Γερμανία Τσεχική Δημοκρατία Επόμενο Ταξίδι (Γερμανία και Τσεχία) Γίνεται?

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Δεν ξέρω πόσο σε βοηθώ, αλλά πέρασα τα σύνορα Τσεχίας-Γερμανίας με νέα ταυτότητα αλλά με τραίνο όχι με αυτοκίνητο. Γιατί πιστεύεις ότι πρέπει να υπάρχει πρόβλημα? Σχετικά με τη Δρέσδη δες και το Radison blu Genandhaus, μπορεί να είναι πεντάστερο αλλά κάνει προσφορές συνέχεια και αξίζει τον κόπο και τα λεφτά του.
δεν ξέρω γιατί πιστεύω ότι θα έχω πρόβλημα... θέλω απλά να είμαι σίγουρος για να κλείσω τα ξενοδοχεία στην πράγα! και επειδή είναι τσεχία και όχι βέλγιο η ολλανδία που περνάς χωρίς καν να σε σταματήσουν.
νομίζω ότι δεν θα έχω πρόβλημα αλλα θα ήθελα να τo επιβεβαιώσω...
μάλλον τo καλύτερο θα είναι να πάρω στην πρσβεία ίσος στην τσεχία!!!

thanks για τo HOTEL
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
δεν ξέρω γιατί πιστεύω ότι θα έχω πρόβλημα... θέλω απλά να είμαι σίγουρος για να κλείσω τα ξενοδοχεία στην πράγα! και επειδή είναι τσεχία και όχι βέλγιο η ολλανδία που περνάς χωρίς καν να σε σταματήσουν.
νομίζω ότι δεν θα έχω πρόβλημα αλλα θα ήθελα να τo επιβεβαιώσω...
μάλλον τo καλύτερο θα είναι να πάρω στην πρσβεία ίσος στην τσεχία!!!

thanks για τo HOTEL
Λοιπόν, τα έχετε μπλέξει. Από τη Γερμανία στην Τσεχία περνάς χωρίς ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ ΕΛΕΓΧΟ, ακριβώς όπως περνάς από την Ολλανδία στο Βέλγιο. Είναι στην ΕΕ και στη ζώνη Σέγκεν. Τελεία, παύλα κλπ. Συνοριακό θέμα, ή θέμα διαβατηρίων ή ταυτοτήτων ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ.
Από κει και πέρα, για το αυτοκίνητο πρέπει να έχεις την άδεια της Γερμανικής εταιρίας εννοικίασης αυτοκινήτων να το βγάλεις εκτός χώρας. Το πιο πιθανό είναι ότι θα το επιτρέπουν, αλλά μπορεί να πέσεις στην περίπτωση, και πρέπει να το ελέγξεις.

To Radisson Blu είναι καλή επιλογή (και πάνω σε κεντρικό κόμβο μεγάλων λεοφώρων), ως αλυσίδα μου αρέσουν (αύριο θα μείνω για τέταρτη φορά φέτος σε ξενοδοχείο της αλυσίδας...), αλλά η τοποθεσία του στη Δρέσδη, πως να το κάνουμε, είναι δεύτερη.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Λοιπόν, τα έχετε μπλέξει. Από τη Γερμανία στην Τσεχία περνάς χωρίς ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ ΕΛΕΓΧΟ, ακριβώς όπως περνάς από την Ολλανδία στο Βέλγιο. Είναι στην ΕΕ και στη ζώνη Σέγκεν. Τελεία, παύλα κλπ. Συνοριακό θέμα, ή θέμα διαβατηρίων ή ταυτοτήτων ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ.
Από κει και πέρα, για το αυτοκίνητο πρέπει να έχεις την άδεια της Γερμανικής εταιρίας εννοικίασης αυτοκινήτων να το βγάλεις εκτός χώρας. Το πιο πιθανό είναι ότι θα το επιτρέπουν, αλλά μπορεί να πέσεις στην περίπτωση, και πρέπει να το ελέγξεις.
ok για τα διαβατήρια...
για το car θα ενοικιάσω από επώνυμοι εταιρία herz avis sixt κτλ, το ίδιο πρόβλημα παίζει k με αυτές? και όταν λες πρόβλημα σε τι στο να μην με αφήσουν να περάσω από γερμανία στην πράγα?

thanks
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ok για τα διαβατήρια...
για το car θα ενοικιάσω από επώνυμοι εταιρία herz avis sixt κτλ, το ίδιο πρόβλημα παίζει k με αυτές? και όταν λες πρόβλημα σε τι στο να μην με αφήσουν να περάσω από γερμανία στην πράγα?

thanks
Πρέπει να τους ρωτήσεις. Μπορεί να διαφέρει από περίπτωση σε περίπτωση.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
To είπα και πριν... δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα... το έχω κάνει ο ίδιος και μάλιστα 3-4 χρόνια πριν... νοίκιασα αυτοκίνητο από το Tegel πήγα στην Πράγα και ξαναγύρισα... κανένα απολύτως πρόβλημα, ούτε με τις ταυτότητες (αρκεί να είναι καινούργιες) ούτε με την εταιρία ενοικιάσεως... ήταν η Hertz...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
To είπα και πριν... δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα... το έχω κάνει ο ίδιος και μάλιστα 3-4 χρόνια πριν... νοίκιασα αυτοκίνητο από το Tegel πήγα στην Πράγα και ξαναγύρισα... κανένα απολύτως πρόβλημα, ούτε με τις ταυτότητες (αρκεί να είναι καινούργιες) ούτε με την εταιρία ενοικιάσεως... ήταν η Hertz...
Γέρο, πριν 3-4 χρόνια η Τσεχία δεν ήταν στη Σέγκεν... :D
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Γιατί ρε συ πότε μπήκαν οι Τσέχοι στο Σέγκεν? Τον Φλεβάρη του 2008 πήγα τελικά και το θυμάμαι άριστα... ούτε καν σύνορα ούτε καν ταυτότητες...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γιατί ρε συ πότε μπήκαν οι Τσέχοι στο Σέγκεν? Τον Φλεβάρη του 2008 πήγα τελικά και το θυμάμαι άριστα... ούτε καν σύνορα ούτε καν ταυτότητες...
Ούτε καν σύνορα ούτε καν ταυτότητες = Σέγκεν... :)

31/12/2007 εφαρμόστηκε στα χερσαία σύνορα, και
30/3/2008 στα αεροδρόμια της Τσεχίας.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
καλο αυτό... δεν θέλω σύνορα να βλέπω!!!!
thanks παιδιά!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
H Hertz πάντως δεν επιτρέπει την οδήγηση συγκεκριμένων μοντέλων αυτοκινήτων, σε συγκεκριμένες χώρες, ανάμεσά τους και η Τσεχία.

https://www.hertz.com/rentacar/rese...s.jsp?KEYWORD=DRIVINGRESTRICTIONS&EOAG=SXFT53

Οπότε, διάβασε τους όρους της εταιρείας ενοικίασης που θα επιλέξεις και αποφάσισε αν χρειάζεται να το δηλώσεις από πριν για να μην έχεις κάποιο πρόβλημα.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
ευτυχώς δεν θα νοικιάσω λιμουζίνα.. τo πιο απλό τις αυτοκίνητο ενοικιάζουμε... οποτε νομίζω ότι θα είμαι ok
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.151
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom