Επιστροφή/ άφιξη στην Ελλάδα και περιορισμοί covid

Konstantina_t

Member
Μηνύματα
20
Likes
13
Ναι η κάρτα καλύπτει τα έξοδα νόσησης/νοσηλείας.Μιλούσα παραπάνω για τα έκτακτα έξοδα της καραντίνας(ειδική διαμονή σε ξενοδοχείο,φαγητά κτλ) αν χρειασθεί να μπεις καραντίνα στον τόπο αναχώρησης και σε περίπτωση που το τεστ βγει θετικό.
Μόλις μίλησα με 1 ασφαλιστική την Insurance Beyond και μου είπαν πως η μόνη ασφάλεια που μπορεί να παρέχουν όλες οι ασφαλιστικές είναι τα έξοδα σε περίπτωση νοσηλείας σε νοσοκομείο και όχι τα έξοδα διαμονής σε περίπτωση καραντίνας σε ξενοδοχείο. Τον ρώτησα επίσης αν η Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας καλύπτει αυτά τα έξοδα και μου είπε ότι δεν γνωρίζει αν τα καλύπτει λόγω covid! Γνωρίζει κάποιος κάτι ρε παιδιά ; Μου λένε βλακείες ;
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μόλις μίλησα με 1 ασφαλιστική την Insurance Beyond και μου είπαν πως η μόνη ασφάλεια που μπορεί να παρέχουν όλες οι ασφαλιστικές είναι τα έξοδα σε περίπτωση νοσηλείας σε νοσοκομείο και όχι τα έξοδα διαμονής σε περίπτωση καραντίνας σε ξενοδοχείο. Τον ρώτησα επίσης αν η Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας καλύπτει αυτά τα έξοδα και μου είπε ότι δεν γνωρίζει αν τα καλύπτει λόγω covid! Γνωρίζει κάποιος κάτι ρε παιδιά ; Μου λένε βλακείες ;
Οταν κάνεις κάποια ταξιδιωτική ασφάλεια οπωσδήποτε τσεκάρεις τι καλύπτει και τι όχι.
Η Ευρωπαική κάρτα σε καλύπτει σε ότι αφορά νοσηλίες κλπ στα δημόσια συστήματα υγείας αλλά φυσικά όχι αν χρειαστεί να μείνεις κάπου καραντίνα επειδή ναι μεν νοσείς αλλά δεν έχεις ανάγκη περίθαλψης.
Για την ιδιωτική ασφάλεια τσέκαρε να σε καλύπτει για covid. Εγώ έβγαλα μια άκρη πριν λίγο ψάχνοντας για δικό μου θέμα αν θέλεις στείλε μου inbox να σε ενημερώσω.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.279
Μόλις μίλησα με 1 ασφαλιστική την Insurance Beyond και μου είπαν πως η μόνη ασφάλεια που μπορεί να παρέχουν όλες οι ασφαλιστικές είναι τα έξοδα σε περίπτωση νοσηλείας σε νοσοκομείο και όχι τα έξοδα διαμονής σε περίπτωση καραντίνας σε ξενοδοχείο. Τον ρώτησα επίσης αν η Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας καλύπτει αυτά τα έξοδα και μου είπε ότι δεν γνωρίζει αν τα καλύπτει λόγω covid! Γνωρίζει κάποιος κάτι ρε παιδιά ; Μου λένε βλακείες ;
Η Ευρωπαϊκή κάρτα καλύπτει έκτακτη περίθαλψη/ασθένεια.Λογικά θα καλύπτει και covid.Δεν είναι δουλειά της ιδιωτικής ασφαλιστικής να το ξέρει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.971
Μόλις μίλησα με 1 ασφαλιστική την Insurance Beyond και μου είπαν πως η μόνη ασφάλεια που μπορεί να παρέχουν όλες οι ασφαλιστικές είναι τα έξοδα σε περίπτωση νοσηλείας σε νοσοκομείο και όχι τα έξοδα διαμονής σε περίπτωση καραντίνας σε ξενοδοχείο. Τον ρώτησα επίσης αν η Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας καλύπτει αυτά τα έξοδα και μου είπε ότι δεν γνωρίζει αν τα καλύπτει λόγω covid! Γνωρίζει κάποιος κάτι ρε παιδιά ; Μου λένε βλακείες ;
Η ευρωπαικη καρτα καλυπτει ΟΛΑ τα εξοδα περιθαλψης, κοβιντ και μη, σε νοσοκομειο, οχι σε ξενοδοχειο.
Για ξενοδοχεια, φαγητο κλπ πρεπει να ψαξεις πολυ για να βρεις καλυψη , ΑΝ βρεις. Ειναι ρισκο μονο οικονομικο, οχι υγειας αφου δεν θα σε βλεπει γιατρος.
 
D

Delmem38130

Guest
στις ειδησεις στο mega ειπαν οτι το pcr για εισοδο στην Ελλαδα, θα εινα μονο για την περιοδο των εορτων.. εχετε δει καπου καποια επισημη ανακοινωση που να το ξεκαθαριζει?
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
στις ειδησεις στο mega ειπαν οτι το pcr για εισοδο στην Ελλαδα, θα εινα μονο για την περιοδο των εορτων.. εχετε δει καπου καποια επισημη ανακοινωση που να το ξεκαθαριζει?
Επίσημη θα είναι η Κ.Υ.Α. η οποία ακόμη να κυκλοφορήσει....Εγώ χθες άκουσα ώς τις 31/01. Ωστόσο νομίζω το ως πότε δεν το γνωρίζει κανείς ακόμη. Ανάλογα με την πορεία της Ο.
 
D

Delmem38130

Guest
Επίσημη θα είναι η Κ.Υ.Α. η οποία ακόμη να κυκλοφορήσει....Εγώ χθες άκουσα ώς τις 31/01. Ωστόσο νομίζω το ως πότε δεν το γνωρίζει κανείς ακόμη. Ανάλογα με την πορεία της Ο.
είναι απαράδεκτο να μην υπάρχει καμία επίσημη ενημέρωση μέχρι τώρα
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
είναι απαράδεκτο να μην υπάρχει καμία επίσημη ενημέρωση μέχρι τώρα
μα τι λες? ειμαστε σε επειγουσα παγκοσμια κατασταση. δεν ειναι ελληνικο το θεμα. ολες οι χωρες τα ιδια κανουν. εδω αλλοι εν πτησει εμαθαν οτι τους περιμενει καραντινα σε πολυ πιο προηγμενα κρατη. πανδημια+ταξιδι= αναλαμβανουμε τα ρισκα μας. καντε ασφαλεια. κ προσευχη.
η παμε σε ασφαλη κρατη. Λ.Δ.της Κορεας, Νιγηρας, Τανζανια. οπου δεν υπαρχει ιος.
 

ribo7

Member
Μηνύματα
177
Likes
170
Το "επείγουσα παγκόσμια κατάσταση" δε δικαιολογεί το να βγαίνει μια ασαφή ανακοίνωση από το Υπουργείο Υγείας, και το επισημο travel.gov.gr να μην ειναι ενημερωμένο. Ψαχνόμαστε εμείς οι Έλληνες, φαντάζομαι πόσο χαοτικά θα είναι για τουρίστες να βγάλουν άκρη. Αντίστοιχα για άλλες χώρες όταν προβαίνουν σε τέτοιες κινήσεις.
Επίσης, το PCR πότε το τσεκάρουν γενικά? Στο αεροδρόμιου εξωτερικού αναχώρησης? Αρμοδιότητα της ασφάλειας του αεροδρομίου ή της αεροπορικής στο onboarding? 'Αρα οι αεροπορικές πρέπει να ενημερωθούν αμεσότατα.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Μπορεί κάποιος να ανεβάσει το επίσημο σαιτ στο οποίο ανεβάζουν τις νέες αποφάσεις?
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.268
Likes
7.852
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Τικ Τακ, τικ τακ Τικ Τακ, τικ τακ Τικ Τακ, τικ τακ περιμένοντας την ΚΥΑ !!! :sharkisland: Κάπως έτσι αισθάνομαι για το τι θα διαβάσω .....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.971
Τικ Τακ, τικ τακ Τικ Τακ, τικ τακ Τικ Τακ, τικ τακ περιμένοντας την ΚΥΑ !!! :sharkisland: Κάπως έτσι αισθάνομαι για το τι θα διαβάσω .....
Καλυτερα να περιμενεις τη συσκεψη κορυφης για την Ο και πιθανες εναρμονισμενες αποφασεις (πρωινη ανακοινωση του ΠΘ).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom