Επιστροφή/ άφιξη στην Ελλάδα και περιορισμοί covid

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Οπότε εξαρτάται από το πόσο επιμελής θα είναι και ο υπάλληλος στον οποίον θα πέσεις.
100% και μόνο. Άλλος είναι ενήμερος, άλλος δεν είναι και κοιτάει απλά το negative και σου λέει περάστε.
Ωστόσο θα μου έκανε εντύπωση να ξέρει ο υπάλληλος σε ξένη χώρα τη ΚΥΑ της Ελλάδας.
Προσωπικά δε το βρήκα πουθενά στους κανονισμούς της αεροπορικής (ίσως είναι απλά αυτονόητο) και εκεί πάτησα έχοντας plan B.
Είναι ρίσκο σε κάθε περίπτωση.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
100% και μόνο. Άλλος είναι ενήμερος, άλλος δεν είναι και κοιτάει απλά το negative και σου λέει περάστε.
Ωστόσο θα μου έκανε εντύπωση να ξέρει ο υπάλληλος σε ξένη χώρα τη ΚΥΑ της Ελλάδας.
Προσωπικά δε το βρήκα πουθενά στους κανονισμούς της αεροπορικής (ίσως είναι απλά αυτονόητο) και εκεί πάτησα έχοντας plan B.
Είναι ρίσκο σε κάθε περίπτωση.
Στον υπολογιστή του είναι κι εμφανίζεται στο checkin κάθε πελάτη. Εκεί που λέει "regulations" μπορεί να δει το απλό interface ή να κλικάρει να διαβάσει λεπτομερώς. Χώρια που αν έχει ήδη δημιουργηθεί θέμα με επιβάτη ίδιας προέλευσης προς τον ίδιο προορισμό, υπάρχει και note και red flag για όλους τους επόμενους ώστε να αποφεύγονται προβλήματα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Στον υπολογιστή του είναι κι εμφανίζεται στο checkin κάθε πελάτη. Εκεί που λέει "regulations" μπορεί να δει το απλό interface ή να κλικάρει να διαβάσει λεπτομερώς.
Στο check in ναι, αλλά και πάλι ο αντίστοιχος κανονισμός της εταιρείας που είχα κατεβάσει εγώ δεν έλεγε κάτι για τη χώρα προέλευσης του τεστ, αν είχαμε και οι δύο τον ίδιο, δε ξερω.
Σε περιπτώσεις σαν και τη δική μου όμως που δε περνάς από το counter γιατί έχεις χειραποσκευή και σε ελέγχουν στην επιβίβαση και στα όρθια, είδαν το negative και όλα καλά. Μάλιστα έδειξα το έγγραφο του gov.gr που ήταν και στα Ελληνικά χωρίς πρόβλημα! Μπορεί απλά να στάθηκα τυχερός, δε ξερω...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σε περιπτώσεις σαν και τη δική μου όμως που δε περνάς από το counter γιατί έχεις χειραποσκευή και σε ελέγχουν στην επιβίβαση και στα όρθια, είδαν το negative και όλα καλά.
Mωρέ ναι, αλλά κι ο υπολογιστής του υπαλλήλου στην επιβίβαση τα ίδια λέει, πολλές φορές δε ο υπάλληλος είναι ακριβώς ο ίδιος. Αν λοιπόν τις προηγούμενες μέρες έχει δημιουργηθεί κάποιο θέμα, μπορεί να είναι σε επιφυλακή γιατί οι υπάλληλοι είναι που την πληρώνουν σε πολλές περιπτώσεις.

Σε πτήση από Παρίσι προς Ελλάδα προ ολίγων ημερών, όσοι επιβάτες δεν είχαν περάσει από το counter επειδή είχαν χειραποσκευή, δεν περνούσαν "αέρα" στην επιβίβαση, αλλά από άλλον υπάλληλο με υπολογιστή, δίπλα ακριβώς από αυτούς που περνούσαν "αέρα". Κοινώς υπήρχε ειδική πρόβλεψη για όσους δεν είχαν ελεγχθεί ενδελεχώς στο checkin.
 
Last edited:
Μηνύματα
196
Likes
250
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
μια ερώτηση για τους εξπέρ.
ας υποθέσουμε ότι κάνω ένα τεστ 48 η 72 ωρών σήμερα το πρωί και πάω ταξίδι σήμερα σε χώρα που δεν χρειάζεται τεστ.. αν επιστρέψω εντός 48 η 72 ωρών θα ισχύει το ελληνικό πιστοποιητικό για την επιστροφή μου από το εξωτερικό; να το δείξω (παράδειγμα) στην Γαλλία ας πούμε και αυτοί να με αφήσουν να μπω στο αεροπλάνο.
και αν βγουν τα αποτελέσματα την επομένη ποια ημερομηνία ισχύει;
η σημερινή που πήγα για τεστ ή η αυριανή που θα βγουν τα αποτελέσματα;
ποια τεστ γίνονται στα φαρμακεία και ποια σε ιατρικά κέντρα;
σαν τριπλό εμβολιασμένος δεν χρειάστηκε να κάνω ποτέ κάποιο από αυτά.
δεν θέλω να κάνω κανένα τεστ στο εξωτερικό γιατί σε περίπτωση που βγω θετικός δεν θα μπορέσω να επιστρέψω.
Θεωρώ ότι είναι εξίσου ρίσκο με το να μην κάνεις το τεστ σε ξένη χώρα καθώς μπορεί να μη σε αφήσουν να επιβιβαστείς επειδή το τεστ δεν θα έχει γίνει στη χώρα από την οποία έρχεσαι.
Επίσης φίλος μου στο Λονδίνο δεν τον άφησαν να επιβιβαστεί καθώς το ραπιντ τεστ ήταν 27 ώρες πριν την άφιξη στην Ελλάδα.
 
D

Delmem38110

Guest
ευχαριστώ @psilos3
θα περιμένω να κάνουν άρση του μέτρου.
διαφορετικά αν διαβάζει κάποιος από δαύτους να ξέρουν ότι θα έχουν έναν ψήφο μείον. τους δίνω περιθώριο μέχρι τέλους του μηνα.
μετά η απόφαση μου θα εινα μη αναστρέψιμη.
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
γιατί δεν κάνεις το άλλο? με το που φτάσεις στην χώρα αυτή ( και εντός 72 ωρών από την αναχώρηση) πήγαινε κάνε pcr. Έτσι θα είσαι σίγουρος ότι δεν θα δείξει θετικό. (ακόμα και στο αεροπλάνο να το κολλήσεις δεν προλαβαίνει να δείξει θετικό )
 
D

Delmem38110

Guest
γιατί δεν κάνεις το άλλο? με το που φτάσεις στην χώρα αυτή ( και εντός 72 ωρών από την αναχώρηση) πήγαινε κάνε pcr. Έτσι θα είσαι σίγουρος ότι δεν θα δείξει θετικό. (ακόμα και στο αεροπλάνο να το κολλήσεις δεν προλαβαίνει να δείξει θετικό )
γιατί μπορεί να έχω κολλήσει τον ιο στην Ελλάδα και δεν θέλω να τρέχω από ξενοδοχείο σε ξενοδοχείο στο εξωτερικό για να δω ποιο και αν με δεχτεί (λογικά κανένα) και δεν ρισκάρω να μην μπορώ να επιστρέψω στη δουλεια μου.
αυτός είναι ο μόνο λόγος.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Αν κάποιος βγει θετικός στο εξωτερικό, γίνεται έλεγχος από τον αντίστοιχο ΕΟΔΥ για την τήρηση καραντίνας.
Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, είναι δύσκολα τα πράγματα. Ακόμα και να βρει ξενοδοχείο (πρέπει να το αναφέρεις;) και θα σιτίζεται;
Αν κάνεις καθημερινά rapid test και την 3η - 4η ημέρα είναι αρνητικό, μπορείς να φύγεις;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν κάποιος βγει θετικός στο εξωτερικό, γίνεται έλεγχος από τον αντίστοιχο ΕΟΔΥ για την τήρηση καραντίνας.
Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, είναι δύσκολα τα πράγματα. Ακόμα και να βρει ξενοδοχείο (πρέπει να το αναφέρεις;) και θα σιτίζεται;
Αν κάνεις καθημερινά rapid test και την 3η - 4η ημέρα είναι αρνητικό, μπορείς να φύγεις;
Εξαρτάται τη χώρα.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Εγώ δεν έχω καταλάβει αν στο plf για την επιστροφή πρέπει να επιλέξεις ότι έχεις πιστοποιητικό εμβολιασμού ή τεστ 24/48 ωρών όταν έχεις και τα δύο...
Παρεμπιπτόντως συνεχίζεται η υποχρέωση για τους Έλληνες να συμπληρώνουν το plf σε μία από τις 10 γλώσσες που παρέχονται, αλλά όχι στην ελληνική, αυτό πια και αν αποτελεί καινοτομία.
 

papaki77

Member
Μηνύματα
33
Likes
86
ευχαριστώ @psilos3
θα περιμένω να κάνουν άρση του μέτρου.
διαφορετικά αν διαβάζει κάποιος από δαύτους να ξέρουν ότι θα έχουν έναν ψήφο μείον. τους δίνω περιθώριο μέχρι τέλους του μηνα.
μετά η απόφαση μου θα εινα μη αναστρέψιμη.
Α γεια σου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom