Τουρκία Επιστροφή στην "Πόλη".

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Μια ερωτηση να κανω μιας και τα τελευταια ινφο ηταν για το φαι
Ειναι ασφαλες να τρωμε απο παγκους στο δρομο?
Κοιτα,στην Κωνσταντινουπολη δε θα λεγα οτι έχει ακριβως πάγκους με φαγητο στο δρομο....αυτο που βρισκεις να φας στο δρομο είναι κυριως αυτα τα σαντουιτσ με το ψάρι που πουλάνε διπλα στις αποβαθρες(κυριως στην περιοχή εμινονου και κάτω απο τη γέφυρα του γαλατα)...εγώ αυτή τη φορα δοκιμασα και δεν έπαθα τιποτα αλλά δεν ειναι και κάτι φοβερο...επειδή δεν ξέρεις που τα ψαρευουν αυτα τα ψαρια θα έλεγα καλυτερα να μη δωσεις στο παιδι αλλά νομιζω οτι εσεις δε θα έχετε προβλημα αν φατε....επισης στο δρομο πουλανε μύδια που τα τρως επι τοπου ....εκει εγώ δεν τολμησα να δοκιμασω ...νομιζω οτι αν τυχει να είναι χαλασμενα τα μυδια προκαλουν δυσαρεστες καταστασεις....
οικονομικά όμως μπορεις να φας σε εστιατορια ,τυπου μαγειρεια ,που υπαρχουν παρα πολλα στην πολη....ειναι συνηθως περιποιημενα και έχουν δελεαστικές βιτρινες ...τα φαγητα είναι πολυχρωμα και κεντριζουν τις αισθησεις ....τωρα εγώ οσες φορες δοκιμασα δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα αλλά δεν είναι και ασχημα για ενα προχειρο γευμα...
τελος ντονερ(σα γυρο)μπορεις επισης να παρεις στο χέρι ...φανταζομαι οτι μπορεις να κανεις οτι κάνουμε συνηθως οταν παιρνουμε φαγητο στο δρομο....κοβεις την κατασταση και αγοραζεις απο οπου σου εμπνεει εμπιστοσυνη..... πάντως ένα είναι σιγουρο....στην πολη δεν προκειται να πεινασεις:)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Στο Ορτακιοι επισης εχουν καντινες στη σειρα απο οπου αγοραζεις φαγητα στο χερι. Τωρα δε θυμαμαι τι ακριβως εχουν, αλλα υπαρχει μεγαλη ποικιλια, εμεις ειχαμε αγορασει γκιοζλεμε.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ευχαριστω πολυ .Για το μπαλικ το εχω ακουσει κι εγω .Αυτο μπορει να το δοκιμασουμε.
Αλλα για μυδια ..οχι αστο καλυτερα.
Επισης μου εχει πει φιλος (αλλαζω θεμα τωρα) οτι στα παζαρια της Πολης υπαρχουν μυρωδικα και μπαχαρικα ιδιαιτερα που εμεις δεν τα εχουμε και δεν τα χρησιμοποιουμε στην Ελλαδα.
Αυτα νοστιμιζουν πολυ το φαγητο ,αλλα πως να αγορασω αν δεν ξερω το χ η το ψ μπαχαρικο σε ποιο ειδος φαγητου χρησιμοποιειται.
Φανταζομαι αν τους ρωτησεις σου λενε?
Ξερει κανεις καποιο ονομα μπαχαρικου για να το ζητησουμε συγκεκριμενα?
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Μαιρη μου αρεσε πολυ η ιστορια σου γιατι ειχε πολυ χρηστικες πληροφοριες για τον επομενο ταξιδιωτη στην Πολη και οχι απλη παραθεση του πως περασατε η που πηγατε.
Ακουω τρελους διθυραμβους για την Πολη ..εγω εχω μια μικρουλα ..μικρουλα επιφυλαξη ...για να δουμε ..ανυπομονω ...τετοια τρελα με την Πολη δεν εχω ξανασυναντησει στο φορουμ αυτο.
Μια ερωτηση να κανω μιας και τα τελευταια ινφο ηταν για το φαι
Ειναι ασφαλες να τρωμε απο παγκους στο δρομο?


Όσο και να μου αρέσει το φαγητό του δρόμου, το να φάω μύδια από πλανόδιους αγνώστου προελεύσεως που είναι όλη μέρα στον ήλιο δεν έχω τα κότσια. Επίσης να βλέπω να ψαρεύουν σε σημείο με 20 πόντους σκουπίδι, νεκρούς αρουραίους και άλλα όμορφα μου κόβει αυτομάτως την όρεξη να περάσω έστω και από διπλά από το πολύ δημοφιλές ταχυφαγείο που σερβίρει σάντουιτς με ψάρι. Λουκουμάδες, τουλούμπες, κάστανα, παγωτά, καλαμπόκια, ντονέρ καταναλώθηκαν σε μεγάλες ποσότητες χωρίς κανένα πρόβλημα.
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Ευχαριστω πολυ .Για το μπαλικ το εχω ακουσει κι εγω .Αυτο μπορει να το δοκιμασουμε.
Αλλα για μυδια ..οχι αστο καλυτερα.
Επισης μου εχει πει φιλος (αλλαζω θεμα τωρα) οτι στα παζαρια της Πολης υπαρχουν μυρωδικα και μπαχαρικα ιδιαιτερα που εμεις δεν τα εχουμε και δεν τα χρησιμοποιουμε στην Ελλαδα.
Αυτα νοστιμιζουν πολυ το φαγητο ,αλλα πως να αγορασω αν δεν ξερω το χ η το ψ μπαχαρικο σε ποιο ειδος φαγητου χρησιμοποιειται.
Φανταζομαι αν τους ρωτησεις σου λενε?
Ξερει κανεις καποιο ονομα μπαχαρικου για να το ζητησουμε συγκεκριμενα?
στο εμί νονού υπάρχει το spice bazar που θα βρείς οτιδήποτε μπαχαρικό μπορείς να σκεφτείς. έχουν πάνω ταμπελίτσες για το τι είναι το καθένα. Στο κεντρικό διάδρομο είναι και ο Γιάννης που όλοι οι πωλητές μιλάνε Ελληνικά και θα σε κατατοπίσουν.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Κλεοπάτρα μου, εμείς τρεις φορές φάγαμε από το δρόμο στο χέρι και πρόβλημα δεν είχαμε. Μύδια βέβαια δεν τα τρώω ούτε στην Ελλάδα, οπότε δεν τα τίμησα, αλλά και κεμπάπ και ψαράκι κοντά στο Βόσπορο και φυσικά για τα μπαχαρικά, οι περισσότεροι, όπως σωστά σου έγραψαν μιλούν ελληνικά στην αραβική αγορά και ξέρουν να σε κατατοπίσουν.
Εγώ πήρα μια "ρουλέτα" μπαχαρικών όπου τα περισσότερα τα γνώριζα και τα άλλα τα έμαθα εκεί :D
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Στο Ορτακιοι επισης εχουν καντινες στη σειρα απο οπου αγοραζεις φαγητα στο χερι. Τωρα δε θυμαμαι τι ακριβως εχουν, αλλα υπαρχει μεγαλη ποικιλια, εμεις ειχαμε αγορασει γκιοζλεμε.

α ναι ,βασικά εκει έχουν κουμπιρ(αν το λέω καλά) αυτο που ανεφερε και η Marydim στην ιστορια της....ειναι βραστη πατατα που τη γεμιζουν με διαφορα.....στο Ορτακοι έχει πολλους παγκους αλλά και στο κέντρο της πολης βρισκει κανεις σε πολλά μερη...
γκιοσλεμε έφαγα επισης ....εκεινο που δεν είδα κάπου ειναι το λαχματζουν....τουλαχιστον για να παρεις στο χέρι....την προηγουμενη φορα που είχα παει οδικως είχα παρει απο ένα μαγαζι στο δρομο πήγαινοντας για την πολη και μου άρεσε περισσοτερο απο το γκιοσλεμε....αληθεια ξέρει κανεις που έχει κανεις καλο λαχματζουν,να το εχουμε υπ'οψιν?
παρεπιπτοντως στο γιαννη να παρετε οπωσδηποτε μπαχαρικο για το ψάρι.....
και ένα τσαι που το λεει "τσαι για βηχα"....εχω δοκιμασει αρκετα μπαχαρικα και τσαγια και αυτα μου αρεσαν περισσοτερο
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
στο εμί νονού υπάρχει το spice bazar που θα βρείς οτιδήποτε μπαχαρικό μπορείς να σκεφτείς. έχουν πάνω ταμπελίτσες για το τι είναι το καθένα. Στο κεντρικό διάδρομο είναι και ο Γιάννης που όλοι οι πωλητές μιλάνε Ελληνικά και θα σε κατατοπίσουν.
Α...πολυ ωραια .Οπου δουμε λοιπον Γιαννη ορμαμε...:clap:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Κλεοπάτρα μου, εμείς τρεις φορές φάγαμε από το δρόμο στο χέρι και πρόβλημα δεν είχαμε. Μύδια βέβαια δεν τα τρώω ούτε στην Ελλάδα, οπότε δεν τα τίμησα, αλλά και κεμπάπ και ψαράκι κοντά στο Βόσπορο και φυσικά για τα μπαχαρικά, οι περισσότεροι, όπως σωστά σου έγραψαν μιλούν ελληνικά στην αραβική αγορά και ξέρουν να σε κατατοπίσουν.
Εγώ πήρα μια "ρουλέτα" μπαχαρικών όπου τα περισσότερα τα γνώριζα και τα άλλα τα έμαθα εκεί :D
Ο λατρεμενος συναδελφος δεν μας λεει ποια μπαχαρικα βαζει στις συνταγες του,οταν μας κανει τραπεζια ,για να μην του κλεψει κανεις τη δοξα.
Αλλα τωρα θα του την φερουμε γυριστη!:D:D:D:D
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Βρε παιδια τι ειναι αυτο το γκιοσλεμε?
Ολο γιαυτο ακουω.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Λοιπον καταρχην ειναι ενα ζυμαρι που το πλαθουν σαν χοντρο φυλλο και το βαζουν να ψηθει σε ενα κυκλικο πραγμα οπως κανουν τις κρεπες με τη διαφορα οτι ειναι και τουρλωτο προς τα πανω. Μεσα σε αυτο το φυλλο βαζουν οτι γεμιση ζητησει κανεις: τυρι, κιμα η χορταρικα η συνδυασμο αυτων. Κλεινουν το φυλλο σαν πακετακι και ειναι ετοιμο! Συνηθως ολη αυτη η διαδικασια γινεται μπροστα στον πελατη.
Το Λαχματζουν ειναι η τουρκικη πιτσα οπως λενε. Ζυμαρι, σαλτσα ντοματας με μυρωδικα και κιμας. Νομιζω ομως οτι τυρι δεν εχει. Και ειναι ανοικτο δεν διπλωνεται.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Λοιπον καταρχην ειναι ενα ζυμαρι που το πλαθουν σαν χοντρο φυλλο και το βαζουν να ψηθει σε ενα κυκλικο πραγμα οπως κανουν τις κρεπες με τη διαφορα οτι ειναι και τουρλωτο προς τα πανω. Μεσα σε αυτο το φυλλο βαζουν οτι γεμιση ζητησει κανεις: τυρι, κιμα η χορταρικα η συνδυασμο αυτων. Κλεινουν το φυλλο σαν πακετακι και ειναι ετοιμο! Συνηθως ολη αυτη η διαδικασια γινεται μπροστα στον πελατη.
Το Λαχματζουν ειναι η τουρκικη πιτσα οπως λενε. Ζυμαρι, σαλτσα ντοματας με μυρωδικα και κιμας. Νομιζω ομως οτι τυρι δεν εχει. Και ειναι ανοικτο δεν διπλωνεται.
Ποπό ρε Έρση τι μου κάνεις πρωινιάτικο με το λαχματζούν! Πφφ...Ανοιχτό είναι σαν πεϊνιρλί πιο νόστιμο βεβαίως βεβαίως στο ζυμάρι του και όταν το φάγαμε στο Gani Gani, είχαν βάλει και τυρί.. τώρα δεν ξέρω αν δεν βάζουν γενικώς...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.924
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom