Επιστροφή/ άφιξη στην Ελλάδα και περιορισμοί covid

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Παντως, απ' ότι καταλαβαίνω, αν εχω 12% πιθανότητα να βγει θετικό το PCR, καλύτερα να μην το ρισκάρω...
Αν κανεις τωρα εκει που εισαι ενα rapid απλα για να το τσεκαρεις αν βγει θετικο ξανα μπαινεις καραντινα;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν κανεις τωρα εκει που εισαι ενα rapid απλα για να το τσεκαρεις αν βγει θετικο ξανα μπαινεις καραντινα;
Πιθανότατα. Δεν έχω τσεκαρει τι γινεται στην Κοστα Ρικα. Πάντως έχω μαζί μου ενα ακόμα self test, θα το κάνω πριν πάω να κανω επίσημο τεστ...
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
815
Likes
10.288
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Παντως, απ' ότι καταλαβαίνω, αν εχω 12% πιθανότητα να βγει θετικό το PCR
Πρέπει να ξέρεις όμως ότι η μελέτη που ανέφερα πιο πάνω όπως και αυτή που ανέφερε ο @x7777 αφορούσαν ασθενείς που νόσησαν το 2020, ήταν δηλαδή ανεμβολίαστοι.Δεν έχω διαβάσει αντίστοιχη μελέτη που να αφορά εμβολιασμένους οι οποίοι νόσησαν αλλά έχω την αίσθηση ότι στην ομάδα αυτή το ποσοστό θετικότητας του PCR μετά την ανάρρωση θα είναι μικρότερο.Επίσης να ξέρεις ότι οι μελέτες βρήκαν ορισμένους παράγοντες οι οποίοι ήταν επιβαρυντικοί για τη θετικότητα του PCR και αυτοί ήταν το φύλο,η διάρκεια νοσηλείας,η ύπαρξη υποκείμενης νόσου,η βαρύτητα των συμπτωμάτων και η ανάγκη χορήγησης αντιβιοτικών και/ή κορτιζόνης.Αρα όπως βλέπεις το 12% εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πρέπει να ξέρεις όμως ότι η μελέτη που ανέφερα πιο πάνω όπως και αυτή που ανέφερε ο @x7777 αφορούσαν ασθενείς που νόσησαν το 2020, ήταν δηλαδή ανεμβολίαστοι.Δεν έχω διαβάσει αντίστοιχη μελέτη που να αφορά εμβολιασμένους οι οποίοι νόσησαν αλλά έχω την αίσθηση ότι στην ομάδα αυτή το ποσοστό θετικότητας του PCR μετά την ανάρρωση θα είναι μικρότερο.Επίσης να ξέρεις ότι οι μελέτες βρήκαν ορισμένους παράγοντες οι οποίοι ήταν επιβαρυντικοί για τη θετικότητα του PCR και αυτοί ήταν το φύλο,η διάρκεια νοσηλείας,η ύπαρξη υποκείμενης νόσου,η βαρύτητα των συμπτωμάτων και η ανάγκη χορήγησης αντιβιοτικών και/ή κορτιζόνης.Αρα όπως βλέπεις το 12% εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
Ναι, αλλά ακόμα κι όλοι οι παραγοντες είναι ευνοϊκοί και το 12% γίνει π.χ. 2%, παραμένει μεγάλο ως ρίσκο του να χασω την πτήση και να μείνω καραντίνα στον Παναμά...
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ναι, αλλά ακόμα κι όλοι οι παραγοντες είναι ευνοϊκοί και το 12% γίνει π.χ. 2%, παραμένει μεγάλο ως ρίσκο του να χασω την πτήση και να μείνω καραντίνα στον Παναμά...
Συμφωνώ με την άποψη να μη κάνεις το PCR, αλλά το rapid. Στο κάτω-κάτω της γραφής από την στιγμή που έχεις μόνο 1,5 ώρα Κωνσταντινούπολη, άρα φαίνεται ότι το συνολικό σου ταξίδι δε θα είναι άνω των 20 ωρών, οπότε άμα πας στο αεροδρόμιο του Παναμά 4 ώρες πριν την πτήση και κάνεις το τεστ εκεί, οριακά μεν, αλλά είσαι καλυμμένος με το να πετάξεις.

'Αμα μπερδευτούν στο gate της Κωνσταντινούπολης με τις τοπικές ώρες του Παναμά και με την διαφορά ώρας, τότε καλύτερα να αλλάξουν δουλειά. Και στη τελική καλύτερα να σου αρνηθούν επιβίβαση και να σου πουν να κάνεις τεστ για να μπεις στο IST-ATH, παρά να έχεις θέμα με καραντίνα στο Παναμά!

Fingers crossed Κώστα, καλή συνέχεια στο ταξίδι και Καλή Χρονιά!
 

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.029
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Να πω και εγώ τη δική μου εμπειρία από την επιστροφή μου χτες στην Ελλάδα από την Πορτογαλία. Κάναμε ραπίντ την προηγούμενη της πτήσης μας,προχτές, σχεδόν 24 ώρες πριν την άφιξη μας στην Ελλάδα (για την ακρίβεια 23 ώρες πριν την άφιξη μας με την διαφορά των 2 ωρών που μας χωρίζουν από την Πορτογαλία). Μας έλεγξαν το ραπίντ και το plf στο αεροδρόμιο της Λισαβόνας. Φτάνοντας στο Βενιζέλος μας έλεγξαν μονο το plf. Ακολούθησε μετεπιβίβαση για Θεσσαλονίκη. Στη Θεσσαλονίκη κανένας έλεγχος.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Να πω και εγώ τη δική μου εμπειρία από την επιστροφή μου χτες στην Ελλάδα από την Πορτογαλία. Κάναμε ραπίντ την προηγούμενη της πτήσης μας,προχτές, σχεδόν 24 ώρες πριν την άφιξη μας στην Ελλάδα (για την ακρίβεια 23 ώρες πριν την άφιξη μας με την διαφορά των 2 ωρών που μας χωρίζουν από την Πορτογαλία). Μας έλεγξαν το ραπίντ και το plf στο αεροδρόμιο της Λισαβόνας. Φτάνοντας στο Βενιζέλος μας έλεγξαν μονο το plf. Ακολούθησε μετεπιβίβαση για Θεσσαλονίκη. Στη Θεσσαλονίκη κανένας έλεγχος.
Στην Πορτογαλία βρήκατε εύκολα να κάνετε rapid; Πόσο σας στοίχισε;
 

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.029
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Στην Πορτογαλία βρήκατε εύκολα να κάνετε rapid; Πόσο σας στοίχισε;
Καναμε 2 φορές ραπίντ γιατί χρειαζόταν να το δείξουμε στο δεύτερο ξενοδοχείο που μείναμε όταν πήγαμε στη Λισαβόνα (στο πρώτο στο Πόρτο,μπήκαμε με το ελληνικό ραπίντ).
Στο Πόρτο βρήκαμε εύκολα,είχε μια τέντα έξω από το στάδιο του Ντραγκαο,στήθηκαμε στην ουρά και κάναμε με 10€/άτομο. Μας έδωσαν το αποτέλεσμα εκτυπωμένο μέσα σε ένα τεταρτακι.
Στη Λισαβόνα,ήταν αλλιώς το σύστημα. Κάναμε registration στο site: travelcheck-in.app το οποίο σκαναραμε επίσης από μια τέντα που ήταν στημένη σε κάποιο σημείο κάπου στο κέντρο της πόλης. Εκεί,έπρεπε να κλείσεις ραντεβού για να πας για το τεστ. Κλείσαμε για την παραμονή του ταξιδιού μας το απόγευμα. Μας κόστισε 25€/άτομο και το κάναμε σε εκείνη την τέντα όπου βρήκαμε την ηλεκτρονική διεύθυνση για το registration (παρότι στην αρχή νομίζαμε ότι κλείσαμε ραντεβού σε κάποιο φαρμακείο!) Μας έστειλαν το αποτέλεσμα σε mail.
 

Sofika

New Member
Μηνύματα
2
Likes
8
Επιστροφή από Ρώμη 4/1 βράδυ στο αεροδρόμιο Μακεδονία. Στη Ρώμη κάναμε ράπιντ σε φαρμακείο, μετά από ραντεβού, που κλείσαμε με δυσκολία τέσσερις μέρες νωρίτερα. Μπορείς και χωρίς ραντεβού σε κάποια φαρμακεία, αλλά στα περισσότερα χρειαζόταν, γιατί υπήρχε μεγάλη ζήτηση. Κόστος 20 ευρώ το άτομο. Μας ενημέρωσαν τηλεφωνικά για το αποτέλεσμα ( αφού τους παρακάλεσα ) σε μισή ώρα και με mail έστειλαν έγγραφο, λεπτομερές και πλήρες, μετά από τρεις ώρες. Δεν ζήτησαν το ράπιντ στην επιβίβαση στη Ρώμη (αεροδρόμιο Τσιαμπίνο), αλλά oύτε στην άφιξη στο αεροδρόμιο Μακεδονία, αλλά μόνο τα πιστοποιητικά εμβολιασμού. Από τα 5 εστιατόρια που επισκέφτηκα στη Ρώμη μόνο σε ένα ζήτησαν και έλεγξαν το πιστοποιητικό εμβολιασμού. Στα περισσότερα, δε, τα τραπέζια σχεδόν ακουμπούσαν μεταξύ τους και σε κανένα δεν υπήρχε αντισηπτικό πάνω στο τραπέζι.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Να αναφέρω ότι το θέμα PCR μετά από νόσηση είναι όντως μεγάλος κίνδυνος, ειδικά σε χώρες όπου το rapid είναι δυσεύρετο. Στην Τουρκία που βρισκόμαστε οικογενειακώς έψαξα rapid παντού μιας και ο μικρός μου είχε νοσήσει στα τέλη Νοέμβρη και φοβόμουν ένα ψευδώς θετικό τεστ αλλά δεν βρήκα πουθενά, όλοι κάνουν pcr. Άκουσα ότι rapid κάνουν μόνο στα αεροδρόμια, αλλά εμείς επιστρέφουμε αύριο οδικώς στην Ελλάδα. Τελικά ευτυχώς αρνητικός ο μικρός στο PCR (παρεμπιπτόντως 250 TL το κεφάλι, δηλ περίπου 16-17 ευρώ η τιμή), οπότε όλα καλά.

Γενικά πάντως στην Τουρκία το rapid είναι κάτι άγνωστο, κάτι self test που είχαμε μαζί μας τα κοιτούσαν όπως τα καθρεφτάκια οι ιθαγενείς.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.271
Likes
7.883
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Στην μεσημεριανή άφιξη μας από Μόναχο , έλεγχος με σκανάρισμα του qr στο plf ,και ανάλογα , προώθηση για ραπίντ. Στην αναχώρηση από εκεί , ενδελεχής έλεγχος και στο τεστ ,ώρα ημέρα διεξαγωγής, και καλώς ήρθαμε .....
 

dimistr

Member
Μηνύματα
176
Likes
63
Μόλις φτάσαμε από Βιέννη....από Βιέννη δεν μας έλεγξαν πουθενά τα διαβατήρια μας .. στην πύλη ήταν μια κυρία που φώναζε τα τεστ κ τα plf.... Ήταν πολύ στην τσίτα.... Τα δικά μας από Σλοβακία δεν μπορούσαν να τα περάσουν στο σύστημα κ τα έκαναν χειρόγραφα αλλά οκ...δεν μας είπε τπτ...
Όταν φτάσαμε Αθήνα...επειδή η επόμενη μας πτήση έφευγε μετά από 30 λεπτά...περάσαμε σφαίρα τον ελενχο ..μας ρώτησε για το plf κ επειδή ήταν στο όνομα του συζύγου πήγε για τεστ... Εγώ κ τα παιδιά όχι.... Πάνω μόνο στην πύλη για Χανιά μας ζήτησαν ξανά πιστοποιητικα...plf... Εμβόλιο κ rapit για τα παιδιά....
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom