Επιστροφή/ άφιξη στην Ελλάδα και περιορισμοί covid

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
καθώς δεν αρκεί ο χρόνος για να καλυφθούν τα εμβολιαστικά κενά που εξακολουθούν να υπάρχουν»,
Ε ναι, αν εμβολιαζόμαστε για να μην πληρώσουμε 100αρια ή γιατί μας το επιβάλουν με το έτσι θέλω και δεν θέλουμε να καταλάβουμε τι κάνουν τα εμβόλια και σε τι χρησιμεύουν, τότε σίγουρα δεν αρκεί ο χρόνος!....
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Πάντως σε τηλεφωνική επικοινωνία με την Aegean χθες δεν είχαν λάβει κάποια ενημέρωση ακόμα, όπως επίσης δεν έχει ενημερωθεί ακόμα και το travel.gov στο οποίο επίσης αναφέρει ότι το πιστοποιητικό νόσησης ισχύει για 6 μήνες για την είσοδο στην Ελλάδα. Και το ερώτημα μου είναι το εξής: Κάποιος που θέλει να ταξιδέψει στην Ελλάδα εάν η αεροπορική εταιρία δεν είναι ενημερωμένη και το επίσημο site για τα ταξίδια της χώρας δεν αναφέρει κάτι τι κάνει;;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Πάντως σε τηλεφωνική επικοινωνία με την Aegean χθες δεν είχαν λάβει κάποια ενημέρωση ακόμα, όπως επίσης δεν έχει ενημερωθεί ακόμα και το travel.gov στο οποίο επίσης αναφέρει ότι το πιστοποιητικό νόσησης ισχύει για 6 μήνες για την είσοδο στην Ελλάδα. Και το ερώτημα μου είναι το εξής: Κάποιος που θέλει να ταξιδέψει στην Ελλάδα εάν η αεροπορική εταιρία δεν είναι ενημερωμένη και το επίσημο site για τα ταξίδια της χώρας δεν αναφέρει κάτι τι κάνει;;
Υποτίθεται ότι θα ενημερωθούν οι αεροπορικές καθώς το μέτρο ισχύσει από την Κυριακή 19/12.
 

stratman_

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Παρακαλώ δύο διευκρινίσεις,

Το 48ωρο ξεκινάει όταν αναχωρώ απο Ελλάδα ή όταν φτάνω στον προορισμό μου;
Το 48ωρο τελειώνει όταν αναχωρώ απο τον προορισμό μου ή όταν προσγειώνομται στην Ελλάδα;

Ευχαριστώ
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Υποτίθεται ότι θα ενημερωθούν οι αεροπορικές καθώς το μέτρο ισχύσει από την Κυριακή 19/12.
Φαντάζομαι το ίδιο θα συμβεί και στο travel.gov, διότι από την Aegean μου είπαν ότι πρώτα θα ενημερωθει αυτό και επειτα οι εταιρίες
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Για πτήσεις χωρις ανταπόκριση το τεστ τελικά πρέπει να γίνει τις τελευταίες 48 ωρες μέχρι την αναχώρηση η μεχρι την αφιξη Ελλαδα?? Υπαρχει καπου γραμμενο κατι η γνωρίζει κάποιος?? Κιεγω πεταω 10 παρα και φτανω 2?? Αρα πρέπει να κανω τεστ μετα τις 10 ας πουμε η μετα τις 2 για να είμαι κομπλέ?
 

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Πάντως σε τηλεφωνική επικοινωνία με την Aegean χθες δεν είχαν λάβει κάποια ενημέρωση ακόμα, όπως επίσης δεν έχει ενημερωθεί ακόμα και το travel.gov στο οποίο επίσης αναφέρει ότι το πιστοποιητικό νόσησης ισχύει για 6 μήνες για την είσοδο στην Ελλάδα. Και το ερώτημα μου είναι το εξής: Κάποιος που θέλει να ταξιδέψει στην Ελλάδα εάν η αεροπορική εταιρία δεν είναι ενημερωμένη και το επίσημο site για τα ταξίδια της χώρας δεν αναφέρει κάτι τι κάνει;;
To παίρνει απόφαση πως θα πληρώσει το τεστ, ελπίζοντας μέχρι τελευταία στιγμή ότι μπορεί να το προσφέρουν δωρεάν, όπως το καλοκαίρι.

Πάντως η ανακοίνωση του Υπ. Υγείας είναι ότι να 'ναι από άποψη μετάδοσης πληροφορίας. Τη βρίσκω ασαφή και σα να θέλουν να "κρύψουν" ότι το πράσινο πιστοποιητικό πάει περίπατο. Μη σχολιάσω ότι δε διευκρινίζει αρκετά, π.χ. τι εννοεί με τις 48 ώρες (ώρα άφιξης?), ισχύει και για παιδιά, κλπ.
Και γενικά, δε βλέπω να παίζει πολύ το θέμα στα sites, περα από την απλή αναπαραγωγή της ανακοίνωσης. Έκπληξη η απόφαση και πάει να περαστεί στα μουλωχτά (δε το λέω συνομωσιολογικά, αλλά έτσι το εκλαμβάνω).
Για το travel.gov.gr που δεν έχει ενημερωθεί, δεν εκπλήσσομαι, όταν μπαίνω και βλέπω πρώτη πρόταση ότι "Η Ελλάδα άνοιξε στις 14 Μαΐου"!! Σε μια τόση ευμετάβλητη εποχή πανδημίας, κρατάνε ακόμα πληροφορίες προ εξαμήνου!!

Τώρα για το σκεπτικό της απόφασης, δεν είμαι ειδικός να σχολιάσω, φαντάζομαι πως χώρες όπως Ιταλία, Ελλάδα θέλουν να φυλάξουν τα νώτα τους για τις γιορτές και μέχρι να αυξηθεί το ποσοστό αυτών που θα κάνουν την 3η δόση. Θεωρώ ότι η όμικρον ήρθε σε "ακατάλληλη" στιγμή σχετικά με το πότε θα είχαμε μεγάλη μάζα εμβολιασμένων με 3η δόση. Τώρα τι θα φέρει η Ο, άλλη κουβέντα.
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Εκτός από το κόστος του pcr στην εξίσωση πλέον μπαίνει και η ταξιδιωτική ασφάλεια για να καλύψει το κόστος της καραντίνας σε περίπτωση θετικού αποτελέσματος στο τεστ.΄Ισως ακόμη και για προορισμούς εντός Ευρώπης.

Το επάγγελμα μου δεν είναι ασφαλιστικός σύμβουλος :haha:
 

Konstantina_t

Member
Μηνύματα
20
Likes
13
Εκτός από το κόστος του pcr στην εξίσωση πλέον μπαίνει και η ταξιδιωτική ασφάλεια για να καλύψει το κόστος της καραντίνας σε περίπτωση θετικού αποτελέσματος στο τεστ.΄Ισως ακόμη και για προορισμούς εντός Ευρώπης.

Το επάγγελμα μου δεν είναι ασφαλιστικός σύμβουλος :haha:
Αν έχεις Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας δεν σου καλύπτονται τα έξοδα σε περίπτωση νόσησης; χρειάζεσαι και ταξιδιωτική ασφάλεια;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Αν έχεις Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας δεν σου καλύπτονται τα έξοδα σε περίπτωση νόσησης; χρειάζεσαι και ταξιδιωτική ασφάλεια;
Ναι η κάρτα καλύπτει τα έξοδα νόσησης/νοσηλείας.Μιλούσα παραπάνω για τα έκτακτα έξοδα της καραντίνας(ειδική διαμονή σε ξενοδοχείο,φαγητά κτλ) αν χρειασθεί να μπεις καραντίνα στον τόπο αναχώρησης και σε περίπτωση που το τεστ βγει θετικό.
 

LTS

Member
Μηνύματα
25
Likes
48
Αυτό που πραγματικά με εξοργίζει, δεν είναι μόνο ότι βάζει στην ίδια κατηγορία όσους έχουν κάνει το εμβόλιο και όσους δεν το έχουν κάνει, αλλά και ότι ενώ "θεωρητικά" ισχύει από τις 19 του Μήνα, ακόμη ΔΕΝ υπάρχει κάπου επίσημα αναλυτικά το τι θα ισχύει, για ενήλικους, παιδιά, κτλ.. Δηλαδή πως θα οργανωθούν όσοι θέλουν ή έχουν κανονίσει να ταξιδέψουν ???
Απλά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ !!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.685
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom