Επιστροφή/ άφιξη στην Ελλάδα και περιορισμοί covid

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Γιατί είναι διέλευση όχι διαμονή. Από όσα διάβασα δεν απαιτείται για το τράνζιτ τεστ ή plf -μόνο για τον τόπο προορισμού. Απλά ρωτάω και εδώ αν είχε κάποιος την εμπειρία από τη στιγμή που επιβλήθηκε το μέτρο.
Ναι τώρα κατάλαβα τι εννοείς. Ρώτα την αεροπορική όπως λέει κι ο "ψηλός" αλλά εγώ θα έκανα ένα rapid να υπάρχει, αν αρκεί για τη χώρα αυτό και δε θέλει pcr.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γιατί είναι διέλευση όχι διαμονή. Από όσα διάβασα δεν απαιτείται για το τράνζιτ τεστ ή plf -μόνο για τον τόπο προορισμού. Απλά ρωτάω και εδώ αν είχε κάποιος την εμπειρία από τη στιγμή που επιβλήθηκε το μέτρο.
Σε καποιες χωρες οι περιορισμοί ισχύουν και για transit (π.χ. ΗΠΑ), σε κάποιες άλλες όχι (π.χ. Τουρκία). Πρεπει να δεις τι ισχύει για εκεί που θες.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.569
Likes
12.752
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Σε καποιες χωρες οι περιορισμοί ισχύουν και για transit (π.χ. ΗΠΑ), σε κάποιες άλλες όχι (π.χ. Τουρκία). Πρεπει να δεις τι ισχύει για εκεί που θες.
Το είδα. Δεν το απαιτούν. Απλά έχω άγχος μήπως πέσω σε κανέναν κουφιοκέφαλο στα counter κατά την επιβίβαση και τρέχω να βγάλω άκρη....Είπα μήπως κάποιος από εμάς είχε παρόμοια εμπειρία αυτές τις μέρες.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Το είδα. Δεν το απαιτούν. Απλά έχω άγχος μήπως πέσω σε κανέναν κουφιοκέφαλο στα counter κατά την επιβίβαση και τρέχω να βγάλω άκρη....Είπα μήπως κάποιος από εμάς είχε παρόμοια εμπειρία αυτές τις μέρες.
Πριν τις γιορτες με transit Amsterdam απο Λιμα για Ρωμη δε κοιταξαν τιποτα (και το ξεραμε οτι για transit δε χρειαζοταν κατι). Αλλα παιζει ρολο η χωρα. Εχουν διαφορετικες πολιτικες
Για μενα το πιο βολικο site για να τα τσεκαρεις ειναι της AirFrance. Το εχω αναφερει ξανα νομιζω

TravelDoc Passenger View - TravelDoc.Website
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.569
Likes
12.752
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πριν τις γιορτες με transit Amsterdam απο Λιμα για Ρωμη δε κοιταξαν τιποτα (και το ξεραμε οτι για transit δε χρειαζοταν κατι). Αλλα παιζει ρολο η χωρα. Εχουν διαφορετικες πολιτικες
Για μενα το πιο βολικο site για να τα τσεκαρεις ειναι της AirFrance. Το εχω αναφερει ξανα νομιζω

TravelDoc Passenger View - TravelDoc.Website
Το είδα τώρα ευχαριστώ πολύ!
 

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.190
Δεκατρία χρόνια τώρα στο travelstories δεν έχω αντιπαρατεθεί προσωπικά με κανέναν και δεν πρόκειται να αρχίσω σήμερα, ειλικρινά όμως, σηκώνω τα χέρια ψηλά βλέποντας κόσμο τόσο μα τόσο πρόθυμο να βαφτίζει βροχή το φτύσιμο στα μούτρα...

Αφενός, για κάθε χώρα τής ΕΕ που σήμερα απαιτεί αρνητικό τεστ πριν φθάσεις εκεί, υπάρχουν δύο που είτε δεν απαιτούν, είτε προσφέρουν εξαίρεση στους τριπλά εμβολιασμένους. Ποιοι έχουν δίκιο; Οι σούπερ αυστηροί; Οι... ντεμί αυστηροί; Οι... χαλαροί; Δεν μου πέφτει λόγος, δεν είμαι ειδικός, δεν ξέρω.

Ξέρω όμως τι έλεγε η Κυβέρνηση εδώ από την αρχή τού εμβολιασμού, ξέρω ότι το μάντρα της ήταν “εμβολιάσου, προφύλαξε τον εαυτό σου και τους γύρω σου, πάρε τη ζωή σου πίσω”, και σε καθημερινή βάση φρόντιζαν να κάνουν είτε άμεσα είτε έμμεσα διαχωρισμό ανάμεσα σε “υπεύθυνους” που “κάναμε το καθήκον μας ως πολίτες” κι εμβολιαζόμασταν, και “ανεύθυνους” που δεν εμβολιάζονταν. Κι αυτό, ΕΠΙ ΜΗΝΕΣ.

Ξαφνικά, εκείνη την Τετάρτη μέσα Δεκεμβρίου, η Κυβέρνηση έκανε ΤΗΝ κωλοτούμπα, βάζοντάς μας ΟΛΟΥΣ στο ίδιο τσουβάλι, ζητώντας από ΟΛΟΥΣ τεστ προ άφιξης εδώ, είτε ήμασταν διπλά-τριπλά εμβολιασμένοι, είτε ήμασταν ανεμβολίαστοι.

“Υπήρχε μία νέα μετάλλαξη, οι διπλοεμβολιασμένοι φαίνονταν ευάλωτοι στη μόλυνση, οι τριπλοεμβολιασμένοι ήταν λίγοι, έκαναν ό,τι έκαναν προσπαθώντας να ελέγξουν την κατάσταση και να αποφύγουν τα χειρότερα”. Ok, δεκτό, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπήρχαν πράγματα που μπορούσαν να κάνουν για να παραμείνουν συνεπείς στη διαφορετική αντιμετώπιση “υπεύθυνων” και “ανεύθυνων”. Για παράδειγμα, ράπιντ στην αύξηση για τους πλήρως εμβολιασμένους (ακόμα και με χρέωσή μας, προσωπικά δεν θα είχα πρόβλημα με αυτό), PCR προ άφιξης ΚΑΙ ράπιντ στην άφιξη για τους ανεμβολίαστους.

Αυτό “λέμε” όσοι νιώθουμε “βιδωμένοι” από το τσουβάλιασμα που συνεχίζεται έναν μήνα τώρα. Η... επική κωλοτούμπα είναι που μας έχει “βιδώσει”, όχι τα αυξημένα μέτρα, αλλά τα ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ αυξημένα μέτρα και το προκλητικό τσουβάλιασμα. Και για να καταλήξω εκεί απ’ όπου άρχισα, από καμία Κυβέρνηση (της Ελλάδας) δεν περιμένω συνέπεια, δεν είναι οι κωλοτούμπες τους που με κάνουν να σηκώνω τα χέρια ψηλά, αλλά το ότι ΕΜΕΙΣ (κάποιοι τουλάχιστον εξ ημών) είμαστε ΤΟΣΟ εύκολοι όχι μόνο να δεχτούμε τις κωλοτούμπες, αλλά και να τις δικαιολογήσουμε(!!!), ακόμα-ακόμα και να τις χειροκροτήσουμε(!!!!!)...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.905
Το εμβολιο το καναμε για να μη μπουμε νοσοκομειο. Οχι για να ταξιδευουμε. Κριμα που καποιοι πιστεψαν τη θεωρια για "το τελευταιο μιλι" και "τις ζωες μας πισω". Ο κορωνοιος θα μεινει καμια δεκαετια με μπρος πισω, κωλοτουμπες κλπ κλπ. Stay strong.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.471
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεκατρία χρόνια τώρα στο travelstories δεν έχω αντιπαρατεθεί προσωπικά με κανέναν και δεν πρόκειται να αρχίσω σήμερα, ειλικρινά όμως, σηκώνω τα χέρια ψηλά βλέποντας κόσμο τόσο μα τόσο πρόθυμο να βαφτίζει βροχή το φτύσιμο στα μούτρα...

Αφενός, για κάθε χώρα τής ΕΕ που σήμερα απαιτεί αρνητικό τεστ πριν φθάσεις εκεί, υπάρχουν δύο που είτε δεν απαιτούν, είτε προσφέρουν εξαίρεση στους τριπλά εμβολιασμένους. Ποιοι έχουν δίκιο; Οι σούπερ αυστηροί; Οι... ντεμί αυστηροί; Οι... χαλαροί; Δεν μου πέφτει λόγος, δεν είμαι ειδικός, δεν ξέρω.

Ξέρω όμως τι έλεγε η Κυβέρνηση εδώ από την αρχή τού εμβολιασμού, ξέρω ότι το μάντρα της ήταν “εμβολιάσου, προφύλαξε τον εαυτό σου και τους γύρω σου, πάρε τη ζωή σου πίσω”, και σε καθημερινή βάση φρόντιζαν να κάνουν είτε άμεσα είτε έμμεσα διαχωρισμό ανάμεσα σε “υπεύθυνους” που “κάναμε το καθήκον μας ως πολίτες” κι εμβολιαζόμασταν, και “ανεύθυνους” που δεν εμβολιάζονταν. Κι αυτό, ΕΠΙ ΜΗΝΕΣ.

Ξαφνικά, εκείνη την Τετάρτη μέσα Δεκεμβρίου, η Κυβέρνηση έκανε ΤΗΝ κωλοτούμπα, βάζοντάς μας ΟΛΟΥΣ στο ίδιο τσουβάλι, ζητώντας από ΟΛΟΥΣ τεστ προ άφιξης εδώ, είτε ήμασταν διπλά-τριπλά εμβολιασμένοι, είτε ήμασταν ανεμβολίαστοι.

“Υπήρχε μία νέα μετάλλαξη, οι διπλοεμβολιασμένοι φαίνονταν ευάλωτοι στη μόλυνση, οι τριπλοεμβολιασμένοι ήταν λίγοι, έκαναν ό,τι έκαναν προσπαθώντας να ελέγξουν την κατάσταση και να αποφύγουν τα χειρότερα”. Ok, δεκτό, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπήρχαν πράγματα που μπορούσαν να κάνουν για να παραμείνουν συνεπείς στη διαφορετική αντιμετώπιση “υπεύθυνων” και “ανεύθυνων”. Για παράδειγμα, ράπιντ στην αύξηση για τους πλήρως εμβολιασμένους (ακόμα και με χρέωσή μας, προσωπικά δεν θα είχα πρόβλημα με αυτό), PCR προ άφιξης ΚΑΙ ράπιντ στην άφιξη για τους ανεμβολίαστους.

Αυτό “λέμε” όσοι νιώθουμε “βιδωμένοι” από το τσουβάλιασμα που συνεχίζεται έναν μήνα τώρα. Η... επική κωλοτούμπα είναι που μας έχει “βιδώσει”, όχι τα αυξημένα μέτρα, αλλά τα ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ αυξημένα μέτρα και το προκλητικό τσουβάλιασμα. Και για να καταλήξω εκεί απ’ όπου άρχισα, από καμία Κυβέρνηση (της Ελλάδας) δεν περιμένω συνέπεια, δεν είναι οι κωλοτούμπες τους που με κάνουν να σηκώνω τα χέρια ψηλά, αλλά το ότι ΕΜΕΙΣ (κάποιοι τουλάχιστον εξ ημών) είμαστε ΤΟΣΟ εύκολοι όχι μόνο να δεχτούμε τις κωλοτούμπες, αλλά και να τις δικαιολογήσουμε(!!!), ακόμα-ακόμα και να τις χειροκροτήσουμε(!!!!!)...
Προσωπικά δε με ενδιαφέρουν τα οριζόντια και τα κάθετα. Δε με ενδιαφέρει τι ζητάει η κυβέρνηση από "τους άλλους ", με ενδιαφέρει τι απαιτείται από μένα . Το υπόλοιπο μου θυμίζει λίγο τη συζήτηση "γιατί παίρνει έκπτωση και ο δίπλα ". Δε με νοιάζει, με όλο το σεβασμό. Μέτρα παίρνουν όλες οι κυβερνήσεις αλλάζουν συνέχεια, τα ακολουθούμε και τέλος. Είναι τόσο απρόβλεπτη και πρωτόγνωρη η κατάσταση που προφανώς δε γίνεται καμία προβλεψη να είναι ακριβής, παλιότερα περιέγραψα πως σε τρία ταξίδια μέσω Ολλανδίας σε διάστημα 3 εβδομάδων άλλαξαν 3 φορές τον κανονισμό για τρανζιτ στη χωρα, αναγκάστηκαμε σε μια περίπτωση να κατέβουμε σε ενδιάμεσο σταθμό και να ψάχνουμε pcr σαν τρελοί. Αυτές τις εποχές ζούμε, πάμε παρακάτω, δεν κερδιζω κάτι αν βασανίσουν περισσότερο ή λιγότερο τους εμβολιασμενους ή τους ανεμβολιαστους.
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
4.003
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Ολο και περισσοτερες χωρες οΕΞΑΙΡΟΥΝ ομως τους τριπλοεμβολιασμενους πχ Αυστρια , Πορτογαλλια
Κανεις λάθος για την Πορτογαλία,ζητάει τεστ από όλους κατά την είσοδο.Επισης ζητούν τεστ κατά το check in στο ξενοδοχείο καθώς και σε όλα τα καταστήματα εστίασης,ακόμα και αν καθήσεις στον έξωτερικο χωρο. Τριπλοεμβολιασμενη ,επέστρεψα από Λισαβόνα πριν 6 μέρες.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Ερώτηση, αν μας διαβάζει κανένας γιατρός: Πόσο καιρό μετά τη νόσηση υπάρχει ακόμα σοβαρή πιθανότητα ένα PCR τεστ να βγει ψευδώς θετικό;
(πρωτο θετικό rapid teat 7/12, εξιτήριο νοσοκομείου 20/12, θέλω να κανω PCR για επιστροφή Ελλάδα 14/1, αλλά δε θέλω να αναγκαστω σε καραντίνα στον Παναμα...)
εχει παρατηρηθει μεχρι και 3 μηνες .... δυστυχως..το pcr δεν ειναι ποτε ψευδως θετικο.. παιζει ρολο σε ποιο κυκλο ανιχνευεται ο ιος.. πχ αν το μηχανημα κανει 48 κυκλους και θετικοποιησει στους δεκα πρωτους ειναι μεγαλο φορτιο..αν θετικοποιησει στους 20-25 παλι θετικο θα το δωσουν ..αν ομως θετικοποιησει μετα τους 30 τοτε εξαρταται απο το γιατρο αν το δωσει θετικο η αρνητικο..εκει ειναι ολο το παιχνιδι...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Τα PCR μετα τη νοσηση δινουν καποιες φορες ψευδως θετικο αποτελεσμα. ενω τα rapid ψευδως αρνητικο ακομη και ενω νοσεις.
δεν ειναι ψευδως θετικο σχεδον ποτε...
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Το είδα. Δεν το απαιτούν. Απλά έχω άγχος μήπως πέσω σε κανέναν κουφιοκέφαλο στα counter κατά την επιβίβαση και τρέχω να βγάλω άκρη....Είπα μήπως κάποιος από εμάς είχε παρόμοια εμπειρία αυτές τις μέρες.
Θα μιλησεις με αεροπορικη και πρεσβεια χωρας που κανεις transit και αν σε διαβεβαιωσουν οτι δεν θες κανενα τεστ,τοτε αν καποιος στο αεροδρομιο σου αρνηθει την επιβιβαση θα ζητησεις να μιλησει ο ιδιος με τους αρμοδιους..σε παρομοια κατασταση περσυ το Δεκεμβρη,αυτο εκανα γιατι στο counter δε μ αφηναν να επιβιβαστω,μιλησε η κοπελα με την αεροπορικη και λυθηκε το ζητημα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.687
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom