Επιστροφή στον τόπο του εγκλήματος

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Επισης απο τους παρα πολλους καλους επαγγελματιες,κολλησαμε στον Μπαμπη που επιτελους στη σημερινη Ελλαδα ειναι φολκλορ σαν τις ταινιες του Δαλιανιδη..
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
@Defkalion καλή επιστροφή, ελπίζω οι τελευταιες σου ημέρες στην Ελλάδα να ηταν πιο ευχαριστες.


Καμιά ανταπόκριση από το Αustralian open θα έχουμε φέτος;

Παρεμπιπτόντως πολλά μπράβο στη Σάκαρη για την πρόκριση της στο 3ο γύρο.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Φέτος θα είναι η πρώτη φορά εδώ και 5 χρόνια που θα χάσω το Australian Open αφού σήμερα έφυγα από Ελλάδα για Αγγλία, όπου θα είμαι τις επόμενες 15 μέρες για δουλειά πριν επιστρέψω σπίτι. :(
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Φέτος θα είναι η πρώτη φορά εδώ και 5 χρόνια που θα χάσω το Australian Open αφού σήμερα έφυγα από Ελλάδα για Αγγλία, όπου θα είμαι τις επόμενες 15 μέρες για δουλειά πριν επιστρέψω σπίτι. :(
Κρίμα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά στο ταξίδι σου και καλή επάνοδο στην οικογένεια σου.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
τώρα ειδα το θέμα και με κέντρισε να γράψω κι εγώ δυο πραγματακια....
πριν απο εξι περιπου χρονια μετακομισα μονιμα απο την πατρα στη θεσσαλονικη...δεν έιναι το ιδιο με το να πας σε αλλη χώρα ,σιγουρα ....αλλά έχει καποια κοινα στοιχεια...στην αρχή ειχα μεγαλο ενθουσιασμο...οι άνθρωποι μου άρεσαν περισσοτερο εδω...δυνατοτητες περισσοτερες απο μια επαρχιακη πολη....πιο ευχαριστη,πιο ανοιχτή πιο ...multicultural....μετά άρχισα να απομυθοποιω σιγά σιγά τον τροπο ζωής εδω και να βλέπω τα αρνητικά ...με δυσκολια αποδέχτηκα οτι καποιες σχεσεις μου με ανθρωπους απο την πολη που ζουσα μεχρι τοτε,αρχισαν σιγά σιγά να φθινουν...καποιες αλλες βεβαια που ήταν προφανως πιο ουσιαστικές δεν επηρρεαστηκαν αλλά σιγουρα μπηκαν σε αλλη βάση...τωρα μπορω να πω οτι δεν θα ήθελα σιγουρα να γυρισω πισω αλλά έχω μια πιο ρεαλιστική εικονα των ανθρωπων και της ζωης εδώ με τα θετικά και τα αρνητικά της....
η κριση απο την αλλη νομιζω οτι χειροτερεψε τις ανθρωπινες σχεσεις...ακομα και στις καθημερινες, φιλικες ,οικογενειακες σχεσεις η κριση δεν έφερε καμμια αλληλεγγυη,καμμια προσεγγιση...ο καθενας βυθιζεται στα δικά του θέματα....δεν ξέρω αν δεν υπαρχει διαθεση ή ειναι και πρακτικοι οι λογοι....μαλλον ειναι και τα δυο...
οσες φορες πηγα στην τουρκια ,ζήλεψα ένα πραγμα....η τουρκια γενικά ειναι ενας φτωχός λαος αλλα η εξωστρέφεια του μου έχει κανει εντυπωση...εικονες οπως δυο ή τρεις γυναικες που καθονται στα παγκακια τρωγοντας σπορια ,ή ακομα και στα σκαλια του σπιτιου τους κανοντας"μουχαμπετι" ενω τα παιδια παιζουν τριγυρω,ανθρωποι που κανουν πικνικ στα παρκα....νομιζω οτι οι ελληνες έγιναν λιγο ευρωπαιοι τα τελευταια χρονια...βορειοευρωπαιοι μαλλον...κλειστηκαν στον εαυτο τους και στην ατομικοτητα τους....επαιξε μαλλον και το ιντερνετ το ρολο του...για να ειμαι ειληκρινης ,κι εγώ μερικες φορες προτιμω να κατσω μπροστα στον υπολογιστη ,να στειλω μνμ και μειλ,να δω τι κανει ο ένας κι ο αλλος στο facebook,παρα να φωναξω τη γειτονισσα να πιουμε καφε...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.618
Likes
50.268
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
νομιζω οτι οι ελληνες έγιναν λιγο ευρωπαιοι τα τελευταια χρονια...βορειοευρωπαιοι μαλλον...κλειστηκαν στον εαυτο τους και στην ατομικοτητα τους...
Διαφωνώ σε αυτό το σχόλιο. Βρίσκω τους Βορειοευρωπαίους (όχι όλους, τους πραγματικά βόρειους) σαφώς πιο ανθρώπινους και αλληλέγγυους, ως άνθρωπος που έχει ζήσει στη βόρεια Ευρώπη. Η βοήθεια στο συνάνθρωπο, οι κοινωνικές συναθροίσεις, οι κοινές δραστηριότητες για λόγους πρόνοιας είναι όχι εξαιρέσεις, αλλά τρόπος ζωής. Αυτό το "είμαστε έξω καρδιά, φιλόξενοι, φιλότιμοι, όχι κρύοι σαν τους βόρειους" είναι μέγας μύθος για μένα. Δε γνωρίζω και πολλούς Αυστριακούς που να ΜΗΝ ασχολούνται με κάποια αγαθοεργία ενεργά, δεν εννοώ να υιοθετήσουν ένα παιδάκι μέσω μιας οργάνωσης με μια μηνιαία συνδρομή, εννοώ να διαθέτουν χρόνο από την προσωπική τους ζωή για λόγους ανθρωπιστικούς, κοινωνικούς, οικολογικούς. Η αγάπη με την οποία η τοπική κοινότητα σε τυλίγει σε μια χώρα όπως η Σουηδία ή η Γερμανία (αυτοί οι κακοί, κρύοι άνθρωποι) για μένα στην Ελλάδα είναι θέμα μόνο αναλαμπής ή προσωπικής καλοσύνης κάποιου κατ΄ εξαίρεση. Είτε λόγω οργανώσεων, εκκλησιών, κλαμπ συζητήσεων κλπ οι δραστηριότητες αλληλεγγύης είναι απείρως περισσότερες, από τη βοήθεια στο μετανάστη μέχρι τη στήριξη του προβληματικού παιδιού της απέναντι πολυκατοικίας. ΟΚ, σε κοινωνίες τύπου Αγγλίας δε συμβαίνει.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Θα συμφωνήσω με τον Γιώργο, σε ότι αφορά την Γερμανία.
Γερμανία δεν είναι μόνο Μέρκελ κ Σόιμπλε και παλιοναζι.
Υπάρχουν Γερμανοί, πχ γιατροί κ όχι μόνο, που βοηθούν εθελοντικά σε ελληνικά κέντρα προσφυγων.
Αν προβληθεί κανένα τέτοιο ρεπορτάζ, θα χαρακτηριστεί ο ρεπόρτερ γερμανοτσολιας.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Δε διαφωνώ καθόλου όπως το θέτετε...σίγουρα στην βόρεια Ευρώπη υπάρχει περισσότερο αυτό που λέμε " κοινωνική συνείδηση " αλλά βρε παιδιά έχω την εντύπωση ότι στις διαπροσωπικές σχέσεις είναι λιγάκι δύσκολοι ... δεν ξέρω μπορεί να κάνω λάθος ... εμένα τι να σας πω ... μου λείπει λίγο το να " μπαίνει ο ένας στη ζωή του άλλου" με ότι καλό και κακο συνεπάγεται αυτό ... αυτό το κλίμα των παλιών σήριαλ ... που η ευρύτερη οικογένεια , οι άνθρωποι της γειτονιάς , οι άνθρωποι που εργάζονταν μαζί , είχαν μεγαλύτερη αλληλεπίδραση μεταξύ τους... με τα καλά και τα κακά που είχε αυτό , ξαναλέω....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.582
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom