αθήνα, δε ζήτησαν τίποτα για Covid, άφιξη Βιέννη, επίσης τίποτα, επιστροφή Αθήνα ζητούσαν πιστοποιητικό εμβολιασμού. Go figure.
Η εισαγωγη αρρωστου ειναι το προβλημα, οχι η εξαγωγη. Το κανει απο περσι η Μαλτα, εμβολιασε και τα πομολα και οταν πας εμβολιασμενος Μαλτα εισαι χαλαρος απο περσι.
Οχι οτι δεν μπορει να κολλησεις, αλλα αποφευγουν ετσι να πληρωνουν νοσοκομεια για ασθενεις τουριστες. Στην Ελλαδα οι εισαγωγες σε νοσοκομεια αυξανονται τωρα, ας το σημειωσουμε.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Επιστροφή από Κροατία το πρωί στο Μακεδονία κ επιτέλους ένιωσα ότι ταξιδεύω περίπου όπως παλιά. Έλεγχος ταυτότητας/ διαβατηρίου μόνο κ ...έξω από την πόρτα. Μου φάνηκε αδιανόητα εύκολα! Έχοντας συνηθίσει αυτούς τους μήνες να ταξιδεύω με ένα πάκο χαρτιά παραμάσχαλα, ήταν ευχάριστη έκπληξη.
Στο υπόλοιπο σκέλος του ταξιδιού, απολύτως κανένας έλεγχος από τις αεροπορικές.
Έλεγχος κροατικού plf κ πιστοποιητικό εμβολιασμού κατά την άφιξη στην Κροατία από τους αστυνομικούς, ομοίως κ στα οδικά σύνορα Σλοβακίας Κροατίας στην επιστροφή και μόνο Έλεγχος των πιστοποιητικών-αφού η Σλοβενία έχει καταργήσει οποιαδήποτε προϋπόθεση για την είσοδο στη χώρα .
Επιτόπου δε ζητούσε κανείς τίποτα κ πουθενά αλλά μια μασκούλα λίγο πολύ όλοι τη φορούσαν σε μαγαζιά, μουσεία κ ταξί.
ΥΣ πάγωσε μέχρι κι η ...μύξα μας, πέσαμε σε κύμα βαρυχειμωνιάς κ είναι πολύ ωραίο να γυρνάς στην άνοιξη κ σε ευχάριστη θερμοκρασία.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μα γιατί σου ακούγεται κουλό αυτό; Πότε νοιάζει περισσότερο τις Αρχές να ελέγξει κάποιον εάν έχει κόβιντ ή πληρεί τις προϋποθέσεις, όταν βγαίνει από την χώρα ή όταν μπαίνει;
Δε μου φαίνεται κουλό, καταλαβαίνω τη λογική, απλά ήταν η πρώτη φορά που μου έτυχε. Χρειαζόταν να ταξιδεύω αρκετά μέσα στην πανδημία για επαγγελματικούς λόγους και ήταν αυστηροί οι έλεγχοι (στην Αυστρία σε κάποιο σημείο ήθελαν βεβαιώσεις από τη δουλειά μου ότι ταξιδεύω για επαγγελματικούς λόγους).
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
΄Εχουμε σημερινή ανακοίνωση της ΥΠΑ για πτήσεις εσωτερικού.

9 μήνες το πιστοποιητικό εμβολιασμού(βασικός εμβολιασμός) και χωρίς χρονικό περιορισμό με την ενισχυτική δόση.

6 μήνες το πιστοποιητικό νόσησης.

Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας - Νέα
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.387
Θα ήθελα τη βοήθεια του κοινού: επιστρέφοντας από χώρες της ΕΕ τις τελευταίες μέρες, σας ελέγχουν τα πιστοποιητικά ή το τεστ αν είστε ανεμβολιαστοι; Προχθές που γυρίσαμε από Πορτογαλία δεν τσέκαραν απολύτως τίποτα. Με ενδιαφέρει η επιστροφή από Γερμανία σε λίγες μέρες.
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.128
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Από Ελβετία που γύρισα σήμερα και δεν είναι είναι και ΕΕ, δεν τσεκαραν τίποτα. Νομίζω αυτό είναι το μοτίβο πλέον.
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Τελικά για εμβολιασμένους χρειάζεται rapid κατά την επιστροφή από Αμερική;Η Turkish μου λέει ότι χρειάζεται για την άφιξη στην Ελλάδα ,εγώ διαβάζω ότι δεν απαιτείται τπτ άλλο εκτός από βεβαίωση εμβολιασμου
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.679
Likes
50.536
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θα ήθελα τη βοήθεια του κοινού: επιστρέφοντας από χώρες της ΕΕ τις τελευταίες μέρες, σας ελέγχουν τα πιστοποιητικά ή το τεστ αν είστε ανεμβολιαστοι; Προχθές που γυρίσαμε από Πορτογαλία δεν τσέκαραν απολύτως τίποτα. Με ενδιαφέρει η επιστροφή από Γερμανία σε λίγες μέρες.
Εμένα από Γαλλία, τσέκαραν το πιστοποιητικό εμβολιασμού στην άφιξη, ρώτησαν στην επιβιβαση επιστροφής αλλά δε ζητησαν να το δουν.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.129
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Τελικά για εμβολιασμένους χρειάζεται rapid κατά την επιστροφή από Αμερική;Η Turkish μου λέει ότι χρειάζεται για την άφιξη στην Ελλάδα ,εγώ διαβάζω ότι δεν απαιτείται τπτ άλλο εκτός από βεβαίωση εμβολιασμου
Δεν ταξιδεψα προσφατα αλλα νομίζω, αν δεν κανω λαθος, οτι εχει αρκετο καιρο πλέον που γυρνας απο Αμερικη χωρις test... Βγαλε καμια φωτοτυπία η κατέβασε στο κινητο το τι χρειάζεται να το δείξεις στους υπαλληλους αν δημιουργησουν προβλημα.. Αλλιως αν επιμένουν rapid στο αεροδρομιο...Θεωρώ δε θα έχεις θεμα ομως..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom