Τουρκία Επιστροφή στην "Πόλη".

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί



Μ' αρέσει να επιστρέφω σε ένα μέρος για δεύτερη φορά. Τότε νιώθω ότι το γνωρίζω καλύτερα έστω και αν κάνω ακριβώς τα ίδια πράγματα που έκανα και στο προηγούμενο ταξίδι μου. Η επιστροφή μου στην Πόλη πραγματοποιήθηκε ξαφνικά αλλά την ίδια ακριβώς μέρα που πέντε χρόνια πριν της είχα πει Αντίο. Ήταν 2 Ιανουαρίου του 2005 όταν έπινα το τελευταίο μου τσάι μήλου στην Istiklal Caddesi, και ήταν 2 Ιανουαρίου του 2010 όταν έμελλε να πιω το πρώτο μου βραδινό ποτό στο Ortakoy.

Φυσικά, σε όλο αυτό το πέρασμα του χρόνου ο άνεμος της αλλαγής παρέσυρε στο διάβα του και την Κωνσταντινούπολη και εμένα αλλά όσες αλλαγές και αν γίνουν σε μια πόλη, όσες αλλαγές και αν γίνουν στη ζωή μου, η γοητεία της Κωνσταντινούπολης θα παραμένει πάντα αναλλοίωτη και θα συνεχίζει να με συνεπαίρνει!

Θα γράψω επιγραμματικά για την υπέροχη αυτή πόλη αναφέροντας μόνο ορισμένα πράγματα που θεωρώ σημαντικά (τώρα πόσα θα γράψω για το καθένα από αυτά δεν μπορώ να εγγυηθώ). Εξάλλου, υπάρχουν τόσα μα τόσα που μπορεί να διαβάσει κανείς για την Κωνσταντινούπολη τόσο στους έντυπους ταξιδιωτικούς οδηγούς όσο και στο ίντερνετ που στο τέλος παθαίνεις υπερφόρτωση εγκεφάλου από τις πολλές πληροφορίες!

Θέλω πάντως στο σημείο αυτό να τονίσω το πόσο πολύ με βοήθησαν να οργανώσω ένα ταξίδι στο πι και φι οι πληροφορίες για την Κωνσταντινούπολη, εδώ στο travelstories, που μας έχει δώσει κυρίως η Έρση αλλά και οι υπόλοιποι. Είναι εξαιρετικές και όσοι βρεθείτε για πρώτη φορά στην πόλη μπορείτε να βασιστείτε πάνω τους. Εμένα μου φάνηκαν πολύ χρήσιμες κυρίως στην επιλογή ξενοδοχείου και ακολουθώντας μια πρόταση μελών του travelstories, βρέθηκα να μένω σε ένα υπέροχο ξενοδοχείο χωρίς να χρειαστεί να περάσω μέρες ολόκληρες στο internet ψάχνοντας για δωμάτιο. Ένα μεγάλο Ευχαριστώ, λοιπόν, σε όλους όσους κάνουν το travelstories πηγή αστείρευτων πληροφοριών και ο μόνος τρόπος για να ανταποδώσω τη βοήθεια είναι να μοιραστώ μαζί σας αυτά που βίωσα στην Πόλη (το ξέρω ότι επαναλαμβάνομαι καθώς και κάπου αλλού το έχω γράψει αυτό, αλλά αισθάνομαι την ανάγκη να εκφράσω τις ευχαριστίες μου σε αυτούς που νιώθω ότι με βοήθησαν με οποιοδήποτε τρόπο).

Το ταξίδι μας, όπως προανέφερα, ήταν της τελευταία στιγμής και έτσι πληρώσαμε τα αεροπορικά λίγο ακριβούτσικα αλλά για να πω την αλήθεια τα περίμενα και πιο ακριβά. Στα 230 Ευρώ έκαστο με Ολυμπιακή, τέσσερις ημέρες πριν πετάξουμε, κάνα δεκάρικο πιο ακριβά από την Aegean, αλλά σε βραδινές ώρες που μας βόλευαν περισσότερο. Ήταν η πρώτη φορά που ταξίδευα με Ολυμπιακή (και με παλιά και με καινούργια) καθώς και η πρώτη φορά που ένιωσα τόσο μα τόσο πόνο σε πτήση.

Τα αυτιά μου, τα αυτιά μου, τα αυτιά μου! Είχα ακούσει για το φαινόμενο του πόνου στα αυτιά αλλά ομολογώ ότι δεν μπορούσα να το φανταστώ! Ο πόνος ήρθε με ιλιγγιώδη ταχύτητα λίγο πριν την προσγείωση στο Ατατούρκ και ήταν τόσο έντονος που ένιωθα ότι τα τύμπανά μου θα πεταχτούν έξω και θα μείνω κουφή για πάντα! Φυσικά, όλο αυτό τελείωσε μόλις προσγειωθήκαμε ή μπορεί και πιο πριν, δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά ο ίδιος πόνος επανήλθε και κατά την προσγείωση στην Αθήνα. Απλά τότε ήταν μικρότερης εντάσεως καθώς είχα βάλει στο στόμα μου και μάσαγα σαν κατσίκα ένα ολόκληρο ματσάκι τσίχλες (Αυτό μπορεί να είναι και άσχετο αλλά κάπου είχα ακούσει ότι η τσίχλα εμποδίζει το βούλωμα των αυτιών και ελαττώνει τον πόνο και έτσι κατέφυγα εκεί αλλά να πω την αλήθεια δεν το έψαξα περισσότερο για να δω αν ισχύει κάτι τέτοιο)!

 

Attachments

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μαιρούλα, στην αναμονή για την επιστροφή σου στην Πόλη...όπως ξέρεις εσύ και μας έχεις καλομάθει...;)
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Και μενα μου αρεσουν πολυ οι ιστοριες για Πολη..Και σιγουρα ειναι ενας απο τους προορισμους που ερχονται..Ανυπομονω λοιπον να διαβασω αλλη μια ιστορια..Και καμια φωτο αν εχομεν!! :)
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
εχω πάει τέσσερις φορές στην Κωνσταντινούπολη καί την λατρεύω
είναι πανέμορφη, γοητευτική, αστείρευτη, μοναδική.
σκέπτομαι να ξαναπάω το 2011 καί ίσως την συνδιάσω με Καππαδοκία
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Μαιρούλα, στην αναμονή για την επιστροφή σου στην Πόλη...όπως ξέρεις εσύ και μας έχεις καλομάθει...;)
Προσπαθώ να αλλάξω λίγο τον τρόπο εξιστόρησης των ιστοριών με την Πόλη. Ελπίζω να τα καταφέρω αν και τα πρώτα κεφάλαια δεν μου βγαίνουν με τίποτα περιεκτικά, όπως θα ήθελα!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Πάντα χαίρομαι να διαβάζω ιστορίες από την Πόλη!
Και εμένα μ' αρέσει να διαβάζω και να διαβάζω ιστορίες για ένα μέρος.
Ο κάθε αφηγητής περιγράφει διαφορετικά ακόμα και την ακριβώς ίδια εμπειρία με κάποιον άλλον και φυσικά προσθέτει πάντα κάτι καινούργιο. Ειδικά για μια πόλη όπως η Κωνσταντινούπολη που είναι τεράστια μπορεί να φτάσουμε κάποια στιγμή να υπάρχουν 200 ιστορίες στο travelstories και όλοι να έχουν κάτι επιπλέον να πουν! Και μην γελάτε με τον αριθμό! Θα δείτε ότι κάποια στιγμή θα το πιάσουμε αυτό το νούμερο!:clap:
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Και μενα μου αρεσουν πολυ οι ιστοριες για Πολη..Και σιγουρα ειναι ενας απο τους προορισμους που ερχονται..Ανυπομονω λοιπον να διαβασω αλλη μια ιστορια..Και καμια φωτο αν εχομεν!! :)
Φωτογραφίες πολλές αλλά μάλλον θα χρησιμοποιήσω μόνο κολάζ για αυτή την ιστορία.

Σου εύχομαι με το καλό στην Πόλη και σύντομα.:clap:
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
εχω πάει τέσσερις φορές στην Κωνσταντινούπολη καί την λατρεύω
είναι πανέμορφη, γοητευτική, αστείρευτη, μοναδική.
σκέπτομαι να ξαναπάω το 2011 καί ίσως την συνδιάσω με Καππαδοκία
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Είναι όλα όσα λες και ακόμα περισσότερα.:clap: Αφού αναρωτιέμαι γιατί το άργησα τόσο να επιστρέψω!

Και εμένα μ' ενδιαφέρει πολύ η Καππαδοκία αλλά δεν το βλέπω για σύντομα.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Mόλις επέστρεψα από την Κωνσταντινουπολη και έχω ηδη σύνδρομο στέρησης...κι εμεις με Ολυμπιακή πήγαμε και η αλήθεια είναι ότι στην επιστροφή και μένα τα αυτιά μου βουλωσαν πολύ(παρότι και γω επιδόθηκα στο ...μασημα),αλλά δεν ξέρω αν είναι θέμα εταιρείας ή υπάρχουν άλλοι λόγοι για αυτό...για πες λοιπόν για Κωνσταντινουπολη,όσα και να έχουν ειπωθει είναι πολύ ωραία να διαβάζει κανεις για αυτή την πόλη...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
καλως τη δαφνη !!!
την πηρατε τη Πολη ;
για λεγε , για λεγε ...
προφιτερολ εφαγες ;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.905
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom