Γερμανία Τσεχική Δημοκρατία Επόμενο Ταξίδι (Γερμανία και Τσεχία) Γίνεται?

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Belin - Δρέσδη - Πραγα - Karlovy Vary - Belin

Ψάχνω το επόμενο μου ταξίδι στην ευρώπη και έχω καταλήξει σε ένα από τα πολλά που σκέφτηκα.

Berlin (3 μέρες), κατήφορος για Δρέσδη (ίσος μια διανυκτέρευση) και μετά στην Πράγα (2 η 3 μέρες), μια βολτα στο Karlovy Vary και μετα παλι berlin για επιστροφη.

το ερώτημα μου ξεκινάει στο αν θα μπορώ να μπω από γερμανία στην Τσεχία με ενοικιασμένο αυτοκίνητο χωρίς διαβατήριο, μονο με καινούριες ταυτότητες!
το έχεις κάνει κανεις?

οποιος έχει να προτείνει κάτι με χαρά θα τον ακούσω
ευχάριστω

* αυτό είναι το δρομολόγιο που έχω βγάλει, 830 km συνολικά
Βερολίνο, Γερμανία προς Βερολίνο, Γερμανία - Χάρτες Google
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.046
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Belin - Δρέσδη - Πραγα - Karlovy Vary - Belin

Ψάχνω το επόμενο μου ταξίδι στην ευρώπη και έχω καταλήξει σε ένα από τα πολλά που σκέφτηκα.

Berlin (3 μέρες), κατήφορος για Δρέσδη (ίσος μια διανυκτέρευση) και μετά στην Πράγα (2 η 3 μέρες), μια βολτα στο Karlovy Vary και μετα παλι berlin για επιστροφη.

το ερώτημα μου ξεκινάει στο αν θα μπορώ να μπω από γερμανία στην Τσεχία με ενοικιασμένο αυτοκίνητο χωρίς διαβατήριο, μονο με καινούριες ταυτότητες!
το έχεις κάνει κανεις?

οποιος έχει να προτείνει κάτι με χαρά θα τον ακούσω
ευχάριστω

* αυτό είναι το δρομολόγιο που έχω βγάλει, 830 km συνολικά
Βερολίνο, Γερμανία προς Βερολίνο, Γερμανία - Χάρτες Google
Δε χρειάζεσαι αυτοκίνητο γι αυτό το ταξίδι. Μόνο μπελάς θα είναι για να το παρκάρεις. Πάρε το τρένο...
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
το αυτοκινητο θα το εχουμε σιγουρα!
τo parking σε αυτές τις πόλεις δεν είναι όπως τα δικά μας... τo μονο εύκολο είναι να παρκάρεις.... απλά θα τo πληρώσεις

no problem γιαυτο
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
στη δρεσδη να τη βάλεις τη διανυκτερευση ...αξιζει με το παραπανω
σου προτεινω και ένα καλο ξενοδοχειο σε καλη τιμη με παρκιγκ ακριβως διπλα(επι πληρωμη φυσικά αλλα σε λογική τιμη)έχω μεινει εκει και θα ξαναμεινω και φετος .....

Booking.com: L Hotel Dresden Altstadt, Dresden, Germany - 270 Guest reviews. Book your hotel now!

ωραιο ταξιδι!!!:)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.046
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
2 ξενοδοχεία υπάρχουν στη Δρέσδη. Το Steigenberger (απέναντι από τη Frauenkirche) & to Hilton (ακριβώς πάνω στο Brühlsche Terrasse). Όλα τα άλλα είναι απλώς μπανανόφλουδες... Η δρέσδη είναι "φτηνή" πόλη (για Ευρώπη), και ακόμη και στα καλύτερα ξενοδοχεία οι τιμές δεν είναι απλησίαστες.

Για να δείς τα πιο αξιόλογα στη Δρέσδη (κανονικά, με τα μουσεία, τα πάρκα κλπ) χρειάζεσαι γύρω στις 2 μέρες.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
λοιπον επειδη εριξα μια ματιά ...έβαλα σε τυχαιες ημερομηνιες τον άυγουστο το hilton...τα τρια βράδια τα δινει 470 μη επιστρεψιμη χρεωση(+20 ευρώ το παρκιγκ ημερισιως)....δεν ξέρω αν το θεωρεις καλη τιμη ...το άλλο για τις ιδιες ημερομηνιες το δινει 293 για τρια βραδια(επισης 20 ευρώ παρκιγκ ημερισιως) ....αυτο που προτεινα το έχω κλεισει με 69 τη βραδιά(+8ευρώ τη βραδιά το παρκιγκ) και είναι δυο βήματα από το κέντρο ...καινουριο και ωραιοτατο....αυτα περι των ξενοδοχειων ...ο καθένας έτσι κι αλλιώς έχει τα προσωπικά του κριτηρια και συμφωνα με αυτά αποφασιζει...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
το ερώτημα μου ξεκινάει στο αν θα μπορώ να μπω από γερμανία στην Τσεχία με ενοικιασμένο αυτοκίνητο χωρίς διαβατήριο, μονο με καινούριες ταυτότητες!
το έχεις κάνει κανεις?

Το έχω κάνει εγώ... δεν έχεις κανένα πρόβλημα...
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
:haha::haha::haha: ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ στο θέμα μας.... έχετε ξεφύγει εντελώς!!! :clap::clap::clap::clap:
τO θέμα μας είναι εάν μπορώ να περάσω τα σύνορα δίχως διαβατήριο!!!!
όπως επίσης το ταξίδι θα γίνει στην καρδια του χειμώνα. ιανουάριο με φεβρουάριο

:D:D δεν υπάρχει λόγος να μαλώνετε!!!! ;)
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
πάντως σε αυτό που λες L Hotel Dresden Altstadt βρήκα τις ημερομηνίες που θέλω για μια βραδια με 80? και ειναι αρκετα καλο
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Μαλιστα, σβηστηκαν τα οφ τοπικ, συνεχιζουμε στο θεμα μας! Αν μου ξεφυγε κατι και θελετε να σβηστει απλα στειλτε ενα πιεμ ή καντε αναφορα. Ευχαριστω.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
3 περιπτώσεις έχω σκεφτεί... να κατεβω Βasel, να παω Bέρνn και μετά να παω προς Ζurich, saint moritz και πίσω Βasel.

το άλλο είναι να παω Μιλάνο και από εκεί με car saint moritz, zurich, Bέρνn και να φύγω πίσω από Βasel,

το τρίτο που είναι και στο ερώτημα μου είναι να παω Βerlin, να κατεβω Δρέσδη, και από εκεί να παω Πράγα και μετά πίσω πάλι Βerlin...
εκεί τω θέμα μου είναι αν μπορώ να περάσω Πράγα με το αυτοκίνητο χωρίς διαβατήρια!

όπως ξέρει ας με βοηθήσει!
thanks
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Δεν ξέρω πόσο σε βοηθώ, αλλά πέρασα τα σύνορα Τσεχίας-Γερμανίας με νέα ταυτότητα αλλά με τραίνο όχι με αυτοκίνητο. Γιατί πιστεύεις ότι πρέπει να υπάρχει πρόβλημα? Σχετικά με τη Δρέσδη δες και το Radison blu Genandhaus, μπορεί να είναι πεντάστερο αλλά κάνει προσφορές συνέχεια και αξίζει τον κόπο και τα λεφτά του.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.103
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom