Εργασια στο εξωτερικο ή Ελλαδα και στα δυσκολα?

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εντάξει το πού νιώθει ξένος ο καθένας είναι πολύ σχετικό. Άλλοι νιώθουν και στην ίδια τους την πόλη.

Κι επειδή δεν είμαστε ούτε σε κατάσταση πολέμου, κατοχής κλπ, δεν "αναγκάζεται" κανείς να φύγει, επιλογή είναι. Κι εγώ έξω ζω, σε διαφορετικές χώρες έχω ζήσει εδώ και χρόνια και δεν έχω νιώσει ούτε ότι "αναγκάστηκα" να φύγω ούτε ένιωσα ποτέ ξένος στο εξωτερικό, κάθε άλλο.

Μια επιλογή έκανα, κάποιες φορές μου βγήκε καλή, άλλες άψογη, άλλες όχι και τόσο, οπότε και άλλαξα ρότα. Βλέπεις, ζυγίζεις και προσαρμόζεσαι. Ακόμη κι αν πας κάπου και δε σου αρέσει ή δε βρήκες αυτό που ήθελες...μπορείς να πας παραδίπλα, τίποτε δεν είναι δεσμευτικό, υπό την προϋπόθεση πως δεν έχεις υποχρεώσεις (παιδιά, ασθενείς γονείς, σύντροφο που απαιτεί σταθερότητα κλπ).

Ειλικρινά δεν βλέπω γιατί κάποιος, ειδικά νέος, να μην προσπαθήσει. Αν δεν κάτσει, δεν έκατσε, αλλά με τόσες ευκαιρίες να μεταναστεύσει κανείς σήμερα, μια έξτρα εμπειρία ποτέ δεν βλάπτει. Αντιθέτως, οι σημερινοί 25άρηδες έχουν ευκαιρίες που παλιά δεν υπήρχαν, η παγκοσμιοποίηση έχει και τα καλά της.

Κακώς το φοβούνται μερικοί ή νομίζουν πως είναι δρόμος χωρίς επιστροφή. Μια δοκιμή είναι, που εμπλουτίζει με εμπειρίες.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
συμφωνω με τον Γιωργο.
εγω αν και αισιως στα 36, το θεωρω πλεον ΔΕΔΟΜΕΝΟ οτι θα αναζητησω την τυχη μου στο εξωτερικο, μες τα επομενα 1-2 χρονια...
παιδια σκυλια γατια δεν εχουμε, οποτε...ειναι καπως πιο ευκολο.
σιγουρα αν εχεις παιδια ειναι καπως πιο δυσκολο αν και ξερω περιπτωσεις που ακομα και ετσι το παλεψανε. Ισως ειναι ενας λογος παραπανω, να πας καπου καλυτερα, για ενα καλυτερο μελλον για τα παιδια σου...δεν ξερω...καποιο το θεωρουν ενα κινητρο πιο ισχυρο.

Αν ημουνα τωρα στα 25-26 ουτε κουβεντα. Ειμαι απαισιοδοξος για την πορεια της Ελλαδας και δεν πιστευω οτι θα βελτιωθουν τα πραγματα.

Παντως το που νιωθει ξενος ο καθενας ειναι σχετικο...εγω πιο πολλες φορες νιωθω ξενος στην Ελλαδα παρα σε αλλες χωρες.

Αλλα ολα ειναι σχετικα...
 

mat_lZ

Member
Μηνύματα
84
Likes
12
τωρα ειδικα που καλομαθα στο βερολινο θα χαλαστω πολυ οταν θα ερθει η ωρα να γυρισω πισω. ανετα θα καθομουνα για περισσοτερα χρονια αλλα δεν βολευουν οι συγκυρίες συστυχως
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Κάπου διάβασα οτι στίς 8 κ΄9/10 το Υπουργείο Μετανάστευσης της Αυστραλίας διοργανώνει ημερίδα στην Αθήνα με θέμα την εργασία εκεί.Ενδιαφέρονται κυρώς για τεχνικά επαγγέλματα π.χ μηχανικοί,εξειδικευμένει εργάτες οικοδομών κτλ.' Οποιος ενδιαφέρεται ας το ψάξει.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Yes. Περιμένουμε να δούμε πώς θα γίνει η εκδήλωση ενδιαφέροντος...
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Παιδιά και εμένα μου έχουν μπει τρελές σκέψεις εδώ και ένα μήνα να επιστρέψω Καναδά...αλλά όχι και μς έναν πολύ ορθόδοξο τρόπο.

Σκέφτομαι να καταταγώ στον Καναδικό στρατό (είμαι Καναδός πολίτης) και ο στρατός να μου πληρώσει το μεταπτυχιακό μου (ΜΒΑ). Βέβαια όταν τελείωσω το ΜΒΑ θα πρέπει να δουλέψω για τον στρατό 2-3 χρόνια στα οποία μπορεί να με στείλουν Αφγανιστάν Αιτή και όπου αλλού έχει ο Καναδάς στρατεύματα...αν γίνει πάντως θα σας γράφω ανταποκρίσεις.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παιδιά και εμένα μου έχουν μπει τρελές σκέψεις εδώ και ένα μήνα να επιστρέψω Καναδά...αλλά όχι και μς έναν πολύ ορθόδοξο τρόπο.

Σκέφτομαι να καταταγώ στον Καναδικό στρατό (είμαι Καναδός πολίτης) και ο στρατός να μου πληρώσει το μεταπτυχιακό μου (ΜΒΑ). Βέβαια όταν τελείωσω το ΜΒΑ θα πρέπει να δουλέψω για τον στρατό 2-3 χρόνια στα οποία μπορεί να με στείλουν Αφγανιστάν Αιτή και όπου αλλού έχει ο Καναδάς στρατεύματα...αν γίνει πάντως θα σας γράφω ανταποκρίσεις.
Έχω διάφορους γνωστούς Αμερικανούς που σπούδασαν έτσι. Γιατί όχι, αν δεν υπάρχει το budget αλλιώς... Αρκεί να ψάξεις λίγο το MBA που σου πληρώνει ο στρατός και να βεβαιωθείς ότι αξίζει, γιατί οι διαφορές από MBA σε MBA μπορεί και να είναι χαώδεις...
 

sophia_det

Member
Μηνύματα
213
Likes
225
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία,Περού,Ν.Ζηλανδία
Κάπου διάβασα οτι στίς 8 κ΄9/10 το Υπουργείο Μετανάστευσης της Αυστραλίας διοργανώνει ημερίδα στην Αθήνα με θέμα την εργασία εκεί.Ενδιαφέρονται κυρώς για τεχνικά επαγγέλματα π.χ μηχανικοί,εξειδικευμένει εργάτες οικοδομών κτλ.' Οποιος ενδιαφέρεται ας το ψάξει.
Εκδήλωση για υποψήφιους μετανάστες

Η Αυστραλία αποφάσισε να ανοίξει τις πόρτες της σε Έλληνες που επιθυμούν να μεταναστεύσουν, λόγω της οικονομικής κρίσης στην Ελλάδα, αλλά υπό πολλές και αυστηρές προϋποθέσεις.

Μετά από εισήγηση της Ελληνικής Κοινότητας Μελβούρνης, η οποία γνωρίζει τις ανάγκες και τις προοπτικές που υπάρχουν και προσπαθεί να βοηθήσει όσους θέλουν να δοκιμάσουν την τύχη τους στην Αυστραλία, το υπουργείο Μετανάστευσης δέχθηκε να αναλάβει σχετική πρωτοβουλία. Συγκεκριμένα το υπουργείο Μετανάστευσης θα διοργανώσει διήμερη εκδήλωση σε κεντρικό σημείο της Αθήνας στις 8 και 9 Οκτωβρίου.
Περισσότερα: Εκδήλωση για υποψήφιους μετανάστες | Αθήνα 9.84
 

Vally

Member
Μηνύματα
98
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο (;)
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΥ,Καραϊβική, Μαρόκο
Ενδιαφέρουσα η ημερίδα... Στην Αυστραλία ξέρω ότι ζητούν αρκετές ειδικότητες, όπως και στην Καμπότζη έχει γίνει ένα άνοιγμα στην αγορά...
Το θέμα είναι φεύγεις αν δεν έχεις σιγουρέψεις μια οποιαδήποτε δουλειά;; Αλλά πάλι αν δεν πας από εκεί πώς θα βρεις τη δουλειά;;; Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα λιγάκι...:roll:
 
Μηνύματα
10
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα(Shenzhen),Ιαπωνια
Συγνωμη παιδια που κάνω digging αλλα μου άρεσε η θεματολογια του και θα ήθελα να παραθέσω και την δικη μου άποψη. =]

Η μεταναστευση ειναι έυκολο πράγμα αλλα το κυριοτερο ειναι η δουλειά και μετα ελάχιστα η γλώσσα τους.

Εννοειται πως δεν μιλάμε για απόφαση τύπου "πάμε παραλία" οργάνωση. Παιδια πάντως και χωρις καμια εμπάθεια νιώθουμε ξεφτιλισμένοι από αυτή τη χώρα να την χέσω την υγεία μας, τα σχολεία μας, τις παραλίες και τα bar και τον Παρθενώνα μέσα, θα πρέπει να νιώθουμε ντροπή όποτε τολμάμε ν' αναφερόμαστε στους προγόνους μας,... που σίγουρα πετάνε φελλούς σε βαρέλια αφού βαρέθηκαν να μας φτύνουνε με την κατάντια μας τόσα χρόνια. Mας βαρέθηκα πια το 90% έχουμε καταντήσει άξεστοι, αμόρφωτοι,, ημιμαθείς ανόητες μαριονέτες, και καταπίνουμε αμάσητα ότι μας σερβίρουν, και βγαινουν στην τηλεοραση και πετούν φτάσεις τίποτ πρέπει να ειμαιστε δυνατοι και ενωμένοι, προσωπικη μου άποψη? δεν προκειται να γλυτωσουμε απο την ελληνικη λαιλαπα. Τα όνειρά μας γίνονται κάθε μέρα όλο και πιο μακρινά, οι ελπίδες μας όλο και πιο απατηλές και απορώ τι στο διάολο κάνω σ' αυτή τη χώρα. Όπως ειπε και ένας φίλος πιο πάνω "Μια δοκιμή είναι, που εμπλουτίζει με εμπειρίες." Καλύτερα να κάνεις κάτι που νιωθεις πολύ παρα να αναρωτηθεις αργοτερα πως θα ήταν αν και πιστευω οτι οταν κάνεις κατι με πολύ παθος στο τέλος τα καταφέρνεις.
 

Terry_Panthro

Member
Μηνύματα
57
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
ΦΛΟΡΕΣΤΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Κάπου είχα διαβάσει ότι μέχρι το 2015-16 αναμένεται τεράστιο κύμα μετανάστευσης που μπορεί να φτάσει ακόμα και το 1.000.000!!! Κυρίως εννοείται νέοι άνθρωποι...
 

despokkp

Member
Μηνύματα
86
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ ΟΔΙΚΩΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Κανένας που πήγε στην ημερίδα στην Αθληνα της Ααυστραλίας εντυπώσεις απόψεις?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom