Μεξικό Επομενος στόχος...Μεξικο

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ρε παιδιά, θέλω να παω μαξικο διακοπες τέλος ιουλιου μεχρι και 1η βδομαδα αυγουστου. Σκεφτομαι για πλαγια ντε καρμεν, και τριγυρω...Φοβαμαι ομως πολυ πολυ τον καιρο, καθως και τυχον τυφωνες.. καμια εμπειρια ? καμια προταση? ευχαριστω
Οταν λες φοβασαι τον καιρο εννοεις την πολλη ζεστη ετσι? Ειναι η πιο ζεστη εποχη. Αντιηλιακο συνεχως και νερο και θα εισαι μια χαρα. Οσο για τυφωνες , κανεις δεν ξερει ποτε θα χτυπησει ενας , τροπικες καταιγιδες μπορει να σε πετυχουν αλλα ακομα και αυτο να γινει , 2-3 μερες ειναι το ολο νταβαντουρι. Δε θα εισαι σε καταφυγιο για ολη τη διαρκεια των διακοπων σου.
Εγω ειχα παει τελος Ιουνιου και περασα μια χαρα , παρολο που καποιες μερες ηταν ταραγμενη η θαλασσα λογω τροπικης καταιγιδας που περνουσε απο Κουβα. Αν σου τυχει κατι τετοιο , πηγαινε σε κανενα θενοτε , επισκεψου αρχαια στη ζουγκλα , πηγαινε σε καποιο απο τα eco-parks που εχουν λιμνοθαλασσες κλειστες και οι παραλιες ειναι ηρεμες...Εχει πολλα να κανεις.
Τωρα αν εισαι 'τυχερος' και ερθει τυφωνας (τυπου δε θα μεινει κολυμπηθροξυλο) στην περιοχη που θα εισαι ακριβως , θα σε ειδοποιησουν απο το ξενοδοχειο που θα μενεις. Mπορεις ομως να ρωτας και να ενημερωνεσαι και μονος σου πριν και κατα τη διαρκεια του ταξιδιου σου.
 

vangeli3

Member
Μηνύματα
45
Likes
15
Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι οι βροχες. αλλοι μου λενε οτι ειναι ημερησιες, αλλοι πως κραταν ενα μισαωρο και τελος. οσο για τα σενοτες, αποτι καταλαβα και να βρεχει δεν σε επηρεαζει, σωστα? επισης απο εγκληματικοτητα δεν υπαρχει προβλημα εκει ετσι? τελος υπαρχει κανα σαιτ με φτηνες ημερισιες εκδρομες?
ευχαριστω
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι οι βροχες. αλλοι μου λενε οτι ειναι ημερησιες, αλλοι πως κραταν ενα μισαωρο και τελος. οσο για τα σενοτες, αποτι καταλαβα και να βρεχει δεν σε επηρεαζει, σωστα? επισης απο εγκληματικοτητα δεν υπαρχει προβλημα εκει ετσι? τελος υπαρχει κανα σαιτ με φτηνες ημερισιες εκδρομες?ευχαριστω
Για τις βροχες , εχουν δικιο...όλοι! Το τυπικο ειναι πολυ δυνατα ντουζ που ομως κρατανε πολυ λιγο και παλι βγαινει ήλιος και συνηθως μετα το μεσημερι (απογευμα-βραδυ δηλαδη). Εαν ομως περναει τροπικη καταιγιδα , τοτε μπορει να βρεχει και ολη μερα ή σποραδικα για δυο-τρεις μερες και να εχει συννεφια. Η θαλασσα ειναι μονιμα ζεστη , τη συγκεκριμενη εποχη ειναι η πιο ζεστη του χρονου και ο ηλιος σε καει ακομα και οταν βγαινει για λιγο ή ισα που σκαει σαν αντηλια απο τα συννεφα. Μπορω να πω οτι ημασταν χαρουμενοι οταν ειχε λιγη συννεφια!
Φανταζομαι εαν βρεχει καταρρακτωδως , θα σε επηρεασει ειτε πας σε θενοτε , ειτε οπουδηποτε. Κατσε καπου για ποτακι και περιμενε να σταματησει. Προτεινω να μην κλεισεις εκδρομες απο δω, αλλα οταν εισαι εκει μπες σε κανενα σαιτ να δεις τον καιρό τις προσεχεις μερες και πραξε αναλογα.
Απο εγκληματικοτητα δεν υπαρχει προβλημα , εκτος απο καποιες κλοπες που μπορει να συμβουν οπως οπουδηποτε. Και σε ελληνικο τουριστικο νησι θα ειχες το νου σου φανταζομαι..το ιδιο και εκει. Αρκει να σου πω οτι ειχα μαζι τον δεκαχρονο γιο μου. Μιλαω για Πλαγια ντελ Καρμεν και τριγυρω , όχι για ολο το Μεξικο ετσι?
Για σαιτ δε γνωριζω , εγω νοικιασα αυτοκινητο και πηγαινα παντου μονη μου. Αλλα δε χρειαζεται να κλεισεις απο δω , ειδικα αφου ο καιρος ειναι απροβλεπτος. Αν μεινεις στην Πλαγια , το βραδακι με μια βολτα κλεινεις εκδρομη για οπου θελεις να πας την επομενη. Υπαρχουν γκισε με τουριστικες πληροφοριες και γραφεια που κλεινουν εκδρομες πανω στην 5η λεωφορο,
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
εμεις πηγαμε τελη ιουνιο και πετυχαμε μια μερα βροχη μονο....
μια χαρα ηταν.
Αυτο που ειπε ο Γιωργος ειναι για μενα καλη λυση.
Κλεισε κανα πακετο και απλα απο εκει και επειτα κανεις το προγραμμα σου.
Εμεις ετσι ειχαμε κανει...
πλαγια ντε καρμεν ολα τα λεφτα...
Μακαρι να ειχα χρονο και χρηματα να πηγαινω καθε καλοκαιρι κανα 15μερο...εχει τοσα να κανεις...
εκδρομες πηγαμε απο πλαγια ντε καρμεν εντελως μονοι μας...καπου 7-8 μονοημερες...πρωι - βραδακι
λεωφορειακι και αγιος ο θεος...πολυ καλη φαση...
μεχρι και στο νησακι (Κοζουμελ) μονοι μας πηγαμε και το γυρισαμε με ενα μηχανακι που οταν "εσκαγε" η εξατμιση τρομαζε ολο το νησι....πολυ γελιο...
τοτε ηταν και αρκετα safe η περιοχη...υποθετω δεν αλλαξε....
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Πλαγια ντε καρμεν ολα τα λεφτα...
Μακαρι να ειχα χρονο και χρηματα να πηγαινω καθε καλοκαιρι κανα 15μερο...εχει τοσα να κανεις...
Ναι , ετσι ακριβως..συμφωνω και επαυξανω!
 

vangeli3

Member
Μηνύματα
45
Likes
15
Αποφασισα τελικα να παω playa de carmen. 26 ιουλ-7 αυγ, πανω κατω. Τα ξενοδοχεια ειναι σχεδον ολα μεγαλα συγκροτηματα all inclusive...Σχεδον ολα λιγο εξω απο το playa de carmen πχ. στο playacar. Ποιο σημειο της playa de carmen εχει την πιο ωραια παραλια? Η μετακινηση προς το κεντρο της πολης ειναι ευκολη? Εναλλακτικα υπαρχουν καποια φτηνοτερα ξενοδοχεια 2-3 τετραγωνα μακρυα απο την θαλλασα, που ειναι δημοσια παραλια στο κεντρο της playa de carmen. Τι προτεινετε?
τα εστιατορια ξερετε ποσο κοστιζουν στην playa de carmen, σε περιπτωση που καποιος δεν κλεισει all inclussive? Εναλλακτικα σκεφτομουνα για τουλουμ. Αλλα φαινεται να ειναι μονο ξενοδοχεια και τπτ αλλο, που μπορει να αποβει πολυ βαρετο σκεφτομαι, και απομονωτικο...Καποια εμπειρια?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Αυτο που σκεφτεσαι για την Τουλουμ ισχυει , ειδικα εαν δεν εχεις αυτοκινητο.
Καλη η επιλογη για playa de Carmen! Η παραλια ειναι μια και ειναι ολη ομορφη , δεν εχει πολλες διαφορες σαν θαλασσα , απλα το σημειο στο κεντρο εχει πιο πολλα μαγαζια και μπητσομπαρα. Και επισης , ειναι οοολη δημοσια , κολυμπας οπου θελεις.

Τα ξενοδοχεια δεν ειναι ολα μεγαλα οπως νομιζεις , η πλαγια εχει και πολλα μικρα οικογενειακα και κουκλιστικα που ειναι πιθανο να μην τα βλεπεις στο νετ.
Τα μεγαλα all inclusive ειναι οντως συγκεντρωμενα στο playacar , λιγο νοτιοτερα της Πλαγια. Το playacar ειναι μια κοινοτητα απο all inclusive ριζορτς , εγκλειστα , περνας δηλαδη απο πυλη για να μπεις. Αυτο απο το δρομο βεβαια , γιατι παραλια-παραλια πας στο playacar εαν εισαι στην playa , κανενας δεν το απαγορευει. Χωριζεται απο την Playa με την αποβαθρα των φερυ για Κοζουμελ και ειναι πολυ μεγαλη περιοχη , που σημαινει οτι μπορει να εισαι αρκετα μακρια απο το κεντρο της Πλαγια. Αν εισαι καπου κοντα στην πυλη , μπορει και να ειναι ευχαριστο το περπατημα (5-10 λεπτα) για βολτα μεχρι τον πεζοδρομο της playa , αλλιως , αν το ριζορτ σου ειναι πιο μακρια , θα εισαι απομονωμενος. Κι οσο πιο νοτια , τοσο πιο απομερα , τοσο πιο δυσκολο το περπατημα στον ηλιο , ή πληρωνε ταξι , περιμενε λεωφορειακι για τις μετακινησεις σου.

Εγω θα προτιμουσα την Playa del Carmen σιγουρα. Η 5η λεωφορος που παει παραλληλα με την παραλια στην απο πανω μερια της, ειναι πεζοδρομος με απειρες επιλογες για φαγητο και ποτο. Μην κανεις το λαθος και κλεισεις all inclusive. Εχει τοσες επιλογες εξω απο ωραια μαγαζια , μπιραριες , μεζεδαδικα , τακεριας...Σκεψου το ετσι: Θα πηγαινες σε ενα ελληνικο νησι και θα ετρωγες σε all inclusive? Οι τιμες ειναι απο πολυ οικονομικα μεχρι οσο ακριβα θελεις εσυ. Σε γενικες γραμμες παντως ειναι οικονομικη η πλαγια.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Αυτο που σκεφτεσαι για την Τουλουμ ισχυει , ειδικα εαν δεν εχεις αυτοκινητο.
Καλη η επιλογη για playa de Carmen! Η παραλια ειναι μια και ειναι ολη ομορφη , δεν εχει πολλες διαφορες σαν θαλασσα , απλα το σημειο στο κεντρο εχει πιο πολλα μαγαζια και μπητσομπαρα. Και επισης , ειναι οοολη δημοσια , κολυμπας οπου θελεις.

Τα ξενοδοχεια δεν ειναι ολα μεγαλα οπως νομιζεις , η πλαγια εχει και πολλα μικρα οικογενειακα και κουκλιστικα που ειναι πιθανο να μην τα βλεπεις στο νετ.
Τα μεγαλα all inclusive ειναι οντως συγκεντρωμενα στο playacar , λιγο νοτιοτερα της Πλαγια. Το playacar ειναι μια κοινοτητα απο all inclusive ριζορτς , εγκλειστα , περνας δηλαδη απο πυλη για να μπεις. Αυτο απο το δρομο βεβαια , γιατι παραλια-παραλια πας στο playacar εαν εισαι στην playa , κανενας δεν το απαγορευει. Χωριζεται απο την Playa με την αποβαθρα των φερυ για Κοζουμελ και ειναι πολυ μεγαλη περιοχη , που σημαινει οτι μπορει να εισαι αρκετα μακρια απο το κεντρο της Πλαγια. Αν εισαι καπου κοντα στην πυλη , μπορει και να ειναι ευχαριστο το περπατημα (5-10 λεπτα) για βολτα μεχρι τον πεζοδρομο της playa , αλλιως , αν το ριζορτ σου ειναι πιο μακρια , θα εισαι απομονωμενος. Κι οσο πιο νοτια , τοσο πιο απομερα , τοσο πιο δυσκολο το περπατημα στον ηλιο , ή πληρωνε ταξι , περιμενε λεωφορειακι για τις μετακινησεις σου.

Εγω θα προτιμουσα την Playa del Carmen σιγουρα. Η 5η λεωφορος που παει παραλληλα με την παραλια στην απο πανω μερια της, ειναι πεζοδρομος με απειρες επιλογες για φαγητο και ποτο. Μην κανεις το λαθος και κλεισεις all inclusive. Εχει τοσες επιλογες εξω απο ωραια μαγαζια , μπιραριες , μεζεδαδικα , τακεριας...Σκεψου το ετσι: Θα πηγαινες σε ενα ελληνικο νησι και θα ετρωγες σε all inclusive? Οι τιμες ειναι απο πολυ οικονομικα μεχρι οσο ακριβα θελεις εσυ. Σε γενικες γραμμες παντως ειναι οικονομικη η πλαγια.

:clap::clap::clap:Έχω ξεσηκωθεί τελευταία.Μακάρι κάποτε να έχουμε τη δυνατότητα για αυτό το υπέροχο ταξίδι.
 

kostão

Member
Μηνύματα
46
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία-Καταλονία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπουένος Άιρες-Σαλβαντόρ-
Καλησπέρα
Τι θα λέγατε για την ιδέα μου να πάμε Riviera Maya μήνα Δεκέμβριο και μάλλον Χριστούγεννα (λόγω δουλειάς η επιλογή μήνα) με ενοικίαση αυτοκινήτου από το αεροδρόμιο και να κατηφορίσουμε με επικρατέστερο προορισμό το Τουλούμ σε cabañas και για καμιά 10ρια μέρες να προσπαθήσουμε να πάρουμε μια γερή γεύση.
Θα με ενδιέφεραν τα οικολογικά πάρκα, τα μη τουριστικά χωριά , η επικοινωνία με τους ανθρώπους (έχω κάποια ψευδαίσθηση ότι τα ισπανικά μου θα είναι αρκετά...), οι γεύσεις (είμαι τολμηρός στα φαγητά), μουσική (όχι απαραίτητα τουριστική παρουσίαση)
Τι λέτε; Υπάρχει μήπως άλλη επιλογή για αυτά που ψάχνουμε;
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Το μονο που βρισκω να πω ειναι οτι ζηλευω!
Σουπερ εποχη ο Δεκεμβρης , μπορει να εχει λιγο κοσμο παραπανω , αλλα και παλι θα ειναι υπεροχα κυριως αφου θα εχετε αυτοκινητο να κινηθειτε οπου και οπως θελετε εσεις. Το ιδιο τουρ καναμε κι εμεις , με νοικιασμενο οχημα που μας το εφεραν στο αεροδρομιο και κινηθηκαμε νοτια. Τα παρκα ειναι υπεροχα , η επικοινωνια αν μιλας λιγα ισπανικα θα ειναι μια χαρα. Απο μουσικη και φαγητο σε ντοπια μαγαζια , δε θα σου λειψουν.
Η ακτογραμμη του Γιουκαταν ειναι πιο τουριστικη απο αλλα μερη του Μεξικο , αλλα αν θελεις περισσοτερο ντοπιο χρωμα και μακρια απο τα πληθη , πηγαινε νοτια της Τουλουμ στη βιοσφαιρα Sian Kaan. Εχει κατι μικρα ψαροχωρια που κατοικουνται απο Μαγια (βλεπε Punta Allen). Εκτος αυτου πιστευω θα βρεις και αλλα στο εσωτερικο της χερσονησου , απλα εγω κινηθηκα πιο πολυ παραλιακα και δε μπορω να προτεινω κατι στην ενδοχωρα.
Δεκα μερες ειναι καλα οριακα για να παρεις γευση. Το σιγουρο ειναι οτι θα θελεις να επιστρεψεις!

Αν θελεις να ριξεις μια ματια στο δικο μας τουρ στην περιοχη , διαβασε εδω:http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%EA-%ED%FC%F4%E9%E1-%E1%EC%E5%F1%E9%EA%DE/181-%F0%DC%EC%E5-%EC%E5%EE%E9%EA%FC.html
 

kostão

Member
Μηνύματα
46
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία-Καταλονία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπουένος Άιρες-Σαλβαντόρ-
Ευχαριστώ go2dbeach για το σχόλιο, εννοείται ήδη διάβασα την ιστορία σου. Το θέμα μας είναι να δούμε όσο γίνεται κάτι κοντά στο αληθινό αποφεύγοντας τα εμπορικά, αλλά και να μην επαναλάβουμε ας πούμε κάτι που κάναμε ήδη όπως ένα roadtrip στην Κούβα με νοικιασμένο αυτοκίνητο και διαμονή σε ιδιωτικά σπίτια.Η σύζυγος αναζητάει αυτή την ποικιλία, εγώ δεν εχω πρόβλημα.
Δηλαδή αν κάποιος έχει πάει και στα δυο μέρη, είναι όμοια;
Επίσης, θα ήθελα να μοιραστώ και μια συνήθεια που έχω τα τελευταία χρόνια όταν θέλω να πάω κάπου, μπαίνω στο google maps και εκεί με την εφαρμογή street view κάνω διαδρομές ώρες ολόκληρες ( και σε πλήρη οθόνη και με μουσική από το μέρος που κάνω τη βόλτα να ακουγεται από πίσω είναι πολύ ρεαλιστικό).
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Δηλαδή αν κάποιος έχει πάει και στα δυο μέρη, είναι όμοια; Επίσης, θα ήθελα να μοιραστώ και μια συνήθεια που έχω τα τελευταία χρόνια όταν θέλω να πάω κάπου, μπαίνω στο google maps και εκεί με την εφαρμογή street view κάνω διαδρομές ώρες ολόκληρες ( και σε πλήρη οθόνη και με μουσική από το μέρος που κάνω τη βόλτα να ακουγεται από πίσω είναι πολύ ρεαλιστικό).
Δεν εχω παει και στα δυο για να σου κανω καποια συγκριση , αλλα μια πρωτη σκεψη μου ειναι οτι περα απο τις παραλιες και τα τοπια που μαλλον θα εχουν ομοιοτητες , με της Κουβας , απο κει και περα θα βρειτε πολλα νεα και ενδιαφεροντα στη χερσονησο Γιουκαταν.
Οπως τους πολλους αρχαιολογικους χωρους , καποιους μεσα στη ζουγκλα , ή πανω στην παραλια (βλεπε Τουλουμ). Για την Κουβα δεν ξερω κατι αναλογο.
Τα οικολογικα παρκα ειναι ενα αλλο συν του Γιουκαταν (καποια μαζευουν πολλους τουριστες αλλα πραγματικα αξιζουν). Τα θενοτε επισης.. Για παραδειγμα το ταξιδι μου στον Αγιο Δομηνικο ηταν εντελως διαφορετικο απο αυτο στο Μεξικο..Απο τη μουσικη , το φαγητο , μεχρι τα τοπια και τις παραλιες.

Οσο για τη συνηθεια σου πολλοι θα την υιοθετησουμε :D αφου τα ταξιδια για αρκετους απο εμας εχουν δυσκολεψει!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.721
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom